4 mesačná dcéra nechce ležať

kolinia
23. feb 2012

Caute baby, moja krpata je asi trosku hyperaktivna, spava fajn, cca dvakrat doobeda pol hodky a poobede v kociku na vzduchu /staci aj balkon/ tri ci tri a pol hodiny. chodi spavat okolo pol osmej az osmej a vstava medzi siedmou a osmou, dakedy o pol siedmej /raz al. dvakrat sa budi, nekojim, ma UM/....sama si rozprava rano, az sa zacne jedovat a uz chce ist von, tak sa s nou hram na mojej posteli s tym, ze ju rozbalim, vtedy vie kludne lezkat, ale maaaalokedy vydrzi dlhsie lezat sama, nepaci sa jej moc ani v lehatku, obcas sa tam pohra, ale malokedy, ak vydrzi pol hodinu, som rada, mozem si aspon kavu vtedy vypit.....zda sa mi, ze dokaze byt po tych pol hodinkovych spankoch uz aj po jeden a pol hodinke mrzuta a unavena, sucha si ocka a ma ich cervene a ziva, pomaly som ju naucila spat v postielke bez placu z knizky Kazde dieta sa vie naucit spat....velmi malinko uz place pri zaspavani. Ale ked je hore, tak to stoji zato, stale len na rukach, obcas vydrzi aj pri mne sediet pri stole a buchat rucickami alebo sa hrat, len vsetko chce dat do pusy a ked sa jej nedari, tak sa jeduje....myslite si, ze sa to casom upravi, ked bude sama sediet, nebude vyzadovat sto percentne nosenie? mne by stacilo, keby po kazdom spanku vydrzala aspon pol hodku sama sa hrajkat.... ja viem, ze to neni asi velky problem, ale zaujima ma to, lebo je kopec deticiek, co si dokazu same len tak lezat a hrat sa dlhsiu dobu..... ☹

hoogy
23. feb 2012

@kolinia ano a kde si take deticky videla 😝 skus sa s malou hrat na deke hracej ukazuj jej hracky ked je na brusku mozes jej aj obrazky v knizke ukazovat,spievaj jej rozpravaj sa s nou hovor jej basnicky.a ked sa ti nechce ju nosit na rukach kup si nosic, satku. malinka bude cim dalej ty viac zvedava. krasne ti spinka mozes sa tesit. podla mna troska skoro ju ucis zaspavat samu a moze sa z toho citit troska neisto(ale to je cisto len moj nazor)

takyja
23. feb 2012

@kolinia Neupraví se to, mám taky takovou - dnes už má 2 roky a pořád potřebuje neustálý intenzivní kontakt a podněty... 🙂 Některé děti jsou takové. Jen se nebude vztekat, že jí nejde dát něco do pusy, ale bude se vztekat, že jí nejde stavět lego.. 🙂 Za ty dva roky jsem neměla chvilku pro sebe. Mimochodem už ani přes den nespí, protože ji to ruší od "práce", rozuměj hry a poznávání světa.

kolinia
autor
23. feb 2012

ved hracky jej ukazujem, vsetko mozne, co sa da, len rychlo ju to nejak omrzi a uz chce opat na ruky, na brusku sa jej nepaci dlho, neviem preco, vzdy som sa ju snazila davat aj na brusko, ale nevydrzi....celkovo sa zacne sponovat a jedovat....toto vsetko robim skusam v pohode, viem, ze je to male babo a treba sa mu moooc venovat a nestazujem si, je dobra! len chcem vediet, ci to tak bude vzdy alebo bude aj viac samostatna....no baby satku som mala, hroza, predala som ju, absolutne neprakticka pre mna!...moja mala v polohe lezmo nebude od svojich par tyzdnov! a mam aj nosic, bohuzial nie je pohodlny, asi som zle kupila...okrem ineho, vraj ma bezpecnostne pasy, ktore vydrzia, ale skoro mi z neho mala spadla, len tak tak som ju zachytila, co som flasky umyvala! odvtedy ju do neho nedam ani za svet!!!!! kupila som ho z bazara :(
a zaspavat ju ucim samu len cez den, vecer som vzdy pri nej, kedze ma postielku priamo pri mne.....inak treba zacat praveze co najskor, nie nosenim, pretoze si zvykne a dovidenia.....od narodenia som ju neuspavala na rukach, aj ked mala dvojtyzdnovu koliku, tak som ju pocicikala dokym prestala plakat a potom som ju ulozila ku mne na postel, kde zaspala a neskor som ju zacala ukladat bdelu do postielky a veru zvyka si! 🙂

