9 mesačné dieťa neštvornožkuje a neplazí sa

limenka
9. júl 2014

Ahojte hoky,
Mam otazocku skor dotaz.Nas syn ma skoro ukonceny 9 mesiac a stale sa nepostavil na stvornosky ani sa neplazi ale sa len pretaca aj s bruska na chbat a opacne a ked sa ho snazim motivovat ze nech sa plazi dam hracku pred neho zacne sa natahovat ked mu to nejde prehodi sa ako chce na brusko a lebo chbat a povedcinou si zacne zuzlat prs na ruke. Skusala som vsetko uz neveim co robit. ak mate nejaku dobru fintu alebo radu potesim sa.........

kikuleenka
9. júl 2014

ak si z BA, co podla vsetkeho si, objednaj sa do RC Harmony (http://www.nadaciaharmony.sk/rc/index.php?menu=a), k vysetreniu budes potrebovat Vymenny listok od pediatra. Urite Ti tam poradia 🙂

lavazzake
9. júl 2014

naša má o 10 dní 8 mesiacov a jediné čo vie, je dať sa z chrbátika na bruško, aj to často nerobí, lebo sa jej nechce...keď poruke nie je žiadna hračka, hrá sa s nožkami...boli sme na neurológii, lekárka je prezrela a povedala, že je úplne v poriadku, len je lenivá...zrejme aj tvoj drobec bude 🙂

livocka21
9. júl 2014

@limenka dolezite. Je pretacanie...teda aspon mna sa dr v poradni pyta iba na pretacanie...ostatne je individualne...nestresuj seba ani synceka 🙂

seahorse27
9. júl 2014

Ked sa este nestavia na 4, tak sa zrejme este nevie ani sam posadit. Ked sa moja dcera v 8 mesiacoch nevedela sama posadit, uz nas chcela pediatricka posielat na rehabilitaciu. Ale par dni na to sa posadila - uplne nestandardne z lahu, normalny brusak spravila a uz sedela. Stvornozkovat zacala asi az v 10 mesiacoch, asi od 7 sa ale plazila. Chodit zacala uplne sama cca v 13 mesiacoch. Tiez bola lenoch. Ja som s nou cvicila tak, ze som jej podkladala kolienka pod brusko, aby bola na styroch a potom som ju lakala nejakou hrackou a pomohlo. Ak mas pochybnosti, tak sa opytaj pediatra, ale kazde dieta je individulane a ma svoje tempo...

limenka
autor
9. júl 2014

@kikuleenka
ahoj mi sme chodili na cvika ale inde a povedali ze je to ok na ten vek ale mne sa to nezda
@lavazzake
no nas sa tiez nethal musela som ho strasne podnecovat nech sa hebe naj mu otacanie ide na posteli ako vrtula sa toci hlavne ked vsetko objeda co mam na sebe alebo taha 😀
@livocka21
ja nestresujem len je dost postili a ja som bola mi mama vravela a dost som mala pohybove problemi a teraz na stare kolena sa len pridava
no sam vie len sa musi podopierat rucickami inak padne dole hubickou a davam ho sedet ako ti malu len dost kratko vydrzi a da sa na brusko aj sa pohojda ale nie vzdy a to sa ho snazim davat na 4 zakazdim ked ma tu dobru chvilku lebo nas trapia dost zubky tak som rada ze aspon co to je na zemi
@seahorse27

kikuleenka
9. júl 2014

@limenka skuste tam, su velmi ustretovi - mne v takmer 10. mesiacoch Hanka este nelozila, iba sa plazila. Zacali sme u nich cvicit, aj doma co nas naucili a tesne pred 13. mesiacmi uz chodila 🙂 Takze ju rozpohybovali dobre. Odporucam. Lebo cvicenie ma vyznam do toho roka, tak este stihate 🙂

siska53
9. júl 2014

@limenka
nasa zacala lozit az po 11.m.,ma slabsi,svalovy tonus,tak preto.
odporucam navstivit pre istotu neurologa zacat chodit na detske cvicenie ci babyplavanie. Nam odporucili len to a pomohlo to,len my sme to zacali riesit az v 13.m,ale vsetko dobehla,nik by nepovedal,ze vsetko zacala robit neskoro. My sme chodili plavat a mala si to strasne oblubila.

