Ako dlho je potrebné dávať bábätko do zavinovačky?

happy8051
6. nov 2010

aky je vas nazor, dokedy je dobre davat babatko do zavinovacky???

bublinanb
9. nov 2010

nečítala som všetky príspevky, tak sa možno budem opakovať:

"Ja som malú dávala do zavinovačky približne mesiac, potom jej už začali trčať nožičky, lebo s nimi kopkala . a aj si myslím, že to aj stačilo. po mesiaci je už bábätko také "pevnejšie" a potrebuje už svoj priestor. oplatilo sa - malá má už zachvílu rok, nehrbí sa, svalstvo ma pevné, začala už aj chodiť osamote. ja len toľko."

littledevil
9. nov 2010

My sme ju používali asi mesiac. 🙂

rik
9. nov 2010

zavinovanie ma svoje opodstatnenie. tak ako mnohe pisu, dieta je kludnejsie, ma pocit bezpecia, istoty, tepla a je mu pohodlnejsie. hlavnym dovodom vyuzivania makkej zavinovacky ci perinky (polovysypanej) je poskytnut novorodeniatkam co najvacsi komfort. male schulene telicko si viac odpocinie zabalene do makkeho ako na tvrdom. zvazovanie ruk ma za ulohu zbytocne nerusit deti pri odpocinku (napr. ulakovy reflex). bezne sa odporuca balit dieta do 3-4 mesiaca. pochopitelne zalezi od celkoveho prospievania dietatka. ak sa chcete vyhnut hypertonii, skoliotickemu drzaniu tela a hyperaktivite dietatka je lepsie ho balit. konecne rozhodnutie ako dlho je fakt na posudeni kazdej matky, ta vidi ako dietatko rastie a prospieva. trciace nozicky zo zavinovacky vobec nevadia. tiez mam v bribuzenstve chlapceka, kt. ma 8 mesiacov a nezabaleny nezaspi, samozrejme ma neurolog. problem ale nie nejaky vazny. na druhej strane poznam dievcatko, ktore sa narodilo s vyssou porodnou vahou, vo vyvoji predbiehalo svojich rovesnikov zhruba o 2 mesiace. ta naozaj balenie odmietala v 2 mesiacoch, tak ju uz nebalili.
pridavam sa ku vsetkym, ktore zavinovanie vyuzivaju, vsetkemu ale treba najst spravnu mieru

jarunka111
9. nov 2010

Ja súhlasím s rik- malého som balila, pokiaľ sa tam ako-tak vmestil, aj keď občas trčal 😉 . Bolo mu tam dobre a keď ho chceli nosiť na rukách (zvlášť niektorí členovia rodiny 😒 ) tak som nemala záchvat paniky ako ho držia a aký je malý "polámaný". Pre jeho pohodlie a môj pokoj sme zavinovačku používali 😀

janka2732
10. nov 2010

maly sa narodil v lete takže,zavinovačky a ani perinky sme nepouživali.

mmaattuuss
10. nov 2010

Ja som balila malého do zavinovačky asi do 4 rmesiacov. Lepšie sa držal a počula som, že to je dobré aj na chrbticu, že ktosi dieťa vôbec nedával do zavinovačky a teraz je na vozíku, lebo má niečo s chrbticou.

natalia777
10. nov 2010

iba prvy mesiac 😉 ja som zase pocula ze zavinovacky brania v pohybovom prirodzenom vyvoji 😕

ichbinich
10. nov 2010

Pausalne "potrebne" zavinovanie nie je. Ale niektore deti sa zavinute citia bezpecnejsie a spia lepsie.

Ja som perinku ani zavinovacku nemala, az ked mal maly asi dva mesiace som si kupila na noc zazracnu zavinovacku SwaddleMe. Sermoval rukami a budil sa. Zavinuty trochu lepsie spal. Ale aj tak sa mi vedel vymotat a rano sa potom na mna tam vitazoslavne vyskieral 😀 Ale davala som ho tam asi dva mesiace a iba na noc.

Momentalne sa neodporuca zavinovat dlho a hlavne aj nohy, kvoli vyvoju klbov. Takze ked zavinovat, ked to babu vyhovuje, tak nie nonstop a nech su nozicky volne. Prave ta SwaddleMe zavinovacka taka je, ruky sa daju prilozit k telu, ale nohy su volne, navyse sa da spodok odopnut a babo prebalit bez vybalovania zo zavinovacky.

