Ako predĺžiť vieru na Ježiška?

alantroj
13. dec 2022

Syn ma 8 a rada by som ho este tieto Vianoce udrzala v tom, ze darceky nosi Jezisko. Registruje reci spoluziakov, ale zatial veri. Len mi povedal, ze bude sledovat, ci sme pri nom stale. Aby vedel ze tam darceky nedavame my. Mate daky prakticky tip, hack ako presunut darceky pod stromcek nenapadne? Zalezi mi na tom aby co najdlhsie mal detske vnimanie Vianoc. Prosim reakcie typu My to vravime detom uz v 5 rokoch nepiste....

lujza123
13. dec 2022

😂 😂 Dnes sa ma akurát dcéra pýtala ze ako som dokázala tak dlho fingovat Ježiška 😂😂 Na niektoré triky neprišla dodnes

Ako dieťa si pamätám ze sme večerali v kuchyni a darčeky sa objavili počas vianočnej večere v obývačke pod stromčekom. Co u nás teraz v moderných kuchyno-obyvackach nieje celkom možné.
Takže u nás sme chodievali čakať Ježiška vždy von pred dvere s prskavkami a keď doniesol darčeky zazvonil na zvonček
Darčeky boli rôzne, buďto som vyprazdnila skrinku pri stromčeku a dala tam darčeky, takže dospelému stačilo pár sekúnd na vyhrnutie von
všetkých darčekov naraz. Rovnako poslúžila aj veľká ikea taška. (vedľa v miestnosti za rohom) Pripadne kamoška obalila obrovskú krabicu do vianočného papiera a položila na ňu stromček, krabica slúžila ako podstavec. No a v nej boli darčeky, v nestráženéj chvíly ju stačilo nadvihnut a posunúť. Fungovali tak par rokov kým sa deťom podarilo pri nahanacke omylom stromček aj s krabicou prevrátiť a bolo po čare vianoc😃😂

Dobre sú malé sprievodné efekty. U nás vždy Ježiško keď doniesol darčeky zazvonil na zvonček. To bol jednoducho pusteny zvuk zvončeka cez vežu (TV), normálne s youtube. Záhada pre malú riadna, všetci sme pri dverách, nikto nechýba a zrazu počuješ zvoncek z obývačky. Ta sa tam až bála ísť.
Tak isto som nechávala otvorené okno akože tadiaľ vošiel. Keď si človek pozná dom tak tak vie kde otvoriť okná aby vznikol prievan a to obyvackove sa zrazu samé od seba otvorilo aj keď bolo predtým zavreté.

Moju som teda natahovala riadne dlho, až v 9 tích boli prvé oficiálne bezjeziskove vianoce, ale iba preto ze sa to spýtala. Jasne ze už v 6-7 rokoch čosi spolužiaci hovorili ale ten nevysvetliteľny zvonček z prázdnej obývačky... Ten to čaro vianoc predlzil

zobaka
13. dec 2022

@lujza123 ja som ako malá nasla darceky medzi maminym oblecenim v skrini a bolo 😅

mamatroch
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lalenka33
13. dec 2022

Čiže koniec koncov všetky deti sú zlé lebo všetkým deťom kupujú darčeky rodičia. Ďakujem pekne, ked niekto povie 8 ročnému dieťaťu, že dobrým deťom nosí darčeky Ježiško a zlým kupujú rodičia a o rok to dieťa zistí, že aj jemu tie darčeky kupujú rodičia čiże defacto je zlé. O hádkach v škole ty si zlý lebo tebe kupujú darčeky rodičia a ja som dobrý, lebo mne nosí Ježiško ani nehovorím. Pekne učíte niektoré svoje deti. Hlavne, že sa skrývate za Ježiška.

