1,5 ročné dcérka je pažravá. Ako ju to odnaučiť?

michala11111
16. mar 2015

Ahojte maminy moja dcérka má rok a pol a problém je v tom, že je hrozne pažravá. Ideme do parku a nedajbože niekto má niečo sladké,. hned ide k dieťaťu a pozerá, jasné druhá mamina ju ponúkne, ona si zoberie, ale tým to neskončí potom stále chodí a čaká kým jej znovu dá a oni len dávajú a dávajú. Minule sme boli v mamaklube a tam zas dali na stôl chrumky a malá miesto toho, aby sa tam hrala celý čas len sedela a jedla všetky chrumky. Hrozne, stále jej hovorím už si mala, nepýtaj, máš dosť a tie maminy jej len dávajú a ja sa cítim trápne, akoby som celé dni decku nedávala jesť, pritom je najedená. A další problém je, že oni nosia do parku sladkosti, slanosti a ja mám pre malú nesolené chrumky, alebo ovocie jasné, že to nechce, ked druhí dávajú piškotky, arašidové chrumky....
To mám aj ja nosiť malej sladkosti a také nezdravé veci len aby nežobrala, ikeď ju nechcem učiť k tomu aby neustále jedla všetky tie "dobroty". Na druhej strane jej aj ja dám fornetku, niečo sladké, čiže nie som striktná, že nič sladké, dosť zje toho odo mňa. Jaaaaaj neviem ako si s ňou poradiť, mám jej dať po rukách alebo ako to riešiť?

bonaqa2013
16. mar 2015

@michala11111 maminka závidím Ti tvoj problém. Ja mám dcéru, ktorá má 5 rokov, nechce jes´t, zajtra ideme zas na gastro do nemocnice, idú ju vážiť - pred pol rokom mala 16 kg. už teraz som vedľa či sme vôbec niečo pribrali. Ach jaj, čo ja by som dala zato, keby jedla....

sissy27
16. mar 2015

@michala11111 no má rok a pol, tak snáď nechodí do toho parku sama 😅 takže ak aj iná mamina ponúkne, ty za malú pekne poďakuješ,odmietneš a odvedieš malú preč... ak sú na stole chrumky a nechceš, aby ich tvoja dcéra jedla, tak sa nebudeš pozerať, ale zoberieš jej misku z ruky a odvedieš ju preč od stola, prípadne ponúkneš to, čo si priniesla...

michala11111
autor
16. mar 2015

@bonaqa2013 Tak hej chápem, ani jeden extrém nie je dobrý. Držím palce, aby sa malá rozjedla 🙂

bubelko
16. mar 2015

@michala11111 presne ako pise @sissy27 . ked jej ponuknu, podakujes a povies, ze prave jedla. a ked su na stole veci, ktore nechces aby jedla, treba ich dat tak, aby na ne nedociahla 😉

michala11111
autor
16. mar 2015

@sissy27 noooooooo to sa povie veľmi ľahko, to potom začína kopať, kričať, vrešťať a stále ide len na to miesto kde je jedlo, nedá sa udržať.

motovidlo
16. mar 2015

@michala11111 Ešte je malinká, nevie sa ovládať... to sa naučí, keď bude mať 15 rokov a začne riešiť postavu 🙂
A podľa mňa je úplne normálne, že jej viac chutí sladké ako nesladené, máloktoré dieťa uprednostní ovocie pred čokoládou alebo chrumkami... ak nechceš, aby to jedla, tak je naozaj jediné riešenie odviesť ju od jedla a odpútať pozornosť.

bubelko
16. mar 2015

@michala11111 no tak zacne kopat, vrestat a neviem, co este - tak je jednoducha cesta domov 😉

peneloppe
16. mar 2015

ja tiez zavidim tvoj problem a ako. aj ked verim ze to musi byt narocne. moj 7-rocny syn zje maloco, on jedlo vyslovene neznasa, ma nejaky blok alebo co. zje zopar jedal ale ozaj zopar. dokonca ani zmrzlinu, sladkosti, take tie oblubene detske pochutky, ani to.

natalym
16. mar 2015

@michala11111 Predstav si aký pažravec. 😀 😀 😀 Som sa pobavila, to som už dávno nepočula. No čo chutí jej a hlavne to čo majú druhí. Asi len musíš zobrať viacej toho, aby si mala pre iné decká. Neviem, neporadím. To je jasné, že jej každý dá, aj ja by som jej dala.

maslenka47
16. mar 2015

@michala11111 asi tak, hlavna chyba je v tom, ze jej to dovolis. Treba urcit rozumne hranice a dodrziavat ich. To je jedno, ci ide o arasidove chrumky alebo ako velmi kope a vresti.

