Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

mima22
8. apr 2010

AHOJTE,
AJ NASA NATALI ESTESAMA NECHODI ONA MA OSLABENE SVALSTVO NA RUKACH A CHRBATE.
ALE ZEVRAJ IBA TROCHU STALE CHCE CHODIT ZA JENDU RUKU BOJIM SA AJ JA DOST TOHO ZE TO BUDE ESTE DLHO TRVAT KYM ZACNE UPLNE SAMA CHODIT.
AJ MNA SA LUDIA PYTAJU OPRECO ESTE NECHODI ALE NEBUDME SA KAZDEMU S TYM SPOVEDAT
MI CIVICME AJ VOJTOVU METODU ALE U NAS TO JE TAK ZE NEMOZEME STALE CVICIT LEBO MALA BYVA STALE CHODI,
A TERAZ AKURAT NEMOZEME TIEZ IDU JEJ VYBERAT NOSNE MANDLE
MATE NIEKTORA TAKE DETI ZE MALI TIEZ OSLABENE SVALSTVO A UZ VAM BEHAJU A KEDY ZACALI?
DUFAM ZE MI NIEKTO NAPISE

zuzik78
8. apr 2010

ahojte,
ja mám 14 mesačnú dcérku a stále sa jej nechce ani chodiť ani hovoriť. Chodí sama len keď sa drží nábytku, keď ju pustím tam padne na zadok, vôbec nemá stabilitu. A hovorí len ama ama čo znamená, že chce jesť. Stále sa s ňou rozprávame a chodíme ale stále nič.

mikulka
8. apr 2010

zuzik: jéje, vždyť na mluvení máte ještě času! Některé děti mluví až ve 3 letech. 😉

amira55
8. apr 2010

mima22 no malý má hypotonii zádových svalů a kolem 17.měsíce už chodí.neboj to půjde 😉

jana.sun
8. apr 2010

Mima, taky jsme měli hypotonii - ale furt nechodíme - tím to ale není. říkala rehabka, že od hlavičky ke kolínkám je Maty vyvinutej v pořádku, jen ty lýtka a chodidla 😔 😔 😔 Tak at se malá drží, to je těžké cvičit, když jí furt něco je, tak snad už bude v pořádku a vše dožene - držíme pěsti 😉 😉 😉
zuzik, tak třeba malá začne chodit i mluvit "z ničeho nic" 😉
Ami, gratulace Damíkovi k chození 😉 už si zvykl na botičky? Maty zas v botičkách v poho, tak až bude opravdu chodit, tak snad to dál v poho bude 😵

kulimka
9. apr 2010

ahoj tak my stále nechodíme... podle mě se bojí... ale už nechodí po čtyřech když někam chce přijde si pro maminku a jedině za ruku...

kamila2312
9. apr 2010

Ahoj Kulimka!! U nás totéž - jsem univerzální chodítko a běda, když nejsem ihned po ruce 😠 . Už několikrát mi synek vykročil naproti sám, ale po třech krocích kecne na zadek, protože se bojí, nic jiného to není. Pokud jdeme spolu , tak mě doslova táhne a kolikrát i běžíme, cheche. Takto ho provázím i na pískovišti, hihi - i za klukama s míčem se se mnou chtěl rozeběhnout. Jelikož váží přes dvanáct kilo a je to klacek, tak už padám na hu...ústa. Držme si palce, tohle je otrava - i když asi budem jednou vzpomínat, co?

onlika
9. apr 2010

Tak u nas mini pokrok, kupila som vcera traky - ksiry a vzala so sebou na ihrisko, chvilkami siel sam, ale vacsinou som jednou rukou drzala traky a druhou Mateja za ruku, lebo bez prstika sa mi pritisol na nohu a nie a nie dalej 😅. Ale vecer siel s dedom, v jednej ruke krem, druhou sa drzal deda, ten ho pustil a mily zlaty synacik presiel ku mne 3 kroky uplne sam 😵. Aj dnes na ihrisku presiel sam ku mne, ale len tie 3 kroky. Tak dufam, ze uz sa konecne osmeli a pobezi, len potom ho uz nikto nezastavi 😀 😀 😀

kar.la
9. apr 2010

Zase po nějaké době nakukuji...
Jana.sun a neuvažovala jsi pro Matyáška o AKTIVNÍM chodítku (myslím to, co dítě tlačí před sebou)?
Adélka s ním hodně chodila v době, kdy taky ještě úplně bez opory neuměla, ale už obcházela nábytek apod.
Je tam výhoda, že má ručičky před sebou, takže to není tak škodlivé jako chodit za ruce (nemá výš těžiště).
Hlavně neztrácejte naději. U nás to bylo taky tak, že udělala 2-3 krůčky, pak 3týdny nic!!! a najednou se rozchodila...

