Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

bubelko
6. jún 2010

@matulka82 > veru, kolko ludi, tolko nazorov. 😉

dankolucka
20. jún 2010

ahojte dievcata, mam otazku pre mamicky, ktorym deti zacali chodit po 14. al.15 mesiaci - kedy sa vase deti zacali stavat a ked uz stali vedla nabytku, zacali skoro chodit popri nabytku? moja mala zacala len pred mesiacom stvornozkovoat a postavi sa len na spicky, nanaslapne zatial na chodildo.

usounek25
20. jún 2010

@dankolucka - ahojky, náš Adam začal lézt po 4, když měl 10,5 měsíce, poprvé si stoupnul asi 4 dny před svýma prvníma narozeninama, ale stůl a nábytek začal obcházet až za tak dva až tři týdny. Potom si sám začal stoupat v prostoru bez toho aniž by se něčeho držel a chodit začal ve 14,5 měsících. Nikdy nechtěl chodit za ruku, pouštěl se úplně sám, chodítko jsme taky neměli -nejsem zastáncem. Co doporučím je vydržet a nechat dítě ať si udává samo tempo, jaké mu vyhovuje. Mám kamarádku - její dcerka už v 6ti měsících seděla a lezla a v 11ti měsích sama chodila. Neustále mi vnucovala chodítko s tím, že jim strašně pomohlo a že nebýt chodítka, tak by Karolína, tak brzy nechodila. Z vlastní zkušenosti vím, že je to nepříjemný, jak se tě každý ptá a určitě se tě každý ptá 🙂 - jestli už prcek sedí, leze, chodí?? Dej malé čas, však ona se rozchodí - my jsme se taky vždycky dopracovali k určitému pokroku - potom dlouho trénoval tu určitou činnost, kterou se naučil a za nějaký čas se dostal zase o kus dál. Dneska lítá, jak čamrda a já se nestačím otáčet a hlídat ho, kde je 😅 . Jo a musím říct, že Adam sice nechodil v roce, jak některé ostatní děti a vše mu trvalo trochu déle, ale zato je ve všem takový jistější a pevnější.

qwerty01
20. jún 2010

nas Alex, sa postavil v postielke alebo pri nabytku v 7 mesiacoch a v 9-10 mesiacoch uz pekne chodil. Mali sme choditko, ale v tom nechcel byt, naucil sa sam ked cupotal vedla nabytku.

jelencek
20. jún 2010

@dankolucka nas maly sa prvy krat postavil ked mal sedem mesiacov, par dni predtym zacal lozit. Okolo nabytku zacal chodit ked mal 8 mesiacov. - a s tym vydrzal az doteraz ( ma 14 mes.) Len asi posledny tyzden samostatne chodi, najprv spravil len par krokov a capol, teraz uz sa celkom slusne rozbieha. Ale este stale sa radsej pridrziava alebo lozi. Takze asi je to tak, ze zacnu chodit vtedy, az sami budu chciet. Nie je kam sa ponahlat 🙂

Najstarsi syn zacal chodit v roku, mladsi az v 16 mesiacoch. A nijaky rozdiel medzi nimi nevidno.

mayerka
20. jún 2010

dankolucka - ahoj, náš Jára začal lézt po 4 v roce, po 2 okolo nábytku tak v roce a půl, asi měsíc chodí za 1 ruku. Poslední 2 týdny se postaví v prostoru a jde, tak 10 kroků. Ale pořád ho chození "nebere", většinou ho musím vyhecovat, stoupni si a tapytapy, nejradši lítá po 4, to má tak nacvičený, že ani nejde chytnout 🙂 ale kolena má jak sloní tlapy 😲

morgan
21. jún 2010

@dankolucka - můj syn se k nábytku začal stavět tak v 10 měsících, lézt začal ale až v 11 měsících (učila jsem ho dle rad fyzioterapeutky), chodit kolem nábytku začal až nějak po roce...sám začal chodit v 16 měsících a 14 dní na to se naučil postavit sám v prostoru..teď mu bude 17 měsíců, chodit sice umí, ale moc ho to nebaví a raději by lezl
😠