kolinia
autor
23. feb 2012

@takyja no ved co sa spanku tyka, to je mi jasne, take dvojrocne to uz toho cez den nepospi, este ked je aj taka zvedava....takze sa mame na co tesit 🙂 tesim sa 😉

renata5
23. feb 2012

ahoj aj moj maly je taky a to bude mat 7 mesiacov tak sme si ich naucili ono ked zacne lozit sa to zmeni mne to ani nevadi som rada ze nechce byt sam a chce mamicku ale je aj samostatny nemozes byt taka treba si to uzit potom ked vyrastie ti bude luto ze ta uz nepotrebuje lubi ta a chce ta mat pri sebe to ale neznamena ze bude nesamostatny

takyja
23. feb 2012

@kolinia Hele, ono se to dá zvládnout později nějakým režimem a vymyslet podněty, atd. Já si moc pamatuju, jak malá na bříšku nadávala, protože jí to nešlo podle jejich představ, nedejbože když jsem se vzdálila na metr nebo jí odlít hračka. U nás se hodně změnilo, až začala chodit... (vždycky jsem si říkala, že to bude lepší, až bude sedět, lozit, stát...ale moc ne, ale stejně tam pořád vidím ty stejné rysy. 🙂 Prostě vydrž. Jsou takové děti. 🙂

kolinia
autor
23. feb 2012

@takyja no ved to, aj ja si hovorim, hadam bude lepsie, ked bude sediet, chodit atd.... ale ktovie, som rada, ze stale byvame u mojich rodicov, i ked dakedy to neni bohvieco, ale aspon popestuju, ked treba, ale aj tak sa snazim radsej sama, aby som im nepridavala starosti....mam potom vycitky 😖

joelly
23. feb 2012

Ahoj, mám také 4měsíční dceru, která se chce nosit, ale většinou jen večer před spaním, to už nezabírá nic kromě nošení. Já myslím, že se to samo upraví, až si zvykne být na bříšku delší dobu a zabaví se hračkami, po kterých se naučí natahovat a hrát si s nimi, třeba tak za 2 měsíce, možná dříve.

kolinia
autor
23. feb 2012

@renata5 no ved ani mne to az tak nevadi, len clovek nemoze pri urevancovi krpatom nic urobit, jeduje sa, viem ze jej nic nie je a okrem toho, ona bude na rukach u hocikoho, len aby sa nosila...... 🙂

kolinia
autor
23. feb 2012

@joelly hmmm ktovie, zalezi od povahy dietata asi, ako tak citam a myslim, ze moja sa nenauci na brusku, nepaci sa jej tak....moja neter bola tiez taka, nikdy ju sestra nato nenaucila :-/

joelly
23. feb 2012

@kolinia My jsme s tím taky dlouho bojovali, nechtěla být na bříšku vůbec, jakmile byl náznak toho, že jí přetáčím, začala ječet. Už jsem se bála, že budeme muset chodit na Vojtovku, pže ani ve 3 měsících nechtěla pást koníčky. A pak se to najednou otočilo, nevydrží dlouho, jenom chvilku, ale posiluje alespoň krční a zádové svalstvo a pokroky tam určitě vidím, vždy jí nechám o chvíli déle, dokud se jí to nepřestane líbit.

kolinia
autor
23. feb 2012

@joelly hmmm ale ved to nie je vada, ze tak nechce byt alebo ano? mojuu som davala past konicky od narodenia ale teraz sa jej to uz moc nepaci, teraz by len sedela na mne, roznasala sa a to je asi vsetko, este tak lietadielko s nou robim....to sa jej paci a hlavicku krasne drzi aj chrbtove svaly celkom fajn....

