Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

danulka0011
7. máj 2009

Kazde dieta je ine, o tom sa tu uz pisalo...

daleja
8. máj 2009

caute. tak moja mladsia zacala uplne sama bez strachu chodit presne v den, ked mala 16mesiacov, dovtedy isla sama len ked som bola pri nej a len doma. teraz uz aj vonku a nemusim ist s nou. konecene sme sa dockali. chce to len trpezlivost. pride to same.

hancas
8. máj 2009

klárinka ve 14měsících a Kubíček ted 16měsíců

katuskapd
12. máj 2009

ahojte matusko oslavil rocik a nechysta sa este chodit, tíez cakame kedy zacne

pavlina05
12. máj 2009

Ahoj!
My máme 11 m a chodí bravurně kolem nábytku. Už udělal sám 1 krok a pak hned spadnul 😀 tAk nevím kdy se rozejde...ale já ho nenutím 🙂

pelmisek
12. máj 2009

panebože tohle je téma kdy nejpozději!!!!!!!! začali chodit a opravdu mě dost drtí ti kdo sem píší, že jejich dítě chodí od 10 či 11 měsíců
buďte proboha ohleduplní a hlavně rozumní! díky všem

pelmisek
12. máj 2009

tak mě napadlo, že jsem se možná naštvala zbytečně pže neumím slovensky🙂 neznamená to náhodou nejdříve? sakra teď jsem možná za debila🙂)))) případně se omlouvám🙂

elenita
12. máj 2009

Ahoj pelmisek, stvala si sa pravom 😀 , lebo to znamena najneskor.....takze ti 10 a 11mes. su fakt trosku mimo.......no ale tak, chceli sa pochvalit 😅

andy80
12. máj 2009

kamarádky synové chodili jeden v 15ti měsících a druhý v 16ti měsících

pavlina05
12. máj 2009

Holky, tak já se tedy chlubit nechtěla....nikam není třeba pospíchat!!!!

muminek
12. máj 2009

Tak my kolem nábytku chodíme asi od 10 měsíce a teď začínáme chodit sami, ale malej i brzo lezl, seděl a všechno dělal brzo. 🙂

pavlina05
12. máj 2009

muminek 😉 aby tě tady neukamenovali!!!

andy80
12. máj 2009

každé dítko je jiné, moje děti taky chodili brzo (11 měsíců syn a malá 10 měsíců), ale v mém okolí je hodně holek, kterým děti ještě nechodí a rok jim byl dávno. Kamarádky chlapeček je o 14 dní starší než moje malá a ten ještě ani neleze ani nestojí a kamarádka se vůbec nestresuje. Její první syn začal chodit ve 14ti měsících, tak čeká, že i ten mladší bude pomalejší.

diddi
12. máj 2009

v 16m.

pelmisek
13. máj 2009

Naše Verunka začala chodit v 18 ti měsících a musím říct, že mi to dalo fakt zabrat, že všichni okolo už chodili! Takže fakt vím jaké to je když se někdo furt srovnává. Teď už bych to zvládla, pže vím že nejsem sama, ale takováhle diskuze kde se někdo chce svěřit, že ho trápí že jeho dítě ještě v roce a půl nechodí a vy tu píšete, že vaše chodí od 10 měsíců to musí bejt záhul 😢 Takže kamenovat nikoho nechci, pže plně chápu že ty naše miláčky milujeme a jsme šťastné za všechny pokroky co udělají a velmi rády se s nimi chlubíme. Držím palce všem vašem miláčkům co ještě nechodí. Oni toho ještě nachodej až vás z toho bude bolet hlava 😀 Držte se!!!!!!!!!!!!

danielkapo
13. máj 2009

Ahojte.....moja mala ma rok a zatial sama nechodi....ja sa smejem na tom, ako niektori ludia v okoli uz takmer od jej 8-9 mesiacoch sa pytaju, ze "a ona este sama nechodi...?" 😀 nieee, ani nelieta este 😀 😀 a ved oni na to pridu, a v zivote sa este nachodia az az 😉

yukki
13. máj 2009

Kika tak okolo 16-17mesiacov začala okolo nábytku. A teraz behá ako škorpión.

elenita
13. máj 2009

Danielkapo, ja mam dvojicky, predcasne narodene, a tiez sa ma kazdy pyta, ci uz chodia 😀 a ked poviem, ze nie (maju 11 mesiacov, teda casu dost!!!, ja som chodila v 13m), povedia mi, ale ten a ten uz davno chodi.alebo a ta nasa chodi od 9m....akoze to vie cloveka fakt potesit 😠 .

danielkapo
14. máj 2009

elenita, ja som vraj chodila v 9 mesiacoch....no a preto asi moja mamka si myslela, ze aj mala tak bude...no oni to zrejme nemyslia zle, ale obcas to vyznieva akoby boli "zaostale" ze este nechodia 😠 teda tak zacudovane ked sa niekto spyta...alebo ze "ako sa volas?" a sa cuduju, ze dieta neodpoveda 😀 😀 nevadiiii, my vieme, ze su to sikovne deturence a vsetko ma cas 😉

halkac
14. máj 2009

Ahojky,
u nás se začalo chodit až v ukončených 16 měsících. Ale uznávám, že jsem byla krapet nervózní. Naštěstí kvůli nedonošenosti chodíme na neurologii, kde mi doktorka potrvdila, že děti jsou OK, že jen potřebují čas - takže jsem pak už byla klidná a jen jsem čekala.

