Deti vychovávame kontaktnou metódou. Mám nechať syna v škôlke?

mamucka
25. sep 2012

Potrebujem radu. mam syna 3r a dceru 2mesiace. deti vychovávame kotntaktnou metodou a teda sme na seba dost naviazaní, syn nemal nikdy problém adaptovat sa a kludne ostal v klektíve detí aj sám. je usmievavý, veselý, šikovný no minulý týžden začal chodiť do školky, celý týžden sme mali ráno cirkus a aj po príchode, bol smutný ked bola o školke reč, v noci sa budil a behal po dome s hysákom, že on nikam nejde. bol tam len 2hodiny, viac mi ho tam nechceli nechat, tento týždeň je doobeda a az budúci týždem bude na celý den. zasa je ráno cirkus, a ked pre neho prídem, tak je taký smutný, vážny, že tam nechce byt, povie mi čo robili, a že ma čakal kedy prídem. učitelky ho chvália, vraj je velmi šikovný a bezproblémový. On je totižto prisposobivý, urobí, čo sa od neho očakáva, ale vidím na nom, že sa tou školkou trápi, až mi to srdce trhá. Najradšej by som ho nechala ešte doma a skúsila to neskor ked trochu "dozreje" len neviem či je to sposobené tým, že je tam tak krátko a počkat ked tam bude celý deň ako bude reagovat. mám doma dalšie dieťa, takže pre mna by nebol problém mať ho doma. poraďte čo by ste urobobili?

ichbinich
25. sep 2012

Ja tiez praktizujem attachment parenting, a som plnym zastancom pomalej adaptacie.
Ja som bola v trosku inej situacii, syn isiel v 21 mesiacoch do jasli a ja do prace. Pocas adaptacie som pracovala z domu, aby som stihla viac pracovat, a nie travit polovicu casu v autobuse...
Zvykal si pomaly a dlho, v case, ked ine deti tam uz aj spali, ja som este s nim bola vnutri. Uplne bez placu to nebolo, ked som odchadzala, plakal trochu vzdy, trvalo to asi mesiac. Ale vzdy coraz kratsie a nakoniec som este ani nebola vonku, uz neplakal. A potom z jedneho dna na druhy ma "vyhodil" 😉 Krici mi papa, ani som nevedela ako.
Ked tam mal prvy krat spat, tak tiez chvilu plakal, ale uz poznal opatrovatelky a uz im doveroval, tak sa dal ukludnit.
Trvalo to velmi dlho, kym sme nabehli na rezim od ca. 8 do ca. 16, ale to bolo sposobene aj chorobami a Vianocnymi prazdninami. Kedze som ale aj tak pracovala z domu, nemusela som nic silit a nikde sa nahlit.
Podla mna je vyhoda adaptacneho programu, ze sa da detom vysvetlit, co sa bude diat a kedy pre ne prideme. Teda pripravitho, "zajtra sa s ostatnymi detmi naobedujes a potom pre teba pridem". Potom zase "poobede si pojdes s ostatnymi detmi oddychnut a potom pre teba pridem".

Ja by som to skusila vydrzat. Hlavne sa poobede venovat mu intenzivne. Ja viem, pri babatku to je tazke, ale proste ze doobedu sa venovat plne babatku a poobede sa viac venovat starsiemu synovi. Aby nemal pocit, ze je "odsunuty", na vedlajsej kolaji. Ale urcite sa treba uprimne porozpravat s vychovavatelkami, ako to naozaj prebieha. Nie, aby povedali, ze to funguje, ale ako to je naozaj. Musis im doverovat a vediet, ze tvoj syn je v dobrych rukach a ze mu je dobre. Ak mas v tomto smere pochybnosti, musis sa s nimi otvorene porozpravat. Ale to podla toho, co pises, tak nie je. Podla vsetkeho je to skor kombinacia dvoch novych situacii - skolky a surodenca. A na to treba hlavne trpezlivost.
Vsetko dobre!

mamucka
autor
25. sep 2012

@milka1978 neviem preco, no nechcela, ja si tiem myslím, ze keby tam bol hned od zaciatku celý den, tak by vedel co ho caká, takto tam len prisiel, spamatal sa ze je tam a uz som isla pre neho..preto chcem pockat kým tam bude celý den, a az potom sa rozhodnút co a ako dalej..len ma trápi to, ze sa trápi, keby som musela chodit do práce tak by som na to asi tak nemyslela, len ked som doma tak ma to zoziera..

@luciferkax mam maleho 🙂 ale suhlasím s tebou, len nechceli mi ho zobrat hned na celý deň,.