Jednoducho ked je toho vela, tak uz nedat a ked zacne vymyslat a trucovat, tak bud ignorovat alebo opustit priestor. Predsa nemozes ucit dieta tomu, ze ked zacne robit sceny, tak dostane, co chce.

michala11111
autor
16. mar 2015

@bubelko juuuuj tak to by sme boli doma stále 🙂 ale najhoršie je, že tie ostatné maminky vidia ako malú beriem od ich jedla preč a len jej ponúkajú: "veď nech si dá" a vkuse jej dávajú....a malá si nezoberie, že jednu piškotku, dve do pusy a 4 do ruky a ja sa môžem pod zem prepadnúť a navyše čo zje koľko cukru, ani nehovorím a najchudšia nie je.

natalym
16. mar 2015

@michala11111 A keď im dôrazne povieš, prosím nedávajte jej to???

michala11111
autor
16. mar 2015

@maslenka47 máš úplnu pravdu, nemôže si zvyknuť, že si vždy vydobije vreskotom čo chce, ale mám ju zbiť??? a čo tie druhé maminy, ktoré jej len dávajú aj keď vidia, že nesúhlasím

michala11111
autor
16. mar 2015

@natalym tak pozerajú na mňa, že čo som to za mater, že decku nedovolím jesť a na druhej strane mi je blbé oni to nemyslia zle a ja budem ešte aj im hovoriť.......

michala.s
16. mar 2015

mam synovca ktory meria 138 cm a vazi 64,5 kg. Je ako tvoja mala uz v tom veku taky bol. Vsetci sa ho stale snazime viest k zdravej vyzive ale nejako to nezabera, on si proste najde a ked bol skolkar tak jedol aj dve porcie, to iste robi aj teraz v skole, je to uz neunosne. Obvod pasa ma 104 cm, co je viac ako ja v 9. mesiaci tehotenstva. Bohužial u neho už pomoze len lekar. Tebe by som poradila možno len tolko, zakazovat a davat jej ozaj len tu zdravu verziu co si priniesla ty. Ked mal synovec do 3 rokov tak to nikto neriesil, lebo ved on to vyrastie, ale jeho telo nezvlada rast do vysky, nakolko vela energie ide na rast do sirky a to chalanisko chodi aj na futbal, doma nesedi na zadku ale stale beha, skace aj na xboxe sa hraje len hry ktore su na kinekt atd...

natalym
16. mar 2015

Ja si tiež myslím, že tie druhé maminy by nemali dávať ak vyslovene povieš, že si to nepraješ. Mne sa niekoľkokrát stalo, že som ponúkla kukajúce dieťa a mama mi povedala, my také nejeme a balíček som schovala. No čo keď sú hlúpe? To dieťa to nemôže vedieť, jej to chutí.
Asi jej to len dookola pripomínať, že druhým deťom sa jedlo nepapá a má svoje dookola.

natalym
16. mar 2015

@michala11111 Ja viem. Moja prvá dcéra bola vždy najchudšia zo všetkých detí, cítila som sa hrozne.

bubelko
16. mar 2015

@michala11111 pozri, ty si matka a zodpovedna za nu a jej zdravie. ak si dieta da chrumku ci kolac, svet sa nezruti, ale ked sa napchava bez prestania, tak to uz ok nie je. vo veku 2r su baculate deticky este rozkosne, ale ked bude mat 4-5 a nebodaj 7-8 v skole, tak tam uz to take zabavne nebude a mozno si clovek povie, ze som ja radsej netrcal doma.
inak nechapem - ked idem na ihrisko, idu sa tam deti hrat, nie napchavat. nepotrebuju mat kazdych 5min nieco na zahryznutie.
takze na ihrisku by som to vyrazne zrusila - nedovolila jej vziat. a ak mi maminky povedia, ved nech si da, tak sa ich opytam, ci s nou neskor budu dietovat oni alebo ja...
a na oslavach posunula misky tak, aby nedociahla...

sissy27
16. mar 2015

@michala11111 no a ? ty si rodič, ty určuješ hranice, nie dieťa... každé jedno dieťa skúša, pokiaľ môže zájsť, či už v jedle, spánku, hrách, režime, ale rodičia sú od toho, aby ukázali, kde je limit... ty si jej zatiaľ ukázala len toľko, že ak sa rozreve alebo začne kopať, tak dosiahne svoje...