Treba skusit, ci to babu vyhovuje alebo nie a riadit sa podla neho a nie podla "my sme to tak robili" starsej generacie 😉

lienka1
10. nov 2010

my sme malého dávali do zavinovačky necelé tri mesiace a aj to nasilu, vôbec tam nechcel byť...keď som ho večer uložila do postielky pekne zabaleného o chvíľu bol padnutý do polky zavinovačky, trčali mu nohy, hlavu mu ani nebolo vidno, ale už bol potom spokojný 😀

markiza
10. nov 2010

nie je to potrebne 😉

weiya
10. nov 2010

my sme mali malu v zavinovacke tiez asi mesiac

lienka21
11. nov 2010

v porodnici, doma asi dva tyzdne, a na navsteve, lepsie sa drzal, kedze sa narodil v polovici maja a potom bolo uz teplo, iba sa v nej potil

krasnulka
12. nov 2010

ja som bola rada ked som mala syna v zavinovacke mesiac,vobec tam nechcel byt a dcera naopak, ta tam chcela byt a bola az do 4 mesiacov,ked nemala zavinovacku, zacala hned plakat,dokial sme ju zasa nezabalili.

janulienka1
12. nov 2010

Ja som klasicku perinku použivala pokiaľ sa do nej deti zmestili.Asi dva mesiace.Potom im strčali nožky vonku.Použivala som ju kvôli lepšej manipulácii.Mal som pocit istoty .Kinderka sa nesťažovali.Samozrejme ,že ručky boli vonku a nesťahovala som tak tuho ako v pôrodnici.

andrea487
12. nov 2010

kým sa bábo v nej dobre citi,a chce v nej byt.mi sme dávali 3týždne,ale v noci bola kludná v zavinovacke takže spinkala v nej 🙂 asi do 3mes.

evickapooh
12. nov 2010

ze vraj do 2- az 3 mesiacov o Noemke so pouzivala do 3 mesiacov lebo bolo zimne babo u Leusky som ani nepouzivala mala 4100g -porodnu hmotnost -zavinovacka aj perinka jej bola mala

vefi89
13. nov 2010

my sme len týždeň, nezmestil sa viac 😅

salma22
13. nov 2010

ako dlho chces je to na tebe.... my sme malu nemali vobec v perinke (okrem toho tyzdna v nemocnici) bola vzdy na volno 🙂

adky
13. nov 2010

To sama ako matka vycítiš, keď bude mať pevnejšiu hlavičku a keď si budeš istá,že ho môžeš brávať na ruky bez zavinovačky tak už v nej nemusí byť 😉 Ja som som si bola istá po 2 mesiacoch 😎

tinusi
13. nov 2010

Tiez sme zavinovacku nepouzivali...

wewusa1
21. mar 2013

Ahojte prosim vas poradte mi mam 4mesacne babatko.na noc ho balim lebo my inac nezaspi a chcem aby som ho uz nebalila jak ho to mam naucit dakujem

majulino
21. mar 2013

nas bol takze celodenne do 4 mesiaca no v perinke spal este aj ako 8 mesacny 😀 ako pise wewusa nezaspal inak 😎

ankat
21. mar 2013

ahojte 🙂 nas maly sam odmietol zavinovacku v 3 mesiaci 🙂 dovtedy bez nej nevedel zaspat ...

simca06022011
21. mar 2013

@wewusa1 skus ho rozvazovat... cize zaspi v zavinovacke, uvolni mu to ak sa da... ak aj cez den zaspava vo zavinovacke, skus uplne otvorit..ja som malu iba "zlozila" do nej.. za chvilku bola z nej von, stacilo ze kopla :P a nakoniec som ju iba tou na suchy zips zakryvala 🙂))

moon1979
21. mar 2013

@wewusa1 a prečo ho chceš odúčať keď sa mu vtom páči? jaa by som to neriešila ... pokiaľ je bábo spokojné mala by byť aj maminka 🙂 on sám ti dá vedieť, kedy to už chcieť nebude ...

suz2
21. mar 2013

je to individualne, zalezi na tom, ako chce babatko...my sme ju pouzivali asi do 3 mesiacov a teraz ju este sem - tam pouzijem pri uspavani

permanentka
23. jan 2016

Mam otazku...septembrove babatka tiez vyuziju zavinovacku? ci je to zbytocne podla vas?

katuskatt
23. jan 2016

Mala sa narodila v marci a v zavinovacke bola lem v kociku a to tiez len ked bola zima. Inak som ju do nej nedavala vobec.

petulda333
23. jan 2016

Moj ma tri mesiace a vyuzivam ju stale,hlavne pri krmeni lepsie sa mi tak maly drzi a do kocika ju davam,inak mi ju netreba,uz mu je kratka

pillipilli
23. jan 2016

Ahojte ja som hned kupila zavinovacky dve, ani v jednej nebol. Mne moj chlap ukazal ako sa bali dieta do plienky a fakt je to dobre. Dnes sa daju aj kupit tie bandazove zavinovacky ked uz zavinovat. Treba si to kuknut na nete niekde som citala ako to bandazovanie babetka nanho vplyva. Ze ma vacsiu istotu, neboji sa a hlavne u malych deti je problem ze ked buvaju rozhadzuju rucickami a tym sa budia same.
Inak ja osobne by som babatko bandazovala dovtedy pokial mu to vyhovuje, maminy ten cas tak leti , ze zachvilu uz ani nebudete vediet dokedy pouzival zavinovacku ;)