Ročná dcérka spí cez deň len 30 minút

dendy1
27. mar 2012

moja ročná dcérka spí len raz denne, max. pol hodinu. Dlhšie potiahne ( cca 1 hod.) len keď spím s ňou, aj to nie vždy ☹ V kočíku mi už nechce spať vôbec. Vstáva ráno okolo 6:30 - 7:00, spať chodí okolo 19:30 - 20:00. Okolo pol noci ide k nám do postele, s tým problém nemáme, má postieľku vo vlastnej izbe, aj priamo prisunutú k našej posteli ( balkón ). Stále ju kojím - hlavne v noci 🙂 Malá je dosť akčná a veľmi živá, ale zdravá. Po tej pol hodinke sa budí s plačom, ale hneď ako ju vezmem je už OK. Ak spí so mnou tú hodinu, budí sa bez plaču, doružova vyspinkaná. asi by jej lepšie padlo spávať viac, ako to zariadiť aby si vedela aj sama dlhšie pospať, aj ja by som si potrebovala čo-to porobiť, navariť. Ďakujem.

kvetinka211
27. mar 2012

@dendy1 ahoj, v jednej knizke som citala ze takyto denny spanok je uplne nanic, akoby ani nespala ... treba aspon hodinku ... nam sa to tiez stalo po tom, ako nas vyse 3 mesiacov budilo vrtanie a buchanie od susedov ☹ celkovo sme mali spanie zufale, cez den aj vecer, babo urevane, ja pred scvoknutim sa 😒 teraz pokial sused nebuntosi znovu je to uz trosku lepsie. Nasla som jednu knizku (http://www.pantley.com/elizabeth/books/00713813...) a podla tej sa da dieta "preprogramovat" na dlhsie denne spanky a to tak, ze vystriehnes prve znamky preberania sa a vtedy babatko uspis tvojou osvedcenou metodou (napr. ze si k nej lahnes) ... bude potrebne aby si v case (resp. o nieco skor) ked sa zvykne budit bola nablizku, aby si mohla rychlo zasiahnut, aby sa nestihla uplne prebrat. Cize najlepsie je v tvojom pripade po 20-25 min spanku ist striehnut ku dveram a ked budes pocut prve naznaky, lahnut si k nej, znovu uspat, pockat ako dlho je potrebne a pripadne ak budes mat stastie znovu odist .. a tak to robit niekolko dni, kym nezacne spavat dlhsie + a j v pripade recidiv. U nas to celkom zabralo, spavali sme 2x denne max. po 40 min, teraz sme presli na jeden spanok, v idealnom pripade (30%) spi 2-2.5 hod bez prestavky, v menej idealnom pripade sa zobudi raz a pokracuje dalej (30%) a v zlych dnoch sa zobudi alebo ho niekto zobudi 😠 po 1.20 hod a spat uz nechce .. ale aj tak je to uz celkom fajn. No a hlavne .. dobry denny spanok znamena dobry vecerny/nocny spanok, to fakt sedi ... Drzim palce 😉

ichbinich
28. mar 2012

@dendy1: Plny suhlas s @kvetinka211. Ja tiez odporucam knizky od Pantley, ponuka rozne riesenia na rozne problemy, kazdy si vyberie, vyskusa, vyhodnoti...

Co este mozes skusit: presne sledovat cez den, kedy je unavena a ako to ukazuje. Nie vsetky deti zivaju, tru si ocka a pod. Sleduj ju tyzden-dva, a PIS si vsetko. Ako a kedy ukazuje unavu, ako a kedy spala, ako dlho. Mali by sa vykrystalizovat ukazovatele unavy a iste casy. Potom hned, ako zacne ukazovat unavu, ju treba ulozit. Fakt okamzite, lebo ak prepasnes vhodnu chvilku, najblizsiu sancu mas potom o hodinu.
Ja som sledovanim tiez "preprogramovala" mojho dva krat polhodinoveho nespaca na dva krat hodinku (tiez som pri mrveni hned sla za nim a snazila sa ho dalej uspat). Potom sam presiel na jeden spanok, ked mal 13-4 mesiacov.
Vsetko dobre!

anjelicek26
28. mar 2012

@dendy1 - tak si lahni k nej. Nauci sa ti spavat dlhsie, ver tomu - teraz sa za tu pol hodinu akurat strhne a do hlbsej fazy spanku sa ani nedostane. A tebe to tiez dobre padne taky oddych, bud si citaj, alebo spinkaj s nou. To "co to" doma proste pocka, kym sa nauci spavat.. lebo za tu pol hodku ruku na srdce aj tak prt stihnes.. to radsej nohy hore a oddych s malou.