katka1981
16. mar 2015

@michala11111, je to na tebe co bude jest tvoje dieta. aj nasej dcere nukali a nukaju kadeco. Do 3 rokov sladke nevidela, bola naucena ze sa musi spytat ci moze alebo nie a ja som si naucila mamicky, ze sa najprv spytaju mna, a nie davaju rovno dietatu. Nepohla som sa od nej, stale som ju mala pod dozorom. Teraz ma 5,5 a takisto nezie nic pokial jej to nedam ja, muz alebo babka, pretoze ma celiakiu a vie, ze moze iba bezlepkove, vedela to ajked bola mala, ze sladkosti, alebo nieco, co nikdy nejedla, ze sa musi spytat. A tvoja je vo veku, kedy ty rozhodujes za nu. Pokial jej nedas ochutnat somariny, tak ani ich jest nebude. Ked ju na to naucis, bude to pytat. Pazrava nie je, je zvedava, je to normalne, chce ochutnat. Je to len a len na tebe ci dovolis, alebo zakazes. Ja som na malu striehla, nikto jej nic bez mojho dovolenia zjest ani vypit nedal. Ak by si mala pocit, ze sa prejeda, a je ozaj stale hladna, porad sa s lekarkou. Ale taketo dieta ozaj nie je pazrave a nepochopi, ze sa to nepatri, nepochopi, ze slane chrumky su nevhodne a podobne. Kopec mamin tu pisalo, ako ich 3 mesacne babo chcelo ochutnat ich obed, ako si to pytalo, tak mu dali. Je to vec priorit. Ked si stojis za tym, ze dieta bude mat zdravu vyzivu alebo bude vegetarian, alebo ze nebude jest oriesky alebo neviem cokolvek co si stanovis, tak sa to ustrazit da. Ak si s dietatom, da sa to. Ina situacia je, ked nie si pri nom ( skolka, je na prazdninach alebo ho varuje niekto iny, ale aj to sa da dohodnut). Tvoj problem nie je zdaleka taky velky ako sa ti zda, len proste nevies povedat asi nie maminam, alebo ludom co tvoje dieta nukaju. Inak predppokladam, ze ked to zacnes teraz striktne riesit, tvoje dieta bude kricat, mozno sa hodi o zem, bude protestovat, lebo doteraz mohlo a zrazu nemoze. Ale to je uplne normalne a vobec sa nad tym nevzrusuj. Ak si budes stat za svojim, tak to zmenis. Neviem ake su mamicky , kt. stretavas, ale ja som mala stastie na take, co sa spytali, ci mozu dietatu dat. Ak to bolo ovocie alebo neslane chrumky a uznala som za vhodne, tak jej mohli dat, ak to bolo nieco co nejedavala, tak som povedala nie. Kazda to pochopila. Tiez ked som ja isla ponuknut dieta, spytala som sa mamicky, ci moze a ked suhlasila, ponukla som. A tiez ak by sa nespytalal, tak mamicke povies, ze nie, nech nedava, lebo mala take neje a hotovo.

sampo
16. mar 2015

@bonaqa2013 mam podobny problem ako ty ☹ tiez to uz budeme riesit, ma 5,5 a 16,5 kila ☹ a 118cm. Dieta s tensimi nohami som asi este nevidela (nazivo, africke deti nepocitam 😔 )

katka1981
16. mar 2015

@sampo, nema velke brusko? Daj vysetrit stitnu zlazu, a ci nema celiakiu.

katka1981
16. mar 2015

@michala11111, co ta prosim ta trapia druhe matky? My sme boli za zdravu vyzivu aj u psa a vobec ma netrapi co si o tom kto mysli. Cela rodina nas mali za blaznov a zrazu rozmyslaju rovnako ako my. Strava je to posledne do coho si necham hovorit. Jedine ak ma niekto ide poucit ze to co jej davam nie je velmi zdrave, radsej nech to nahradim niecim inym, ale aby som dieta cpala aby jedlo viac, alebo aby sommu davala sladkosti elbo to potrebuje tak to nie. A samozrejme ako dieta nastupi do skolky a je starsie tym sladkostiam sa nevyhne, ale kym je doma, to je uplne v tvojich rukach.Tak aspon ten zaklad do tych 3 rokov dokazes krasne ovplyvnit ty ako matka.

