Prečo sa niektoré maminy hrnú do dojčenia?

ivv
6. máj 2012

Vie mi niekto na tuto otazku dat odpoved? 🙄 🙄
Nechapem a znova nechapem.. Je to o nejakej pomyslenej ciarke do zivotopisu "aj ja, aj ja som dojcila" alebo.. ?
Mozno som len znechutena otazkami typu, ako sa mi zmenia prsia, ako mam ukoncit nocne dojcenie, ako mam zaviest UM..?
Len chcem podotknut, ze nie som proti UM, chapem, ano CHAPEM mamy ktore sa rozhodnu nedojcit a spolucitim s mamami, ktorym sa dojcit nepodarilo aj ked sa velmi snazili, ale naco zacat ked o par mesiacov, bez akychkolvek problemov, chcem to vsetko ukoncit a nahradit MM UM?? 🙄

vejula
7. máj 2012

Ja si myslim že každy sme nastavený tak trochu inak: Ja osobne nedokažem a ani nechcem dieťa odstaviť a dufam že zvladnem tendemove dojčenie s obomi detičkami. PRide mi to krasne, vidim sa v tom, a citim sa viac využita ked dam zo seba všetko čo môžem, aj to mliečko.
Mam kamaratky, ktore zas nechapu mna, lebo ich nastavenie je uplne ine ako moje. Možno je to dedične možno sme inak vychovane neviem. Pre nich je zas prirodzene, ked maju postel same pre seba, ked sa môžu celu noc vyspať, niektore maju pocit že dojčenie väčšieho dieťaťa je čudne až uchylne, ako to SA TO tu už v niektorych pripspevkoch spomenulo. Možno ta ina vychova formuje pohlad ludi na tieto veci, pre mna uplne prirodzene a pre mna najlepšia volba sa inym zda neprirodzene a obmedzujuce pre obe strany.... Čo k tomu viac dodať. Mna osobne nepresvedči o nespravnosti mojho konania nikto, ani žiadne analyzy či vyskumy. Ja to tak citim, a viem že keby nasilu odstavim dieťa bolo by to pre mna psychicky zaťažujucejšie ako dojčiť do 4 rokov

happy8051
7. máj 2012

ja si myslim, ze je to kazdeho osobna vec a ide o presvedcenie.... ak chcem dojcit, budem dovtedy, kym sa da... ak nechcem, hladam dovody preco sa to neda.... vzdy existuju riesenia.
velmi som chcela dojcit malu co najdlhsie a aja to pekne islo, ale ked som otehotnela, odstavila sa sama z jedneho dna na druhy...
teraz dufam v tandemove dojcenie po porode

evitka82
7. máj 2012

ahaaaaaaa ja som konecne pochopila otázku z pred dvoch dní:Prečo je Modry koník postavený na hlavu..... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

toto je tiež otázaka za sto bodov.zapisujem si do dennika 😀 😀 😀

zuzin78
7. máj 2012

ahoj,je to zbytocna otazka, ktora len rozviri hladinu a budu tu suboje kojace maminky versus nekojace.
ja sa napriklad do druhych nestaram, kolko koja a ci koja je to ich osobna vec.ja som starsiu kojila 2roky a 7mesiacov a pre druhych som bola cudna. ale mne to bolo jedno uzivala som si ten pocit, vyhovovalo nam to obom. 😵 mladsiu kojim stale a tiez nam to vyhovuje.......

ci bude maminka kojit den alebo 5 rokov, vzdy bude ta najlepsia maminka na svete pre svoje dietatko. 🙂

bihan
7. máj 2012

Pretože každý deň, keď dieťa môže piť mlieko, ktoré je preň určené a nemusí piť upravené mlieko pre teliatka, sa počítá.
Ja zas nepochopím, ako sa niekto môže opýtať takúto hlúpu otázku.

xenicka13
7. máj 2012

no precooo no pretoooo lebo kazda kvapka mm je pre dieta dobra

tea333
7. máj 2012

to som ako mala radsej 13 mesiacov nedojcit, pretoze som mala tusit, ze to po tych 13m vzdame kvoli mnohym problemom? (nebolo to moje subjektivne pocitove rozhodnutie o tom ze sa mi uz nechce dojcit)
nechapem vyznamu otazky - aj 3 mesiace dojcenia su lepsie ako nedojcenie 🤐

winona24
7. máj 2012

no keďže admini zmázli moju odpoveď (i keď si myslím že odpovedí v podobnom duchu je tu viac ako dosť,ale mažú sa len niektoré...na to sme si už zvykli) napíšem ju ešte raz....

