27 mesačný syn sa nepýta na nočník

jajitko
22. aug 2013

prosim poradte. skusam odplienkovat syna cca od 24mesiaca /teraz ma 27/. najskor bol velky problem si vobec sadnut na nocnik alebo zachod. nechcel ani za svet a velmi plakal. postupne sa nejako naucil na nom najskor posediet a sem-tam sa mu podari sa aj vycikat. snazim sa ho davat co najcastejsie, ale je z toho podrazdeny a vyzvu "pod cikat" casto neguje a odmieta. nakoniec si sadne, niekedy sa vycika, vacsinou si ale len trosku cvrkne, aj ked vidim, ze sa snazi a uvedomuje si, co po nom chcem. pokial mu dam "po cvrknuti" treningove plienkove gatky, do 5 minut je uplne pocikany. pokial mu dam bavlnene, vydrzi cca hodinu suchy /medzicasom ho po 20 minutach vyzyvam, aby siel cikat/, no po tej hodine sa aj tak celkom pocika do gatiek a nevypyta sa. po kazdom uspesnom pokuse je velmi chvaleny. klasicku plienku mu davam len na spanie. po dennom spanku ma mokru plienku a po nocnom tiez. ked ideme von, davam mu treningove gatky. zaujimave je, ze vecer pred kupanim napriklad sam od seba chce ist na zachod, sadne si a vycika sa. v poslednom case zacal aj rano kricat z postele ze zachod, ked ho dame, nevycika sa. cely den sa uz potom ani raz nevypyta. bohuzial s kakanim je to este horsie, ma take miestecko, kde sa utiahne a neda sa nijako presvedcit, aby siel kakat na nocnik alebo zachod. je az hystericky a place. vykaka sa po stojacky a potom pride povedat, ze je "kakaty".
mame pokracovat v ponukani na nocnik, zachod alebo este vobec na odplienkovanie nie je zrely? dali by ste ho na zachod aj nasilu, ked vidite, ze zjavne ide kakat?

lalinko2010
22. aug 2013

@jajitko ahoj, provokuješ chlapca a bude trucovať, nenúť ho na nočník, záchod - to je chyba, preto je hysterický. žiadne tréningové plienky, mali sme, ale prestali používať. keď bolo teplo mali ste byť bez plienky, vonku, doma. náš bol tak, cikal kade chodil, mal z toho srandu, my nie, ale nemáme koberce, tak sme neriešili. naučil sa.
bude ok, nedozrel, dozreje v pravý čas! nemáte sa kam ponáhlať, má dva roky a 3 mesiace!
viem, plienky záťaž na peňaženku, ale vydržte!
nunútiť, neponúkať nočník, záchod, preč plienku, ešte je vonku teplo a keď ste vonku povedať : ocikáme strom, kvietok a podobne. toto decká baví a hlavne chlapcov, keď zbadá ako "vysoko" vie cikať!
kakanie, to je na dlhé lakte, mali sme aj my, kakal za fotelou, ale ani neviem ako ho to prešlo. my sme to možno aj tak "hnusne" riešili, že aby sa vykakal do autíčka a podobne a potom nejako zmenil to na wc lebo mohol splachovať!
držím palce!

zahadka
22. aug 2013

@jajitko Bola som nestastna, ked vsetky deti naokolo chodili bez plienok, len my nie...Mala som tie iste problemy...V lete som sa rozhodla mu plienky nedat, davam len ked ideme na dlho von alebo na spanie. Najprv sa velmi casto pocikaval a prala som kazdy den plnu pracku jeho pocikanych veci, postupne mu to asi zacalo vadit a pyta sa, a s kakanim to bol vzdy problem, lebo na neho ked pride, tak musi hned, nestiha dobehnut na zachod. Ale za posledne Tri tyzdne sa to polepsilo.Podla mna ma kazde dieta svoj cas, nestracaj trpezlivost, plienky mu nedaj a ak je teplo tak aj naheho ho nechaj. Riesila som zo zaciatku aj formou odmien, za kazde vycikanie do nocnika dostal cukrik, teraz uz nedavam, iba ked sa vykaka. Nasmu vyhovuje viac cikanie do zachoda (mame sedak). Neboj sa, on do toho dorastie a nie je jediny, kto v takom veku nechce cikat inam nez do plienok. 😉 je to chlap - oni su lenivsi 😀

