Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

jana.sun
23. apr 2010

zubař by asi nestačil valit očka 😀 😀 😀

mychaella
23. apr 2010

tusim som zvrtla temu od chodenia k zubom, to som nechcela, to mala byt len poznamka k tomu , ze v starej skole bolo vsetko skor...no to mi skoro zabehlo ked to zadrela, cez vikend tam ideme, tak uz sa tesim na tie perlicky zasa.
Fakt mam na haku co si mysli, a nie len ona...sak je to nase dieta nech sa do toho nemontuje... 😠

a nerehocte sa, to neni smiesne... 😝 skor do placu ☹

lenka1smejka
23. apr 2010

mychaella-ja teda mam svokru velmi dobru a rozumnu ale moja mama je taka-rocne dieta by malo mat vsetky zuby,rocne dieta ma vediet chodit a ked nie tak mam s nou neustale chodit za ruky,rocne dieta ma vediet chodit na serblik a rocne dieta ma stale jest cokoladu,parky v rozku a take...Nastastie nebyvame s nima lebo inak by som mala nervy v haji 😀 Len ma boli,ze taketo nazore ma zrovna moja mama a to si neviete predstavit ake sceny mi robila ked sa mala narodila a ,ze som nekojila ach to bolo 😒

onlika
23. apr 2010

baby, nic si z toho nerobte, moja mama nastastie nema nazor, ze deti musia chodit do roka, lebo ja som sa tiez pustila az v 14.mesiacoch 😉. Ale vraj asi kvoli tomu, ze som chodila do jasli, inak by mi to asi trvalo dlhsie 😀. Ale co sa tyka sedenia, chodenia na nocnik a tak, tak to mame dost rozlicne nazory. Tiez ale byvame daleko od seba, tak to az tak nepali.
A vodenie za ruky im zatrhol ich znamy ortoped, ked s nim bol otec na kavu 😉.
Inak, ked som bola u doktorky na Slovensku, ked mal Matko rok a povedala som, ze nechodi, tak mi povedala, ze ho mam motivovat. Neviem, ako sa da dieta namotivovat k chodeniu, ked samo nechce.

mychaella
24. apr 2010

lenka cokoladu? parky v rozku? cumim....a este klobasu, tlacenku nie?.. 😒 .no pekne to by aj mna mrzelo keby moja mam bola taka, sice aj moja mamina mala tiez nazory v rozpore s mojimi ale tak co uz...tiez som rada ze byvame sami...inak to s tym kojenim som mala aj ja, /svokra/ stale ma dzubala, ze maly bude stale chory,(doteraz mu nic nebolo) pri kojeni rychlo schudnem atd. pre upresnenie, kojit som prestala po 2 mesiacoch koli chronickemu zapalu ladvin a musela som brat silne antibiotika, a po porde som vazila 60kg pri vyske 174cm...som mala 100chuti sa jej spytat ci si mysli ze ja som tucna...ona ma tak 150cm a asi aj tolko kg 😀

mychaella
24. apr 2010

onlika - a co je zle na vodeni za ruku? lebo mne maly napr. nechce byvat v kociku tak ide za ruku a este sam nechodi ale takto je spokojny...doma s nim za ruku nechodim, to sa sam presuva pomocou niecoho co ma po ruke alebo len obcas ked po mne "hulaka" ze chce aby som s nim niekam presla ked nema zrona nic na blizku
motivovat k chodeniu? hmmm neviem teda 🙂 ved ked sa mu este nechce tak naco...ved sa este nachodi 😎

jana.sun
25. apr 2010

ahoj,

Mychaella - jj, je to spíš k pláči - ale těm zubům jsem se fakt musela zasmát, to už je vážně magořina!!! 😅
vození za ruku nevadí - když si dítě "řekne" samo - nemá se to dělat, když to "chce" ta druhá osoba, co vodí - zkrátka tím dítě "nutí" chodit. Maty sám chodí jen doma, venku chce jen za ruku - asi mu to ještě nejde v botičkách 😔 😔 😔

Lenka - no skoro zázrak, že jsi matčinu péči přežila!!! 🤐 🤐 🤐
mě tyhle názory nepřestanou udivovat!!!! ani nevím, co na to psát - je to prostě padlé na hlavu, a díky bohu bydlíte dál a můžeš si vše dělat po svém

