Ako naučiť 3,5 ročné dieťa na nočník?

lilly0812
25. jún 2015

Dobrý deň,

už som vyskúšala viacero možností ale žiadny úspech. Už sa snažím o to rok. Viete mi poradiť ako naučiť 3,5 ročného syna aby sa pýtal na nočník? Doma chodí bez plienky no nepýta sa, plienku nosí na spánok a keď ideme von. Dávala som ho na nočník každú pol hodinu no teraz už nechce. Keď sa spýtam či ideme cikať pokrúti hlavou že nie a začne utekať, keď ho chytím spustí krik. O minútu na to pustí do slipiek, ani mu to nevadí, že je mokrý behá a hrá sa ďalej. Keď sa do slipiek pokaká takisto mu to nevadí, neplače, neukáže. Psychologička mi povedala, že ešte nie je zrelý byť bez plienky, pokiaľ ju vraj nemá po zobudení suchú nie je pripravený. Po zobudení má plienku úplne mokrú, plnú. Syn ešte síce nerozpráva (termín na logopedii máme až koncom septembra) myslím, že by sa už pýtať mohol.

xfenix
25. jún 2015

Na nocnik? Hadam na zachod. Je to uz velky chlap, treba ho jednoducho vycvicit. Mozno nan pokricat a zahanbit ho ked to da do gati a skusat skusat. Mozno ak nefungujete v tomto smere ako autorita, skuste nejaku inu osobu poverit. Znamej naucila syna babka.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@madana ja som myslela, ze treba byt dosledny ak chceme nieco od dietata. Ja maleho nechcem nijako stresovat, pokial ho ja neposadim na ten serbel pocika sa do gati, nenaznaci, ze ide cikat aj ked to predtym vedel.

Co sa tyka mojej mamy tak ja ked som bola mala byvala som stale chora takze mama bola so mnou doma. Otec pracoval od skoreho rana do neskoreho vecera. Ze ja ked som bola mala tak som take nerobila amozno aj robila ale bud si to mama nepamata alebo si to nechce priznat. Pokial byvam s nimi musim ich respektovat. Este mi povedala, ze ked bol maly mensi tak ma chvalila aj v praci ako sa dobre staram a teraz, ze sa hanbi, hanbi sa aj daco o vnukovy povedat lebo, ze dieta toho a toho kolegu co je o vyse roka mladsie vie to a to a moj maly to nevie. Co by mohla byt rada, ze je konecne zdravy a nechodime furt po doktoroch

lilly0812
autor
25. jún 2015

@xfenix tam nechce chodit. Ani tam ani tam. Uz sa skusalo aj vyhresit, hned sa rozplakal a bolo. Aj moji rodicia skusali ale na serbel nie a nie pytat sa

daren1
25. jún 2015

@lilly0812 si pod tlakom, a ten tlak vyvíjas na malého on to cíti, a nejako podvedome just....určite nie krikom lebo ho možes zablokovat na dlho. Snaž sa z toho spravit zabavu, srandu, nie niečo co musí. Urcite si dobra mamina, na malom ti zaleži davas mu lasku, to je najviac. To porovnavanie je najvacsia blbost, ale nevyhnes asa tomu a TY musíš byt ta silna a obhajit si svoje dieta. Miluj ho takého aký je, aj s plienočkami, pretože je jedinečný určite v inom. Možno nie je nechapavý, len troška už prešibaný...
Upozornenie: Vždy budes pocuvat co iné deti vedia a tvoj nie, teraz je to noční, potom farby, kreslenie, cítanie, písanie, cudzí jazyk, pozdraviť, vyplaziť jazyk. Je toho vela a tvoja mama nikdy nebude spkojna, moja vlastna skusenost. Utriaslo sa to v 10 rokoch,

jaannuusskkaa
25. jún 2015

@lilly0812 my sme si tym presli tiez maly mal tiez problemy naucit sa psychologicka na jednom sedeni povedala ze to ma cas na druhom ze uz je nacase aby to pochopil my sme nocnik ako keby preskocili parkrat tam urobil co mal ale s placom tak sme davali rovno na wc a tam v priebehu mesiaca pochopil o co nam cely cas islo....rozpravat nam zacal tiez velmi neskoro ale frazu ideme do zachodika sa naucil pekne pouzivat aj ked som sa ja opytala isiel....v noci sa sice pocikaval no mamka mi poradila aby sme ho aspon okolo polnoci zobudili a dali na zachod vycikat sa a naozaj to pomaha sice mi trha srdce budit ho ale skusat treba vsetko a mokru postel sme uz par mesiacov nemali.....stala sa nam sice raz jedna nehoda ale to sa niekedy stane hlavne ze suchych noci je stale viac a viac....