lauricka
22. aug 2013

@jajitko mne to pride ako vybudovany odpor vdaka natlaku na dieta, ktore este nebolo pripravene...alebo nieco na ten sposob

emily76
22. aug 2013

@jajitko ja na tvojom mieste by som s odplienkovanim este pockala.. maly evidentne este nie je pripraveny. A to ze ine deti v jeho veku uz chodia bez plienky... no a co?? Kazdy sme iny, na ine veci sikovny.. ja mam 3 deti, z toho 2 su dvojicky a kazde je ine... ani na serblik nezacali spolu chodit rovnako.... pozri, do 18stky urcite plienky mat nebude... vydrz. Cim viac to budes silit a lamat, tym vacsie riziko je, ze sa maly zatne a hotovo... ak zacne zadrziavat cikanie/kakanie, potom este len mozete mat problemy... nie to, ze v dvoch rokoch ma plienky. 😉 😉

jajitko
autor
22. aug 2013

@lalinko2010
@zahadka
@emily76
dakujem za rady, skusim to bez gatiek a kobercov 🙂

jaluso
22. aug 2013

@jajitko
ahoj .... mne to nepríde ako odpor ale ako vzdor .... moja osobná skúsenosť je veľmi dobrá ... synček od 17 mes. bol bez plienok a do 24 mes. už nemal plienky ani v noci.... tebe by som poradila, že by si to neskušala na silu.... skús mu dať nejaké slipky, kt. majú pekný obrázok , nejaky jeho oblubený motív.... aby mu bolo ľúto že si ich ocikal alebo okakal.... možno ho tak trochu vysmievat ze aky je maličký ako babatko ... a tak ...

yuuki
22. aug 2013

môj synček sa ešte tiež nepýta a má dva rôčky aj štyri mesiace o chvíľu ale keď ho posadíme na záchod sa pekne vyciká 🙂 len sa nevypýta sam a sem tam sa pocká a ja periem a periem :D .. ešte majú právo na tie plienky a netreba ich nútiť radšej pekne pomaly bez nátlaku, veľa veľa rozprávania o tom, že treba cikať do záhodu a nie kade tade po koberci 🙂 aspoň ja sa to tak snažím robiť 😀 .. aj mamky mi furt dohovárali, že už je veľký že ho treba učiť ale čo narobím, keď on si nechcel sadnúť ani na nočník ani na záchod 🙂 a dočkala som sa,, že už sa tam ide vycikať rád 🙂 radšej šťastné dieťa v plienkach ako neštastné na nočníku 😉

suri023
22. aug 2013

Ahoj. Tvoj syn podľa mňa ešte nie je zrelý na odplienkovanie. Tým že na neho tlačíš a on Ti potom plače a trucuje ho iba zbytočne traumatizuješ.

jajitko
autor
22. aug 2013

@jaluso ahoj, dakujem za prispevok, ano synator je vzdorovitejsi ako ostatne deti. musim ist nanho hodne pomaly a svojsky aj v inych veciach. pekne slipky sme skusali, nezabralo, pocikal uz desiatky 🙂) aj trosku podpichovania, ze plienocky maju len babajka. to uz vobec nefunguje...

zuzka38
22. aug 2013

@jajitko no moj ma 28mesiacov a este ani raz nesedel na wc ci nocniku,mne ani len nenapadlo ho nutit..teraz v lete ho nechavam bez plienky a trenujeme co to da... Uz asi mesiac tomu je,uvedonuje si to stale viac,s cikanim viacmenej probl.neni,ale pokaka sa vzdy do gati. Aspon sme postupili ze mi to pak zahlasi 😀 stale zial nesadneme na wc ani nocnik. Proste je to este babo a raz to zvladneme.. Vela trpazlivosti ti prajem,ja by dom odporucala nenutit....

jajitko
autor
22. aug 2013

dievcata, co je nutenie? ja mu poviem: "milacik, pod cikat na serblik, urobit vodicku." on povie necem, ale potom sa ide sam, sadne si niekedy sa vycika, niekedy cvrkne, niekedy mu nejde. ja ho neberiem a nepokladam nasilu na nocnik.