pre mňa zbytočná a urážajúca otázka,ktorá mala byť celá zmazané...pretože zakladateľku je PRD do toho kto ako dlho kojí a z akých dôvodov skončí (pre niekoho príliš skoro)....myslím,že dôležitá je už len snaha kojiť....niektorým maminám nie je súdené kojiť,niektoré sa rozhodnú vôbec nekojiť resp. sami určia do kedy kojiť budú...tak či onak je to výsostne súkromná a intímna vec každej jednej maminy.....a to by sa malo rešpektovať

stanislavao
7. máj 2012

mysmi si, ze kazda matka chce svoje dieta dojcit. a ked v 6.mesiacoch odstavi, tak to akoze ani nemala zacat, alebo ako ste to mysleli? blba otazka - blbe odpovede. myslim, ze kazdy sa rozhodne podla seba.

sabiatko
7. máj 2012

preco... tak to moze byt vela dovodov, preco chcu alebo musia prejst na UM, je mi to jedno, podstatne pre mna je, ze mozem dojcit svoje dieta.

cecil36
7. máj 2012

Ked CHAPES mamy, ktore sa rozhodli nedojcit, tak potom ja NECHAPEM tvojej otazke.....Je kazdeho osobna vec dokedy bude svoje dieta dojcit. Nie sme podla sablony a kazda sme ina, preto ak je niekoho dovod to, ze potrebuje v noci spat aspon par hodin aby na druhy den s dietatom na rukach neskolaboval, je to v absolutnom poriadku. Kazda mame ine hrancice co zvladneme a co uz nie. Rovnako ako zdravotne dovody maminy alebo babätka, unava, vycerpanost, neznesitelna bolest bradaviek atd.... Niekto ma jeden dovod niekto viacero a niekto by aj velmi rad dojcil a jednoducho to aj napriek snahe nejde. Z niektorych supermatiek, ktore sa tu vehementne prezentuju na konikovi, ze nepotrebuju spat, nevadi im ked dojcia kazdu pol hodinu uz x rokov a podobne je mi niekedy... 😝 Spanok je totiz zakladna ludska potreba ako jedlo ci dychanie.... Dceru som dojcila do roka, napriek bolavym ragadam, ktore som mala na zaciatku a zapalom prsnika. V roku sa sama odstavila. Syn bol dojceny ledva dva mesiace a mala som pocit, ze este den a skocim z mosta. Od zaciatku nech som robila cokolvek (homeopatika, bylinky,caste dojcenie...) bolo mliecka menej ako pri dcere a on bol velky jedak. Navyse mal silny reflux. Grckal, mal velke palenie zahy. Moje mlieko slo z neho okamzite von. Plakal zufalym placom po kazdom dojceni. Skusali sme zahustovat gastrotussom, potom nutritonom a dopracovali sme sa tak k silnej zapche. Nakoniec sme skoncili na chirurgii. Bol to sialeny kolotoc grcania, bolesti, placu, zapchy. Denne som spavala pol hodinu, muz rovnako. Cele dni a noci sme ho nosili na rukach. Bola som zrela na psychiatriu a o radosti z dojcenia som mohla len snivat. Nakoniec sme na radu viacerych dr. presli na UM a nelutujem. Museli sme vyskusat viacero mliecok, kym sme nasli take, ktore mu sadlo, ale vyplatilo sa. Takze nesud, nech by sa mamicka rozhodla pre akykolvek dovod prestat dojcit. Mne by bol ukradnuty aj ten dovod s prsiami. To predsa neznamena, ze zena je horsia matka ako ta co dojci. P.S. Dcera bola dojcena do roka a je silna alergicka (od dvoch tyzdnov atopicky ekzem). To len na margo imutity 😉