yashmin
28. mar 2012

@dendy1 ja mam 7 mesacneho chlapca a mne spi maximalne 2x za den po hodinke (a to som rada ked 2X ) aole celu noc spi a to co mam ja doma si nikto nevie predstavit on je sidlo uz od narodenia ani na krok od neho pretoze stale nieco musi robit jedine klud mam v kociku na prechadzke dvaja ludia maju co s nim robit(a to mi uzna kazdy co k nam chodi ) ...a doma porobit som uz neporobia nic uz hodne dlho to robim vsetko ked mam navstevu alebo vecer ked zaspi ja len tisko zavidim kamarafkm ktore maju rovnako stare deti ako si nazivaju :D ja mam aj knizky od Pantley ale na nasho neplati nic 😎 tak budem drzat palce :D

luciferkax
28. mar 2012

ahoj. môj ked sa zobudí po tak krátkom čase, tak ho nadojčím, zaviniem do deky a hladkám alebo nosím. do 10 minút zaspí. zak vyspí 2,5 hodiny. Niekedy a budil aj každých 15 minút a uspávala som ho aj na 6krát, ale postupne sa začali intervali predlžovať, teraz sa po hodinke zobudí, nadojčím , ponosím, zaspí na dalšiu min. hodinku.... Neuuspávala by som,a le ja vidím, že mut en spánok chýba, že sa zobudí mrzutý a s plačom. Po tých dvoch hodinkách sa zobudí usmiaty a ukecaný:D skús to aj ty, prvé dva týždne budú síce viac o zaspávaní :D len nezabudni ho vziať a uspávať hned, ako sa preberie :D funguje to :D

hajanka
28. mar 2012

@yashmin tak to mas pravdu a mozes byt este rada, sestrina mala spi 2x za den po 1/2 hodinke 🙂 uz hodnu dobu takto, teraz ma 12 mes. Od narodenia nespavala dlhsie ako 1/2 hodinove spanky (na par vynimiek).

gangulienka
28. mar 2012

Ahoj moja dcerka tak spavala cca od 8 mesiacov teraz ma rok a pol a uz mesiac je to lepsie prespi aj 1,5 hod poobede ale potom ide spat az okolo 21.00-21.30....ale su dni ked nezaspi na obed vobec proste ju neuspim alebo zaspi v kociku tak na 30 min....ale ja to uz neriesim je zdrava krasna vesela tak co 🙂

zebra41
28. mar 2012

nam spaval po 30 min asi od 3. mesiaca. v tom case samozrejme viackrat za den,ale presne 30 min - aj hodinky sme si mohli nastavit. tak ten obedny spanok som chodila spavat s nim resp. po tej pol hodinke som sk nemu lahla a tak potiahol aj 1.5 hodiny a postupne si to zacal predlzovat sam - ale iba ten obedny spanok 🙂))) a teraz po roku uz si predlzil oba spanku. rano aj pobede. ale iba vpostielke. v kociku a autosedacke presne 30 min. ale zas budi sa aj tam s usmevom a spokojny.

gaby21
28. mar 2012

@dendy1 No, podla mna to nezariadis nijak 😝 U nas od pol roka, dva presne 30 minutove spanky, od deviatich mesiacov uz iba jeden, tak je to doteraz, nic sa nezmeni, ani ked si k nemu lahnem ani nic, proste mu to staci, niektore deti jednoducho nemaju trojhodinovu potrebu spanku. Ratam s tym, ze za chvilu prestane spavat uplne, ale ja uz som to prestala riesit, pre mna je hlavne, ze je zdravy 😅

hajanka
28. mar 2012

@gaby21 suhlasim, niektore deti jednoducho nepotrebuju tolko spat a nezmenis ich podla seba ani keby si ako chcel 🙂
@dendy1