katarina644
25. jún 2015

@lilly0812 ja som syna oducila, ked mal 4,5 mesiacov s kopou diagnoz. dnes mi neurologicka povedala, ze je to uplne super. ze deti s takymito nasimi diagnozami nevedia skoro nic. inak ja by som ho do toho netlacila. s chlapcami je to zlozitejsie. pockaj este chvilku a uvidis. ja som to tiez skusala a bolo to o nicom. teraz je to lepsie a uz sme od marca bez plienky. ani si ju nevypyta ani nic.

janka301
25. jún 2015

@lilly0812 po prečítaní tvojho príspevku,som si spomenula ako sme učili bratovho malého na nočník,ukľudním ťa,tiež samostatne kakal do záchodika asi ako 3,5ročný,dovtedy,sa síce vypiškal sám,ale slipky mal večne pokakané,ale krikom sa dosiahlo to,že on sa jednoducho nevykakal aj pár dní,lebo sa bál,že zas sa bude kričať,tak sme ho nechali tak,a dnes oslavuje 5rokov,a je samostatný,aj keď sa mu zadoček ešte utiera 🙂.Moja malá ma 26mesiacov a už asi 3týždne sme bez plienok celý deň,bolo teplo,behala holá,sama si sadla na nočník,ktorý si sama vybrala v obchode,a zo začiatku sme jej tlieskali zakaždým sa vypiškaním,a všetkým ukazovala plný nočník.Vždy keď niekam ideme,ju dám vypiškať,aj ked nič z nej nejde,sledujem koľko vypila,a cca po 2hodinách sa jej zas opýtam,prípadne rovno stiahnem gatuľky a sama sa vypiška,nenútene v kľude,na noc má plienku,nakoľko ako aj ty píšeš,ešte je plná,a aj ked ju odmieta,ešte nie je pripravená.Takže hlavu hore,skus ho vziat do obchodu nech si vyberie nocnicek,motivuj ho potleskom a uvidis,ze to pojde.. 🙂

lilly0812
autor
25. jún 2015

Dnes na mna mama zasa navrieskala ci uz maly vie nejaku basnicku, pesnicku. Nevie lebo nerozprava. Este mu povedala, to nie je tvoja chyba, ze nevies to tvoja macer ta nevie naucit. Ja mu mozem aj 100 krat zarecitovat, hrat kolo kolo mlynske nezopakuje to po mne. Ze mam potom psychologicke povedat, ze ho nic neucim ze preto nic nevie. Uz presne viem co by jej povedala kebyze ide so mnou, urobi zo mna kravu a neschopnu matku. S tym nocnikom je podla nej tiez moja chyba, ze to nevie. Krici na mna pred malym

nyusika
25. jún 2015

@lilly0812 prepac, ale podla mna JE tvoja chyba, ze 3.5 rocny syn nerozprava, necika do zachoda a podobne.

pretoze si asi nieco v mladsom veku zanedbala.
mozno ma nejaku dysfunkciu, mozno neurologicke ochorenie, mozno nejaky iny problem...ale ospravedlnovat sa tym, ze kazde dieta je ine a vsetko ma cas je konkretno v tomto pripade zla volba.

ma tri a pol roka, uz rok si mala vediet, co s tvojim synom je...lebo hentoto nie je bezny spomaleny vyvoj.