svetllana
7. máj 2012

Normálne cítim z Tvojej otázky istú dávku podráždenosti..No ako ja nechápem, načo Ťa trápi dojčenie - nedojčenie ostatných. Každý nech si robí, ako chce..Ak sa rozhodnú kojiť a o pol roka prestanú..A čo akože? Asi majú dôvod, a aký dôvod to je, nie sú povinné nikomu oznamovať a ani vysvetlovať. Kojili najzákladnejšie prvé mesiace? Kojili. Tak potom o čom?...Niektoré nepotrebujú kojiť dva roky. No ako fakt nechápem, že Ťa tak veľmi zaujíma kojenie druhých mamičiek. Každý do svojho hrnca...asi tak 😎

ajca123
7. máj 2012

Ja uz kojim skoro treti rok 🙂 a je mi jedno ako vyzerajú moje prsia lebo aj tak pôjdem pod skalpel za pár rockov lebo stále plánujem 4dieta 🙂. Dcérku

brumka
7. máj 2012

necitala som vsetko ale v mojom okoli kamaratky a zname prestali dojcit lebo im to rodinny prislusnici a zmany poradili dieta ti place je hladne zacni davat UM a tym postupne prisli o mlieko. kazdej co sa pytam povedia ze uz som nemala mlieko ale mne sa to dako nechce verit ze mlieko zmyzn zo dn an a den. ja som dojcila 15m a od roka na noc UM a aj tak ked som odstavila dceru som brala bylinky a aj tak po mesaici mlieko nezmyyzlo, musel mi ho zastavit lekar. mojno ja som divna ale ja taketo veci nechape, kazdy mame dake problemy stresy a predsa sme dojcili.

katkas1
7. máj 2012

akoze tiez nechapem co ta trapia ine zeny, dceru som kojila len 3 mesiace syna vobec a co akoze ma byt?Som za to krkavcia mater alebo co????Neznasam kojenie a keby som mala mat dalsich 10 deti nekojim ani jedno, nech si mysli kto chce co chce.Poznam jednu co ma 8 rocnu dceru a stale ju koji, no fuuuuuuuj to je uz nieco nadherne ale je to jej vec, ked sa jej to nehnusi tak nech si robi co chce. Mat tak starosti niektorych ludi, to by bolo super na tomto svete, to sa naozaj nudite alebo co?

andrejka1974
7. máj 2012

ja som zastancom ze kojit je dobre pre dieta a ked sa da treba kojit co najdlhsie mne sa zial podarilo kojit najdlhsie len najstarsieho syna a to 15 mesiacov a ostatne deti len 6 mesiacov verim ze najmladsiu vydrzim kojit co najdlhsie a odstavim az vtedy ked to bude chciet ona sama 🙂 🙂 🙂

lucka1987
7. máj 2012

prečo ? Lebo chcu, oni su matky svojim detom, nikto iny. Oni maju pravo rozhodnut o tom, ci chcu, alebo nechcu dojcit. či sa dá, alebo sa viac trapiř nezvladajú. a druhých je do toho velke H. 😉

cele tehu som sa stresovala ci budem moct dojcit, kedze takmer vsetky zeny z rodiny nedojcili.
a snivali sa mi sny v tehotnestve , ako som si prikladala drobca k prsu a tahal a tahal a nic neslo.. a on bol hladny a potom som sla k lekarke s vyhladovanym synom / vtedy som netusila ze cakam chlapca/ a vzdy som bola v sne oznacena ako nezodpovedna co nechala takmer umriet svojho syna od hladu ...... a toto cele tehu dookola sa mi snivalo .........
vazene... aj toto vie urobit psychicky natlak okolia na matku aby dojcila.... a zial, po porode som len odstrekovala, a potom len Um krmila.... a dnes uz s odstupom viem, ze za vela mohol stres z toho ako ma okolie do toho nutilo a ako ma niektore zeny " urazali" ze preco nedojcim

januska191
7. máj 2012

Nehnevaj sa, nic osobne, ale nechapem ako maminy riesia ine maminy. Kazda jedna ma dovod, preco nedojci, preco prestala a preco planuje prestat. Nebudem sa predsa tymto zaoberat, kym mi praskne hlava. Pre mna su taketo otazky len dovodom toho, aby si mamina potvrdila aka je super matka najlepsia na svete.....