katrinka8
22. aug 2013

@jajitko - ahoj, moja dcerka "je bez plienok" cez den od 18 mesiacov, ale aby si rozumela, bez plienok znamena u nas, ze ich velmi dlho sice nemala, ale sa ani nepytala a zo zaciatku islo naozaj o to, ze naucit ju sa vobec vypytat. prve dni to bolo o tom, ze som nic nerobila, len ju prezliekala. Potom sice pochopila, ze sa ma pytat, aj sa zacala pytat, ale ona zahlasila: cikam, a to v momente, ked uz naozaj cikala. Trvalo to niekolko mesiacov. Obcas stihla dobehnut, obcas nie, ona totiz zahlasila, ze chce cikat, ale akonahle sa pohla, uz to nedokazala udrzat - moja chyba, podla mna nebola pripravena fyziologicky, hoci po psychickej stranke ano - kedze vedela, co sa od nej chce a aj to chcela urobit, len to nedokazala ani silou vole ovplyvnit. Postupne sa to vsak naucila akosi sama. Ja byt Tebou (teraz som uz "mudra" 😀 , ale asi to tak pri dalsom babatku urobim), riesila by som najskor asi len to cikanie cez den (nocne a spankove vobec - normalne plienku nechat), kakanie asi az neskor, ked vravis, ze je problem. U nas zabralo napr. odmena - za vycikanie do nocnika (zachoda) nalepka. Nedala by som uz nazad plienku cez den a nechala by som ho par dni v normalnych klasickych slipkoch - netlacila nanho, len by som sa pravidelne sem-tam pytala, ci nechce ist cikat. Opytat sa, nie volat, ze pod. Par dni by som ho tak sledovala, ze co sa robi. Aj s rizikom, ze vela utierania a prezliekania. Ak by siel, pochvalila by som ho, ze si sadol atd., ak by sa aj vycikal, tak by som mu dala nalepku (alebo nieco ine - podla dohody). Ak by bola nehoda, tak by som ho nekritizovala, ani nic, len utrela a povedala, ze nevadi, ze nabuduce sa to urcite podari. Inak, niektore deti nechcu chodit na nocnik, mozno treba skusit zachod - ze nech si vyberie sam redukciu, aka sa mu paci..
U nas bol vsak tiez problem kakanie. Dlho nechla dcerka ist do nocnika ci zachoda (resp. isla, aj tlacila, ale nic z toho), vzdy radsej cakala na noc, kedy mala plienku, a kakala po stojacky do plienky. Fungovali sme potom na kinderkach, za kazde kakanie do zachodu kinderko (teda resp. ta hracka vo vnutri), plus za 10 kakani hracka z obchodu. Naucila sa to, ci vdaka tomu "podplacaniu", to ale netusim. V hrackarstve sme boli len raz, na kinderka sa casom zabudlo a kaka uz aj bez nich tam, kam treba 😉

jajitko
autor
22. aug 2013

@katrinka8 dakujem za povzbudive rady, skusim odlozit koberec a necham mu len slipky a uvidime. dnes napriklad dostal "jerrykove" slipky a s tym, ze do jerrykovych sa necika /povedal sam/ a za 15 minut som pocula, ze je "jerry mokry" 🙂).
aj ja som uz rozmyslala nad nalepkovymi odmenami, skusim to s nimi.
ono s pytanim sa "netreba ti cikat" je to u nasho maleho tazke, na vsetko odpoveda "necem" aj an oblubenu hracku a jedlo, ktore si ale po "necem" pride zobrat, takze tak.
mame aj redukciu aj nocnik, on si sam vyberie, kde chce sediet. cez den spravidla na nocnik, vecer redukcia.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katrinka8
23. aug 2013

@jajitko - 😀 to nic, Jerrynko sa prezlecie a operie a nabuduce uz ostane suchy dlhsie, ved je este leto 😉 No, s tym nechcem - to mame s cikanim aj my casto, aj sme mali. "Nechcem" a o 2 minuty som mlacky utierala... ale netreba klesat na duchu, ono to prejde, nauci sa to. Mna to najma na zaciatku velmi rozladilo, ale hovorila som si, ze skoda sa rozculovat, musi to jednoducho prist samo od seba a ja s mojim "chcenim" to nezmenim. Asi ako vo vsetkom, co suvisi s vychovou - najdolezitejsia je trpezlivost, aj ked prave ta je zaroven aj najtazsia asi niekedy 😉 Ber to tak, ze ked bude skolak, tak sa budes uz len usmievat nad tym, ake problemy si musela riesit, ked bol malinky 😉

