Bojíme sa vetra

milka1978
30. jún 2016

Ahojte. Potrebujem poradiť. Môj mladší syn sa bojí vetra. Minulý rok sme prerábali strechu a vtedy sa spustil strašný lejak so silným vetrom. A v tom nás vytopilo, keďže strecha bola v rekonštrukcii. Odvtedy sa bojí vetra. Dažďa už ako tak nie ale vietor nám robí stále problémy. Neviem ako by som mu to vysvetlila. Stále keď sme vonku a silnejšie zafúka, hneď sa rozplače a uteká domov. Máte podobné problémy? Viete mi poradiť nejaký trik? Ja som už vyskúšala snáď všetko. Ďakujem

timea7
30. jún 2016

@milka1978 treba tomu dať čas, dostatok času. Neviem, čo všetko si skúšala, hovor mu, že vetrík je kamarát, roztočí vrtuľku - papierovú, vezmi mu ju von, že bez neho by neletel šarkan, aj keď nebude chcieť hneď ísť s ním von, nech sa pozerá cez oblok, ako ho napr. manžel so starším synom púšťa. Môžete spolu vyrobiť malých šarkanov - len kosoštvorec vystrihnutý z papiera, nech on sám dolepí alebo dokreslí oči, ústa, uviažete mu do jedného rožka špagátik a môže s ním behať po vonku. Ak by nechcel, zase nech sa len pozerá. Deti majú radi aj robenie bublín s veľkým bublifukom, keď sa nemusia fúkať, ale urobí to za nás vietor. Aj nafúknutý balónik na špagátiku nie je zlý, Skúšaj, ale netlač na pílu, držím palce.

marionmarion
30. jún 2016

ak sa boji, tak by som skusila nenutit ho byt vonku ked fuka vietor. Samozrejme kym to nie je nyvhnutne. A snazila by som sa mozno najst nejake videa, rozpravky o vetre kde je vykresleny pozitivne, skuste dat do okna zvonkohru, vysvetlit mu ze to vietor hra, alebo vrtulu, takto nejako nenasilne mu ukazat ze vietor nie je zly...ak to nepomoze, poradit sa s o psychologom. Drzim palce...

jumama
30. jún 2016

Aky je velky, rozumie uz rozpravkam? Ja by som mu skusila porozpravat rozpravku podobnu tomu, co sa vam stalo, ako niekto staval domcek a vytopilo ich a zafukalo. Ale ta rozpravka by mala dobry koniec - vietor by sa zmenil na dobry vietor, co im za odmenu, ze im nieco pokazil, tak im pomohol. Napriklad by sa to mohlo odohravat na rozostavanom veternom mlyne, a ked vietor videl koko neplechy narobil, tak ked bol mlyn dostavany, vratil sa a pomahal im mliet muku na kolaciky. Raz som citala navod, ze takto sa da dietatu pomoct prekonat zly sen. Vacsinou sa na nieco strasidelne zobudia a treba im teda povedat, ze keby snivali snicek dalej, ze by to pokracovalo k dobremu koncu a vymysliet im ten dobry koniec.

timea7
30. jún 2016

@jumama to je veľmi pekný nápad, ja som tak raz v škôlke nechala deti zmeniť koniec rozprávky, lebo sa jeden chlapček príšerne bál vlka.

milka1978
autor
1. júl 2016

@timea7 dakujem za radu
Tie bunliny sme ste neskusali. Inak vsetko co si napisala ano. Mozem len dufat ze to rychle prehrmi ale dakujem ten bublifuk je dobry napad

milka1978
autor
1. júl 2016

@marionmarion
ďakujem za tip, zvonkohrama nenapadla. určite vyskúšame 😉

milka1978
autor
1. júl 2016

@jumama určite skúsime aj túto možnosť. Je to super, ak mi má niekto poradiť. samy s manželom sme užboli v koncoch 😉

milka1978
autor
1. júl 2016

Ďakujem Vám veľmi pekne dievčatá, za rady a tipy. Určite všetky vyskúšame. Dúfam, že to rýchlo prejde, lebo keď pôjde v septembri do škôlky a pôjdu sa učiteľky prechádzať s deťmi vonku a náhodou zafúka, neviem čo budu s ním robiť. Ďakujem ešte raz 🙂

zan33
1. júl 2016

@milka1978 neboj, mozno to v skolke prejde rychlejsie, ked uvidi ze ostatne deti su v pohode. Hlavne sa nestresuj 🙂 Neboji sa bezdovodne. Zazil co vietor napachal, tak v nom zostal strach. Casom ho to prejde, je to male dieta, je prirodzene ze sa teraz boji. Ked ste mu vsetko vysvetlili, tak len trpezlivost 🙂 A davat mu pocit istoty ze nic zle sa nezopakuje. Zazila som dieta co v amoku vrieskalo ked zbadalo na strome živicu. Vraj sa prilepi a nikdy neodlepi. Bolo to relativne velke dievca. To uz bolo na zamyslenie 🙂 Drzim palce a prajem pekne pocasie bez vetra 🙂

timea7
1. júl 2016

@milka1978 je možnosť, že pri učiteľkách bude normálne kráčať, ako keby sa nechumelilo. Mne sa pár krát stalo, že mi mamina hovorila, že sa dieťa bojí psov, smetiarov, sanitky a ja som na ňu vyjavene pozerala, že čo mi to hovorí. Deti keď videli iné deti, že si smetiarov, sanitku nevšímajú. chovali sa tak isto. Ale určite učiteľku na to upozorni. Držím palce, aby to skoro odoznelo, ešte ma napadlo, čo ventilátor v miestnosti? Fén? Môžete sa na vietor hrať.

milka1978
autor
2. júl 2016

@timea7 nie toto určite nie ... skúšali sme fén aj ventilátor taký stolový ale nie.... hneď utekal z izby preč s plačom .... ale určite o tom upovedomím učiteľku aby boli pripravené, no myslím, že ani deti to nezmenia. syn je dost taky ciciačik 😵