dankolucka
21. jún 2010

kocky dakujem vsetkym za odpoved, mne ani tak nevadi samotne nechodenie, len to ze lucka nema ani velky zaujem sa postavit. Uz by mohla aspon stat vedla nabytku. Zatial si vystaci stvorkovanim, asi musim pockat, kym objavi caro statia na dvoch nohach 🙂

morgan
21. jún 2010

Můj syn měl zájem se postavit jenom proto aby všude viděl a nic mu neuteklo a natahoval krk jako žirafa 😀 😀
Mě hodne vadilo, že nechodí proto, že nechtěl sedět v kočárku a venku po chodníku chtěl lézt.. 😝, teď je to mnohem lepší, protože sice ujde jen kousek, ale pak si do toho kočárku rád sedne a veze se a nepláče 😎

aleachim
22. jún 2010

ahoj holky, moje Lucka též ještě nechodí ☹ . Leze od 10měsíců a krátce na to začala chodit kolem nábytku. Je nedonošená, takže na to má prý ještě nárok. Kalendářní věk má 17m, gestační 15m.

Včera jsme byly na neurologii a rehabilitaci a závěr byl celkem jasný. Je to zdravé dítě, nemá žádný problém, vývoj pokračuje, ale pomaleji, je teď na úrovni 13m dítěte. Měla bych být ráda, že je zdravá a že jí nic nechybí, ale mě je strašně smutno z toho, že je opožděná ☹ . Jsem hrozně blbá, že se tím stresuji, protože to co mi řekly, jsem dávno věděla - všechno dělá + - s dvouměsíčním zpožděním než ostatní děti, ale slyšet to mě nějak sebralo. Taky vím, že to nesouvií, ale pořád řeším, jestli nebude hloupá, když jí všechno tak trvá ☹.

Když čtu vaše příspěvky, tak vidím, že jste v pohodě, máte nějakou radu, jak to tolik neřešit?

morgan
22. jún 2010

@aleachim - to by to možná spíš poradili v nedonošeňátkách. A doktoři ti ale neřekli, že bude takhle opožděná pořád ne? Prostě se to časem srovná s dětmi, které se narodily v termínu myslím 🙂
Jinak můj syn teda ačkoliv není nedonošený a je naprosto zdravý tak celkově taky dělal/lá různé věci dost pozadu za ostatníma. Nedávno jsem se bavila se sestrou a museli jsme konstatovat, že můj syn v 15 měsících uměl asi tak totéž co její dcera v 10 měsících. No hodně jsme to taky doma řešili, že třeba neuměl "paci paci" nebo "jak jsi velikej" a pak jsem se cejtila sama před sebou trapně když ho takhle jakoby podceňuju. Nějak už to neřeším, chodit začal, celkově jsou pokroky taky a já už se nějak netrápím 🙂
Tvoje dcera je taky ještě dost malá a počítám, že v takových 3 nebo 4 letech žádný rozdíl nepoznáš 😉

aleachim
22. jún 2010

@morgan to je právě ono, doktoři mi říkají, že je naprosto v pohodě. Vlastně nemáme ani žádnou rehabilitaci. Včera jsme tam byla a ona říkala, že kdyby viděla, že něco dělá špatně nebo nemůže, že by mi dala nějaké cvičení, ale že je úplně v pohodě, jen je na druhém konci tabulky. Nemám se strachovat a dát ji čas, ale když pak vidím stejně staré děti, tak mě přepadnou chmury. Víš, je to podobné asi jako s vámi. Gestačně je jí 15m, což v tomhle věku ještě má nárok na to, abych jí ty 2m odečetla, ale umí to, co děti kolem mě uměly ve 12m.