danulicek
13. dec 2022

Môj syn prišiel s tým prvýkrát minuly rok, ale ešte sám povedal, že on tomu veri, že darčeky nosí jezisko, aj ked nejaky spolužiak v triede povedal, že nie. Ale väčšina deti (tretiakov v zs) bola este “veriacich”, takze sám seba presvedčil, ze to tak bude. už vtedy som mu tak opatrne hovorila, že jezisko ma veľkých pomocníkov, rodičov a vsetkych ľudí, čo sa majú radi. Nechytil sa a popravde, bola som aj rada kvôli mladšiemu, vtedy ešte skolkarovi. Ale starsi uz striehol, prečo sa tak dlho obliekam, čo zas otváram okno v obyvacke atd. Vtedy som si nainštalovala akusi appku, kde zazvonil uprostred večere vianočný zvoncek a chlapci boli úplne hotoví. Svoj účel to splnilo, mali “zazrak” a verili… Tento rok prišiel syn ako štvrták s tým, že sa so spolužiačkou rozprávali a ona si mysli, že darčeky nosia rodičia, lebo že nieco našla v skrini. A hoci môj syn stále isiel na vlne “že nie, že to jezisko”, cítila som, že bud mu to uz poviem ja alebo bude veľmi sklamaný, lebo mu to povedia spoluziaci možno tesne pred vianocami a bude mat pocit, ze som ho ako najbližší človek oklamala. Takze sme sa o tom porozprávali, vysvetlili sme si, ze sa toto väčšinou hovori, aby mali deti kuzelne prekvapenie, ze niektore tomu veria dlhsie, iné nie, nikto sa nikomu neposmieva a nezaluje, ako to v skutočnosti je. My sme veriaci a teda smerovala som to k tomu, ze sviatky sú pri príležitosti narodenia Ježiša, ze sme zdraví a mozeme chodiť do prace, to je velka vec. A teda hlavne, ze každý ma sviatky tak, ako si urobí. a prijal to úplne skvelo. Mladsi je vlastne s tým ok tiež, aj ked on aj tak stále nejako čaká pol dracikoveho katalógu od jeziska. Ale sú šťastní ze to vlastne odhalili. Akurát ich stále trapi, kde tie darčeky schovávame 😃

zial, v okoli sa často stretávame s reakciami dospelých, ze: “skodaaa, ze už to viete. To si vobec neužijete už Vianoce.” Nervy mam, lebo tym, ze to vedia, chystame sa na vianoce úplne inak a stále je to krasne. Je uzasny pocit, pocut ich v izbe, ako čosi vyrábajú a schovávajú, lebo to bude pod stromček ako darček 🙂 a čo chcem tym povedať - ze ak by som niekedy “v dalsom živote” mala tretie dieťa, už by darčeky dávali od malicka rodičia, nie jezisko ☺️ deti sú úžasne a všetko pochopia, len nie to, ze ich rodičia naťahovali zbytocne viac ako treba.

mamatroch
13. dec 2022

V kazdom pripade, tym, kto to kedy detom povedal, sa vobec netrap. Pocuvaj svoje dieta a svoje srdce a to Ti pomoze najst spravny moment aj sposob.
Ja som sa to oficialne dozvedela az v 11 rokoch... Tusila som uz predtym, ale nechcela som to vediet, preto som sa nepytala... A bol to pre mna dokonale nacasovany moment. Pre niekoho neuveritelne neskoro, no pre mna to v tej chvili bolo dobre prave tak.