ebi88
16. mar 2015

@bonaqa2013 uz som mala rozpisany prispevok ale zrusil ma net snad nepride dvojmo. Ja si pamatam na svoje detstvo a tiez som z deti, ktore enchceli jest. Babka zalamovala rukami, viete si tompredstavit co to je pre babku? 😀 Mne to proste nechybalo, nebola som hladna, energie som mala dost . Bola som pravda aj chuda, ale nie slaba. 11 rocna som mala 25 kil a v pohode som zvladala telesnu vychovu dokonca lepsie ako spoluziacky. Rozjedenie sa prislo proste samo od seba. Pokial vysetrenia nepreukazali nic konkretne , nestresovala by som seba ani dieta zbytocne. Do mna otec tiskal na silu, zufaly krical , ci som anorekticka, pricom mna v tom veku nezaujimali chlapci teda logicky ani vzhlad, postava, viem ze mi chcel dobre ale doteraz si na to spominam ako na zbytocne stresujuci zazitok, a nejaku krivdu az... Ja som napr. Nemohla zjest rohlik so sunkou len sunku samu a potom neskor rohlik, tiez sam. Rozjedla som sa az jedno leto, a to som mala asi 13. Vtedy ficali cerealie, mne chutil nesquik, tak toto som jedla ako najata , na tom sa mi asi roztiahol zaludok 😀 mladsia sesternica presne to iste. Zbytocne ju stresovali nutili chodili po doktoroch. Proste nemohla. Nemala chut nedalo sa. A z roka na rok pribrala tak ze ju nemohli zastavit v jedeni 😀

siska53
16. mar 2015

@michala11111 Matka si ty. Takze ty rozhodujes. Ja som tiez nedovolila a ked,tak len 1kusok. Ak aj dieta protestovalo smola. Mamicke som sa pekne podakovala s tym,ze staci a dieta odviedla prec. Skusala som odputat pozornost inym smerom,ale nie nasim jedlom,lebo to odmietali.
Prosto musis vydrzat chvilku placu. Ono to prejde(ten plac).
Urcite ju za to nebit.

chymenitta33
16. mar 2015

tvoje dieťa tvoja výchova! Normálne povedz že nie Dakujeme 😉 nemá rozum nato, aby vedela, to je logické jasné že jej to chutí 🙂
A že bude plakať, jedovať sa a hádzať o zem...Varianta A: silno pritul...alebo varianta B: nechaj nech sa hádže o zem.. Nepovol nedovol...
Ja mám vdačného stravníka, ktorý ma obmedzenia na tolké veci, pohybové aktivity ma skoro každý deň a keby mu dovolím, že mu niekto niečo dáva! tak ma 50kg 🙄 😠

jaja1979
16. mar 2015

@michala11111 No vidis, ja mam deti aj z jednej aj z druhej skupiny. Jedo je totalne pazrave a druhe totalne nezrave a tretie uplne medzi nimi, taky maly ideal. Ked bola dcera mala, co by som za to dala, aby sa najedla. Nechcela nic, zo vsetkeho ju napinalo. Svagrina je psychiatricka a ta ma uviedla do obrazu, ze proste su take deti, ktore nemaju chut na jedlo, ze jedia len preto, ze musia. A doteraz je taka. Ma 10 rokov, vysku ma 140 cm a 32 kg. Chuda je ako spagetka, ale nic s tym nenarobim, do jedla ju nicim nenamotivujem, zje proste tolko, kolko jej chuti a hlavne jej to stale musim pripominat, aby sa nezabudla najest. Je proste ten typ, ze sama si nic z chladnicky nezoberie.
Prostredny syn, to je presny opak. Bolo to uz od narodenia, ked som ho kojila, vsetko zo mna vycucal a ked potom zacal jest normalne jedlo, nemal mieru. A pritom vobec nie je hladny, mal len stale na nieco chut... cela svokra. Odmalicka sa ho snazim obmedzovat. Tam, kde sa jedlo, sme nechodili, ked boli nejake oslavy, babky a svagrovci dopredu vedeli, ze jedlo treba dat tak, aby ho ani nevidel. Doma mame vsetko tak, aby ho nedrazdilo, lebo ked vidi chlieb, ovocie sladkosti v dosahu, na vsetko ma chut. Nikdy som nebola zastancom vychovy- ved mu daj, na co ma chut... - tak bol vychovavany moj muz a doteraz ma problemy s vahou. Snazim sa ho obmedzovat, zbytocne ho jedlom nedrazdit, dat mu take porcie, ktore su primerane jeho veku, viac uz nedostane, aj keby sa o zem hodil a ked nieco chcel, tak som mu to nahradila ovocim alebo zeleninou. A aj napriek mojej snahe ma teraz 7 rokov a 34 kg. Je sice vysoky, je pevnejsi, ale urcite nie je obezny. A myslim, ze prave vdaka tomu, ze ho obmedzujem, tak sa mi celkom dari ho udrzat v norme.
Ty v tomto veku urcujes hranice, dieta nemoze za to, ze ma chut do jedla. Netreba malu zbytocne vodit na miesta, kde vies, ze ju ponukaju s jedlom, doma treba mat vsetko mimo dosah a ked je niekde, kde sa tomu neubranis, kludne nech sa aj o zem hodi, ved to z casu na cas robia vsetky deti. A casom zisti, ze nepovolis a da sa to nejako ukocirovat. Drzim palce, presne to poznam a viem o com to je. Ovela horsie to moze byt o par rokov, ked bude mala obezna a vtedy uz bude neskoro.

