Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

jajka28
6. mar 2012

Tak to my budeme rekordmani asi. Mám dvojčatá chalanov a majú 19 mesiacov a sami nechodia 😅 Som z toho nervozna ale ked vidim ako švornožkuju a vylezu na postel, gauč a prestupuju popri stene trošku sklidniem. No všetko im išlo neskôr, sediet začali okolo roku, potom dlho plazili, potom konečne štvorkuju a neurologička že nech ešte počkáme /pred 2 mesiacmi/ že štvorkovanie je najlepšie pre chrbátik atď. Takže klídek, ak vam ročné dieťa samo nebežká ono pomaličky dozreje. Ja odmietam "pavúka" /chodítko/ a zo svojej iniciativy som sa objedn. k ortopedovi aby ich pre istotu kukol-tak držte palce a budem informovať 😉

berryvajt
17. mar 2012

@jajka28 ahoj ja by som len chela vedieť,ako ste dopadli...ja mam tiež také staré dvojičky,jedna už chodí od 15 mesiacov a druhá zatiaľ nie - vlastne chodí,len prejde veľmi krátku vdialenosť a radšej lozí🙂 či vám niečo neodporučili a tak..ďakujem.

jajka28
19. mar 2012

ahojki išli sme v stredu a tam napisane na ortop. že do pondelka maju seminare tak dnes sme nešli by bolo moc ludi a pojdem teda zajtra a na nauro sme na 11.4. ale vyzera to že sa rozbehaju za buginou ked ju tlačia pekne prekladaju nožky len su tažky strašne...si ma potešila že nie sme sami 😉

berryvajt
22. mar 2012

@jajka28 ahoj,medzitým sa rozbehla aj moja🙂..síce ešte nebehá,ale chôdza je istejšia,nohy už nie sú tak na široko a prejde už normálne...ke´d sa jej chce.Samozrejme,ak za niečím vyštartuje a chce sa dostať narýchlo niekam ešte lozí...ale to mi nevadí.My sme sledované na neurologii od narodenia,ke´dže sú o tri mesiace skorej narodené,ale za to som chcela vedieť,ako riešia u iných...Určite sa rozbehnú aj tvoji,len my mami sme možno trošku netrpezlivé a či chceme,či nie -okolie naše deti porovnáva..a potom prídu otázky typu,že ešte nechodí,nerobí toto,nerobí hento...preto nás to trošku asi vystraší,ke´d dieťa nechodí ako ročné,keď nechodí ani ako 15 mesačné a potom fuuu..čo im je..však nič im neni,neboli ešte pripravené na chôdzu a aj to príde...daj vedieť,ako ste dopadli,určite je všetko v poriadku.My idme n neuro až 18.4. - a dúfam,že nás už vyradia úplne 🙂

lubina
22. mar 2012

@jajka28 to presne poznam.Starsia dcera zacala chodit ked mala 13 mes.Takze celkom v norme. Zato mladsia mala 22 mes.!!! Kazdy sa ma vypytoval, ci uz chodi a pod. No nervy.Ale ona ich vsetkych vzdy sokla, ked im sama povedala, ze nechodi - hovorila totiz super uz od 11 mes. Teraz ma 3 roky aj 3 mes. a lieta ako vichor 😀 . Proste nechcelo sa jej chodit a choditko som tiez odmietala, podla mna je to nezmysel, cele choditka. Takze zacala chodit velmi neskoro v porovnani s ostatnymi detmi,ale pre nu to bol jej cas 🙂

jajka28
22. mar 2012

@berryvajt - juuuj super akurat čitam...no my sme dnes boli na rehabilit. ale poslal nas dalej špec. k deckemu rehabilit. ale nožky ok z ortop.hladiska len ta rovnovaha :o/ no na neuro sme aj my až 17.4 nekonečne čakania 😖 očakavam vojtovku atď len s dvojkami to bude strašne náročneeee zatim papa držte sa 🙂

jajka28
22. mar 2012

@lubina si ma potešila že až v 22 mes. !!! no to ma vždy nas.ru tie mamky ako keby som toho v hlave nemala dost-ešte tie otazky a čože ti ešte nebehaju? vrrrrr držte sa! aj my budeme-pevne verim!