Onlika - motivovat asi chodítkem, kočárkem - prostě něčím, co před sebou tlačí - asi 😔 😔 😔 - ale myslím si, že když dítě nechodí, tak ví proč, že - není k tomu zralé 😔 😔 😔

cernovlaska
25. apr 2010

Ahoj maminky 🙂

nečetla jsem celou diskuzi,ale podle názvu a sem tam přečteného příspěvku vidím,že řešíte to,co jsem donedávna řešila i já 😔. Náš Matěj se začal později,než ostatní dětičky,co máme kolem sebe,plazit,sedat si a lézt,lézt začal až v 11 měsících a zároveň si začal stoupat u nábytku a později chodit kolem něj a vlastně od roka jen chodil kolem nábytku a za obě ručky,i když jsme ho vodili hodně málo,kvůli zádíčkům a jak se zlepšoval,tak sám začal vyžadovat chození za jednu ručku,ale až v 15-ti měsících a poprvé se sám pustil před 3 týdny,bylo mu čerstvě 16 měsíců. Takže nebojte,každé dítko má svůj čas a až se bude cítit,tak se pustí 😵 😵 😵. A pokud máte pocit,že něco není v pořádku,tak požádejte svou dr,aby vás poslala na neurologické vyšetření,ale myslím,že do 18-ti měsíců se není čeho obávat. Moje kamaráda mi,když jsem smutnila a depkovala kvůli tomu,že Matěj ještě sám nechodí,řekla,že má doma chytrou knížku,kde je psáno,že podle nejnovějších studií,dělá dítě své první krůčky kolem 15.měsíce,takže nebuďte na nervy a kašlete na připomínky a rýpání okolí!!!!! Vaše batolátko se samo rozhodne,pokud je vše v pořádku,kdy se začne cítit na samostatnou chůzi 🙂 🙂 🙂

onlika
25. apr 2010

mychaella, za ruku sa nema vodit, kvoli tomu, ze potom ma to dieta inak postavene tazisko ako ked ide samo. Aj Matej sa pustil a stale ide s jednou rukou hore, ako ked ho drzime 😅. Lenze u nas to inak nejde, lebo on si to sam vyzaduje.

cernovlaska, nas Matej sa pustil, ked mal 16 mesiacov a 10 dni 😅.

cernovlaska
25. apr 2010

Onlika: tak vidíš,zase se potkáváme 😵 a máme to úplně stejné 😅 . Ty ručky nahoře mají prckové proto,že vyvažují to těžiště,Matýsek začínal s ručkama skoro nad hlavou,vypadal jak baleťák 😀 a teď už je má podstatně níž a i jeho chůze je o hodně jistější než zezačátku a to je prostě ten přirozený vývoj 😉

jana.sun
26. apr 2010

no my máme taky Matýska, ale my jsme jiný případ. 😅 😅 😅
ale doma už se Maty zkouší pouštět a sám chodit, venku se holt ještě bojí, ale vše přes léto zvládnem 😉

mychaella
26. apr 2010

dyky baby, lebo som sa zlakla, ze preco nemozem, ale ja ho k tomu nenutim on chodi pekne za jednu ruku nekymaca sa ani nic podobne, a dnes som mala pocit, ze sa drzal tak nejak jemnejsie iba aby citil, ze keby nieco tak sa drzi 🙂

inak co obuvate deturencom na doma? lebo mne sa strasne tazko zhanaju papucky na tu jeho tlstossku nozicku vsetko nam je dobre par dni max 2 tyzdne 😒

mychaella
26. apr 2010

diky som chcela napisat...strasny preklep sorry 😎

mychaella
26. apr 2010

deti maju doma taku istotu a vonku predsa len respekt, preto su doma odvaznejsie 😉

jana.sun
26. apr 2010

Mychaella - my domá stále naboso 😵 😵 😵

dnes hezky chodil v botičkách, i sám se zkoušel pouštět 😉 😉 😉 šikulka můj - máme teda přelom 20.měsíce 😅 😅 😅

kulimka
26. apr 2010

Jani moc gratuluji! My mame 20.mesic 11.kvetna tak snad se do te doby taky pusti 🙂

mychaella
27. apr 2010

Jani super, to zachvilu bude behat, ze mu nebudes stihat... 🙂 a este budes spominat na cas ked nechodil 😎

my teraz par dni na boso ale lekarka mi zakazala nechavat ho na tvrdych rovnych povrchoch na boso lenze strasne tazko sa mu papuce kupuju. raz sme dali sit, sice nas upozornil , ze to bude trocha drahsie ako v obchode ale ked zavalil cenu skoro ma otocilo, ale to boli papuce co mu sedeli a vydrzali najdlhsie, no ale uz z nich vyrastol...a on mal po narodeni problem s nozickami, 😒 museli sme vela masirovat a cvicit preto mame aj choditko zakazane

onlika
27. apr 2010

mychella, ja doma obuvam zdravotne sandalky, take, co sa daju nastavit aj cez priehlavok, aj cez clenok. A existuju take celkom dobre detske capacky, kozenne, clenkove a pridu mi take celkom volne, ze ich obuju aj na silnejsiu nozicku. Na Slovensku robi firma Protetika, v CR Essi a este niekto, neviem, kto. Tie Essi som na SVK videla predavat pod znackou tusim Mimi v Rene.

cernovlaska, ano, zas sa stretavame a zas je Tvoj Matej o par dni rychlejsi 😉

jana.sun
27. apr 2010

jé Kulim, Vojtík je narozen ve stejný den jak jedna Matyho kamarádka 😵 😵 😵 ta se narodila o dva měsíce dřív, než měla, ale už ťapká - teda asi od roku a půl - tak ji vždycky dávám Matymu za příklad 😀 😀 😀
Vojtík se vůbec nepouští?