jana.sun
9. apr 2010

Kulimka, tak pokrok, ne??? 😉 😉 😉 😉
u nás taky začíná období, že si Maty řekne "ťapi" a my musíme za ruku, jak ho ale pustím, tak jde na kolena 😝
Onlika- no paráda!!! pěkné začátky 😵 😵 😵
Kar.la - uvažovala, ale na rehabce mi ho nedopručili - prý nic, co má kolečka. ale je prý dobré, aby něco tlačil před sebou, tak jsme mu pořídili malou židličku - no a on ji v kleče vezme do ruk a hodí pryč 😅 😅 😅 Popravdě, kamrádka ho má a asi si ho půjčím a zkusím to - snad tím až tak moc nepokazím - jsem už holt netrpělivá 😔 😔 😔

kar.la
9. apr 2010

Myslím, že tím nic nezkazíš 😉
Taky jsme chodili na rehabku, nás teda vypsali v době, kdy malá začala lézt, takže se pak rozchodila bez cvičení, ale naše rehabka zas tyto chodítka nezakazovala.

onlika
11. apr 2010

tak hlasim, ze od dnes Matej oficialne chodi, presiel sam cez celu miestnost 😵. Este je to dost opatrne a stale radsej vyuziva presun po styroch, pripadne kolenacky, ale uz chodi 🙂

jana.sun, nas Matej rad pred sebou tlacil stolicku - zidli, ale normalnu velku, alebo potom taky drateny kosicek, ale ten ma tiez kolieska. Inak na tom choditku ja osobne nevidim nic az tak zleho, Matej ho skusal parkrat v MC a v herni a jak mu to pekne slo.

Mimochodom, otec bol dnes na kave s jednym ortopedom a ten ho zvozil, ze maleho vodime za ruky, ze sa to nema, ze ho mame nechat len sameho okolo nabytku a proste cakat kym sa pusti. Ale je proste neviem, ako mu nemam tu ruku dat, ked si ju sam pyta 😒

jana.sun
12. apr 2010

Onlinka - veliká gratulace!!!!!!!!!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵 😵

asi to chodítko fakt půjčím - jsem čím dál víc nalomená 😀
Maty už docela vydrží stát sám, ale krůček bez naší ruky neudělá 😒
ono se to těm doktorům nebo fyzioterapeutům řekne, ale každodenní bytí s těmito dětičkami - ta "praxe" to je prostě o něčem jiném. jako nic se nemá přehánět, ale když ho párkrát denně vezmu a netahám ho tak pořád, tak snad mu tím až zas tak neublížím - jen ho chci prostě "inspirovat" navnadit 😲 😲 😲
jsem hrozně netrpělivá, já vím 😔 😔 😔 😔

mirkson
13. apr 2010

Kristinka uz taky ma 16 mesicu a porad sama nechodi. Ja jsem jeji choditko. Chce jenom za rucicku. Vzteka se, kdyz nejsem po ruce. Ma venku hracky na koleckach, ktere moc rada tlaci. Doktorka rikala, ze nemam silet. Ale zacala jsem premyslet, ze zajdeme nekde na terapii. I kdyz si vazne myslim, ze to nepotrebuje. Ale clovek nikdy nevi

germik
13. apr 2010

baby, tak my už chodíme 😀
malá prestala byt taký strašpytlík a sama sa začala púštat pred pár dnami, a vidiet ako ju to samú strašne teší že dokáže prejst aj bez mamininej pomoci 🙂
Z vlastnej skúsenosti možem odporučit aktívne chodítko ktoré tlačí pred sebou, potom na prechádzkach vonku tlačila kočík pred sebou a potom som ju párkrát nechala stát v priestore a nabádala aby sa pohla ku mne alebo k tatinovi...zo začiatku k nám spravila 2 kroky, potom viac a teraz prejde celú izbu 😉 Ako to čaro chodenia objavila, akosi už nechce ani lozit 😉
Držím vám palčeky, raz budú všetky detičky chodit, niektoré skor a niektore trošku neskor, nebojte 🙂

jana.sun
13. apr 2010

Germik, tak super!!!! 😉
to chodítko pořídím, už jsem rozhodnutá 😔

Mirkson, já nevím, jestli na to nějaká terapie je 🙂 🙂 🙂 myslím, že je to otázka toho, až se malá nebude bát pustit tvé ruky 😉 tak držíme pěsti, at je to co nejdřív 😵

janka_pn
13. apr 2010

u nas veelmi pomohla plastova stolicka, ktoru tlacila po parketach. tie ine aktivne choditka si ani nevsimala 😝. castokrat su jednoduche veci pre deti najlepsie 😅. inak mala je hypotonicka a do 9 mesiacov ani nesedela. v cca 10 a pol sa postavila, potom dva mes. pred sebou tlacila stolicku a v 13 a pol sa pustila 😉. drzim vsetkym palce 🙂

