Ako zabaviť takmer 8 mesačné bábätko?

tatehotna
21. mar 2021

Potrebujem poradit ako zabavit nasho takmer 8 mesacneho syna? Nakolko uz je taky sikovny, ze vie stvornozkovat, sediet a stat na nohach zopar tyzdnov, tak spoznava vsetko co sa len da. Do istej miery ma povolene spoznavat vsetko a snazim sa robit domace prace a aktivity v jeho spolocnosti, nakolko ho vsetko zaujima. najradsej ma vykladanie a nakladanie mycky. To akoby mal nejaky senzor, ze akonahle sa otvori mycka spozornie a vyberie sa k nej. Ja s nim rada robim hocijake veci, rada mu ukazujem a aj s nim robim iste domace prace, ale v poslednej dobe je ho tazke niecim zabavit tak aby som mala chvilku priestor na to aby som si sama bud porobila alebo vypila kavu. Moze sa hrat na koberci, ale hned ako varim ci pijem kavu alebo jem je pri mne a zacne sa na mna stverat, preto premyslam ako ho zabavit resp. s cim ho zabavit aby bol spokojny aj on aj ja. Premyslam nad dvomi alternativami: 1. ze kupim ohradku, ale to si nemyslim, ze bude mat uspech, lebo on aj ked idem ńv noci na wc sa zobudi, postavi sa o postielku a zacne plakat akoby som navzdy odisla alebo 2. ze si zadovazim uciacu vezu a tym padom bude moct byt pri mne, uvidi vsetko a dokonca bude toho aj sucastou. Len si nie som ista, ci este na nu nie je maly. Prosim poradte, kto mate skusenosti. Dakujem 🙏

andreatytler
22. mar 2021

@tatehotna Presne ako u nas. Aj nas syn sa o vsetko zaujima, vsetko chce preskumat a stale chce byt so mnou. Tiez to zacalo ked mal 8-9 mesiacov. Tera ma 15 a je to stale to iste.
Ohradka u nas nikdy nefungovala. Nerobil nic ine len sa pytal von.
Nad vezou uvazujem aj ja. Ale veza ti podla mna neprinesie od neho pokoj... skor naopak, tym ze bude vedla teba a bude na vsetko vydiet, bude chciet aj vsetko s tebou robit. Varenie/pecenie bude ovela dlhsie. Ale podla mna je to uzasna vec pre deti.

Ja som urobila v obyvacke a kuchyni zony na hranie a tam ma hracky. On beha dokola a vsetky hracky vytahuje. Kazdych 15 minut pribehne ku mne sa pomojkat alebo pohrat a potom zase uteka prec. Vsetko co robim, robim s prestavkami ak sa da. Niekedy ked za mnou dobehne, ho poziadam aby pockal. Niekedy to dokaze, inokedy nie. Cim je starsi, tym dlhsie sa dokaze zahrat aj sam. Ale ono to zalezi aj od toho ako sa vyspi, alebo aku ma naladu.

Kavu som najskor pila postojacky... posledne 2 mesiace ju pijeme spolu. Sadnem si na gauc a namocim mu spicku lyzicky do kavy a necham mu ju oliznut. Toto opakujem kym kavu nedopijem. Ked sa chce na mna vystverat, tak mu poviem ze nie, ze mu tak nemozem dat kavu. Vacsinou to funguje.🙂
S obedom je to presne to iste.

lilyianka
22. mar 2021

@tatehotna ahoj,ja som mala aj ohradku a vydržal tam max 15 minút. Mám aj učiacu vežu, bol tam párkrát, ale dlho tiež nevydrží. Musí byť v pohybe. Náš má teraz 15 mesiacov. A keď bol menší, vedel sa sám zahrať, vždy som mu dala nie čo nové a to ho zabavilo. Práveže teraz skôr robí čo popisujes ty a vtedy to riešim tak, že mu vždy poviem nech mi donesie to a tam to. Ina k u nás zaberali reklamy

zuvelyn
22. mar 2021

Ja mám ohradku ale nemám ju poskladanu do toho štvorca ale len oddelenu obývačku od zvyšku poschodia, kedze to mame celé otvorené a nechcem aby mi liezol na schody, kuchyne alebo chodby. Tam sme " zatvorení" aj ked sa hrajeme spolu. Teraz začína za vsetko trucovat, jasne že pusti rev keď odídem z ohradku von, ale do 15 sekind pochopí ze so mnou to absolútne nic nerobí a hraje sa dalej sám. Ale zase my hi nechávame sameho sa hrať od narodenia, cize to pre neho nebol "so" ze zrazu sa mu niekto nevenuje.
Mnenl sa tie uciace veze nejako nepozdávajú, neprídu mi bezpečné pre nase torpedo. Syn bude mať 11 mesiacov a najviac ho zabavia obrázky v knižkách (zabavila by ho aj telka, ale to ja odmietam ked máme knihy).
Inak komplet starostlivosť o domácnosť robíme spolu. Sám je zatvorený len ked varím, to nemozemmaj dávať pozor aj krájať mäso, alebo idem na wc