@molka
@monda17
@keziah
@andrea999
@galaxy a baby dakujem, fakt ma to trapi a aspon sa mi ulavilo,

lilysk
25. sep 2012

@mamucka Ahoj urcite by som mu dala nejaky cas pauzu -ak moze byt doma tak radsej vyrovnane dieta doma ako potom aby mal nejaky problem .Je urcite rozdiel ked dieta trucuje a ked vidis ty sama ze ma z toho traumu .Ja osobne som akoze vo vychove zasadova aj su pravidla u nas a nediskutujem ,ale pokil dieta by mi takto reagovalo urcite by som este pockala ak sa da .
Moja znama mala ten isty problem a dieta ,,nasilu ,, vodila do skolky ,lebo ved vsak s zvykne a tieto reci iste pocuvala a teraz vlastne o rok neskor je z jej dcrey jedno neprijemne dieta -zatrpknuta ,bije sa , ofukuje ,odmieta ine deti ,matke vycita ,ze ju nema rada ....no proste je problemove dieta a bola jedna krasna usmiata tvaricka ....Moja dcera uz vyhlasila ,ze sa s nou nechce kamaratit ,lebo je zla ...☹(((

milka1978
25. sep 2012

@mamucka tak to ti verím ... ja som prvý týždeň ani poriadne nejadla a myslela som len na to, čo práve v škôlke robí ... ešte aj teraz ked sa ráno zobudím tak mám také čudné brucho ad myšlienok ako dnes ráno pôjdeme do škôlky .... no ked prídem domov tak musím niečo robiť a nemyslieť na to, inak by som sa asi zbláznila 😀 a hneď utekala po neho ... no viem, že nemôžem inak si nezvykne a potom budem mať problém ... jednoducho je to moje prvé dieťa a neviem čo ma ešte s ním čaká , verím, že pri druhom to bude už oveľa ľahšie a iné

mamucka
autor
25. sep 2012

@ichbinich tak to skusime este vydrzat, ja mu vysvetlujem, aj vcera som mu pekne povedala, ze uz ostane s detickami dlhsie, ze sa pojdu aj pohrat von atd. samozrejme protestoval ale aspon vedel co ho caka a ze ho tam nenecham..
poobede sa spolu hrame, ideme von, myslim, ze nema pocit ze je odsunuty, len by chcel byt s nami ked vie, ze sme doma.
učitelkám verím, pani ucitelka ktoru ma mi otvorene povedala, ked bol smutný a tak, toho som sa aj ja obavala aby ma neklamali aby som bola kludna. vraj po odchode manzela hned prestane plakat, chvilu tak chodi a pozera apotom sa hra...ked po neho pridem tak sa zasa rozplace a rozluci sa s ucitelkou zo slovami, ze on uz nepride..
dufam, ze aj my dospejeme k takému stadiu, ze ma vyhodí zo skolky... 🙂

mamucka
autor
25. sep 2012

@milka1978 ved to, babatka nam odisli do skolky a my nenvieme co zo sebou..

anjelicek26
25. sep 2012

@mamucka podla mna si rozlutostena zo skolky skor ty.ako on, si na neho zvyknuta, chyba ti. Toto dieta podvedome vnima. prosim ber skolku ako prinos a nechat ho doma ani neuvazuj. hlavne teraz v zime ked sa neda tolko chodit von budes mat doma na smrt unudene dieta, ktoremu budu chybat kamarati a program.

milka1978
25. sep 2012

@mamucka asi tak ..... ty už mas aspon druhe ja si na neho ešte musim počkat 😀

luciferkax
25. sep 2012

@mamucka hih, prepáč 🙂 🙂 neviem prečo som čítala " o dievčatku" :D :D

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka211
25. sep 2012

@mamucka
Podla mna je blbost ze kazde dieta potrebuje kolektiv v zmysle ze kazde dieta ma ist v 3r do skolky lebo inak mu to bude strasne chybat ... snazili sa nas o tom presvedcit komunisti aj feministky aby zdovodnili preco treba zeny nahnat cim skor do prace. Ak ma kontakt s detmi na ihrisku, pripadne v materskom centre a na skolku nie je zrely, tak pobyt v skolke urcite nepotrebuje. A pokial este nie je problem nechat ho doma, tak uz potom nie je o com. Ja by som pockala este tyzden-dva ci si nahodou nezvykne a ak nie, tak pekne domov a skusit znova o rok, o dva 😉
Pisem to lebo sama som na skolku nebola zrela ale vtedy sa inak nedalo, dva roky som preplakala a prevracala kazdy den a treti rok som uz bola zrela a skolka prestala byt horor.
Preto si myslim ze kazde dietatko by malo mat pravo ist do skolky az vtedy ked je na to zrele .. zial nie vzdy sa to z ekonomickych dovodov da ... ak vsak mas taku moznost, urcite ju vyuzi.

katia7
25. sep 2012

@mamucka ja by som ho urcite nechala doma, ale ja som asi nejaka hyperkontaktna matka 😀 aspon podla okolia, ja si to ale nevsimam 😎 mali sme to podobne, skolku som skusila pod tlakom okolia ked mal syn 3 roky aj ked sa osobne nestotoznujem s nazorom ze 3 rocne dieta je na to zrele(teraz neriesim pripady ked matka nema na vyber 😉 ), z mojho pohladu to bola chyba ale tak na prvych detoch sa najviac ucime aspon ja 😉 po 3 mesiacoch som ho nechala doma, vsetko sa dalo do normalu, chodili sme na ihriska, do detskeho centra, skratka aby nebol nejaky odlud z neho 😀 ale v zime sme v klude boli iba so sestrickou, nastupil do skolky teraz v septembri ako 5 rocny, je to jedno smele, rozumne, zrele, sebavedome a hlavne stastne dieta ktore v kolektive nema najmensi problem, do skolky rano uteka ako divy, domov chodi na obed, podla mna to staci, nie som zastancom dlhodobeho odlucenia ani v tomto veku a z coho sa mi od radosti tisnu slzicky do oci je ked vidim aky vztah ma so sestrickou, myslim ze je to tym ze boli tolko spolu ale nemam vedecke dokazy 😀 😎 😉