germik
13. apr 2010

jana.sun - my sme mali fajn choditko od Chicca, ktoré malo viacero funkcií, hralo melodie, súčastou boli aj rozne otvory a loptičky, ktoré sa do otvorov hádzali... Takže malá sa najprv pohrala - hádzala loptičky do otvoru /to bolo fajn na rozvoj motoriky/, pritom jej vzdy zahrala melodia a neskor sa o chodítko postavila a začala s ním pomaličky prvé kročky.. Kupili sme ho v akcii, inak je to niekedy fakt pálka 😠
Janka_pn - to maš pravdu, že jednoduche veci su pre deti najlepšie, my mame stale najradšej kable,mobily,penaženku,CD,hrnce.... /čiže veci, ktoré nie su na hranie/, chodítko je naštastie výnimka 🙂

onlika
13. apr 2010

jana.sun - dakujem 😵 😵 😵 😵 😵. Stale sa ale boji, myslela som, ze ked sa konecne pusti, tak bude kazdy den chodit viac a viac, ale zatial to tak nevyzera. No, nemozme mat vsetko hned.
Drzim palce, nech sa uz aj ten Tvoj pan opatrny odvazi 😉

jana.sun
13. apr 2010

Janka_pn... to nám radili i na rehabce, jenže my máme koberce 😝 😝 😝 no a Maty, jak "chodí" v kleče, tak ji nosí v rukách, tu židličku 😀
Germik - už vím o dvou kamoškách, které ho mají a oběma už děti chodí, tak snad zapůjčí 😉 kdyby náhodou to Matyho nebralo, tak at to zbytečně nekupuju 😝 😝 😝 😅
jo, jo - kable, to je hračka!!! nevíc, co ho nanich tak bere 😀 😀 😀 u mobilu a peněženky to aspon chápu, ale ty blbý kable 😝 😝 😝
Onlika - díky. snad mu pomůže to chodítko nebo fakt už nevím. ho ještě do školky ponesu v náručí 😀 😀 😀

jana.sun
13. apr 2010

ježiš, já píšu jak pako!!!
Onlika, ještě jsem chtěla napsat, že Matěj se určo bude víc a víc snažit - však ony ty dětičky, jak na to přijdou, že po dvou se dostanou lépe a rychleji kamkoli, tak už jinak nechtějí 😉 😉 😉

kulimka
14. apr 2010

Ahojky tak ja uz ani nevim jestli se maly boji chodit sam anebo je vycurany. Predevcirem se zapomel pustil se me a utikal pres pul pokoje za segrou. Od te doby nic jen ma ruka nebo kolena. Choditko jsme pujcili sem tam s nim prejde. Kocarek tlaci,sane tlacil nakonec tam stejne vleze a sedi a veze se. Je to lenoch!

jana.sun
14. apr 2010

Kuli - vykutálenej chlapeček 😅 😅 😅
ale chodit umí, že - to dokázal, takže už jen dočkat času, až si uvědomí, že po těch dvou je to rychlejší než po čtyřech a zvlášt, když mamčina ruka není k dispozici 😉 😉 😉

janka_pn
14. apr 2010

jana.sun a co tak stolicka na kolieskach 😉 taka ta co maju v kancelariach 😀

jana.sun
14. apr 2010

no tak dnes jsme byli na návštěvě u kamarádky, ta má takový ten dětský nákupní vozík a co myslíte? Maty ho před sebou tlačil, ale zůstal v kleče!!!! 😝 😝 😝

jana.sun
14. apr 2010

Janka: viz můj horní příspěvek 😀 😀 😀 😀 🙄

kulimka
15. apr 2010

jani, my taky máme to aktivní chodítko a Vojta to tlačí vkleče. Ale v obchodě naštěstí malý nákupní vozíček tlačí va stoje.

lela78
15. apr 2010

Ahoj náš malej začal chodit 17.listopadu ( asi čekal na nějaký státní svátek, aby si to rodiče pamatovali 😀 ) a bylo mu 13,5měsíce. A od té doby se nezastavil. A to se ve 12. měs. jen plazil 😒 pak jsme začali chodit na plavčo a šup šup během 2. měsíců začal lézt po 4 a pak chodit. A k těm chodítkům, nám neuroložka doporučila jen ty jakoby nákupní košíčky, nebo malý kočárky, že je to nejlepší a je jedno jestli to tlačí v kleče, oni na to přijdou, že ve stoje je to lepší 😉 Tak ať se vám dítka rozchodí co nejdříve, ale ještě rády budete vzpomínat na to jak jen lezli 😎

janka_pn
15. apr 2010

ano, mimochodom, aj my sme chodili plavat...

kulimka
15. apr 2010

my taky chodíme plavat, jenomže já mám pocit že u nás je to o tom že se pánovi prostě nechce, vím že to umí, ale prostě chodit nebude jen za ručičku a cítím když s ním jdu že se mě skoro vůbec nedrží, zkoušela jsem mu dát do ruky vařechu jako že se bude držet a pak ji pustím a půjde sám, jenže on ji chytí do druhé ruky mě za prst a jdem...