hoogy
23. feb 2012

@kolinia toto je blud ze dieta si zvykne na nosenie. moj maly sa naucil sam spat v posteli uz mi dal jasne na javo ze na rukach uz nechce byt. mal asi 8m. kup si ohradku a nechaj ju nech sa aj troska jeduje ona sa za chvilku z jedu nauci otacat troska telocvik. do ohradky jej daj hracky na zavesenie na docahovanie a proste ju troska nechaj nech sa nacahuje za hrackami.

kolinia
autor
23. feb 2012

@hoogy osem mesiacov je dost nato, aby dieta zaspavalo na rukach, to je divne....ja si neviem predstavit, ze by som tolko dni a noci malu nosila, aby zaspala.....ved by mi chrbtica odumrela, jasne, ze si zvykne, ked je tak od malicka naucene.....
nj, to s tou ohradkou je dobry napad, len zatial sme u nasich a som rada, ze sa mi tu zmesti postielka a nasa manzelska postel :( ....kym sa prestahujeme do nasho domu, tak to uz bude krpata hadam aj chodit :D. moc ju nechcem nechat revat a jedovat, lebo je to na prt s nasimi, oni su uz starsi a uz im to vadi, maju z toho stresy, ze reve atd.... :(((

desszi
23. feb 2012

tvoje dietatko urcite nie je hyperaktivne, je len prirodzene zvedave 🙂 zvedave na svet z inej perspektivy 😉 hladiet do plafona cely den nie je ziadna vyhra a hlavne je to velmi nudne, vnima a pocuje svet okolo seba, ale este ho nevidi tak ako my. Samozrejme ze sa jej paci na rukach 🙂 ja si myslim, ze najvyssi cas na nosic alebo satku a riesit veci s dietatom v naruci 😉

miskaatinka
23. feb 2012

@kolinia
Ahoj.To akoby som čítala o sebe a mojej malej. Ráno sa zobudí, napapká a max. pol hodinku vydrží sama sa hrať ...potom musím byť pri nej ....kričí na mňaa z postieľky a vyžaduje pozornosť. Po cca hodine a pol po zobudení si šúcha očka a nasleduje nanajvýš 45 min. spánok. A takto to je až kým nejdeme poobede von - v kočíku prespí aj 2 hodin.potom ešte aj doma spinká. A že už máme takýto režim aspoň som šťastná prešťastná, pretože od 2týždňov od narodenia a do 3 a pol mesiaca sme mali strašné koliky a to sme celé dni boli pri nej ....kto zažil vie o čom to je. S tými hračkami je to aj u nás tak.....dáva si všetko do pusy a keď sa jej nedarí tak sa niekedy pustí do revu akokeby sa jej neviem čo stalo :( no ale pre ňu je to najväčší problém pre nás nie 🙂 tak musíme mať len veľa trpezlivosti 🙂))

hoogy
23. feb 2012

@kolinia dobre zaspavanie neriesim, neviem co je na tom divne. ja som mu dala na rukach mlieko zaspala dala som ho do postielky to bolo vsetko. stravila som tym asi tolko casu ako teraz stracim tym ze mu vecer citam rozpravku. uplne same sa vie dieta hrat az ked ma asi 2 roky dovtedy ta stale bude volat na hru. ja som mala ohradku v kuchyni teda my sme ju prenasali po dome kde sme prave boli. on mi v nej aj spal na terase lebo neznasal kocik. no ved skus nieco taketo mozno to zaberie.