A pro uklidnění těch, jejichž děti začínají chodit později:

Hranice samostané chůze je nikoliv rok, ale 18 měsíců. Do té doby je to naprosto normální.Teprve pak se navrhuje návštěva neurologa, případně nějaká rehabilitace.
Odtraňte všechno, co děti před sebou tlačí (odrážedla, chodítka,...)
Je důležité, by dítě co nejvíce lezlo (posilují se zde nějaké svalíky, které jsou důležité pro zpevněné nohy) a obcházelo nábytek...pokud to dělá, je jen otázka času, kdy se pustí samo.
Podporovat můžete tak, že budete dítě motivovat (např. posílat si ho mezi rodiči).
Nevodit za ruce. Když už - tak chytnout pod ramínky jakoby za trup. Ale jen na chvíli, aby dítě mělo potěšení z chůze a snažilo se pak samo. Nebo můžete pát minut denně za ručku, ale tak, aby nebyla nad úrovní ramene.

Tolik zkušenosti od neuroložky🙂

miriamka
14. máj 2009

Ahojte,
tak my okolo nabytku chodime uz asi 2 mesiace,okrem toho uz dllllho 4nozkujeme...par krocikov spravi aj ku mne ze sa pusti nabytku a ide...ale zeby s istotou uz sam chodil to stale nie...a budeme mat 1 rok

krista
14. máj 2009

Ahojky,
tak já můžu taky přispět svojí troškou do mlýna 🙂
Malá začla chodit kolem nábytku asi v 8mi měs., první samostatné postavení bez opory bylo ve 12ti měs. i jeden první krůček, ale pořád chodit a využívat nohy začla až těsně před 14ti měs. dne 1.5. 🙂

martina46
14. máj 2009

chodenie v deviatich mesiacoch, to mi pripada dost podozrive.... urychlovanie vyvoja a podobne. ano, do roka a pol je cas. nie je sa kam ponahlat 😉

eppik.m
14. máj 2009

ahoj, my chodíme zatím kolem nábytku a bude nám 15 m, vůbec ho nenutím, sám si řekne když nastane ten správny čas 😉 občas ho vodím za ruce nebo držím pod trupem to je pak nadšený že ťape ale nikdy ne dlouho jen tak pro zábavu 😵

ma76
15. máj 2009

ahoj,my chodime okolo nabytku od 10,5m a už chodime sami asi 2tyždne...išlo to rychlo ... 😲 😵

akejka
15. máj 2009

máme 12 mes. ale ešte sami nechodíme...malá urobí krok, dva, od postieľky k posteli, alebo od nábytku ku mne...ale padá, neudrží sa ešte...musíme viac trénovať 😉 Staršia Miška už chodila v 12 mesiacoch.
Lucku hrozne baví, keď s manželom sedíme oproti sebe na zemi s posielame si ju hore - dole...tak snáď to je len otázka pár dní (týždňov) a bude chodiť sama...

martina46
15. máj 2009

my sme skusali chodenie od mamy k tatovi, ale nechce, iba na posteli a to sa casom zvrhlo na vrhanie sa padom do narucia 😀

lila794
15. máj 2009

Baby, hore hlavu, deticky si samy povedia, kedy zacnu, tiez by smo to do tych 18tich m. neriesila, aj ked si viem predstavit, ako dokazu byt ludia protivní, ked sa furt pytaju. My sme zacali sice v 11tich, ale poznam to, ked zacnu šprtať, napr. nas maly nevie povedat nic, iba hav a ked mi jedna kamoska spustila, ze jej mala uz v 9tich mes. rozpravala uz vety, tak som sa citila hrozne. Ale to sem asi nepatri, ze? 😉

majcik
15. máj 2009

Veru zienky, musime si dodavat trpezlivosti, moj krpec ma 13 mesiacov a tiez este nechce chodit ... mne by to ani tak nevadilo, len ten moj chrbat 😠 Tym, ze ho musim dost prenasat, tak dostava zabrat. Ked ho drzim za ruku, prejde, aj od jedneho k druhemu, ked si na zem kvokneme, ale chodi strasne sialene a blaznivo, proste nevie pokojne prejst a to je asi ten problem - alebo jeden z dovodov, preco este nechodi sam. Mne by teda ani tak nevadilo, ze pocuvam, ze kto vsetko uz chodil a chodi sam - aj neter o 7 tyzdnov mladsia uz chodi, len to, ze ho musim prenasat a aj v meste, citim ten chrbat kazdy den ... ale musim byt trpezliva, vsak?

Lila - v 9. mesiacoch vety? Tak to pocujem prvykrat .. nechcem nikoho urazit, ale moc tomu neverim. Nas Pato tiez vela nevie povedat, ale zato doraba ine veci, proste nebojim sa o jeho dusevny vyvoj, vidno, ze mu to pali. 😀 Rehoceme sa denne na tom, ake ma napady a co skusa ...

bublinkajasminka
16. máj 2009

no moja 4 mája začala robiť 4-6 krokov a teraz neakých 12 dní nato prejde celý byt ked sa podarí, stále to trénujeme, už prejde omnoho viac, aj vonku sa pustí ale nie ešte totálne sama...ale je to na skvelej ceste....prejde už fakt dosť