stanislava13
25. sep 2012

ahojte mamicky,myslim si, ze kazde dieta je ine ako aj kazda mamicka, kazdy mame iny zaklad na ktorom sme vyrastali a kazdy mame asi ine hodnoty. Niektore dieta sa hrnie do skolky ine ma traumu a stres. Treba pozerat na potreby dietata,na to ako zvlada situaciu a ak ju nezvlada, tak ho treba nechat doma. Najdolezitejsie je spokojne, stastne a vesele dietatko u matky a najdolezitejsie je obdobie prvych 5,6 rokov zivota. Dieta je prvorade ako peniaze, je ine ked mamicka si to z financnych dovodov nemoze dovolit a nevysla by z penazi ktore ma a musi ist do prace. Myslim si, ze je normalne ked deti placu ale je neprirodzene brat ich od mamicky prec. Treba vyskusat skolku ale ak v kratkom case sa dieta neprisposobilo a ma nejaky problem, odpor, traumu, rozhodne tam dieta nema co robit. Musi dozriet, este neprisiel jeho cas. A ked Tvoje dietatko ma v noci taketo strasne stavy, rozhodne by som ho nedavala do skolky, ma velku traumu co sa v buducnosti moze prejavit. Trapi sa dieta, trapis sa ty, chybate si navzajom, potrebujete sa. Si doma s babatkom, tak nemas nad cim uvazovat, nechaj si dieta doma este rok, Tvoje deticky budu mat krasny vztah, zvyknu si na seba, bude im spolu dobre. A budes spokojna aj ty, lebo aj Tvoje dieta bude spokojne. Ja mam 6 rocneho syna, vzdy chodil do skolky len na doobedie, tento predskolsky rok zacal aj spavat, povedala som si ze vyskusam,a le nie je spokojny a po 2 tyzdnoch spavania v skolke som presla opat na doobedie v skolke a bohate to staci, sme radi spolu, hrame sa spolu, chodime von, doma vo velkom strihame,lepime, citame a vsetko robime spolu, obaja sme tak velmi spokojni, mame spolu krasny vztah, ja som ta ktora ho ovplyvnuje a nie ludia okolo mna ci ine deti, o vsetkom sa porozpravame a takto sa nam to obom paci. Mam dcerku, ktora ma 3,5 roka. Pred rokom chcela ist do skolky velmi, prihlasila som ju, ale nezvlada to, nechce chodit do skolky ani na doobedie, skusali sme tri tyzdne a dospela som k rozhodnutiu ze je nezrela a idem zrusit skolku a skusime o rok. Nebudem ju nutit chodit tam,nestoji mi to za to. Pracu nemam a som na predlzenej neplatenej materskej, financne sa uskromnime a hotovo, jej spokojnost, radost a pokoj je pre mna ovela dolezitejsie ako peniaze. A takto mam dost casu na obe deticky a mame spolu krasny vztah, myslim si ze prave v najutlejsom detstve sa buduje vztah medzi matkou a detmi. Je to len moj nazor, ale za kazdym rozhodnutim je aj zodpovednost a dosledky.

katka0905
25. sep 2012

ja by som ho urcite nenutila, ked teba k tomu okolnosti nenutia. Kamaratka ma syna, ktory sa choval podobne, ako tvoj, tiez mal tri roky a a nastupil do skolky. Nechala ho doma cely rok (ma este rocne dieta) a potom skusila o rok zase, a teraz sa jej tam sam pyta, a je velmi spokojny... neviem, mne sa niekedy zda, ze tie deti mozu byt aj v niecom mudrejsie ako my, a ze ked nieco nechcu, moze to mat svoje skryte dovody a opodstatnenie... isto by som ho nenutila.

reanda
25. sep 2012

@mamucka nechala by som ho doma

sagatka
25. sep 2012

Mám dve detičky, 2,5 r. a 1 r. a myslím, že nie každé 3 ročné dieťa je osobnostne zrelé pre nástup do škôlky a je skutočne hlúposť tvrdiť, že každé 3 ročné dieťa potrebuje kolektív. často je to len tlak okolia a akási móda. S mladším dieťaťom som doma a staršie treba dať do škôlky...
to ako tvoj synček prežíva adaptáciu v škôlke, nie je celkom bežná reakcia a určite to treba citlivo riešiť. môj názor je, že pokiaľ môžeš, nechaj ho radšej doma. v istote a bezpečí... on bude vedieť, že maminka pomôže, keď je mu zle. a keď sám spevnie, pôjde do škôlky rád a hlavne bude na to dosť silný.