sampo
16. mar 2015

@katka1981 nema. Ona je ako lata. Krv jej uz brali aj v minulosti, mala krvny obraz super. Ale teraz pojdeme znova. Celiakiu nemame v rodine, ale zoberu jej krv aj na to (teda na tie ukazovatele.. neviem si spomenut ako sa to vola teraz)

cervenaruza123
16. mar 2015

@michala11111 mozno jej az tak nechyba ina strava, ako ju laka nieco, co nema ona. aspon moji surodenci aj sesternice, bratranci ked boli mali, tak to bola klasika. to co mali oni, ich velmi nezaujimalo (kym im to niekto nespratal prec), stale si vsetko poziciavali od druhych, ci hracky, ci nieco na ochutnanie, ci kocik...
skusala si chvilu ju nechat hadzat sa o zem? jedna sesternica tak vystrajala, ked jej nieco zakazali a raz tak ostala sama s mojim ockom, zacala nariekat a vystrajat, lebo jej nevedel zohnat jej mamku, ktora sla na prechadzku. on jej s kludom anglicana povedal, ze nech si poplace, ze mamka aj tak pride, len musi pockat. mala asi dva roky. poplakala si este par minut a potom sa v klude hrala dalej, lebo videla, ze s ockom to ani nehlo 😀

spoony
16. mar 2015

Musíš vychovať nielen svoje dieťa, ale aj mamička v parku. Keď chceš aby dcera jedla zdravo, ttak nenechaj iné mamičky aby ti to kazili. Ja som to riešila pri synovi, keď ja som nechcela do neho pchať cukriky ... a nie všetci v okolí to chceli chápať. Treba dôrazne povedať mamičke, ďakujem, ale také dcere nedávam ... A dcerku zaujať niečim iným - šmýkačkou, stavaním hradu z piesku, hojdačkou ... veď kvoli tomu sa na ihrisko chodí. Neboj ide to, aj keď to niebu odzačiatku ľahké ale časom zistíš, že okolie bude tvoje prosby rešpektovať. Čo sa týka dcéry, trvať na svojom vonku aj doma, keď sa povie jeden, tak iba jeden a viac nebude aj keď sa o zem hodí (na začiatku aj také bude). Ide to len treba vydržať. Moje deti sú tak naučené - syn do 1,5 roka sladkosti nedostaval vôbec a potom občas trošku. Keď dostal balíček cukrík platilo pravidlo 1 denne, a ostatné odložiť - fungovalo to aj po Mikulášov .... Dcera už ma sladkosti dovole od roka (keď starší môže je problém druhému nedovoliť) ale ostatné pravidlá platia. Keď je na stole misa slaností .... tak im dám každému do rúk malú misku, do ktorých im dám z toho množstvo, ktoré ja uznám za vhodné a viac nedám, skrátka mali a dosť.
Potrebuje to pevné nervy a vydržať a trvať na svojom.
Moje deti síce davať pozor na váhu nepotrebujú (skôr by sa im zišlo pribrať) syn ma 6 rokov a váži 19 kilov a dcéra v 2 rokoch má 9,5kg, ale napchávať ich slakosťami, lebo sú chudý nedovolím, jedla a ovocia neobmedzene, čo im hrdlo ráči, ale sladkostí z mierou, ktorú riadim ja a nie deti.