evicaevica
23. feb 2012

Tak neviem, ale podľa mňa od nej veľa očakávaš - aby sa po každom spánku sama hrala aspoň pol hodinku... Moja má skoro 10 mesiacov a možno dokopy za celý deň sa toľko prehrá, staršia sa nezahrala ani toľko, naviac toho ani moc nenaspala. Veď ti cez deň pekne spinká, tak vtedy si porob, čo potrebuješ. A keď bude väčšia a bude menej spávať, tak ti odporúčam kúpiť si nejaký ergo nosič (ja mám liliputi). Ja si do ňho malú šupnem na chrbát, tak mám voľné ruky a nič mi nezavadzia a tak si pri nej čo-to porobím. Len sa musím pri tom hýbať, napr. môžem vysávať, umývať zem a pod. Keď iba stojím, ako napr. pri varení, či umývaní riadu, tak to sa jej nepáči - aj keď sa pri tom hoci pohupujem, tak mi tam vydrží iba chvíľu, preto takéto veci robím, keď spí. Neboj, keď bude väčšia zahrá sa aj sama. U mojej staršej sa to zlomilo asi po 1 a 1/2 roku 😉

angellinka
23. feb 2012

@kolinia ako mozes od 4.mes.babatka ocakavat,aby bolo samostatne....ono to bude lepsie,ked zacne lozit,alebo chodit,ze si odide po svojom a kam chcem.Ale stale bude matku potrebovat,mam skoro 2 rocnu dcerku a stale ma potrebuje,a tieto reci,ze dieta si zvykne ked ho budes nosit a uspavat na rukach 😠 😠 naco potom tieto matky chceli mat deti???!!!aby vsetko babatka robili tak,ako matkam vyhovuje a nie opacne,,,,,hm,smutne fakt.JA som dcerku nosila,teraz uz nie,mala som tiez liliputi a nebolo nad spokojnejsie dieta.Ved predsa je moje,a terba si to uzivat,a nie nechat ho vyrevat,teda NAUCIT-ako tu podaktore pisu,zaspavat ....ved je este malicka,uzivaj si to 😉

kolinia
autor
23. feb 2012

No to su sice pekne prispevky, ale mat malu na rukach vkuse cely den, ked nespi a pritom este aj tam mrnci a natahuje sa, tak myslim, ze to nie je aaz take uuplne normalne! Klokanka neni bohvieco,aspon nie ta dopredu, ked chcem napr. daco varit, tak sa to neda...ani v satke byt nechcela. Pripada mi z tych vasich prispevkov, akoby som bola najhorsia matka...ale ked to tak citam a vidim po meste tie decka, co len revu alebo sa jadzu o zem a mamicky na to nic nepovedia, tak to taka byt nechcem a tymito radamI by som tam asi velmi rychlo smerovala...

kolinia
autor
23. feb 2012

Deti sa totiz ucia od malicka a toto mi nikto nevyhovori... 🙂

kolinia
autor
23. feb 2012

Nechcem, aby bola samostatna, len som chcela pocut nejaku podporu a nie vycitky.... My byvame v panelaku a neni buhvico, ked je pocut jej neustaly plac aj u susedov... ☹((

angellinka
23. feb 2012

nikto nepovedal,ze si zla matka,ale od 3.mesdietata chces privela.Ja to len uzavriem,tvoje dieta potrebuje byt pri tebe a to je vsetko.Bola s tebou celych 9.mes. 😉 Aj my byvame v panelaku a mam 2 male deti,a nikdy som sa nad tym nepozastavovala,ze co povedia susedia ked jedno z moich deti place 😕 to hadam nie je dolezite.3 mes dieta vie len plakat,spinkat a papat.A ked bude tvoja vacsia,tiez sa bude hadzat o zem, plakat,kazde dieta si tym prechadza,je to obdobie vzdoru 😉 a to nema s vychovou nic spolocne.je tu aj taka tema 😉
takze tvoje dieta sa chce nosit,a je na tebe ci mu to umoznis alebo nie.J som s malou v nosici aj varila 😉 a je z nej spokojne dieta 😉