luciauk
7. máj 2012

pre mňa je to tiež záhada, pretože mne samej nevyšlo dojčenie, preto viem pochopiť, ked sa na začiatku všetko zkomplikuje a jednoducho to nevyjde. ale nechápem, prečo žena dojčí pár mesiacov a potom len tak prestane. a 99,9 % na to nemá dôvod. našťastie nám to do tretice vyšlo a dojčíme sa až doteraz. najťahšie sú začiatky, prvé mesiace, potom je to potešenie 🙂

denisenko
7. máj 2012

tak teraz som asi mimo....to čo je za otázku????? viem, o čom hovorím.....prvého som nedojčila, druhé áno.....dojčenie je prirodzená vec, teda...ked to ide..... 🙂 a nikto sa "nehrnie" do dojčenia, každý to pokladá za samozrejmosť...... 😵 iná otázka by bola, prečo to niekomu jednoducho nejde...ale takto?????

jankamgr
7. máj 2012

ja som nemala to šťastie dojčiť, aj keď som veľmi chcela... dlho mi trvalo, kým som sa s tým zmierila, preplakala som veľa slzičiek, myslela som si, že ako veľmi ubližujem malému, keď je na UM... na druhej strane, mám švagrinú, ktorá kojí... a je to na nevydržanie... o ničom inom nerozpráva, len ako mi je dobre, že nekojím, lebo jej malý visí na (citujem) "cicke" stále, že nič nemôže urobiť, že nikam nemôže bez neho ísť...
neviem, akú odpoveď čakáš... sú ženy (ako ja), ktoré strašne chceli kojiť, ale nepodarilo sa (malý bol po narodení operovaní a dva týždne v umelom spanku a potom dva týždne na hadičkách - mliečko sa stratilo) a zase také, čo môžu, a šomrú... tie nechápem...

omnia23
7. máj 2012

Preco sa hrnu do dojcenia?Pretoze kazda priemerne inteligentna zena vie,ze materske mlieko je najlepsi posilnovac imunity pre dieta a najlepsi prirodny liek.A kazda priemerna inteligentna zena to svojmu dietatu dopraje,aj ked len na cas.

danjelca
7. máj 2012

toto je fakt divná otázka...ved nakojiť svoje dieťa je uplne prirodzené a hrnu sa preto že je to najlepšia možná alternatíva stravy. To akoby si sa opýtala prečo sa maminy hrnú do výberu kvalitného jedla pre dieťa...

mahalo
7. máj 2012

Pretoze je to prirodzene..pretoze to je hlavne pre dieta potrebne..je to to najzdravsie co mu mozes dat..osobne neuznavam umele mlieko, resp. kmonkretne kravske. Zo zdravotneho hladiska a aj to buducnosti je to uplne nevhodne ako aj pre ludi tak aj pre deti. To uz radsej sojove, alebo kozie.

januliku
7. máj 2012

Aj aj som sa snazila dojcit, bohuzial mala od zaciatku protestovala. Aj v pôrodnici ma "mile" sestricky "ubezpecili", ze dojcit nebudem kvoli vpadnutym bradavkam. A tak uz siesty mesiac poctivo odsavam niekolkokrat za den a mala veru lubi moje mliecko a rastie a rastie ... Je to pre mna makacka, ale stoji to za to, ked jej tak chuti. Tiez som niekomu na posmech, ze ci sa mi to chce, preco sa na to nevyse... Myslim, ze dojcenie alebo krmenie UM je osobna vec kazdej mamicky. Kazda chce pre svoje dieta to najlepsie a robi to, co povazuje za spravne. Pride mi teda nevhodne starat sa do sukromnych veci druhych ludi, aj ked to je asi typicka vlastnost kazdeho cloveka.

gretka2
7. máj 2012

Lebo: Mama - slovo odvodene od "mammalia-latinsy cicavec", v anglictine tak isto "Mammals-cicavce". Je to to najprirodzenejsie co moze matka (cicavec) pre svoje dieta urobit. Volakedy bola moznost dojcit otazkou zivota a smrti dietata. Ak dieta (mlada) nemohla dojcit matka, niekedy sa ho ujala ina matka. ( u zvierat su aj pripady medzidruhove) Je to logicke, prirodzene a krasne. Jasne, ze nie kazda matka dojcit moze. To je ina vec.
Ale ty to jednoducho neries. Je to tvoja vec, a tvojich deti.
Ja som dojcila obe deti po 2 roky. Niektori davali palec hore, ini gulali ocami. Ale neriesila som to, ale som sa riadila potrebami mojich deti. Ja viem, ze som urobila dobre.
Maly clovek papa materske - ludske mlieko a nie umele - vyrobene z bielkovin kravskeho l\mlieka - nie je predsa teliatko 🙂
Myslim, ze tu nie je co riesit, a ani ty to neries. Kazdy ma snad vlastny rozum a svedomie.