dokocaidovoza
28. mar 2012

@dendy1 suhlaim s @kvetinka211 a @ichbinich My sa tiez riadime knizkami od Pantleyovej a to co opisujes som zazivala pri synovi, ked prechadzal od dvoch k jednemu spanku. Zvykol sa budit po 40 minutach, obcas sa este stale budi - vtedy ho rychlo vezmem na ruky a uspim, niekedy nosenim, vacsinou kojenim. Zaspi a spi dalej aj 2 hodiny. Tych 40 minut je fakt malo / to mame overene.Osvedcilo sa tiez, aby zaspaval, ked je unaveny - postupne to viedlo k tomu, ze si vytvoril pravdileny rezim. Jedine, co sme my na tom jeho rezime ovplyvnovali boli ritualy, ktore predchadzaju zaspavaniu. Na obed je to papkanie, vecer kupanie a papkanie. Nikdy sme ho nenutili spat - ked bol mensi, tak nas okolie casto kritizovalo, lebo isiel spat aj o 10 tej, ale to sme neriesili. Vzdy cakame na znaky unavy. Vacsinou je jeho cas zaspavania aj tak pravidelny, ale obcas, ak sa napr rozblazni, moze sa stat, ze ide spat o pol hodinku neskor. Momentalne sa jeho vecerne zaspavanie pohybuje okolo 8mej. V noci sa mi takmer vzdy zobudi 40-60 minut po uspani, vacsinou staci zobrat na ruky a spi dalej. Okrem toho sa uz v noci zobudza len raz, vtedy ho nakojim a prenasam do nasej postele, kde spi do rana do 7:30. Nie je to sice to idelane "prespanie celej noci", ale pre nas je to OK a maly je stastne dietatko

kvetinka211
28. mar 2012

@yashmin a asi aj strasne neznasa ohradku a postielku, ze 😉 ? takeho jedneho poznam ... mam na to rozne teorie, aj taku ze som ho asi v prvych mesiacoch z toho velkeho nadsenia prestimolovala, stale som ho mala na velkej posteli a rozpravala basniky, spievala, hladkala ... dalsie babo bude veru pekne travit cas aj samo aby vedelo vydrzat aspon kym navarim obed a umyjem riad ... a asi aj z cisto praktickych dovodov nebude mozne sa dalsiemu tak vela od narodenia venovat ... ja ked pocujem o mamickach, ktore nemaju co robit na materskej pripadne stihaju homeworking s dietatom tak nechapem .... ja som rada ked sa nebrodime omrvinkami, riad sa nekopi v dreze a mame co jest a ako-tak ciste pradlo na seba ... ale ked mi trosku lepsie spinka tak sa to uz celkom da, aj sa zregenerovat aj nieco porobit ..

pe
28. mar 2012

my sme to mali presne tak, po polhodine bola hore, ja som dcerku naucila dlhsie spavat tak, ze som si po tej polhodine lahla s nou do velkej postele a ona este zaspala a takto si po par dnoch zvykla na dlhsi spanok a potom uz spala aj bezo mna vo svojej postielke, a vydrzalo jej to, spava aj 2 hodiny

daniella_vivien
28. mar 2012

@pe presne tak to bolo aj u nas, este aj teraz ked sa zobudi dam ju ku sebe do postela a spi potom dalsiu hodinu a pol

lauri
28. mar 2012

@dendy1 aj my sme mali taku fazu, tiez okolo roku.. pomahalo iba to, ze som s nim lezala, aj to nie vzdy. Ale bolo to len prechodne, onedlho sa to pekne upravilo a uz spi sam a dlho. drzim palce 🙂

liwka
28. mar 2012

nemám čas čítať všetky príspevky, ale naša skúsenosť bola rovnaká- vo veku okolo roka spala strašne máličko, ale ako povzbudenie píšem, že teraz máme niečo vyše 2 rokov a spíme poobede 3-4 hodky v kuse🙂))

dendy1
autor
28. mar 2012

Ďakujem kočky, idem skúsiť to kontrolovanie spánku a pri náznaku budenia si k nej prilahnem. AK sa to po cca týždni nebude dariť, budeme spať spolu. Knižku si skusim zohnať a prečítať, hlavne aby som sa naučila lepšie rozpoznať príznaky únavy. Priebežne dám vedieť, ako sa nám darí. Nejde ani tak o to, aby som si porobila, ale o väčšiu potrebu spánku pre malú. Zatiaľ vám ďakujem.

dendy1
autor
28. mar 2012

Ako som tú odpoveď odoslala dali v TV upútavku na noviny o 12:00, bude tam tema o spaní detí, koľko, či aj cez deň a pod. Tak skusim zajtra pozrieť čo radia - ak ovšem nebudem spať 🙂

tea333
28. mar 2012

@dendy1 asi ta to nepotesi, ale niektore deti su take. Ak spi lepsie s tebou, lahni si k nej. lepsie si potom porobis aj s nou, ked bude vyspinkana a spokojna, ako s nevyspatym dietatom visiacim za nohavicu 😉
niekedy fakt pomoze ked sa urobia nejake opatrenia, trebars zastriet v miestnosti, aby bola co najvacsia tma, zjest/vypit predtym nieco teple, urobit si maly ritual pri uspavani..mozno ukladat trochu skor, nie az ked je fakt unavena.