mamatroch
13. dec 2022

@alantroj
My vzdy cela rodina chodime spolu okolo stvrtej po Betlehemske svetlo, predtym uz zasvietime stromcek, spolu s detmi zamkneme obyvacku a vyjdeme von... Pred panelakom si ja zrazu uvedomim, ze som si zabudla ciapku, rukavice... Alebo vlani som zmenila taktiku - nechala som maleho syna s manzelom vyjst bez salu a vonku som zinscenovala malu hadku, ze ako mohol manzel vyjst von s malym bez salu?! ...a vratim sa po zabudnutu vec (doma rychlo do obyvacky pod stromcek presuniem darceky a opat ju zamknem) a dobehnem rodinku vonku aj s tou "zabudnutou" vecou. Ked sa vratime, obyvacka je stale zamknuta, kluc vysoko a vojdeme do nej az po veceri, ked zazvoni zvoncek (ja si taky maly tesne pred vecerou supnem do ponozky a potrasiem nohou, ked dojeme 😸)... A v obyvacke zrazu po odomknuti - darceky 🔑👉🎄🎁
Nase dve starsie vedia cca. od 6 rokov, kto "nosi" darceky (citila som, ze to bol pre ne ten pravy cas, sa to dozvediet), ale na to ako a kedy sa tam dostanu a kto to zvoni, neprisli doteraz 🤣 (maju skoro 12 a 10), takze kuzlo trva 👍

nataliik
14. dec 2022

Keď prišla moja s tým v 2 triede, povedali sme, že kto verí tomu nosí Ježiško a kto nie, tomu musia kúpiť rodicia. Tak verila do 11 rokov. Potom sme sa porozprávali, prečo sme jej to tak vraveli a čo sú ozajstné dary od Ježiška. A všetko bolo v poriadku, nahnevala sa, že sme "klamali".
Mne to povedala spolužiačka v 3 triede a spolu sme hľadali darčeky, aby som jej dokázala, že nemá pravdu a ona mne že má. Ale potom keď žiaľ mala pravdu ona, som bola sklamana, lebo som chcela ešte veriť.
Takže ty si syna poznáš a zistíš, kedy bude ten správny čas.
No a trik, vždy po večeri sa ideme prejsť, muž ju zobral von skôr, ja som povedala, že ešte musím upratať kuchyňu alebo ísť na wc. On ju vonku zabával a ja rýchlo darčeky pod stromček. Alebo choď s nimy hneď von a po chvíli povedz, že si zabudla napr. mobil a musíš ísť rýchlo poň, lebo bude volať babka.

mirro
14. dec 2022

Nám teda Ježiško nosí darčeky stále. Chceme potešiť deti aj vzájomne sami seba. Kúpime ich, dáme pod stromček. Ježiško nám dal zdravie, prácu, deti... Nebyť Jeho, nemáme nič. Takže u nás takto.

macekovam
14. dec 2022

@alantroj u nas bol raz svokor...my sme isli na prechadzku..

martina1985ba
14. dec 2022

Myslim, ze teraz ked uz zacina pochybovat a vyslovene si davat pozor na vas tak ho uz budete vlastne klamat. Pohada sa so spoluziakmi a potom co? Bude sa citit dobre?

mirkaandrej
14. dec 2022

@alantroj syn má 10 a teda ten mi už ako 8 ročný oznámil ze to isto kupujem ja, lebo nedostal všetko čo Ježiškovi napísal 🙊 ale stále mu píše 😁 dcéra 7 ročna(zatiaľ, asi) verí, nerieši, a tiež sa ma deti pýtali, prečo je toľko vianočných baliacich papierov v obchode, tak sme im povedali, že Ježiško nosí darčeky len deťom, dospelí si kupujú medzi sebou.
Vieru v Ježiška sa nedá predlžiť, deti v škole medzi sebou si to isto povedia, potom je už len na dieťati, ako to príjme a bude brať.

jarmila40
14. dec 2022

@anjelicek26 krásne si to napísala 🥰

panelacikova
14. dec 2022

@tosomja hádam povedať tak a veriť tomu donekonečna je rozdiel. či ty ho nevnímaš? moja mama má 77 a dodnes povie, že aha, čo priniesol ježiško. a všetci (vrátane nej) sa zasmejeme na tom - v dobrom.
a k tej nevedomosti taká udalosť skutočná: spolužiačka mojej dcéry v II.ročníku (8-ročná) skoro skolabovala, keď im učiteľka povedala, že deti sa rodia, že ich nenosí bocian. v tomto veku stále verila na zúbkovú vílu a ježiška. ba i na toho bociana. všetky deti už vedeli, ako prichádzajú deti na svet (nie dopodrobna, samozrejme), len ona mala v hlave bociana. doma sa psychicky zrútila (jej matka mi volala celá rozčúlená, že čo si to tá učiteľka dovolila, že malá jej reve už dve hodiny...).