happy988
9. júl 2014

Nas maly sa doteaz posadil iba 2x aj to raz som mu pomohla a druhybraz to bola skor nahoda.plazyt sa zacal az po ukonceni 10mesiaca a o par dni neskor zacal stvornozkovat.podla mna je este cas a dostane sa do toho ale ak vas to upokoji tak skuste na to cvicenie behnut.ublizit to nemoze a pre pokoj duse to stoji 🙂 drzim palce

svetlusska
9. júl 2014

ja osobne by som to vobec neriesila...nas maly mal cca 11 mesiacov ked zacal lozit a potom prisiel nato ze si moze aj sadnut...kazde dieta je ine...

miku1
9. júl 2014

@limenka Moja mladšia dcéra sa týždeň pred prvými narodeninami sama prvý krát posadila, postavila, začala štvornožkovať, skúšala chodiť popri nábytku ....... to všetko stihla za 1 týždeň..... Dovtedy sa jej proste nechcelo nič 🙂 Takže to čo majú iné detičky rozložené do 2-3 mesiacov, ona zvládla za týždeň. Zrejme si povedala, že dosť bolo leňošenia 🙂 Každé dieťa má svoje tempo, len mu treba dať čas.

bodka70
11. júl 2014

@limenka ahoj, aké máte doma podlahy? veľa urobí aj povrch, ak máte doma plávajúcu podlahu alebo dlažbu, plazenie aj lozenie sa rozbieha neskôr. Ideálne sú koberce alebo potom vonku, keď je teplo, dať na trávu. Náš malý tak začal štvrnožkovať, keď sme ho dali do trávy, dovtedy sa len pohupoval na kolienkach. Tráva ho šteklila asi, tak sa dal na 4 a už to išlo.... 😉 . Takisto pomáha masáž chodidiel, poradila mi to kámoška, ktorá robí cvičenia s malými deťmi - náš totižto pri plazení sa odrážal len jednou nôžkou. Treba proste stimulovať tie nervové zakončenia na chodidlách. Začala som mu masírovať tú druhú a do týždňa začal používať obe nohy pri plazení 😉 .

alietam
11. júl 2014

ja by som sla za pediatriclou po vymeny listok na neurologiu alebo na dake cvicenia vsak trochu pocvicite treba ho rozhybat 😝

lulistek
11. júl 2014

@limenka v prvom rade sa neznepokojuj a nechaj tomu cas. Ja som tiez mala obavy , moja dcera tiez neskoro zacala so vsetkym.Akurat som isla pozriet kedy sa zacala plazit. V 9 mesiacoch a to bolo tak ze z nicoho nic. Tiez nam nepomahalo motivovat hrackami, proste sa sama rozhodla a dovtedy len na brusku lezkala, sedkala a stale sa pretacala. Uz to ze sa stale pretaca je super lebo sa hybe a moj nazor je nechat to na dieta, a nestresovat sa lekarmi, pomasirovat a pocvicit mozete aj doma. Moja Evula potom sa pomaly zacala sa davat na styri, potom v 10 mesiacoch lozit, v 11 sa postavila a teraz v 15 mesiacoch sa sama pusta chodit.Uvidis pride to necakane 🙂

bahira1962012
11. júl 2014

@limenka syn tiež neštvornožkoval ale hned chodil sám ako 11 mesačný,myslím ,že toto je skoro desiť sa 😕

limenka
autor
11. júl 2014

Babi on je na brusku posuva sa do zadu ale ked ho dame na stvornosky huoka sa ale potom po chvilke sa rozcapne a skonci ako klasika na brusku a nohy za sebou nie pod sebou.Na zemi mame puzle tie penove mi boli doporucene ako kobercek nech neni na studenej zeni lebo mame plavajucu podlahu a dost chladi nech neni chory.Ked ho aj postavim celkom podla mna pekne stoji samozrejme ze hindrzim inak by padol na zem a ked haca tak sa opiera rucickami ale akonahke iny pohyb bac na zem neviem ci to neni aj tym ze je taky spekacik ma skoro 10kg cimto nejako neovplivnuje tomze je taky nemotorny...........