katrinka8
23. feb 2012

Ahoj,no ja si tiez myslim, ze od takeho babatka cakas vela, pol hodinku sa same zabavit nedokaze. Moja ma 20 mesiacov a sama sa vydrzi hrat mozno 15 minut, ale aj to je asi vela 😀 Ako malinka sa tiez chcela len nosit, nebavilo ju len tak lezat a "kukat do plafona". Tak som ju nosila, na hracej deke vydrzala asi tak 5 minut, vo vybracnom kresielku asi 2 minuty. Takze tak... Hrali sme sa, nosili, tancovali, chodili po byte, ukazovali, spievali... no co uz, ved toobdobie trvalo kratucko, len kym sa nenaucila sediet sama - to bol prvy prelom, chvilu vydrzala v sede sa hrat, par minutiek - dako sa to prestriedalo. Druhy prelom bol lozenie, to sa uz nosit chcela ovela, ovela menej, a teraz, ked chodi, nosit sa sice nechce, ale pozornost teda potrebuje, resp. stale nejaku "asistenciu" pri hre 🙂
Je to vycerpavajuce obdobie, ale neboj sa, ono sa to vekom zase zmeni, sice bude vycerpavajuce inym smerom, ale to nosenie uz nebude vyzadovat. Ja som rozhodnuta pri druhom dietatku kupit manducu alebo satku, pri prvom som na to "prisla" neskoro a uz tam byt nechcela. Nabuduce budem mudrejsia 😀
Nie si zla matka, si len vycerpana, co je pri malom dietatku normalne. Ale ver tomu, ze tym, ze dietatko nosis, ho nerozmaznas, ani nenaucis na zlozvyk, davas jeho zivotu uplne iny rozmer, iny pohlad a ukazujes mu to, co by samo nikdy nezazilo a nezbadalo. Pren to je jednak potreba citit Teba ako matku a jednak si pren prostriedok, ako moze spoznavat svet. Bez Teba si v tomto veku jednoducho neporadi, ked chce nieco vidiet, chytit, spoznat... Maloktore dietatko vydrzi "len tak lezat" a kukat na 3 hracky. Mozno to znie brutalne, ale mne v takom tazkom obdobi, ked som uz nevladala, pomohlo, ked som si precitala par prispevkov v teme Zomrelo mi dieta. Vtedy som bola prestastna, ze to moje dietatko sa chce len stale nosit. Teraz mi je za tym obdobim dokonca aj smutno, bolo to sice narocne, ale zaroven take krasne blizke 🙂

beruska24.9.
23. feb 2012

také se připojím, i když asi nijak extra neporadím. patřím mezi matky, které své děti ´´zbytečně´´ nenosily. teď se na mě navalí kritika 😀 takže radši rychle vysvětlím. mám 2 děti, 23m. od sebe, mladší bude za pár dní půl roku. u obou jsem to praktikovala stejně. přes den položené v ´´hrací´´ postýlce, kolem plno hraček, nošení jen na přebalení, koupání....., když dítko plakalo, tak jsem zvedla, pochovala, utěšila a položila zpět do postýlky. večer jsem uspávala, starší pak naučila samostatně (nechala jeden večer vyřvat 🙄 už bych to neudělala), pak přišla separačka a já nemohla odejít z místnosti. od té doby uspáváme doteď. mladší uspávám od narození a budu i nadále. ale že bych měla ´´samostatné´´ děti?! asi né tak náročné, protože stačilo dělat vše při nich a mít je v ´´hrací´´ postýlce. žehlit a při tom vyprávět, vařit a při tom se věnovat dítku, nebo si jen tak k němu sednou (položit na postel/deku) a ukazovat hračky, mazlinkat se s ním........ s prvním dítětem člověk zvládne dost věcí udělat, když dítě spí, příp. si jít na chvíli lehnout s ním a ´´dobít baterky´´. se dvěma už to nejde. starší spí po obědě max. hodinu, maličká většinou půl h. dopoledne, půl h. odpoledne. jednou za čas dá toho spánku víc, ale stejně se dítka ve spánku prostřídají. jinak ji mám pořád na zemi na dece, starší si přinese hračky a hrajeme si společně 😵 nebo starší kouká ráno na kouzelnou školku, maličkou odtáhnu v ´´hrací´´ postýlce do kuchyně a myji nádobí, vařím atd. ale pořád ty děti mámu potřebují. i když, starší mi občas řekne ´´mamí, di´´ 😀 tak jdu pryč a za chvíli zjistí, že ji to nejde a ´´mamíííííí´´ 😀 asi nezbývá, než vydržet a užívat si ty dětičky, než nám ´´utečou´´ do světa 😉