Jde spíš o to, že to moc řeším než, že by byl někde nějaký problém 😅

morgan
22. jún 2010

@aleachim - no rozumím ti 😀, akorát jsem si řekla, že se tím už nechci trápit, tak k tomu třeba taky dojdeš 😎, ale to neznamená, že to na mě někdy nepřijde. Třeba vidím stejně staré dítě na hřišti jak si samo vyleze na klouzačku a sklouzne se, o tom u nás nemůže být řeč. Nebo se sám ani trochu nenají. Nemluví, na nočník si nesedne. Ale jinak je to pro mě moc šikovnej a veselej kluk 😀, prostě se už snažím to brát s nadhledem. Naše fyzioterapeutka říkala těm šikovnějším dětem "zrychlené děti" a takovým co můj syn říkala "normální děti" 😀 😉

aleachim
22. jún 2010

@morgan myslím, že jsme na tom hodně podobně, akorád já jsem ještě nedošla k tomu, že to nebudu řešit. Teda já vím, že je v pohodě, ale...... jednou za čas to na mě padne a pak se tím trápím. Dnes jsem kvůli tomu nespala. Ale myslím, že to zas přejde. Taky je jinak moc šikovná, dokonce bych řekla, že tu jemnou motoriku má hodně vyspělou, ale ta hrubá pokulhává. No, včera jsem byla 2x nezávisle ujištěna lékaři, že se nemusím ničeho bát, že bude naprosto v pohodě, tak snad bude. Pokuśím se si to tak nebrat. Každopádně děkuji az útěchu, jsem ráda (i když bych ti přála opak), že v tom nejsem sama🙂

aleachim
23. jún 2010

ahoj, tak jsem se vyspala a zase je to lepší. Lucinka je jinak moc šikovná, včera jsem ji pozorovala a už se zkouší pustit a přecházet mezi blízkými věcmi. Má z toho vždycky hroznou radost a já taky. Doufám, že do měsíce se už to zlomí a ona se přestane bát a začne chodit.

Kdysy jsem někde četla, že řeč souvisí s hrubou motorikou, tak tam též nečekám žádné zázraky. Ale v jemné motorice je úplně na svém věku možná trochu v předu. Krásně skládá kostky, vkládá tvary,.... začíná pěkně jíst lžičkou. Někde jsem tu též četla, že důležitý je oční kontakt a porozumnění. Včera jsem jí poprosila, aby mi přinesla telefon a ona ho donesla. Měla jsem z toho hroznou radost. Zase věřím, žeto dožene a bude normální zrdavé děvčátko.

@morgan díky moc za podporu a za to, že jsem to tu mohla všechno vyklopit🙂

morgan
23. jún 2010

@aleachim - no já jsem ráda, že se cítíš líp 🙂 A jestli tvoje malá začíná jíst lžičkou a vkládá tvary do vkládačky tak je moc šikovná. To syn teda nevkládá, protože jak mu to nejde tak je z toho dost nervní a hodí to do kouta 😝. Ale taky mám šílenou radost, když mu řeknu at přinesu knížku nebo auto, tak že mi rozumí a přinese a dokonce ted umí jak dělá prasátko 🙂. Prostě asi patříme k těm, které to všechno nějak víc řeší no, počkej jestli bude druhé mimčo, tak to bude všechno snad pohodovější 😎

aleachim
23. jún 2010

@morgan víš ona se narodila skoro o 2měsíce dřív, byla sice zdravá, ale nechtěla jíst, pak hodně spala a tím asi vzniklo to opoždění, pak jsme dlouho cvičily vojtovku, ale už žádná rehabilitace není třeba 🙂 . Pod dohledem lékařů je ale pořád a tam je asi ten problém, že mě o všem informují a já to řeším a pak se tím trápím. ☹ Hlavou vím, že to žádný problém není, že se vyvýjí, a to že ještě nechodí nic neznamená. Sousedky holčička - donošená, zdravá o 14dní mladší taky ještě nechodí a sousedka si to užívá, protože za ní nemusí běhat. Ale pocitově pořád řeším, jestli nebude blbá, jestli tam není nějaká skrytá chybka, a hlavně je mi líto, že většina stejně starých dětí už chodí a ona mezi nima sedí. I když jí to evidentně vůbec nevadí. 😎