mandragora22
28. mar 2012

@dendy1 my mame presne to iste, resp. mali sme v roku jej zivota. jej denna cinnost 8,00-22,00 a po cely den spala 2x 20min., aj to som ju uspala nasilu, lebo som videla, ze "pada na hubu", ale ona sa branila spanku. uz ked sa to podarilo, mohla som si podla nej hodinky nastavit. fakt. presne o 20 minut otvorila oci. no na nervy to bolo, kedze je akcna, ziva, narocna, takze oddych ziaden.
ja ta POTESIM. postupne sa to zmenilo, dnes ma dva roky a spava raz denne, min 40 minut, vacsinou hodinu, maximum, asi dva razy to boli az 2 hodiny, takze drzim palce, aby sa vam to zlepsilo! 😉

gemini2
28. mar 2012

@dendy1 tento isty problem mam aj ja s dvojcatami. a k tomu este ani nespia naraz, ale kazdy v inom case- na zblaznenie, ale nejako fungujem a verim, ze sa to casom upravi. nie som za vyplakanie, preto ich radsej upokojim a hram sa. nestiham sice porobit vsetko, co potrebujem ale uz to akosi neriesim..... 😉
Ved raz sa to musi upravit.

dendy1
autor
28. mar 2012

@gemini2 Bože, tak to musí byť fakt o držku dve deťušky, a rozdielne potreby. Fakt Ťa obdivujem. Tiež veríme, že sa to postupne upraví. Ja ju ukladam do uplnej tmy.

dendy1
autor
29. mar 2012

@kvetinka211 ahoj, tak dnes som nabehla po 25 min. k malej ( spala v našej posteli) po cca 5 min. sa prehodila na druhý bok a spala ďalej. Ak by som tam nebola tak už sedí na posteli a volá ma 😀 😀 Takto spala ďalej - dala dohody 1 hod. Ja som tam ostala asi 15 minút a išla som variť. Ku knižke som sa ešte nedostala, idem zatiaľ zdokonalovať tento postup 🙂

cudo
29. mar 2012

@dendy1 my sme na tom podobne. moja mala ma 16 mesiacov a ked mala asi tak rok spavala len miekolko 10tok minut denne, budila sa s placom(co je priznak ze potrebovala spat viac) ale viac uz spat nevedela. Teraz je to trosku lepsie, poobede prespi aj hodinu, niekedy hodinu a pol. Zlepsilo sa to min mesiac, potom ako som prestala kojit...a tusim sa to stale zlepsuje..poobedny spanok je hlbsi a viac vydrzi..ale stale to nie je ako u inych, 2-3 hodiny...ledva sa stihnem osprchovat a uvarit si kavu 🙂 a zaciname odznova. Bohuzial niektore deticky toho asi vela nenaspia (ja som bola vraj taka ista a v skolke som uz vobec nespavala) takze prajem pevne nervy.

kvetinka211
29. mar 2012

@dendy1 super, drzim palce aby ste takto pekne pokracovali dalej 😉 ja som vcera nestihla k nemu prijst aby som ho uspala, pretoze som musela akurat zliat spagety, takze sa mi prebral a aj vecerny spanok bol potom nafigu, dnes som ho ale stihla uspat dalej a dal potom vyse 2 hod cez obed ... takze bol aj obed aj chvilocka volna ... a teraz vecer som stihla sprchu a zatial spime, aky luxus 😉 ja som tu knizku len tak narychlo preletela, lebo neni velmi cas na citanie ... vytiahla som si z toho par rad a zacala skusat ... inak tej autorke doverujem uz len pre to, ze ma 4 deti, takze si problemov zo spanim uzila urcite dost 😉

stvura
29. mar 2012

@dendy1 no moja mala spi rovnako od roka...xixi...ma momentalne rok a pol, tiez akcne dieta. Podla mna to netreba nejako silit, ono sa to upravi, neboj, hlavne nech ma plne akcny den (mozes si to dovolit, mas jedno dieta), kludne si s nou lahni ak to pomoze, dojcenie nie je vobec problem (ako ti niekto vyssie pisal ze nedojcenim dosiahol kludny spanok, moze a nemusi byt tvoj pripad)...moj starsi syn od roka a pol prespal noc (cez den nespaval samozrejme) a bol dojceny do dva a pol roka 😉 .

