2,5 ročná dcéra nerozpráva

bubu98765432
25. máj 2012

Mám dcérku všetko rozumie povie len mama horko ťažko malokedy radšej an mna kričí DA a na všetko hovorí len TOTO? a nič iné. Žiadne také ako teta, mnam, a podobne. Ukáže na ústa že je hladná všetko ukazuje posunkami ale nerozpráva. Lekárka nám povedala že ešte máme čas. Čo si o tom myslíte?

mirka285
25. máj 2012

hlavne neporovnavaj,kazde dieta je ine,ona sa urcite rozkeca 😉

lauricka
25. máj 2012

no, ze este mate cas 😉

veronika66
25. máj 2012

@bubu98765432 aj môj bratranec mal tento ,,problém,, a začal hovoriť až keď mal 38 mesiacov 😒 ale to bolo so dňa na deň je to v poriadku su niektoré deti ktorým to ide pomalšie ale je to v poriadku a teraz sa smejeme že ako bolo dobré už ma 5 rokov a hubenka mu ide celý deň 🙂 🙂

bubu98765432
autor
25. máj 2012

veronika66 a to z jedného dna na druhý začal rozprávať? a pomaly či naraz. Chcem ju dať od septembra do školky a bojím sa či zapadne ked nebude vedieť rozprávať.

abbie
25. máj 2012

moj nazor je ten, ze by ste uz mali navstivit logopeda 😉 necakaj do 3r.!

katy1979
25. máj 2012

ak ti rozumie a vie co po nej chces malo by to byt v poriadku. Hovori sa ze dolezite je to aby nam rozumeli. Ak zacnu deti rozpravat neskor naozaj zacnu hovorit vsetko a pomaly vo vetach.
kludne ju daj do skolky maju skusenosti s takymi detmi. Praveze jej to len prospeje

lentilka29
25. máj 2012

neviem,my mame 17 mesiacov a mala si dzavoce,ma asi 10 slovnu zasobu..uvidime kde budeme vo vasom veku....az potom budem moct hovorit a radit..ale vo vseobecnosti je zauzivane,ze do tych 3 rokov sa dieta po kazdom smere len rozbieha,teda okrem chodenia....to skor

lucia31
25. máj 2012

...odporucam navstivit logopeda....logopedia uz nie je o sedeni pred zrkadlom a vyvodzovani hlasok...logoped dokaze zhodnotit uroven jazykoveho vyvinu dietata na zaklade odpozorovania pri hre, pouzivani gest, celkoveho motorickeho a predrecoveho vyvinu...poradi rodicovi,ako rozvijat komunikacne strategie dietata aj v takomto veku...uz u ovela mladsich deti sa da zhodnotit uroven ich jazykovych schopnoti a podchytit pripadny rizikovy vyvin...

kukucg
25. máj 2012

@bubu98765432 skus toto pozriet a urobit pripadne, http://laboratorium.detskarec.sk/tekos2.php

sssimi
25. máj 2012

@bubu98765432 Ja som dávala moju do škôlky keď mala 2 roky a 4 mesiace. Vedela len opakovať a aj to nie "po slovensky" 😀 . Teraz má 3, stále jej veľa ľudí nerozumie, ale hovorí všetko a sama. Skôr mám pocit, že jej škôlka pomohla, keďže je tam najmladšia a ostatné deti rozprávajú pekne.

zuzka767
25. máj 2012

Ahoj netreba to podcenovat to su iba babske reci ,ze ved ma cas a sa rozhovori..Ja mam skoro 4 rocneho syna a rozprava 5 slov.Tiez sme to podcenili, pretoze kazdy hovoril , ze ma cas ale nebola to pravda a Logoped ma co robit aby nam pomohol.Chodime ku 3 od Dialogu az po Detsku rec a ku DR.Pruzinovej do Ruzinova.Boli sme aj v Sanatoriu 1 mesacnom v Dialogu.Netreba vylucit ale aj Neurologicke vysetrenie ci je fakt vsetko OK.Drzim palce.