perluska
23. aug 2013

No dievcence aj ja sa musim zapojit do tejto diskusie. Moj synator bude mat v oktobri 3roky. Asi tak 3mesiace sme cez den uplne bez plienok, ked isiel cez obed spat dala som mu plienku(aj vecer), samozrejme do tej plienky sa velmi rad a ochotne hned vykakal...teraz ho uz par dni davam cez obed bez plienky a ziadne nehody za tie 2hodinky spanku nemame. Problem je ale v tom, ze on bez tej plienky nechce kakat vobec... ani do nocnika ani na WC. Od septembra ma ist do skolky a ja neviem co s nim robit...tam mu plienku davat nebudu . skusali sme uz snad vsetko...ako na to? ☹

kiwi82
24. aug 2013

Nenúť ho, moja to pochopila sama, ked mala 2 roky a 8 mesiacov. ešte má čas 😉

fifinka2
14. sep 2013

Vsetci pisete o tom,ze sa dieta nema nutit.Aj ja som cakala na ten den D,kedy sa mi mala zacne sama pytat na wcko,nenutila som ju,obcas posadila na serblik,ci wc,ale pytat sa nezacala. Tak som jej vzala plienky,ked mala 2 roky aj 3 mesiace,ze dost,cuduj sa svetu za dva tyzdne pochopila,ze kam sa ma cikat.Keby ze jej dam naspat tu plienku,ktovie kedy by sa naucila.Ale dva tyzdne mi cikala vsade-doslova.Ked som jej vzala plienku,tak uplne,aj na noc.Teraz mam syna a s treningom som zacala uz teraz,ked ma rok,aj on sa tam uz teraz dokaze vycikat a vykakat.Neviem ako to s nim dopadne,ale cakat do dvoch rokov a potom ocakavat zazraky bola chyba aj z mojej strany,necudo,ze cikala vsade.Mala som zacat skor,tolko moja skusenost.Robim to tak,ze ho tam posadim rano po zobudeni,to tam nieco spravi,po jedle,pred spankom,po spanku,pred kupani,po kupani,este si to neuvedomuje,ale ide mi o ten ritual,aby vedel,ze to tam patri,a hadam to s oducanim nebude az take tazke,ako pri dcerke.Plienku mu planujem zobrat najskor v 18 mesiacoch,kedy uz dieta vie ovladat aj zvierac.Uvidime,ako sa to vyvinie.

fifinka2
14. sep 2013

Este som zabudla,pri dcerke som dlho cikala ja namiesto nej,v pravidelnych intervaloch,nevedela sa vypytat,casom sa zacala sama,ale bolo to dost na nervy.Prajem vela sil.A mozno sa vam to uz aj podarilo od augusta.Ci?

milansisa
14. sep 2013

náš má 26mesiacov a preeeesne to isté..aj s kakaním a aj s cikaním,ja nechám tomu aj tak čas..myslím si že mu to dojde pomaly ale iste..do školy nepojde s plienkami 🙂 🙂 🙂
@jajitko

siska53
14. sep 2013

Ahoj, ja by som ho nenutila, ani nasilim nedala na zachod, raz sme to skusili, maly tak vrestal a nevykakal sa vobec. Uvedomovat si to zacal az v 2,5 roku, pomohla dermatitida, ked musel behat nahy, aby sa mu to lahkse zahojilo. Ale este dlho dostaval plienku na spanie, v zime aj na von a na kakanie. Na jar sme prestali s plienkou vonku, asi pred 3 mesiacmi si sam zrusil plienku na spanie (2 nehody zatial len) a kakanie do plienky som mu po navrate z dovolenky pred tromi dnami zrusila ja. Neprotestoval, ochotne si sam sada na nocnik. Jednoducho som mu povedala, ze uz plienky nemame. Akceptoval to. Ak by mal ale hysak, este by som ustupila a chvilu pockala. A to mal presne 3,5 roka.
Takze nenut, skusaj s urcitym odstupom, on sa raz chyti. A mozno to bude uz coskoro.