mummy01
7. máj 2012

Fakt zvlastna otazka....ties nechapem co tym chcel basnik povedat 😕
Ale to ze mama nedojci neznamena ze dieta v noci super spi a ze nieje nonstop zavesene na mame....Moja skusenost-dcera sa nevedela prisat,celu dobu v porodnici sme to trenovali no ona nervacila,nevedela ako na to a mlieka som mala sotva par kvapiek.Vysledok?po 2 strasnych dnoch manzel v noci siel kupit UM....nedalo sa inak.Bola som ale na dne a dalsi rok som si to vycitala.Pri synovi som bola odhodlana dojcit ale osud to zasa zariadil po svojom.Syn sa prisat vedel,mlieko aj bolo no on spal.2x potiahol a spal,bol nezobuditelny.V porodnici velmi schudol,v den planovaneho prepustenia donho sluzbukonajuca lekarka doslova naliala UM vraj aby nas primarka prepustila,lebo keby vedela kolko schudol tak nas nepusti 😠 Hned z porodnice som bezala za nasou pediatrickou a ona ked ho zbadala skoro odpadla,bol dehydrovany,nonstop spal....Zasa nebolo na vyber-bud nemocnica a infuzie alebo krmenie doma kazdu polhodinku par mililitrov ale z flasky aby sme vedeli kolko vypil.Najprv som odsavala no mlieka rychlo ubudalo,bola som v strasnom strese takze zasa sme skoncili na UM.Obcas sa mi stalo ze na mna nejaky lekar krivo pozrel ze nedojcim....ale kazdy ma svoj pribeh preco dojci a preco nie.Dojcit je casto tazke ale nedojcit tiez nieje prave najlahsie.Aspon teda pre mna.Hlavne na synovi vidim ze dojcit potreboval,aj zdravotne aj psychicky.Kazda milujuca mama robi pre svoje dieta maximum ci uz dojci a ci nie.

tyta
7. máj 2012

@ivv odkedy je zmenena otazka, uz to nema ziadny zmysel... Navrhujem dat zatvorit otazku (tusim je to mozne), lebo Ti tu maminy budu vypisovat rozhorcene odpovede este 3 roky a pritom povodne znenie otazky malo uplne iny kontext.

hajajanka
7. máj 2012

Fúha, toto je otázka roka a este nie sme ani v polovici 🙂

Kazdemu moze byt uplne jedno, ci nejaka mamicka dojci, ci nie alebo ako dlho a preco zacala a preco skoncila.

Ked uz to pritiahneme za vlasy, tak otazku "naco zacat, ked o par mesiacov aj tak skoncime", tak mozeme otazku polozit aj takto: "naco zacat zit, ked o par rokov bude po vsetkom?", "naco mat deti, ked jedneho dna sa aj oni pominu?"

Dojcenie je podla mna prirodzena vec, lebo ako tu uz bolo spomenute, clovek je cicavec a aj to slovo mama pochadza z latinskeho nazvu pre cicavce. Ale nie kazdy moze dojci, chce alebo akykolvek je jeho dovod pre nedojcenie, treba to respektovat a nekazat o nenahraditelnosti dojcenia. Teraz sa velmi propaguje dojcenie a ja mam pocit, ze na nedojciace mamy je to ako taky hon na carodejnice. Aj mna sa kazdy pyta: "Dojcis?" Co ich do toho, ci ano alebo nie. Pytaju sa to aj cudzi ludia a mne to pride divne, ze sa vyzvedaju taku intimnu vec.

Takze respektuj a bud respektovany.

Krasny den.

ivuska6
7. máj 2012

ja som maleho nekojila narodil sa o mesiac skor boli sme v nemocnici 3 tyzdne kazdy extra mala som ho pri sebe posledne dva dni a jedine som si odsavala a nosila mu hned ho dali na flasu a behom tretieho tyzdna mlieko zmyzlo a nechybalo mi kojenie bola som po jednej stranke rada ze som nemala trampoty so zapalom a popraskanymi bradavkami a este vselico ine co je spojene s kojenim .