jarmila40
14. dec 2022

@mirkaandrej presne aj môj 8,5 ročný..tiež má argumenty, že prečo darčeky nemôže nosiť Ježiško..ale stále ešte viac verí ako neverí :D
Tak myslím, že tieto Vianoce to ešte ,,dáme,,

jarmila40
14. dec 2022

@mamatroch 👍🥰
S tým zvončekom v ponožke super nápad 🙃

terezka1947
14. dec 2022

Ženy,deťom neklameme,od malička chceme byť úprimne,aj keď zbytočne dopredu vysvetľujeme veci,kto.este vysvetlenie nepotrebujú.
Aaaale,sebe aj v 30-40 kupujeme tabletky na zväčšenie pŕs,pijeme kolagén,kt.sa čuduj svete dostane presne do tých partií,kde my chceme,veríme,že prevychovame muža,kt.je od začiatku lenivý,či agresívny.
Divná doba.
Autorka
Urob ako ty cítiš. Tvoja rodina,tvoja výchova.
Uchovat čarovno a podporovať fantáziu nie je nič zle. Všetko sa dá vysvetľovať postupne,dostupné vekovej zrelosti a zároveň neklamat.
Poznáš najlepšie svoje dieťa...nájdeš spôsob.
My tiež u staršieho,9r. Badame tento rok nejaké začínajúce pochybnosti ...a čakáme na priamu otázku. Zatiaľ neprišla. Možno príde 24,uvidíme.....potom vysvetlíme. Ale v tichosti,aby mladší ešte veril...
Každý,nech si doma zariadi ako chce,nikomu nebudem predsa hovoriť,čo je v jeho dome zle. Je to jeho dom,jeho výchova.

paciko9
14. dec 2022

Ja som mala 6 a nacapala som mamu ako davala sladkosti do ciziem a bolo vymalovane🤣 tak som prestala verit. Tak neviem poradit. Ale mam 2 rocnu slecnu, ktora lipne na tatikovi, tak jej hovorim,ze isiel zarobit korunky aby sme poslali Jeziskovi a ten jej donesie darceky. A celkom sa mi to pozdava, chcem aby verila,ze to nosi Jezisko ale nie zadarmo🤣 Ale kazdy nech robi ako uzna za vhodne.

paciko9
14. dec 2022

A este ma napadlo, raz som kukala plasticke operacie, prisla tam zienka s hroznym nosom a ked sa jej pytalali ako sa jej to stalo, tak zacala story: Syn prisiel domov zo skoly nahnevany,ze mu spoluziak povedal, ze Santa Claus neexistuje. Ona ako obetava matka mu to chcela vyhovorit, a ten jej tak vpalil do nosa ze jej ho zlomil na 2 krat. No nasmiala som sa vdety😀😀😀

kaculda2
14. dec 2022

Moja ma 9rokov a stále verí, že Ježiško nosí darčeky a teda na škodu jej to není.. Neklameme ju aj mi dospelí riešime Vianoce štýlom "čo chceš od Ježiška. A autorke my riešime vianoce u svokrovcov vecsinou tak keď už prídeme k svokre k stedrovecernemu stolu darčeky už sú pod stromčekom.. A zas po večer si ide manžel" zapalit" a vtedy dá darčeky zas pod náš stromčeky. Bývame v dvojgeneračnom dome. Pomôcť ti to nepomôže v tvojej dileme,ale nenechaj sa prehovoriť aby si mu to prezradila. Ja keď som mala 8r. som videla celú rodinu ako nosia darčeky pod stromček a nie je to dodnes pekný zážitok. Tak kým sa da udržíte tu tradíciu.