jsmb
14. sep 2013

@jajitko to akokeby som ja pisala. haha som mala presne take iste problemy s krpcom. U mojho tiez este v tom veku nehrozilo, ze bez plienky. Ked som mu nahodou nedala, tak mi ju sam doniesol, ze mama obliect 😀 . U nas asi najviac zabralo, ze sme mu slubili jeho najoblubenejsiu sladkost. Davala som mu slipikove plienky a ked sa pocikal nedostal sladke. Ked isiel do nocnicka tak dostal. A bol taky prefikany, ze mi hodil do nocnika pozute parky a ze MAMA KAKAL. 😅
Ale zvykol si. Dokonca zacal chodit sam bez pytania. Iba ma zobral za ruku a ukazal, ze cikal a pytal si sladkost. S kakanim zacal ako aj s cikanim, len problem bol, ze hned ako sa vykakal tak hned navliekol aj gate, takze som aj tak musela prat. 😅 Mal asi 30mesiacov, ked zacal byt bez plienociek cez den a niekolko dni nato aj v noci. Sam si zacal stahovat, lebo si rad chyta pipika a zistil, ze bez plienky je to lahsie. Teraz ho musime hresit, ze si natahuje pipika. Maly uz ma 3 rocky, a este stale sa nam v noci stane nehoda. minulu noc 2x. 😒

jajitko
autor
17. sep 2013

@fifinka2 dakujem za prispevok, zial stale sme na tom rovnako. nenutim ho. ale vzdy, ked si pomeniem alebo ho vidim, ze chyta za plienku, ho posadim na serblik. pokrocili sme tak, ze bez nervov a placu si sada na serblik aj sa tam /uz vacsinou vycika/. mam pocit, ze som s tym mala naozaj zacat skor, lebo jemu vsetko trva strasne dlho.
pytanie stale nehrozi.

jajitko
autor
17. sep 2013

@jsmb
dakujem za prispevok.
naposledy pre dvoma dnami si sam pytal slipky. po polhodine opat prisiel oznamit, ze jerry je mokry a potom uz len cikal do treningovych gatiek, ktore si sam priniesol. teraz pred chvilou to napriklad fungovalo, podam ti bleska, ked sa vycikas. inak to s nijakou motivaciou nejde, ak to nechce priamo v tej chvili, ale musi to byt z jeho hlavy. na sladkosti by som ho nerada ucila. gate si este zatial nevie poriadne stiahnut, takze sam na serblik asi nehrozi, urcite zacneme aj s vyzliekanim, aby to sam zvladol. chvilu som si myslela, ze trosku pokrocil, ze to pomalicky pojde, ale zasa mam trochu hlavu v smutku, lebo naozaj stale nehrozi, ze by sa pytal, ze mu treba a co je horsie, stale je tak kazdu pol tristvrte hodinku pocikany alebo ma cvrknute. ☹

jajitko
autor
17. okt 2013

tak, mile damy, pokrocili sme. dnes po mesiaci od mojho posledneho prispevku sa nas maly konecne pyta cikat. uz asi dva tyzdne 🙂))) huraaa. obcas mu este sice cvrkne, ale snazi sa. dopoludnia chodi dost casto cikat - niekedy aj 6x. kakat sa tiez pyta, ale este to je s placom, nakolko doposial kakal po stojacky, ale aj to sa zlepsuje. naozaj to vsetko chce cas. ked ideme von na ihrisko, tiez mu uz plienku nedavam. este pocitam, ze bude torturka ho naucit cikat vonku, pripadne postojacky....
stale vsak este pouzivam treningove gatky, ked ideme na dlhsie nakupy. vacsinou su ale suche. zatial sa este sam mimo dom nepytal /samozrejme u babky a deda nie je problem, vypyta sa/. ako ste to riesili mimo dom-na verejnych wc, na velky zachod? chceli ist vasi drobci?

x_shushu_x
7. nov 2013

Necitala som vsetky prispevky,ale hned prve ma zarazili... Ja mam 23 rokov a uz "moja generacia" bola bez plienok v roku...tak ako aj moja stara mama...nechapem, preco dnes uz mamicky nechavaju deti "kvasit" v plienkach do 3 rokov a povazuju to za normalne... Aj nasa pediatricka, ked som povedala, ze v 18 mesiacoch malej dam obcas este na von plienku a ma ju aj na obedny spanok, tak zakrutila ocami.. A veru, ze som svojho krpca nutila aj ked tam sediet nechcela a nema z toho traumu a uz ani ziadny problem s cikanim..Ma dva roky a ked jej treba, vyberie si nocnik, da dole pancusky a ide.. Ked sme vonku tak aj chvilu vydrzi kym niekam prideme a podobne... Verim, ze s niektorymi detickami je to tazsie a s niektorymi lahsie, ale verte, ze su k tomu prisposobene uz dost skoro...ak ma dieta okolo 1 roka a je leto, ideme na vec.. No a ako moja mama vravela (a ja som zanedbala) od pol roka deti sedia.....a sedia na nocniku! 🙂...Drzim palce 🙂..