lubina
22. mar 2012

@jajka28 naozaj mala az 22 mes. Ona chodila,ale stale iba za ruky alebo aspon jednu ruku. Nechcela sa pustit ani za svet. A to vobec nelozila, prosto sedela a potom stala a "drzte ma za ruky a ja pojdem". Teraz lieta, beha, ziadny problem. Neboj, ono to pride ked to ma. Len tie vecne otazky aj mna hnevali, ale ludia stale cosi riesia.Pri prve, ze preco este nehovori, ked este nerozpravala, pri mladsej preco nechodi...chce to len pevne nervy,drzime palce 🙂

berryvajt
23. mar 2012

@lubina
@jajka28 no práve to,otázky dookola...jej a ja keď sa ma opýtajú koľko majú mesiacov a poviem im skutočný vek 😀 😀 tie vygúľené oči...(baby majú 9kg a 78cm)..To chodenie je fakt neskutočne individuálne.Človek si myslí,že je to jednuché - postaví sa a ide...Moja Sofi tiež chodí za jednu ruku už od novembra,ale neskutočne sa bála ma pustiť...prvé kroky urobila na Vianoce,rozbehla sa a na začiatku januára a potom spadla ako hnilá hruška...veľmi si udrela hlavičku..tak v januári sa ani nepostavila na nohy...a potom opatrne na začiatku februára a veľmi pomaličky sa naučila postaviť sa v priestore,stáť,spadnúť na zadok (aby na neprevrátila),potom robila kroky,len vždy tak max. meter,dva - 5.Viac nechcela...ja som ju nenútila,chodítko sme tiež nikdy nepoužívali a predsa sa naučila chodiť...ešte to neni ono,ale po týždni ani neočakavam od nej nič.-) Držím palce,určite sa rozbehnú aj chlapci a potom si budeme spomínať krásne časy,keď ešte len lozili a chodili pri nábytku...
Hlavne,aby boli zdraví a aby sme mali na to všetko pevné nervy🙂

lubina
23. mar 2012

@berryvajt presne ako pises, hlavne aby boli deticky zdrave a chodit sa naucia tiez. My sme chodili za ruky alebo jednu ruku aspon pol roka, ale pustit sa ani za svet.A to sa ani nebuchla a ani nespadla, ze by sa bala.Jednoducho nechcela ist sama 😠 . No a chodime super, pretrpeli sme aj tie vecne otazky, ci uz chodi sama a ani sme sa nenazdali a uz chodi do skolky 🙂

ralka
3. apr 2012

Ahojte babiky ja mam dcerku a bude mat 13.4 14mesiacou a stale sa nam nepustila chodit je strasne leniva nedonutim ju vobec v nutry chodit za ruku len lozi chodi za ruku akurat vonku a to musi vidiet psa toho nahana aj to tak ze si sem tam klakne a na rovne nohy ju nepostavim bojim sa ze sa nam tak lahko nepusti chodit okolo nabytku chodi pekne aj sa pusti sa sama stoji aj ked nie minutu ale troska stoji cca 30sekund odhadom neviem ako by som jej pomohla k chodeniu vahu ma malu na 78cm a cca 9kg.Skusala som ju aj lakat na hracky nechce a aj ked ju postavim pri stoliku a olam ju aby presla kumne tak prejde po troch to nam tak lozi a skusali sme aj odmenovanie ani to nam nepomohlo. ☹

ralka
12. apr 2012

Baby viete my poradit mam 14 mesacnu dcerku a este nechodi sama je dost darobna neviem ako ju donutit aby sa zacala pustat chodit ma uz svoj cas na chodenie a ona este nic pomozte mi.Mala nam chodi okolo stolika aj sedacky a prejde aj od jedneho k druhenu ale to je len 4-5 krkov a potom sa da na kolienka a ked ju skusam dalej tak uz nechce.Preco?Co mam robit?Cela manzelova rodina ma bombarduje ze mala nechodi este a mna sa to dost dotika ze sa jej asi nevenujem.

ined77
12. apr 2012

@ralka ...nedělej nic, nech to na ní 😉 .tohle je stejně čistě na ní, kdy se pustí a jestli už takhle přechází, začne samostatně chodit co nevidět 🙂 .naše malá bude mít teď taky 14 měsíců a řekla bych, že chodit sama jen tak nezačne...no co už, musím holt čekat 😝 😀 .
navíc....dítko by mělo začít chodit do těch cca 18 ti měsíců, to je pořád v normě 😉 .