keiko33
25. máj 2012

Syn sa rozhovoril az po tretom roku a dceru som dala do skolky ked mala 2 roky a 8mesiacov a to rozpravala len detske slovicka a behom troch mesiacov sa tak rozkecala, ze ju teraz nemozeme zastavit, basnicky a pesnicky len tak sype. Na vianocnej besiedke spievala len lala a v januari sa uz rozhovorila. V kolektive sa dieta nauci. A neboj sa ze nezapadne, urcite nebude jedina. Ucitelka mi povedala ze je to normalne. Niektorym detom to proste trva dlhsie. Ja by som to riesila az ked by sa nerozhovorila medzi detmi, mojej to trvalo tri mesiace. Pokial rozumie vsetkemu a dohovori sa hoci aj posunkami, nevidim v tom problem. Ja s mladsim bratom sme tiez zacali za po tretom roku, ale starsi brat este pred druhym rokom. Kazde dieta je ine, je to ako s chodenim, jedno zacne uz 10 mesiacoch a niektore 15. Este si to uzi, my sme sa tiez nevedeli dockat, kedy uz dcera zacne rozpravat a teraz mam niekedy chut prelepit jej usta. Vela stasia

mucher
25. máj 2012

Prečítala som úvodnú otázku a mm sa ma pýta: Nie je to nášho Marcela sestra? 🙂 Nás macko tak isto..a od 2och rokov chodíme ku klinickému logopédovi. Treba ísť!

sisaha
25. máj 2012

@bubu98765432 urcite cim skôr k logopedovi. Radsej 5x zbytocne, ako raz neskoro. On vas posle este k psychologicke na vysetrenie kvoli vyluceniu inych pricin nerozpravania. Mozno je len leniva a potrebuje "nakopnut" a mozno treba s tym naozaj zacat nieco robit. Drzim palce.

evinqua
25. máj 2012

@bubu98765432 ak to vidi mama ako problem, nie je co riesit a treba sa ist poradit cim skor, som logopedka a casto sa stava, ze pridu prave ti rodicia ktorych deti su iba taki ,,obycajni oneskorenci" a staci im len poradit ako spravne stimulovat recovy vyvin, nie vzdy to teda musi byt nejaka naozajstna diagnoza 🙂

abnka
25. máj 2012

@evinqua môžte poradiť aj mne ? môj syn má 17 mesiacov, každý hovorí, že má ešte čas, že je skoro a že sa to spraví - ale on vôbec nerozpráva, pričom bol krásne rozbehnutý, tak do roka som bola aj mama 🙂 potom sa naučil chodiť, do toho zuby stoličky..... a proste mama zase nie som , ani baba nie je baba , len slabikuje bez významu, kričí , plače, žvatlá ako polročný neviem ani tie zvuky opísať, pretože okrem ma -ma a ba- ba nepoužíva žiadne slabiky....
teraz cca týždeň máme s mužom pocit že nám začína rozumieť, aspoň niektoré veci, také že tu si hačaj a matúško ide papať.... krásne ukazuje čo chce, prípadne mi to podá a naznačí čo s tým mám robiť. Ja vždy presne viem , čo chce "povedať" ale teda slova sa od neho nedočkáme.
Máme to riešiť alebo fakt len čakať ? Keď počúvam iné maminy, ktoré ma potešujú že ten ich tiež ešte nerozpráva , tak minimálne havo vie povedať každý v našom veku.....

lamina
25. máj 2012

@bubu98765432 rec dietata sa posudzuje az v 3 roku zivota, netlac na pilu a neboj sa 😉

mandragora22
25. máj 2012

@bubu98765432 napisem ti, ze asi mozes byt pokojna. u nas je podobny vek a len o nieco sirsia "slovna zasoba" 😀 😀 neter absolutne nerozpravala do 3.rokov. dnes je takmer dospela a ked spusti, bolia nas hlavy 😅

martinano
25. máj 2012

@bubu98765432 moj syn nerozpraval do 3rokov nic pouzival 10 slov horko tazko, teraz ma 4 a pol a nezastavi sa mu jazyk z nicoho nic zacal rozpravat a to uz ma vsetci okolo strasili s logopedom,len dedkovci a moj muz sa mi smiali,ze neblazni a mali pravdu.uvidis dobre to bude 😉