kolinia
autor
23. feb 2012

@angellinka hmmm, to, ze kazde dieta prechadza obdobim vzdoru, tomu verim, ale neverim, ze kazde sa hadze o zem. Nas mala mamina 3, pricom s bratom medzi nami nie je rozdiel ani 2 roky. Ani 1 z nas toto vraj nerobil, ale o 9 rokov starsia sestra ta ano a velmi rychlo ju to nasi oducili...toto je asi vsak uz ina tema. 🙂

majka1981
23. feb 2012

@kolinia poznam to - moj syn vyzaduje tiez dost vela pozornosti, pol hodinu sa teraz vie pohrat, ale urcite nie par krat denne a urcite nie kazdy den...
ked bol moj syn priblizne taky stary ako tvoja dcera, tak som to riesila takto:
varila som ked bol v satke - pripravovala som to co sa dalo ze bol pri mne, ked uz bola nebezpecnejsia praca supla som ho do lehatka v kuchyni, tam sa pohral trosku, zobrala som ho naspät ked mrncal do satky a pokracovala.
vysavanie sa da super zvladnut aj s dietatom, moj to lubil ze sa kolisal hore dole ako som vysavala (bol vtedy v satke), do teraz je to jeho oblubena hracka
sprchovala som sa tak, ze on bol v lehatku a videl na mna, ja som mu spievala a on bol velmi stastny a ja tiez
pri starkej si ho moja mama davala do kocika a vozila si ho tam kde boli - v kuchyni, v obyvacke a tak, vzdy po ruke a zhovarala sa s nim
myslim ze je to este trosku skoro ocakavat uz teraz od dietata, aby sa hralo pol hodinu 2-3-4x denne... skus si ju viacej naucit na to, ze ty mas teraz pracu a ona moze byt pri tebe. a ake hracky mate? moj syn bol velmi spokojny pod kolotocom, neskor pod mostikom na ktorom boli hracky. nemysli si, ze ked bude dieta mobilnejsie, ze sa to zlepsi - opacne budes musiet davat pozor na to co robi, ci si neublizi, ci ma nieco v puse co si zabudla dat prec a tak. ale zvyknete si, neboj 🙂

simisi
23. feb 2012

@kolinia aj my sme boli traja a ani jeden z nas to nerobil 😉
ale terajsie deticky su ine,verim tomu ze ano,starsia bola v pohode ale mladsia ma 14 mesiacov a uz to skusa 😀 😀 😀

prahaxx
23. feb 2012

no nasa 4mesacna veru nelezala, ani v noci nespavala, cez den velmi malicko, roztrzita pri papani, ziadna hra neujala na dlho.. ale casom sa to zlepsuje, uz mi ako 18mesacna ponosi pradlo, poda veci v kuchyni, upratuje, ale aj rozhadzuje..
nepomohlo by lehatko? autosedacka? priviazat a ked potrebujes nieco urobit, tak tahat za sebou, ja som tak varila, zehlila, upratovala, umyvala podlahy.. po tyzdni striedam hracky, aby sa neobkukali.. snazim sa casto zmenit prostredie.. - vela na prechadzky, hojdacku, k starym rodicom..
je to proste aktivne ale aj velmi citlive dietatko, no robi neskutocnu radost.. uz mi babky naznacovali, ze by jej asi nebolo v skolke zle, ze potrebuje spolocnost.. ale ja si neviem predstavit ten zivot bez nej, tak sa uskromnim a este si vychutname ten čas, čo mame pre seba

kolinia
autor
23. feb 2012

@majka1981 no tak potom som rada po tom vsetkom, co citam, normalne som sa obavala, ze nas krpec patri medzi hyperaktivne deti, ale vidim, ze asi 99% deti si vyzaduje velku pozornost...moja ma tiez kolotoc, ale v postielke je len ked spinka, obcas jej ho pustim, ale pri spanku musi mat klud a aj tmu! 🙂 ma vibracne lehatko, kt. ma 3 hracky, ale davam jej aj ine, lebo hentie ju nebavia, ved koho by aj stale to iste dokola...