Akou formou ste učili angličtinu dvojročné a trojročné deti?

hruska91
8. aug 2021

ahojte,

ucili ste svoje 2-3 rocne deti doma anglicky?
ak ano akou formou? odporucte postup aj materialy, pripadne videa, system...dakujem

janinah
8. aug 2021

@ziarifka tak pozor,tí ľudia s nárečím nemusia byť vôbec menejcenní ako mi to vyplýva z tvojho príspevku a tvoja dcéra s kultivovaným prejavom sa môže ľahko vyčleniť z partie kamošov,ak naberie tvoj názor...ja som to ako dieťa zažila...viac jej momentálne pomôže,ak porozumie dákym šarišským slovám ako angličtine v rozprávkach,peppa pig sa s ňou nezahrá,šarišsky hovoriaca spolužiačka áno...myslím to v dobrom...
inak súhlasím s názoromm,že dieťa má na angl. čas,nemusí sa s tým preháňať,moje dcéry sa naučili jazyky nielen angl. v momente,kedy same začali to chcieť,to bolo asi v 6.-7. triede,dovtedy tá školkarska angl. bolo len ťahanie peňazí od rodičov a pár zapamätaných fráz,obe jazyky vyštudovali a živia sa nimi a ozaj im nechýbalo,že do nich niekto od dvoch rokov niečo nehustil a "venoval sa"...dnes vedia 4-5-6r deti robiť s pc,slušne anglicky,ale nevedia si utrieť zadok a poriadne umyť zuby....všetko má svoj čas a premotivovanosť rodičov im nemusí byť na prospech

abbey1
8. aug 2021

@borabalazova Ja úplne súhlasím s tvojou poslednou vetou. Len si nemyslím, že je to až pracovné prostredie. Samozrejme, dospelosť a práca tvoria prevažnú časť nášho života.
Môžem dotaz k tvojej veľkej otázke? Ako tebou spomínaný fakt ovplyvní tie deti? Úprimne priznávam, že som k tomu nečítala žiadne štúdie a moje štúdium psychológie sa až do takej hĺbky nikdy nedostalo. Kľudne mi k tomu môžeš hodiť i nejaký link. Zaujalo ma to. Rada by som si porovnala čisto moje skúsenosti a odborné info a zistenia.
Písala som, že hovorím len o svojej osobnej skúsenosti lektorky a matky.

kiki68
8. aug 2021

@janinah tento problem mame aj v Rakusku, malo deti ovlada Hochdeutsch a hovoria roznymi nareciami. Vysledok je priserny, cez 80% deti prepadlo v predskolskom testovani (,slovosled, zasoby slov, porozumenie a interpretacia ) , cize vykazuju nedostatocnu znalost jazyka. A to su deti , co nemaju bilingualnu domacnost alebo povod mimo Rakuska. Proste to len rodicia a rodina zmrvili. A teraz sa to s nimi povezie, lebo sa to bude opakovane pretestovavat a ked dopadnu zle, tak ich nevezmu do urcitych tried. Lebo im vychadza odborna podpora v tom jazyku na pomoc. Za mna je to velky problem. A dospelaci, ci u nas alebo na Sk tiez neovladaju jazyk na lepsej urovni. Malokto by z nemciny alebo slovenciny dosiahol c2 ( native speaker level) .

ziarifka
8. aug 2021

@janinah nemám nič proti šarištine. To bola iba reakcia na to, že deti v škole nevedia dobre slovensky. Absolútne tých ľudí nepovažujem za menejcenných. Ale naozaj neviem, kde by sa malé dieťa malo naučiť spisovne rozprávať, keď sa doma hovorí sarišsky, maďarsky, rómsky, anglicky... Že ak sa doma rozpráva slovensky, pár anglických videí denne dieťaťu nezničí prejav natoľko, že v prvom ročníku nevie správne rozprávať.

Osobné poznám maminku, ktorá na svoje 3 ročné dieťa nemá čas, posadí ho pred YouTube, pustí mu niečo anglicky, hoci samotná maminka anglicky nerozumiem ani slovo. A to malé dieťa s ňou začalo rozprávať anglicky a ona mu nerozumie. Dieťa zavreté doma s mamou, ktorá s ním rozpráva minimálne a nasáva angličtinu. To už problém je.

alana1
8. aug 2021

@abbey1 no veru aj mna by to zaujimalo. lebo ked sa nad tym zamyslim, tak problem by to mohol byt v pripade klasickej vyuky anglictiny - slovicka a nasledne skladanie slov do viet podla pravidiel...a prave v tom to male deti maju ine...neucia sa slovicka, nebifluju sa spravny slovosled ako sme to kedysi mali my...iba nenasilne pocuvaju cele texty...a v tom je ta krasa, ze si zacne decko raz pospevuje pesnicku v anglictine a gramaticky spravne a potom v slovencine tiez spravne...

luccija
8. aug 2021

@ziarifka kukaj používame aj my som rodená Ba🙂
@hruska91 podľa mňa len hravou formou, TV, básničky

hruska91
autor
9. aug 2021

otec nie je cudzinec ani niesme bilingualni...len dcera pozera prasiatko peppa po slovensky niekedy po anglicky a spievala si happy birthday po anglicky...tak mi napadlo ci jej mam vysvetlit co to znamena alebo ju nejako ucit slovicka, alebo ako vysvetlit ze niekto rozprava inou recou...

abbey1
9. aug 2021

@hruska91 Myslím, že netreba nič vysvetľovať. Deti toto neriešia. Nechaj ju prirodzene nasávať. Len jej daj možnosti a podnety.

mamandrea
31. aug 2021

@hruska91 ja učím angličtinu a určite odporúčam rozprávky, ideálne také, ktore pozná v slovenčine naspamäť. Nemusíš byť native speaker, stačí dvojjazyčná kniha a rozprávky v telke. Ja som rodičom vrelo odporúčala cartoon network. Nejde o to, aby vedel rozprávať, ale aby prestal rozlišovať jazyky. Takto z neho vyrastie bilingválne dieťa a slovnú zásobu bude dopĺňať súbežne v oboch jazykoch.

dodo777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mandarinka555
17. apr 2022

@hruska91 Mňa len zaráža, prečo to dieťa nebombardujete angličtinou..nemčinou...frncúžštinou a čínštinou-----a potom prásk!!!!! To decko nevie, kde sa píše mäkké i a kde ypsilon v slovenskom jazyku...ale hlavne, že mamička je "in"