katinka71
25. jún 2015

@lilly0812 nas mal teraz 4 roky az teraz sa rozbieha s rozpravanim ,ale basnicky nehrozia,a to sme pochodili po dr,vsade nam povedali ze ma cas az teraz nas objednala psychologicka ked dovrsil 4 rok na podrobnejsie vysetrenie

lucy125
25. jún 2015

@nyusika tak toto si vyplodila dobru blbost.Ani moj 3r nehovori a nechodi na nočnik a to sme tiež obehali dr a povedali že všetko to chce iba čas a to sa mu veujeme maximum 😖 sa mi lubi ako niekto hned porovnava a pritom nema ani ponatia o čom to je.

kadri
25. jún 2015

@lilly0812 pises, ze sa ti zda, ze maly niekedy nerozumie. robite nieco spolu? spolupracuje? citate si knizky? bavi ho to? napodobnuje ako robia zvieratka? stavia vezu z kociek? dokaze sam papat? zoraduje/triedi hracky? to, ze dieta v 3,5r nerozprava alebo ma plienku nie je prejav zaostalosti, ale treba sledovat aj ine oblasti ako sa vyvija. moja dcera v 3r tiez nerozpravala, ale v inych veciach bola oproti rovesnikom popredu, vsetkemu rozumela, dokazali sme sa dohodnut, ukazovala znaky, ktore si sama vymyslala. pomahala pri vareni, prani, beznych pracach v domacnosti, skladala puzzle, napodobnovala zvieratka. tiez som sa napocuvala, ze je rozmaznana, ze sa jej nevenujem a bla-bla-bla 😒 odsleduj si tie ostatne veci a ak zaostava vo viacerych oblastiach, cim skor kontaktuj cppp, zmen lekarku, ked to neriesila. syna mas este vo veku, ked sa vela veci da napravit, je to este skoro predpovedat, ze to je navzdy 😉

lucy125
25. jún 2015

@kadri no napr.mojho knižky nebavia,vežu z kociek ostavi ale ešte radšej ju bura,puzzle skladat nevie ani ho to nebavi,zvierata napodobnovat nevie,ale vie sa sam najest,vie sa sam vyzliect,vie ovladat tablet a telefon, vie sam pit z pohara,kreslit kresli ale len take haky baky,ked sa ho spytam kde je na letaku kinder vajko ktore miluje tak na letaku uprostred kopec potravin najde kinder vajko,vie si sam vybrat lyžičku ktora je iba jeho,vie kde ju najde,vie že ked chce otvorit sačok musi použit na to nožnice,vie kde tie nožnice hladat ,vie že v chldničke je jedlo,vie si posunkami vypytat jest aj pit.,vie sam bez stupatka vyliezt do vane,prejst všetky prezliezky na ihrisku a ine veci.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@nyusika urcite som nic nezanedbala. Ja netvrdim, ze je v poriadku, ze nerozprava a nepyta sa na nocnik. Kazdy den mu citam, rozpravam sa so synom stale, snazim sa najst motivacne hry ale opakovat nechce. Venujem sa mu 24 hodin denne. Na nocnik ho ucim uz od 2 a pol roka, vysvetlujem mu no stale sa nepyta. Robim vsetko preto. Poznam viacero deticiek co v jeho veku nevedia povedat nic okrem hmm, vidavam to aj na ihrisku. Ako som uz pisala podla psychologicky este nie je zrely byt pez plienky. Pokusala som sa aj na logopedii objednat skor ale odmietli ma, pediatricka stale tvrdi, ze ma este cas.

mirkaandrej
25. jún 2015

Ahoj.....chce to svoj čas, dieta určite nemozem do ničoho nutit. My sa sa tiez dlllllho snazili, aj ked bol menši a teraz zo dna na den sa to pekne naučil sam, uz vyše mesiaca chodime/spime bez plienky. Samozrejme, treba sa tomu dietatu venovat, častejšie sa ho pytat či chce cikat, ukazovat mu, chodim tam s nim....treba vyskusat vsetko, aby sa mu to nakoniec ,,zapačilo".... veľa stastia.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@kadri ano, hrame sa rozne hry. Rad sa hra s autickami, kopeme si loptou alebo si ju len tak posuvame. Kreslime, vymalovavame omalovanky teda maly robi iba ciary alebo cele pocarbe ale snazi sa. Piseme pismena, zatial A E I O U, pisem s nim. Citame knizky, teda on drzi a ja citam. Sam spapa ale iba lyzickou aj to nie vsetko, este vsetko nepapa. Pije s pohara, vie sa napit aj z flase od mineralky aj slamkou. Vie celkom dobre ovladat tablet, nemava ho casto, teraz ho nemal uz nejake 3 tyzdne. Telefon vie tiez trochu ovladat. Ma rad vonku smykalky, v piesku je tiez rad. Skladacku, mame kocky postavit vie aj velky komin ale radsej to bura. Zvieratka vie ako robi macicka, psik, kacicka. Pozna este kravicku a papagaja. Ked mu poviem tak knizke moc neukaze. Vie utierat prach trochu, aj pozameta metlickou ked nieco padne na zem. Rad sedi v aute a "soferuje". Vie celkom dobre tancovat. Bavi ho aj malovanie farbickami stetcom. V cppp som bola ale volny termin maju az na oktober.