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
siska53
8. nov 2013

@x_shushu_x moje dieta sedelo v 7,5 a dcera ovela neskor. A maleho som,skusala odplienkovat v lete,led mal po 14 mesiacov I. Vobec Sa nechytal,skusala,som to v pravidelnych intervaloch,stale Nic. Co od neho chcem pochopil AZ v 2,5 roku. A povedz,ako mam vrestiace dieta donutit sadnut na nocnik ci wc s redukciou? Ked Sa uz inak pytatvie? On Sa ani,nevykakal,drzal to.,mam,mu zapchu sposobit?
aj ja som bola,do roka a pol bez plienok. Kazde dieta je ine. Ja som v tom ,case uz rozpravala,syn,zacal,AZ v dva a pol. A teraz rapoce. Ostosest.

x_shushu_x
9. nov 2013

@helencek
@siska53
Moj komentar nemal byt vycitka, ale nazor...Nazor skusenosti, ktore su okolo mna cely zivot... Ani mne mala nesedela od 6 mesiacov, sadla si asi az v 8- bolo to porovnanie: dieta zacne sediet- sada si na nocnik, netreba vsetko brat tak detailne... No a ja som vzdy dceru, aj ked vrestiacu ako pavian donutila/vysvetlila/odrozpravala k hocicomu... Sama v okoli vidim, ze ked to rodicia "nechavaju navolno" tak detom sa to moc ucit nechce. Moja stara mama mala napriklad 1 rok po zime a odnaucila sa- hovorila, ze je mama bola tak otravna, ze sa inak nedalo... A preco ked sme to my vsetci dokazali, to nase deti nemozu vedieet? Ja tu nikomu neradim, co ma teraz robit so svojim dietatom, len ma to trosku prekvapuje. Ja sama som zacala dcerku oducat neskoro, lebo sosm studovala a nemala som na to blbo povedane cas- a doteraz to lutujem. Ale oducanie bolo potom tak intenzivne, ze sme to aspon ako tak dobehli. A nehovorim, tiez sme mali problemy.
ALE
Hygienicke navyky su vec, ktorou disponujeme ako ludia a uz ked to prislo divne aj mojim "predkom" aj pediatricke s dlhorocnou praxou, ku ktorej prisiel v zime na kontrolu 1,5 rocny chlapcek v slipkoch, asi tiez o niecom svedci.
To je len moj nazor, dala som ho do popredia a mozno niekomu pride pravdivy a inspirujuci a niekomu nie...
Drzim kazdej mamine palce, viem co je to vzdorovite dieta 🙂..
A este nakoniec: aj nasa mala mala miestecko "na kakanie" pod oknom schovana za zaclonou- tyzden som jej vravela: Zlaticko nesedkaj tam, zase sa cela ocikas, bude vsetko mokre, pod na nocnik...atd...atd...atd...ked nezaberalo, premiestnila som nabytok a pod oknom to bolo zastavane... A stale som jej vysvetlovala,pprizvukovala...ked sa nechcela vycikat pred odchodom, jednoducho som sa zdvihla a isla bez nej...a velmi rychlo chcela cikat a pochopila, ze nema na vyber a zacala sa pytat...mali sme aj obdobie, ked sa uz dlho pekne pytala a zrazu sa zacala pocikavat- tak sme isli odznovu..
Tolko iba moj nazor...jednorazovymi plienkami je pre nass vsetko jednoduchsie, latkove vraj padali, deti s tym nevedeli chodit a preto na tom viac pracovala aj jedna aj druha strana... A pekny vikend vsetkym 🙂 ..

erina098
9. nov 2013

moja sa začala pýtat až dva mesiace pred tretími narodeninami,ale potom hned bez nehôd,ani v škôlke sa jej nič neprihodilo,ked si predstavím čo som sa natrápila...a teraz len na zachod,už aj sama a to má 3roky a 1mesiac,na noc ešte davame,ale väčšinou ju má suchu,nebojte sa učite to pride,raz sa to naučí a v 18 bude jedno kedy sa odplienkoval...ale kakanie jej do nočnika ešte nejde,ale aj to bude