livocka21
12. júl 2014

@limenka ja si myslim ze je ok....na vsetko ma este cas... 🙂

lilike26
15. júl 2014

Neboj tvoj drobec je urcvite v poriadku ldn je asi lenivucky🙂 moja mala ma o par dni 9 mesiacov uz mdsiac stvornozkuje a teraz sa aj sama postavi ked saz niecoho chiti, ale u kazfeho je to individualne.

piacere
15. júl 2014

@limenka môj sa do desiatich mesiacov iba plazil dozadu, vedel sa dať na štyri, ale iba sa hojdal. Sedieť nevedel, keď som ho posadila, klátil sa k zemi ako mech zemiakov. A potom prvý týždeň desiateho mesiaca sa dal ako stále na štyri, trošku sa pohojdal a začal cúvať a šup, ani nevedel ako a sedel 😀 Odvtedy to robil stále a stále, na druhý deň bol sed už istý a hneď deň na to sa začal na kolienkach hýbať dopredu. Predvčerom doštvornožkoval k mužovi, chytil sa ho a postavil sa. Síce ešte neisto, ale je to podľa mňa otázka času, keď začne vstávať istejšie a aby nakoniec ešte v roku nechodil....
Do desiatich mesiacov to bolo v podstate ležiace bábo 🙂

miskaska
15. júl 2014

@limenka moj stvornozkoval ako 10 mesacny a plazit sa plazil, ale iba dozadu 😀

astonka
15. júl 2014

@limenka moja dcera tiež neštvornožkovala...sama si sadla az ked mala 10mesiacov, chodit zacala ako 13mesačna...každe dieta je ine-určite sa nestresuj...ved chodite do poradne k pediatrovi...ten ma všetko podchytene ak sa mu niečo nebude zdat tak povie a posle nasledne niekam-ale to su zatial predčasne uvahy 🙂

rodinnevikendy2
24. júl 2014

Milé maminky,
na podporu psychomotorického vývinu detičiek odporúčam baby plávanie alebo baby gymnastiku.
Deti úžasne spevnia a majú sociálny kontakt.

Pozývame vás ba radi vám pomôžeme.
Od septembra pokračujú naše kurzy babyplávania v centre Bratislavy, Plávanie PLUTVIČKA.
Už od 4 mesiacov!
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

brokolica1986
1. aug 2014

urcite by som pocvicila este.my sme tiez boli "akoze"iba lenivy podla niekoho, ale na rehabke ma vyviedli z omylu. Zacali sme cvicit a dnes sa plazi, zacina stvornozkovat a je na nom vidiet ze tak celkovo svalovo velmi vyspel.h
avne nedavat do sedu predcasne ako nam to radia stare mamy. To je recept na skoliozu.
a plavanie uuplne super.to je najlepsie co pre zdravy pmv mozno urobit

katushno1
4. aug 2014

Moja dcerka dnes konecne pochopila ako sa plazit. Ma 10.5 mesiaca. Inak sa doteraz presuvala len tzv. valanim sudov. Este sa nevie ani posadit, ale v kociku riadne brusakuje. Od styroch mesiacov som s nou chodila na babyplavanie a od deviatich chodime cvicit do Harmony, je hypotonicka.(pediatricka to bohuzial neidentifikovala, ja som sa na cvicenie vypytala a tam to potvrdili). Moj tip: to plazenie je mozno nahoda a mozno tomu pomohli dnesne okolnosti. Vybrali sme sa na Maggio plaz pri Dunaji, dali sme si velku piknikovu deku na piesok a tam sa zarazu zacala plazit jak diva. Asi ten piesok posktoval dobru oporu pre nozicky, je zaroven pevny aj poddajny. Ja som nadsena a myslim, ze tam budeme chodit po zvysok leta 🙂 No a k tomu ci je vase dietatko ok, baby podla mna sa riadte vlastnym instinktom. Kazde ma svoje individualne tempo to je absolutna pravda a nie je sa kam ponahlat, ale ak sa vam to nezda, verte svojej intuicii a pytajte sa pediatra. Cvicenim nic nepokazite. Dobri su uz v spominanom centre Harmony, alebo v Babyfite (http://babyfit.sk/individualna-praca/individual...) Vsetko dobre!