kiki68
22. mar 2021

No ja to mam ako take stena tiez, takze mu davam napr ked som v kuchyni rozne predmety ( silikon formy, Karton od mlieka atd) a on to skuma a tmoli sa okolo. Ale vie to byt o drzku. Ked mam na neho cas, tak to je pohoda. Vtedy je zabavany dost. Uciacu vezu kupim az neskor ( od 12 mes), lebo teraz by to asi nerobilo dobrotu. Ked tak ho posadim do tej vysokej detskej stolicky a moze sa divat. Ale to este velmi dlho nefunguje.

bellovag
22. mar 2021

Ja som mu v tomto období vyčlenila najspodnejší šuflík v linke, naukladala som tam všetky plastové veci čo sme doma mali, vykrajovatka na pirohy, kadejaké formičky atď. 🙂a keď som varila alebo čokoľvek robila v kuchyni tak som mu ho otvorila a vždy sa tam dlho vyhral...druhé čo ho bavilo bol košík so štipcami, to zase keď som skladala prádlo, tak sa s tým vyhral...keď šiel v 1,5 roku do jasličiek, tak celý oštipcovaný 🙂 tak sa mu tie štipce páčili....v obývačke som ma zase nechala kopu časopisov a tie "listoval" 🙂 a takto nejako to fungovalo, kým podrástol a začal sa hrať s hračkami...

shallimar
22. mar 2021

Uciaca veža je super, akonáhle som v kuchyni, stojí pri mne a pozerá, čo robím. Keď napríklad robím polievku, tak ja krajam, posuniem to jemu a on to dáva do hrnca a všetko ochutnáva a ja si v kľude navarim. Uciaca veža je pri oboch mojich deťoch nenahraditeľna.
Môj syn ani nechodil pri nábytku ešte, keď ju dostal, ale do nej sa vyštverať vedel. Za mňa určite môžeš.

bellovag
22. mar 2021

@bellovag a zabudla som napísať, že učiacu vežu sme nemali...

marzuz89
22. mar 2021

Povykladaj mu zopár plastových misiek, čokoľvek kuchynske, čo bude pre neho bezpečné, a nechaj ho s tým len tak, voľne, zábava na veľmi dlho zaručená, kávy stihneš aj 2 🙂 je krásne, že s ním "všetko robíš", mne je takýto prístup moc sympatický.

Uciaca veža je fajn, ale v žiadnom prípade nie pre ani nie 8m "bábätko". Je super, ze sa dokáže postaviť na nozicky, ale nechaj to na neho, nech si ich prirodzene postupne zaťažuje, skúša. Takéto pasívne postavenie ho do veže na plnú váhu telicka na dlhšiu dobu môže byť pre klbiky a kostičky naozaj fatálne. Nechaj si ju na neskor 🙂

Osobne som sa s ohradkou nikdy nestotoznila, je mi proti srsti, skôr som si na nevyhnutnú dobu, keď som napríklad varila niečo, od čoho sa nedalo úplne v momente odbiehať, pritiahla jedálensku stoličku, drobca naložila, a kým som porobila, porozprávali sme sa o všetkom možnom aj nemožnom 🤣

maximilie
22. mar 2021

Ja tiež odporucam ušiach vezu. Tiez v 8 mes uz bola mala veľmi aktívna, a veza nám pomohla. Netreba čakať zázraky ze tak postoji 2hod kým uvaris obed a upratas 😅😅🥰
Ale vedela sa tam zabaviť. Urobila si z toho preliezku, nosi tam hracky, schádza, vychádza, ...jeden čas sme ju v nej kŕmili, ked nechcela jest normalne, tak po stojacky jej zazracne viac chutilo. Ked musim pri nej variť, tak si ju presuniem k sebe a dám pred nu predmety s ktorými sa môže hrať, pripadne ochutnava suroviny.
Take male deti (aspon tu moju urcite) zaujíma hlavne to, co nie je hračka. Takže všelijaké krabičky, dózy, plastové nadobky zo zuvaciek, vitamínov, fľaštičky, a všetko co sa da otvárať, zatvárať odsrubovat, vyberať,...

marianarem
22. mar 2021

@tatehotna U nas tiez funguje hrabanie sa v kuchynskom naradi a este v smetiach 🙂 Nie hocico, len cisty plastovy a papierovy odpad. Kazdy den nieco nove, funguje to uz cele mesiace.