jinak děkujem za gratulace, vím, že jednou budu vzpomínat na dobu, kdy nechodil, ale ted si to teda užívám, jak to zkouší 😉 😉 😉
a mmch vzpomínám na dobu před rokem a čtvrt, kdy už hezky komunikoval, ale hezky ležel, kam jsem ho položila a byl klídek 😀 😀 😀

Mych, to je hrozný s těma bačkůrkama!!! vůbec nevím, co a kde se dá sehnat, když má dítko baculatější nožičku - asi bych pátrala na netu - ale vlastní zkušenost nemám. jen že kamarádčin syn má větší nárt - po ní - a sedly mu jediné botičky - ze Žirafky tady v BRně 😔

kulimka
27. apr 2010

Jani, Vojtik se mel taky narodit az 31.rijna. Nepousti se, musi mit fakt silnou motivaci aby udelal 3-4 krucky. Snad to casem prijde. No pokud nezacne sam do toho 20 mesice asi s nim zajdu k mudr, i kdyz si myslim,ze je to tim strachem. Ale pro vsechny pripady. On venku i doma chce porad chodit za ruku,snazim se ji davat co nejniz. Zitra zkusim vzit treba satek a vodit ho takhle...

jana.sun
27. apr 2010

Kulim, promin, jestli jsem to nepostřehla - cvičili jste Vojtovku, když je Vojtík dřív narozený, nebo byl v pořádku? 😵 ta moje kamoška měla termín taky tak nějak jak vy a nakonec jsou děti stejně narozený 🙂 ony cvičily vojtovku, ale vím, že kamoška s malou i začala sama chodit - jako ji vodit - ne moc, ale nenechala to úplně na ní - a na rehabce byly naposledy minulý měsíc a prý dobrý 😔 😔 😔
mmch - zdravím Bílovec - jezdila jsem tam jako holka za tetou, ted bydlí v N.Jičíně - ale už se tam moc nedostanu 😔

mirkson
27. apr 2010

Vsem oznamuji, ze i nase Kristinka zacala chodit ( ne jenom krucky, ale hned by sla na turu ) Minuly tyden, bylo ji 16 mesicu a 3 tydny. Uz jsem byla na nervy. Ani nepada, proste chodi, jakoby uz chodila minimalne 3 mesice 😉

onlika
28. apr 2010

mirkson, tak to je super 😵 , Matej stale ostava len pri krocikoch, ked ide sam, ale ked ho ma kto drzat, tak uteka ako o zavod

kulimka
28. apr 2010

Hurá tak Vojtisek uz taky chodi! Pustil se plotu a mazal po trave. Uvidime co zitra!

jana.sun
28. apr 2010

Mirkson, Kulimka - no velká gratulace!!!!! 😵 😵 😵 😵
Maty stále pozvolna - doma už se celkem pouští, ale venku vždycky musí zmapovat terén a něčeho se držet až po delší době to zkouší 😉

lenka1smejka
28. apr 2010

Baby gratulujem vam ani si neviem predstavit ako bude vyzerat moja mala ked bude chodit 😀 mozem s nou chodit za ruky tak,ze rucky jej budem drzat dole akoby ich mala spustene popri tele?

jana.sun
28. apr 2010

Lenka - to asi nepůjde, teda nedovedu si to moc představit - ale zkus jít před ní a být čelem k ní a ruce k ní natažené - na rehabce říkali, že je to "menší zlo" 😉 snad jsem to popsala srozumitelně 😅 😅 😅
a vypadat bude bezvadně 😵 😵 😵

onlika
28. apr 2010

kulimka, velka gratulacia, snad mu to vydrzi 😵

lenka, slo by to, ale to by si velmi rychlo prisla o chrbat. Ale tak ako pise jana to je celkom ok 😉

mirkson
28. apr 2010

Holky ja jsem tak stastna, ze nemusime nikde na rehabky. Uz jsem se na to pripravovala a dokonce jsme se i objednali. Kristinka nas fakt prekvapila. Vubec niceho se nepridrzuje. Proste chce porad jenom na prochazky, nebo beha z obyvaku do kuchyne porad dokola.Kdyz naaaahodou upadne, tak se hned sama postavi a zatleska si, jak je z toho stastna, ze ji to jde samo. Taky zacala nosit ty nejvetsi hracky, co unese.
Holky vydrzte!!! Ono to prijde, kdyz to nejmene ocekavate.

mychaella
29. apr 2010

Baby tak gratulujem, po par dnoch jak to tu citam sa to tu rozbieha. 😉 ..aj ja sa tesim ked moj maly zacne chodit 😉

a dik za rady ja som nechcela z netu lepsie je vidiet ale teraz je v inchebe to expo deti a rodina tak to tam pojdeme omrknut a tam snad nieco kupim...