ralka
12. apr 2012

@ined77 tak mame skoro rovnake deticky kedy ma tvoja mala 14 mesiacov nasa bude mat piatok 13.4 no tak mame rovnaky problem mna to dost aj trapy ale budem trpezliva a budem cakat len niekedy mam pocit ze jej je lepsie na kolenkach

berryvajt
12. apr 2012

@ralka ahoj,nerob nič - keď prejde sama 4-5 krokov,tak prejde aj viac...jednak má čas a nútiť sa nedá.Ona sama vie,kedy je vhodný čas.Určite ti bude chodiť.(Mala by začať - a zdôrazňujem slovo začať - chodiť do 18 mesiacov).A čo hovorí manželova rodina - ich vec,jedným uchom dnu druhým von.Chodenie nesúvisí s tým,či sa jej venuješ,a koľko .Hlavu hore,len ty si z toho nervôzna a malá bude tiež...nepočúvaj nikoho a hlavne im vysvetli,nech tvoju dcéru neporovnávajú s nikým.Držím palce.
@jajka28 ahoj,boli ste na neuro? Ako dopadlo? Moja Sofi už síce chodí (loziť už nelozí),ale stále naširoko...O týždeń máme neuro a už som strašne nervôzna..Medzitým dovršili 20 mesiacov.Och joj.

ralka
12. apr 2012

@berryvajt Dakujem za podporu ste zlate baby moje len ked niekedy mam ten pocit ked pridem s nastevy od svokry a su tam aj svagriny a povedia ze ako to ze nechodi tak si ja sama kaldiem otazku co robim zle preco nechodi vsak aj vonku snou kracam za jednu rucku a doma nam par krokov spravy takze budem sa snazit cakat a byt trpezliva diki moc..

ined77
12. apr 2012

@ralka ...já to vlastně špatně napsala, naše měla 14. měsíců už včera 😅 😀 .je narozená 11.2.11 🙂 .
já to jako problém nevidím...mně by to jen pomohlo co se týče staršího synka, v takovém běžném denním režimu....mohli bychom být déle venku, na hřišti, takhle ji sice třeba na písek vypustím, ale po čtyřech prošmějdí kde co a hlavně, ona je jako vysavač, všechno, ale naprosto všecičko u ní končí v puseně 😝 😀 .
no a v kočárku se jí zase bůhví jak dlouho nelíbí.ale jinak si myslím, že vše má svůj čas...hlavně že je zdravá, běhat se naučí 😉 .navíc...čím déle dítka lezou, tím lépe..tak se to snažím brát spíš z téhle stránky... a na nějaké občasné poznámky srdečně dlabu 😉 😝 😀 .

ralka
12. apr 2012

@ined77 tak to aj nasa je taka ze vsetko jej skonci puse a hlavne kazdu omrvinku zdviha zo zeme a podobne tak musime ich nechat nech sa same rozhodnu kedy sa pustia a budu uz chodit same ..

berryvajt
12. apr 2012

@ralka nerob si z toho nič - hlavne rázne vysvetliť,nech neporovnávajú..každé dieťa je iné.Moja Johannka už chodi od novembra,rozpráva viac ako 2,5ročné deti,recituje,pozná spievankovo naspamäť a Sofia začala chodiť ani nie pred mesiacom,nerozpráva vôbec nič,nosí okuliare a je tu...a čo sa mám zblázniť?Joj a zabudla som,že sú veľké,ako tvoja dcéra.A majú presne 20 mesiacov.Sú síce narodené o 3 mesiace a 1 týždeň skorej,ale sú aj na svoj vek maličké...Ano,stresujem aj ja stále,či je všetko v poriadku,ale určite o pár mesiacov nás budú trápiť iné veci a bude sranda,že joj v apríli sme boli nervôzne,lebo nezapadali naše deti do tabuľky.🙂

ralka
12. apr 2012

@berryvajt Tak vidis ty mozes porovnat a povedat ze nie kazde dieta je rovnake mas dve a kazde ine jedna sikovna a druha menej ale to nevadi oni sa naucia tak mas teda doma velku radost ked ti mala tak krasne rozpravka.

berryvajt
12. apr 2012

@ralka to mám,skôr sa jej otvárajú ústa,ako oči...ešte aj zo sna rozpváva ....je to veľká radosť,vlšak o pár mesiacov zažiješ aj ty...en som zvedavá,čo bude keď aj Sofi tak bude rozprávať 😀 ..