lilly0812
autor
25. jún 2015

@kadri maly je sikovny ale toto ho nie a nie naucit. Este som chcela, vie kde ma nos,usta,usko,brusko, nohy, ruky,hlava,kolena...ked mu poviem tak pekne ukaze, mame na to aj riekanku. Obliect sa este sam nevie, ked obliekame prevlecie rucky, aj pri obliekani slipiek, teplakov pomaha. Budnu aj mikinu si vie rozopnut aj vyzliect no opacne mu to nejde. Par krat sa mu podarilo vyzut si topanky

csenibaba
25. jún 2015

@lilly0812 ahoj,ani nás syn nerozpráva( v septembry bude mat 3 roky),a od 2 rokoch je odplienkovany.Nám pomohlo pri odvykávani ze som mu dala len volnejsie nohavice (slipi nie) lebo ked mal aj slipi tak si myslel ze má plienky a pocural,a pokakal.,a ked mal len nohavice stihol ich vyzliect a vycurat sa do nocnika!Netrba tlacit silou mocou na nocnik on si sám od seba nauci ze sa na co slúzi nocnik🙂

lilly0812
autor
25. jún 2015

@csenibaba to je dobry napad nechat ho len tak bez slipiek len v teplakoch. Uvidim aky to bude mat efekt, na nom totiz ani nevidno ked cika ci kaka, nevadi mu to, kludne aj v takom sedi, neviem ci mu fakt nevadi, ze to ma mokre alebo ci je az taky pohodlny

monikafilip
25. jún 2015

@lilly0812
Ahoj, ja by som Ti chcela poradiť k problému s odplienkovaním to, čo pomohlo u nás. Môj starší syn má oneskorený vývoj reči s poruchou porozumenia, začal rozprávať až cca od 2 rokov a 8 mesiacov (t.č. 5,5 ročný už rozpráva takmer normálne). Odplienkoval sa v 2,5 roku, pomohli nám obrázky - keďže komunikácia v tej dobe bola minimálna, porozumenie ešte nebolo na takej úrovni, aby poriadne chápal čo po ňom chcem.
Ja som nafotila jeho, ako sedí na nočníku, plný nočník (len moč 🙂 ) a potom aj pocikanú podlahu. Fotky som zavesila na chladničku. K fotkám som nakreslila usmiateho smajlíka - k plnému nočníku a Filipovi na nočníku a smutného smajlíka k pocikanej podlahe. A vždy, keď sa vycikal, či do nočníka či na zem, išli sme k chladničke a k obrázkom a znovu a znovu som mu to vysvetľovala - usmiaty smajlík, super vycikal sa do nočníka, smutný smajlík - pocikaná podlaha. Nekričala som, nenadávala, len vysvetľovala, a hlavne, ukazovala obrázky.
Na obrázkoch to pochopil, po cca 2 týždňoch sa to zlepšovalo a do mesiaca bolo nehôd minimálne.
Ale ja som použila metódu, pri ktorej som mu úplne na deň zobrala plienky, len na spanie ich mal. Radšej som všade nosila aspoň 3 náhradné oblečenia, plienku som mu už nedala.
Neviem, či Ti to pomôže, ale skús.
U detí, ktoré majú problém s komunikáciou, je dobré vyskúšať komunikovať pomocou obrázkov... Držím palce.
P.S. Na noc sa odplienkoval až 3 roky a 3 mesiace, v podstate bez nejakého nácviku. Mal asi 2 týždne suchú plienku, tak som mu už plienku voac nedala a bolo to.

