Prvé nedojčené. Aké bude druhé?

katalyna
24. mar 2023

Ahojte mamičky. Prišla som si asi po povzbudenie alebo trocha energie. Prvé dieťatko som nekojila nakoľko žiadne mlieko som nemala. Aj LP som mala na návšteve, aj všetky tie vitamíny , benedikty senovky som brala, aj babské rady na spustenie mlieka, ale proste nič. Dieťatko sa aj ťažko prisavalo, po prestrihnuti uzdicky tiež žiadna sláva. Pomáhala som odsávačkou ale nič netieklo, 2 kvapky za 10 min. Žiadny pocit naliatych prsníkov alebo že by som cítila že sa niečo deje. Bola som dosť psychicky rozladena z toho, nakoľko všetci v okolí sa automaticky pýtajú či kojim, všade na internete že najlepšie pre dieťa je kojenie, v okolí všetky kamošky kojili a ja nič. Plakala som že neviem nakŕmiť vlastné dieťa, a po nejakom čase som to vzdala, zmierila sa s tým a začala si užívať materstvo. No stále v podvedomí má to trápilo. Ale povedala som si spokojná matka = spokojné dieťa. A tak aj bolo. Aktuálne mám za chvíľu termín pôrodu druhého dieťaťa a už začínam mať myšlienky čo ako bude. Veľa krát sa mi sníva že kojim, každým dňom na to myslím stále viac a viac. Viem že druhé možno budem kojit a nebude žiadny problém, preto by som sa chcela spýtať či to niektorá z vás tak mala? Prvé nekojene ale druhé bolo a možno dokonca aj bez problémov? Ďakujem 🙂

majlo1234
24. mar 2023

Moja mama mala prve nekojene a dalsie tri kojene do troch rokov. Neboj, bude ako bude. Predsa len to uz bude druhe babatko, mozno budes aj menej vystresovana a mlieko sa v pohode spusti. A ked nie, uz si skusena a poradis si aj s umelym 🙂

mamamasama
24. mar 2023

@katalyna prve po 3 mesiacoch na UM. :( Citila som sa rovnako. Druhe som kojila, stastna, prestastna a zrazu po 2 mesiacoch ani kvapka a drobec zacal chudnut. 😓 Neviem kde sa stala chyba. Tentokrat som si bola ista, ze to vyjde. Nonstop prikladanie,odsavanie. Laktacna chodila na navstevu, kontrolovala prisatie, o vitaminovych doplnkoch nehovorim. Moja sestra vsak mala stastie a druhe sa jej podarilo kojit takmer rok. Prve nie.

iritka
24. mar 2023

@katalyna ja som pri prvej bojovala o kazdu kvapku a musela od narodenia byt na UM. Po case som to uplne vzdala. Tiez som mala rovnake pocity sklamania, lebo som neratala s tym, ze kojenie je taka veda. Pri druhej som si povedala, ze spravim maximum, ale bola som zmierena aj s neuspechom. Kojila som 4,5 mesiaca, potom uz nestacilo a presli sme na UM postupne. Kazda to mame inak a nie sme preto horsie matky. Kamoska nemala mlieko ani pri jednom dietati.

3petka
24. mar 2023

@katalyna ja som teraz na pôrodnici. A moja spolubývajúca tiež prvého nekojila proste sa jej nijak nepodarilo laktácie rozbehnúť. Teraz mala na začiatku tak 2 kvapky kolostra. No dali jej elektrickú odsávačku a stimulovala, keď odchádzala tak nastriekala aspoň 10ml čo je pokrok.

maryetta
24. mar 2023

Pozri- pojde to tak pojde. Ak nie tak nie.
Vidis ze existuje aj umele mlieko. Urobila si co si mohla bude tak aj teraz.
Kazdopadne ziadne vycitky a nech plati heslo-spokojna matka aj dieta 😉

beata_k
24. mar 2023

@katalyna Ja ma druhe uz 11 mesiacov plne dojcene. Prve len 4 mesiace. Tiez som brala vsetko hlava, nehlava. S odstupom casu hodnotim ako dovod kratkeho dojcenia stres. Nevedela som co a ako s novorodencom, unava. Pri druhom mi mlieko doslova tieklo. Drzim prst.

julie19
24. mar 2023

Ja som pri prvej mlieko nemala len tak tak som horko ťažko odsala 20 ml z oboch prsníkov dokopy za čias mojej “najlepšej tvorby” 🙄 pri druhej som si vravela že zabojujem viac že to určite pôjde a aj som mala mlieko v “najlepšom” som odsala 80ml ale čuduj sa svete moja dcéra malo priberala, mala vodnatu zelenú 💩💩 a doktorka to zhodnotila tak že ma nedostatok živín že treba dokrmovat, zrazu z bábätka čo som si myslela že ma koliky a neviem čo lebo vecne ureva bolo spokojne bábätko čo priberala krásne, no a moje “slávne” kojenie stroskotalo nie na nedostatku mlieka ale proste na tom že moje dieťa bolo hladné 🤷‍♀️ odstavila som ju prakticky zo dňa na deň bez liekov bez bolesti a pocitu plných prsníkov proste moje telo sa tvárilo akoby som ani nikdy mlieko nemala nechápem kde je u mňa problém ale úprimne ak by som mala niekedy v živote mať tretie dieťa tak už o kojení ani nebudem uvažovať