ralka
12. apr 2012

@berryvajt budu sa ti prekrikovat a budes mat doma hlucno nebudes vediet ktoru pocuvat drzm palceky nech aj Sofinka zacne tak krasne blabolit ako johannka.popravde sa ja velmi tesim kedy aj ta nasa acne rozpravat aj ked jej idu ustocna dost povie dost slov ale este to neni ako tvoja Sofi.

jajka28
13. apr 2012

@berryvajt neuro máme 17.4. tak uvidim mali sme mat k jednej neurologičke 12.4 ale to som odvolala po tom ako som sa dozvedela že to je všeobecná a tento ku ktoremu ideme je špec.detský. No a začali sme vojtovku už 3 týžden stale jeden cvik /pištia sice lebo sa im nepači že ich držime/ ale ta cvičitelka hovori že ved oni vam chodia 😅 my ich mame ako za chodiace deti-tým že stoja na nožkach a idu pri nabytku tak chodia...ja že 😨 že su deti ktore len sedia alebo ani neštvorkuju, že to by bolo horšie, že hlavne ich nutit byt na nožkach čim viac /obaja su tažkí/ nech posiluju trošku a ked im spevnie driek tak oni sami zistia že už to ide....tak asi tak . Nu uvidime to neuro vyšetrenie, pretože cvičitelka mi hovorila že asi nas nebudu nejak špec.vyšetrovať...nevim

jajka28
13. apr 2012

@vierkasteffi keď ma drobček 10 mes. by som ho nenutila...chodime po cvičeniach atď. s dvojičkami 20.mes. tí štvorkuju a chodia pri nabytku a stale mi všetci dookola hovoria nič dieťatko nenútiť!!! ono musi mať spevnene šlachy, bedrá, chrbtičku a potom si samo určí kedy a ako bude chodiť. a choditka /pavúky/ vôbec nie! viac uškodia deťom na chrbatik a veľakrat naučia zlozvykom ako špičkovanie atď. ako pomôžu. Keď to malému dozrie v mozočku a ten vyšle signál-prelož nôžku dopredu! tak vykročí - má čas-pekný deň 🙂

vierkasteffi
13. apr 2012

@jajka28 ahoj mi chodíme po rehabilitaciach od 10,5 mesiaca teraz ma 14mesiacov a stale nechodí sám iba okolo nabytku doktor nam dokonca zakazal aj chodenie za ručičky tak uvidime kedy sa pustí 🙂

babajaga
13. apr 2012

ahojte zienky,moj maly ma 14 mesiacov a tiez sam nechodi,aj ked vcera uz spravil tri krocky sam...ja len tolko,tiez som mala starost,ze nechodi,pretoze nam zacal skoro sa pretacat aj plazit,svornozkuje od 6 mesiaca....lieta doteraz ako drak po dome,dostane sa vsade,hore schody,dole schody..na gauc,postel....ale ked ma prejst,zase len po styroch....uz ma na kolienkach hrubu kozu a na jednom dokonca take ako mozol 😀 ale nechavam to na neho...on vie kedy zacne...dcera zacala sama chodit mala rok aj dva tyzdne,ale zase vsade som musela za nou,lebo sa rozbehla apadala....tento ma asi viac rozumu 😀

jajka28
13. apr 2012

@vierkasteffi no presne, za ručičky ked ich chytim tak vypučia brucho a nožičkxy su pozadu tiež to dokt.zakazuje...no ale vysvetlite to starej škole ako je moja mama 😅

vierkasteffi
13. apr 2012

@jajka28 no však toto už ma to nebaví každemu vysvetlovať ked sa toho dožaduje aj malý oprie sa chrbtom ku hocikomu ked si sadne chyti ruky a taha nas aby sme s ním chodili ☹

slundo
13. apr 2012

Do 18m se to neřeší, každý dítko je jiný, hlavně , že chodí alespoň kolem nábytku a tak. To kdy dostane odvahu a udělá samostatný krůček je jen otázka času 🙂

lucymuller
19. apr 2012

@prasiatko30 - mám taký problém, mám neterku, ktorá má zajtra 17 mesiacov a ok chodiť vie, ale nevie sa sama postaviť zo zeme, nevie loziť, a viackrát sa stane že ide príliš rýchlo a tak sa zvrtne a padne na zem, no nemá reflex vystrieť ruky pred seba. čo máme robiť aby sa to naučila. ak viete poradte mi, sestra už je v koncoch a ja mám syna s ktorým som takéto problémy nemala. ďakujem