monika15
25. máj 2012

mi riesime to iste :(((((
3 slova a dovi dopo :((((((((((((((((((((((((((((((((

lenka311
26. máj 2012

@bubu98765432 Tak toto si užívaj - mojej sa nezastavia ústa ani večer - to si pred spánkom sama sebe spieva.. 😉 😉
Teraz toto akurát riešili v štvrtkovom Paneláku - len tak na okraj.../pozri si na nete - Švehlová s tým svojím amantom to tam krásne vysvetlili, možno Ťa to ukľudní/
Ja by som počkala kým nastúpi do škôlky, uvidíš, keď tak potom zbehni za logopédom - doteraz si pamätám ako sestra odtiaľ chodila nahnevaná, lebo logopedička im vždy povedala že syn je normálny a vadný sú v podstate rodičia keď si myslia že normálny nie je.... 😀 😀 😀 To len tak v skratke.. Má o týždeň už 18, učí sa dobre a je z neho inteligentný mladý muž ktorý vie čo od života chce!

anjelicek26
26. máj 2012

@bubu98765432 - pokial rozumie, vie sa prejavit, teda ukaze, co chce a co nechce, tak jej este chvilu daj... moja mala v 2,5roku tiez neslavne asi 5 slov a ako prisla do kolektivu, tak do mesiaca plynula rec, cele vety, suvetia,, gramaticky spravne a aj r vedela! Len sme oci otvarali. Ono sa to ukladalo, pasivne to mala a vyuzila az ked tam nebola maminka, co jej veci vycitala z oci... Mudra je az az, krasne pise, cita, pocita na urovni 8 rocnych deti... takze ziadne "hlupe" dieta, ale len spomaleny vyvoj reci... pravdu keby sa jej dnes zastavi pusa aspon na 5 minut, budem rada 😅

anjelicek26
26. máj 2012

@abnka - vela deti po MMR ockovani padne v recovej urovni nazad na uroven pol rocneho dietata 🤐 Ale znova sa to rozbehne, len treba trpezlivost.

zuzin78
26. máj 2012

ahoj, moja 4rocna rozumie 3 jazykom, / SR, HU, CR,/ tak nam preto nerozpravala, zacali sme navstevovat logopedicku a pekne sa to rozbehlo. zo dna na den hovori aj vety. nam logopedicka povedala, preco sme neprisli ked mala 3 roky. nastatsie druhorodena komunikuje viac, taha ju starsia a narodila sa cs.
neboj ona sa ti rozhovori, ja uz moju niekedy prosim ze chcem 10 sekund ticha a ona mi vtedy zacne ratat do 10t 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
moja rada je, ak na nu niekto suslavo alebo maznavo hovori, tak aj to spomaluje. to povedala logopedicka. a skus nepouzivat zdrobneniny, ako macicka, psicek..... to su rady od DR. 😉

modrofuzik11
26. máj 2012

ked zacne chodit do skolky, urcite tam vela vela pochyti. aj nam sa sara rozrozpravala v skolke.

evinqua
26. máj 2012

@lamina rec dietata sa posudzuje v kazdom veku, uz v obdobi 8-10 mesiacov existuju nejake veci, ktore mozno posudit

evinqua
26. máj 2012

@abnka skus napisat do IP nieco blizsie

abbie
26. máj 2012

@abnka no my sme na tom rovnako ako vy ... jedine co zacal hovoit je mnam, mnam ked papa, alebo mu nieco chuti ... sice stale nieco pre seba zvlatle, ale to nie je po slovensky 😀

lamina
26. máj 2012

@evinqua mas pravdu, ak dieta neblabota v dakom veku, v ktorom by malo, je potrebne si to vsimnut.ale este sa to nijako neriesi, pretoze sa to zvykne dobehnut. ak ale 3 rocne dietatko nevie povedat nic, uz sa to zacina riesit, pretoze to moze suvisiet s inymi vecami ako len rec 😉

abnka
26. máj 2012

@evinqua ahoj, ďakujem napíšem do IP večer, teraz som tu len na skok. Čo konkrétne by som mala ?