thoughtfulweirdo
24. mar 2023

Prvé nekojene, lebo som dostala v pôrodnici poškodzujúce rady a keďže som sama vopred nič nemala nastudovane, vlastne som nechtiac kojeniu bránila namiesto pomáhania. Pri druhom som už informácie mala a síce to nebolo bez problémov, vedela som ich včas rozpoznať, správne zareagovať a kojím už takmer dva roky 🙂

chichua
24. mar 2023

@katalyna môj 1.bol nekojeny, a potom dcérka kojená 15 mesiacov. Veľkú zásluhu na tom mala sestrička v pôrodnici,kt.mi s tým pomohla. Nakoľko som mala vpacene bradavkuly, bolo to trochu komplikovanejšie.

katalyna
autor
24. mar 2023

@majlo1234 ďakujem veľmi pekne❤️

simona20201309
24. mar 2023

@katalyna neodpoviem ti na otázku, ale prosím 🙏 nestresuj sa kvôli kojeniu.
Mne je to tak strašne ľúto, ako to mamicky prežívajú. Ak to pôjde, pôjde, ak nie, absolútne nič sa nedeje. Máš o problém odvykania o rok-dva menej.

ankare
24. mar 2023

@katalyna každé tehotenstvo je Iné, každý pôrod je iný.... Skús si čo najviac preštudovať o dojceni, o bondingu,... a je veľmi pravdepodobné,že mliečko sa pekne rozbehne. Držím palce!

katalyna
autor
24. mar 2023

@mamamasama ten pocit je naozaj hrozný. Hlavne keď v rodine každý hovorí že ako je možné že s takými prsiami nekojis🥺

katalyna
autor
24. mar 2023

@iritka presne aj ja si to stále hovorím...nie som horšia za to že nekojim...svoje dieťa ľúbim a to je hlavné

katalyna
autor
24. mar 2023

@maryetta presne tak ❤️❤️

katalyna
autor
24. mar 2023

@julie19 je to veda...aj keď človek môže mať naštudované všetko, proste to nejde tak ako si predstavuje😕

maryetta
24. mar 2023

@katalyna akoze co za poznamku?
Pravdu ja som dojcila. A dlho. Ale zase keby to neslo tak to nejde.
Ja mam male prsia ze skoro nic 😂
A tiez som pocuvala ze kde mam to mlieko. No asi z brucha si ho tahali… tam boli zasoby ako ked ma ťava 😂
No čo ine sa da na toto…

katalyna
autor
24. mar 2023

@simona20201309 stále si to hovorím...ale chcela by som zažiť ten pocit, viem že je to blbosť a prvoradé je dieťa aby bolo spokojné ale neviem 😅 proste aj keď v spoločnosti sa niekto opýta tak sa nemusím nad tým trápiť...no je pravda že je toho po internete tak veľa že matka ktorá nekoji je pomaly považovaná za chvost spoločnosti

simona20201309
24. mar 2023

@katalyna ja neviem, ale nikdy som sa nikde nedocitala, aby sa odsudzovali ženy ktoré nekoja. Jed9ne co vnímam a často vidim/počujem, že to tie ženy strašne zle znášajú, trápia sa preto, pritom si nemyslím, aby ich pre toto niekto odsudzoval.
To kojenie sa až príliš pretláča, z mlieka sa robí posvätná tekutina, z kojacich matiek bohyne.... ako imunita deti absolútne nič nemá spoločne s materským mliekom a nikto ma o tom nepresvedčí.
Práveže cez materské mlieko sa vie dostať do dieťaťa kadečo,... alergie, kolíky,....
A to hovorím ako matka, čo som kojila 2r, imunitu ma rovnakú, ako kamoši syn čo bol na umelom.
Citová väzba? Alale kdeže.... len stres a panika pre mamičky.

simona20201309
24. mar 2023

Najvacsi benefit vidím v eurách.... usetris

..a mamilu stránku by som zakázala.... co sa tam vie popísať za hluposti....

kitycat
24. mar 2023

@thoughtfulweirdo prosim ta ake?
Mne zas neporadili nijako... Ked som prosila, nech pridu na ukazku a kontrolu, tak dosli po 20 minutach, ked som to ako tak zvladla... Vsrzky info som odpocuvala, mne cielene nepovedali nikto nic a to bol maly predcasny... Spoliehali asi na UM..