morgan
23. jún 2010

@aleachim no tak jestli to nevadí jí, tak to je v pohodě 😀. Jako chápu, že když se narodila o 2 měsíce dřív, tak je to něco jiného a bojíš se toho co se může ukázat. I já se bojím, že třeba bude nepozorný nesoustředěný, je hodně velký nervák. Ale to jsou myslím normální obavy skoro každé mámy. Té která má předčasně narozené dítě i té která ne. Určitě se s tím zkus přestat stresovat a jestli to teď nejde, tak myslím, že časem to stejně odezní samo až uvidíš další pokroky 😉

aleachim
23. jún 2010

@morgan já jsem si všimla o Lucky, že se hodně vzteká, když jí něco nejde. Např. obcházela nábytek a chtěla přejít ke stolu a spadla. Příjde mi, že mentálně už by chtěla a fyzicky to ještě nejde, tak si myslím, že ten vztek je jen odrazem frustrace z toho, že to nejde.

morgan
23. jún 2010

@aleachim no tak jasně, ale některé děti jsou třeba trpělivější a míň si z toho dělají 🙂. Mě instruktorka plavání i fyzioterapeutka nezávisle na sobě řekly, že syn je mentálně právě taky napřed než fyzicky zvládne, takže je to možný co píšeš 🙂

aleachim
23. jún 2010

@morgan právě, z toho, co jsi mi psala, jsem měla dojem, že v tomhle ty naše děti budou podobné 🙂 . Tak budiž nám útěchou, že je lepší, že mentálně jsou ok a fyzicky opožděné, než kdyby to bylo naopak 😉 .

Fakt moc děkuji, rozebrat to tu s tebou mi moc pomohlo🙂

morgan
23. jún 2010

@aleachim - přesně tak, fyzicky doženou všechno 😉, to je dobře, alespon ten koník k něčemu je 😀

aleachim
23. jún 2010

😀 😀 🙂

minnie55
28. jún 2010

Ahojte 🙂 Rada by som sa pripojila. nmáš Matúš bude mať v sobotu rok a teda chodenie u nás vôbec nehrozí. Asi pred mesiacom začal poriadne loziť, na štyri sa mu nechce vôbec, sem tam sa postaví na 4, ale neštvornožkuje a najnovšie sa posúva tak, že sedí na zadku a posúva sa dopredu, nožky má pri tom ako v tureckom sede 😒
Naša Dr. povedala, že má čas, tak som zvedavá, koľko ho ešte bude potrebovať...
Starší syn začal samostatne chodiť, keď mal 13 mesiacov.

mima22
28. jún 2010

nasa mala ma 17 mesiacov a este sama nechodi chodime uz dost dlho za jednu ruku.alebo niekedy ju chytim len zozadu za tricko a pekne ide.ona sa asi len boji aj doktorka mi to povedala ze ona potrebuje nabrat len istotu.

mayerka
29. jún 2010

minnie55 - hahaha, zkus si pročíst diskuzi trochu dozadu... Tvůj Matuško nemá ještě ani rok !!! 😲
myslím, že bys ho teď měla podporovat v lezení po 4, ne v chození 😉

morgan
29. jún 2010

@mayerka a co u vás? Už Jaroušek přišel chůzi na chuť? 🙂

mayerka
29. jún 2010

morgan - nic moc. Občas se zapomene a ujde tak 10 kroků, pak si vzpomene, klekne na 4 a jede... 😀
Ale za jednu ruku už obejde i barák! Asi se prostě bojí.. Co u vás? 😎

lamarika
29. jún 2010

Trošku mmimo téma, ale nevím kde jinde se mám zeptat. Malej chodí od 8 měsíců kolem nábytku a od 13 měsíců sám. Už chodí sám měsíc a pořád jednu nohu vytáčí špičkou shruba o 90 stupňů do strany. Je to normální? Dělaly vám to taky děcka nebo se mám obrátit na doktorku?

morgan
29. jún 2010

lamarika - mě to nedělal, takže nevím, asi bych se zeptala doktorky 😉
mayerka - no u nás už je to dobré, chodí hezky a už jen zřídka leze po čtyřech, jsem opravdu moc ráda. Držím palce ať se k tomu taky co nejdřív dopracujete. A obejitý barák je dobrý začátek , snad se rozchodí už brzy! 😎