1342
14. dec 2022

My sme to robili tak že po večeri sme išli na ulici zapáliť prskavky a ja som to zahrala že kapustnica úraduje a musím utekať na záchod 😁 verilii to do minulych vianoc, ale museli si dať darčeky pod stromček samé lebo sme mali kovid a ja som ležala v posteli 😔

mariet24
14. dec 2022

@alantroj môj je tretiak a ešte na jeseň presviedčal spolužiakov že to ozaj chodí ježiško, ale asi už nieco tuší, stále sa doma rozoberajú témy o úspore, šetrenie máme s mužom brigády pomimo, a Ježiškovi napísal zrazu len ponožky a futbalový dres. Nič nevraví ale myslím že už vie ako to je.... Ak je to tak určite nebudem predlžovať ilúziu Ježiška, už má na to vek aby vedel ako to je...

beronsche
14. dec 2022

@terezka1947 tolko zovsobecnovania a generalizovania je v tvojom prispevku..

Deti nie su hlupe a ked zacnu klast otazky, na ktore sa neda odpovedat inak Ako klamstvom, co odporucas, Ako odporca zbytocneho a predcasneho vysvetlovania, povedat?

Fantazia a predstavivost sa daju predsa podporit aj inak..
A vlastne, ako fantaziu podpori klamstvo od rodica?

tatianamaria
14. dec 2022

My to máme tak, že nám aj stromček ajdarčeky nosí Ježiško. Keď deti zaspia v noci z 23.-24.12 tak urobíme stromček a dáme pod ním darčeky a izba sa zamkne. Odomkne sa az po štedrej večery.

jarmilka86
14. dec 2022

@1342 aj môj muž musí ísť vždy na záchod 🤣🙈 tento rok asi pôjdem ja nech sme “nenápadný” 🤣

terezka1947
14. dec 2022

@beronsche neklamem svojim deťom a odpovedám na otázky,keď ich položia.
Dieťa je zrelé na rôzne témy vtedy,keď sa na pýta,kladie konkrétne otázky. Vtedy vysvetľujem a odpovedám. Primerane veku a bez klamstvá.
Nepotrebujem riešiť a útočiť na iné mamičky,každá pozná svoje deti a snaží sa ich vychovávať ako najlepšie vie.

beronsche
14. dec 2022

@terezka1947 ano, s tym co pises v poslednom prispevku suhlasim.
Pride mi, ze je pisany uplne inym tonom ako ten ustipacny predtym (teda jeho prva cast).. 😉

V kontexte prveho prispevku autorky vsak uz o klamstvo pojde, ak nejaky ten dokonaly hack najdu, pretoze chlapcek uz pochybuje a hlada dokaz, ako to je..

1radula1
14. dec 2022

Podľa mňa je na čase povedať mu pravdu. Nemáš to ako spraviť a vieš aj tak na to príde, že to s tým ježiškom nie je tak ako ste mu to vraveli doteraz, takže si myslím, že je na čase mu povedať ako to je

terezka1947
14. dec 2022

@beronsche nepísala som ustipacne. Možno to vyznelo takto,ale úmysel taký nebol.

tosomja
14. dec 2022

@panelacikova ale ja som reagovala len na to, že deti sa budú smiať, ak povie že darčeky priniesol ježiško.
Ja som vedela už dávno ešte som nemala ani 8 rokov, že darčeky kupuje mama, aj sme so sestrami hľadali po celom byte, kde ich ukryla, aj tak sme stále bolí prekvapené, ako sa samé zabalili a uložili pod stromček. 🤣
O Tom bocianovi chápem, mne osobne by bolo trápne mojim deťom povedať, že ich priniesol bocian 🤭
Od začiatku vie, že bola v brušku a potom som musela ísť do nemocnice, aby ju vybral doktor. A tak isto aj moje najmenšie deti už vedia. Aj keď stále keď vidíme bociany, sa smejeme, či aj teraz nejaký prinesie bábätko.