mimi321
4. aug 2014

@limenka Moj maly sa pekne gulal tam kde potreboval... stvorkovat zacal asi ako 11 mesacny... a bol uplne v pohode... ja som ale spravila chybu, ze som ho vysadzala... kazdy do mna hucal ze uz musi sediet a tak sice sedel, ale nevedel si sam sadnut.... ked mal 11 tak ma to nastvalo, zacala som ho davat stale na brusko a za 2 dni zacal vsetko krasne sam aj stvorkovat aj sa posadil... resp. najprv sa musi posadit sam a az potom moze sam stvorkovat... Drzim palce aby bolo vsetko ok... ale verim, ze je kazde dietatko je indi vindi... u nas bola chyba vo mne ze som pocuvala inych ze uz musi toto a hento teraz uz taku chybu neurobim.... najlepsia pomoc je vobec nepomahat... oni pekne vedia kedy a co maju robit. Drzim palceky.

kacicka248
7. aug 2014

Nas sa zacal plazit ked mal 9 mesiacov a 2 tyzdne...postavila som mu vezu z kociek...a na moje pocudovanie...zacal sa plazit...2 tyzdne na to zacal 4nozkovat... Na 4 sa dal na chladnej dlazbe v kuchyni...bolo strasne teplo a bol doma len v plienke. Viaceri mi vraveli ze bud chladna dlazba alebo nejaky pichlavy koberec zvyknu nastartovat lozenie.

prinzesz
7. aug 2014

moj syn sa do 10 mesiacov len gulal, ako pises ty, preguloval sa z bruska na chrbatik a opacne.. tu v cr sa tomu hovori ze vala sudy 🙂 v 10 mesiacoch sa dal na 4 a siel.. chodit zacal az ako 17 mesacny.. vobec som to neriesila.. kamoska ma dceru co bude mat 11 mesiacov a ta sa este ani gulat nechce.. kazde dieta to ma inac.. nestresuj sa!

koldun1
7. aug 2014

každe dieta je individuálne...aj moja mala sa v 9 mesiaci len prevalovala a tesne pred 1. rokom zacala sama chodit....zubky mala vsetky do jedneho roka...niektore ako 3 rocne este nemaju vsetky zubky...je to fakt individualne...neplaš sa..prenasa sa to potom na tvoje babatko...

silvuska121
10. aug 2014

Moj syn ma 10. mesiacov prec a nestvornozkuje vobec a ani stvornozkovat nebude. Nie vsetky deti tento level pred chodenim zdielaju. Davam mojmu max 2 tyzdne a bude chodit. Ja by som na vasom mieste s nim nikam nechodila. Je urcite v poriadku. Od vtedy co ste pisali prvy prispevok ubehol mesiac. Mozno stale nestvornozkujete 🙂 Je tak sikovny ze to zvladne bez 4 a casom pojde rovno na 2 🙂

katarinamarkova
10. aug 2014

@silvuska121 @limenka
kazde dieta je ine
najstarsi a najmladsia mi stvornozkovali ako cca 7 mesacni lietali ako sarkani
stredna nestvornozkovala vobec - ked sa naucila sediet - tiez si vacsinou sadla z lahu priamo brusakom - tak zacala ,,stvornozkovat,, sposobom sucham sa po zadku v sede a dostanem sa kam potrebujem, to trvalo tak od cca 8 mes. do 11teho, ked sa naucila postavit a presuvala sa tak, ze sa drzala vsetkeho co bolo po ruke.
prvy krat som ju videla ako stvornozkuje naozaj ked mala skoro 2 roky a hrala sa na psika.
vsetci behali samostatne okolo roka.

karotka83
15. aug 2014

moja mala ma 9 mesiacov a tiez este nestvornozkuje. plazit sa vie iba dozadu ale zato sa naucila posadit sa. odkedy si vie sama sadnut z lahu neviem ju udrzat na zemi aby trenovala stvornozkovanie. stale ked ju polozime na brusko alebo na hrbatik hned si sadne. netusim kedy a ako sa nauci stvornozkovat. mozno to rovno preskoci a zacne hned chodit 🙂