ansys
4. jún 2012

my sme na tom velmi podobne. dcerka ma 14 mesiacov a veru vela krat mi je do placu, ze tak malo spinka, lebo sa castokrat citim unavena, vycerpana. Cez den spi niekedy iba 30 min, ale obcas sa stane, ze aj 1.5 az 2 hodiny, je to zvycajne okolo 10. doobeda ked tak dlhsie spi, hlavne po zlej noci, ale potom uz az do vecera nejde spat. A vecer je to s nou potom tazke, uz o 6. je unavena, ale to ju uz nechcem dat spat, drzim ju aspon do 7. alebo 7:30. Ked sa narodila mala priserne koliky, ale nebolo to bruskom, to spavala iba 2x denne v kociku na prechadzke. Potom od 3. mesiacov spavala 3x 25 min. Od 9. mesiacov zacala spavat 2 hodiny doobedu, niekedy hodinu poobede. Woow, to bolo perfektne, to som si tak uzivala, to som dovtedy nepoznala, stihla som navarit, upratat a este si aj na chvilu sadnut na gauc a vylozit si nohy. Od roka zacala zacala znova zle spat, hlavne sa tomu velmi brani, velmi place aj ked je strasne unavena. Akoby mala strach, ze jej nieco ujde. Teraz ma taky rezim, ze skoro kazdy den je v inej dobe unavena. Niekedy uz o 8:30, dalsi den az o 12. Ale ked na nu pride unava, neda sa ju dlhsie drzat hore, lebo az place od unavy a nechcem ju nechat trapit. Mne totiz poradila kamoska, aby som ju drzala az do 12:30 hore, pripadne do 1, raz sa mi to podarilo, ale aj tak spala iba hodinu. Cez den spi na balkone v kociku, a celkolm mi to vyhovuje, pretoze ma tak lahky spanok, ze ju zobudi ked varim, alebo upratujem. Neviem, ze ci sa rodia teraz take nespave deti, ja som dobre spavala ako babatko aj muz aj kazdy v rodine. Ale ako viacere pisete, vzdy si poviem, ze hlavne, ze je zdrava. Minule som videla na ihrisku mentalne postihnute dievcatko, bola krasna. Pripadala som si hlupa, ze ja sa stazujem na spanok, ze maminka toho dievcatka by mala rada moje problemy. Ale fakt je to narocne take nespave dieta a este k tomu cez den je ako z divzch vajec. Nic pri nej neviem spravit, lebo stale sa po mne kvacka 🙂 hned ako sa napapa, uz v tej sekunde ide dole zo stolicky, s nicim sa nezabavi dlhsie ako 2 minuty. Aj ked si k nej sadnem, ze ideme stavat vezicku, pozerat si knizku, po chvili vsetko odhodi, schyti dalsiu hracku a tak dokola. Neviem si pri nej predstavit mat 2. dieta. Hlavne, ze su nase deturence zdrave a aj ja zavidim mamickam, ktorym dlho spia deti a su upravene, nalicene, doma maju upratane. Ja nikdy nic nestiham, vsetko odkladam na vecer ked zaspi, ale to som vacsinou unavena z celeho dna a iba doblba cumim do telky. Ale co uz, hlavne, ze je zdrava 🙂))

katren
4. jún 2012

@ansys spi s malou......ja ked s malymi idem spat cez obed, vzdy mi dlhsie spia.....citia, ze som s nimi a to im staci 😉

akdarka
4. jún 2012

@ansys ja ak chcem aby mi syn spinkal (22mes) tak musím ležať pri ňom. Ked mal ako tvoja mala tak som robila veci v domácnosti s ním v manduci, satke..on bol veľmi "nosive" dieťa. Ja som to neriesila, nosila som ho a ked bol spokojny on tak aj ja 🙂 teraz sa uz skoro nenosime lebo radsej beha po svojich ale spoločný spánok nám zostal 😀 neriesim, ked bude pripravený tak bude zaspavat/spat sám.
Celkovo čo v okoli pocuvam tak deti "samé" spia tak 30min max, pri mame spia aj 2hodky. Samozrejme to nie je univerzálne pravidlo.

emkab
4. jún 2012

Necitala som ostatne prispevky, ale my sme mali rovnaky problem, akurat mi nespinkala tak ukazkovo v noci ako tebe 😀, niekedy bola od 9tej do 12tej aj 5x hore a upravio sa to, ked sme sa odstavili od kojenia-teraz v 18mesiacoch...jednoducho su take deticky a tie nase medzi ne patria..