asocial
25. jún 2015

@lilly0812 nocnik je.blbost..my sme sli rovno na zachod..nase dieta vsak rozprava..predtym som videla ze nie je pripraveny..ja som.ho nenutila..len som.zobrala plienku..prve doobeda cikal do gati..potom.chodil za mnou ze prezliect..dalsie dva dni som videla, ze si pipika, pytam sa, ideme cikat? Nieee..tak mu cvrklo..a od stvr ehi dna ani necvrka..pekne chodime na wc..aj kakat..Jasne..pocikal sa..najma ked sme.boli v aute..dvakrat a nebola moznoat zastat rychlo..v noci ma.plienku..ale idem ju zobrat teraz...nas je mladsi...muzovho brata dcera mala.cez den plienky az do 3.5 ak nie dlhsie..len ho nenut...a nehres..a netlac..ked bude v mokrom..nebude sa mu to pacit...a ked bude velky, nik sa ho nebude pytat dokedy mal plienku

katarinamarkova
25. jún 2015

@lilly0812 chybu si nespravila nikde. riesis to...pomahas mu....snazis sa....nekasles na to....lubis ho....snazis sa najst pricinu.....vsetko podla mna robis spravne.
prajem vela uspechov v dalsom snazeni.

jeennyv
25. jún 2015

@lilly0812 necitala som celu diskusiu, no 3,5 by uz mohol nocnik preskocit ak mu na nom nieco prekaza a vyskusat to na klasicky na wc s nasadkou, dnes su uz take vseliake aj s makkym sedenim, obrazkami... mozno by ho to nadchlo a motivovalo...

junova
25. jún 2015

Ja som s kamarátkou porodila pred piatimi rokmi v jeden mesiac. Ja dcéru a ona o dva týždne neskôr chlapčeka, tešili sme sa ako budú spolu chodiť do škôlky, školy. Ale problém nastal v dvoch rokoch, moja dcéra sa naučila pýtať na nocnik, rozprávať. Kamaratkin syn vedel povedať pár slov, plienky nosil do 3 rokov. Keď mali naše deti tri roky, dcera išla do škôlky ale kamaratkin syn nevedel povedat takmer nič. Tak ho dala o rok neskôr do škôlky, chodil k logopedicke, videla som ako ju trápi, že moja dcéra hovorila už básne, spievala piesne, poznala farby a jej syn nič. Nikdy som sa jej kvôli tomu nesmiala, podporovala som ju, že to jej syn dobehne. Ale čím toho moja dcéra vedela viac, tým viac sa mi vyhybala. V septembri ide dcéra do školy, ona dala synovi odklad, stále dobre nehovorí, je ustrachany. Bez mamy nejde nikam, dcéra bola bez problémov týždeň v škole v prírode.Naše priateľstvo je už len formálne, čo ma mrzí. Kedysi sme im plánovali dokonca aj svadbu🙂 Ale jej syn je veľmi šikovný v lyžovaní.

zuzkag2
25. jún 2015

@lilly0812 podla mna je tvoj maly uplne zdravy, akurat si nejak posunul cas 🙂 vie vsetko coma vo svojom veku, okrem toho verbalneho prejavu. Skus si pozriet detske znakovanie, vymyslite si nejake signaly spojene s cikanim a kakanim, moze to byt pre neho zabava. Ale aj neuro, psycholog a logoped isto pomozu, aspon zistis akoho spravne stimulovat.
Ale hlavne si myslim, nedavaj mu plienku von. Uz je teplo, ked sa pocika nechaj ho chvilu, ale potom ukoncite hru, musi sa ist domov prezliect. Bude plakat, hnevat sa, ale pekne vysvetluj 🙂 nam pomohlo az toto, odplienkovavala som syna od februara, este pred 2 tyzdnami mal kazdy den nehodu . Ma takmer 3 roky.
Ainak, tvojej mame povedz, ze vychovala teba, tak nech nepinda, ze pinda vlastne sama na seba🙂