katalyna
autor
24. mar 2023

@simona20201309 máš pravdu....ten tlak ktorý je vyvíjaný je enormný lebo šak každá matka chce pre dieťa to najlepšie...tiež vnímam že dcéra klop klop skoro nie je vôbec chorá, okrem covidu a chrípky čo bola na vianoce...inak je malý šinter❤️

julie19
24. mar 2023

@katalyna je to veda to mas pravdu ale úprimne ja tým že som prvú mala čisto na UM tak som si predstavovala aké to musí byt super keď dieťa záplave ty vytiahneš prsník a mas nachystané a nemusis vodu hriat, merať, odmerky rátať, riešiť kde zohrejes keď si mimo domu atd … ale za ten čas čo som “kojila” túto druhu musím povedať že to UM ma asi len jedinú nevýhodu a to financie 🤷‍♀️… mne kojenie nedalo nič len stresy, nervy, únavu, frustráciu, a podobne “skvele” pocity lebo dáš prso, dieťa potiahne nevies koľko za 30 minút znova place tak nevies je zas hladné? Vypilo dosť? Dáš znova prso, zas niečo potiahne zas nevies koľko a či ti stačilo… ok skúsiš si odsať aby si vedela koľko vypije, stravis kade 2-3 hodiny na 20 minút prilepená na odsavacke odsaješ menej ako si dúfala zas len frustrácia, mala sa mi náhodou v noci dlhšie nebudí tak odsavam ako debil v noci v kupelke aby som nikoho nerušila a aby mi neklesla tvorba mlieka 🙄🙏 … ja som tiež všade počúvala a čítala kadejaké motivačne reči ako je kojenie prínosné aj pre bábätko aj pre matku aj pre rýchlejšie zahojenie po pôrode aj pre psychickú pohodu … hahaha, zle som bola vyčistenia po pôrode chodila som ešte 3 týždne na injekcie, a vždy keď som mala ísť kojiť bolo mi až do plaču že čo zas bude … zlate prevaranie vody 😅

thoughtfulweirdo
24. mar 2023

@kitycat Ze kojit len každé 3 hodiny, určite nie skôr a z každého prsníka maximálne 10 minút, potom odpojiť. A ak chce sať ďalej, mám dať umelé mlieko a potom cumel 😬

majlo1234
24. mar 2023

@julie19 ja som zas bola v depke z UM, takto aom kazde zaplakanie naozaj len vytiahla cecik. Nikdy som neriesila, preco place, ani neodsavala ani neprevazovala, proste som oen nadajala, kolko decko chcelo. Je pravda, ze nevyhodou casto byva castejsie budenie, ale inak je to ozaj velmi vyhodny sposob krmenia dietata. Nehovoriac o tom, ze tak viem decko aj uspat a upokojit kedykolvek😂 najlepsia vec zatial pre nas, ale to musi byt naozaj bezproblemove. To co spominas ty, je naozaj nocna mora

katalyna
autor
24. mar 2023

@julie19 tak túto odpoveď si uložím a keby to nešlo budem si ju čítať stále dokola🙏😂 aby tie pocity zlyhania neboli😂

pukanec123
24. mar 2023

@katalyna prvé nekojené a druhé kojene do roka, absolútne bez problému, a teda po roku odstavený na môj popud, inak by sa kojil asi doteraz😆 takze nezufaj 🍀

micicka
24. mar 2023

@katalyna prve dieta som nekojila viac menej vobec. Proste ziadne mlieko, nevedela sa prisat, slabo tahala, ani som nic neodsala. Zdeptana som bola a potom este dost dlho. Druhe uplne bez problemov, ked potiahol citila som to az pod pazuchou 🤣 pri druhom som uz v porodnici zacala pit caj od Weleda (ci som mala prave vdaka tomu mlieko, to neviem). Obidvaja sa narodili sekciou. A nemala som ani ziaden problem s prsiami alebo bradavkami. Proste uplne na 1.
Ale ak by sa ti to nepodarilo ani pri druhom, nic sa nedeje. Fakt. Dieta bude rovnako stastne.
Je to hrozne, ako sa tlaci na kojenie. A spochybnuje sa konanie matky. Kazdy sa vypytuje, ci si skusala tamto alebo hento, alebo takto a aj inak. No strach a hroza. Namiesto toho aby sa matka podporila, ze sa nic nestane ak dieta bude na UM. Ked to raz nejde, tak to asi nejde. A krmenie cez hadicku, potom dokrmovanie. No na psychiatriu (ja som sa teda az do takeho extremu nedostala).

joesvk
24. mar 2023

Prvé kojené s kombinovaním UM,keďže som nemala veľa mlieka a malý nemal trpezlivosť dlho ťahať. Reval namiesto toho,aby sa prisal. Musela som dať fľašu a potom,keď bol trochu najedený,tak som dala prsník. Vtedy už trochu poťahal.Trvalo to 4 mesiace. Potom sa sám odstavil a nechcel sa už prisať.
Druhá dcérka bola úplne iná. Aj keď mne sa mlieko ako tak rozbehlo až po šestonedelí,malá bola ochotná sať aj hodinu vkuse. Takže postupne sa mi vďaka nej a jej "záľube v prsníku" pekne rozbehlo dojčenie. Nakoniec som ju dojčila do 3 rokov .