Dieťa do škôlky od 2 rokov - negatíva a pozitíva

petruska1212
3. nov 2015

Ahojte.chcem dat dceru do skolky po dovrseni 2 rokov.zaujima ma vas nazor,vase skusenosti ktore ste to zazili pripadne o tom tiez uvazujete. Ako podpori vyvoj? Nebude sikanovane zo strany starsich deti? Odplienkovana je,len este nerozprava,len zakladne vyrazy ktorymi sa dorozumie s nami,dakujem za postrehy a rady

sense
4. nov 2015

moja chodi do jasli od skor ako dva roky nijako tym neutrpela nie je permanentne choraa, ano potrebovala cas na adaptaciu , ale to potrebuje aj trojrocne dieta.... nikto ju nesikanoval , popravde hrava sa prave so starsimii detmi, mozno to bude aja tym ze podla tabuliek je trosku po predu...a co hodnotim ja akao pozitivne - je stravovanie...v skolke zje aj to co doma nezje...

sorciera24
4. nov 2015

@petruska1212 mojho som dala do skolky presne ked mal 2roky...nelutujem toto rozhodnutie! jedno z najlepsich rozhodnuti ake som urobila!....on je velky extrovert, spolocensky, priam prahol po spolocnosti.....bol v triede 2-3rocnych...cize vsetci tam boli taki ako on, vedel povedat dokopy asi 10 slov....ziaden problem....o pol roka sa tam rkasne rozrozpraval.....
ani den v skolke neplakal!.....dokonca sme neskor menili skolku, tam tiez nie....proste skolku miloval...naucil sa tam vela, ale halvne pozitivum vidim to socialne, hra s detmi, ako sa k dsebe maju spravat, poziciavat, spolocne stolovanie, a bol stale von.....toto by som mu doma nikdy nedala....pre mna najidealnejsi vek.....s maldsim planujem detto......3 a viacrocne deti si uz viac uvedomuju podla mna a tak boli aj uplakanejsie prve dni.....ale nie ej to pravidlo, samozrejme a vsetko azvisi od dietata....
jedine negativum, ale to je jedno kedy ho das, ci v 2,3,4och.....chorobnsot, ten prvy polrok-rok...proste ako pride dieta do kolektivu, tak si zvyka na rozne bacily, no a v niektorych skolkach ich moze byt neurekom, ekdze aj chore deti sa tam objavuju:/

lusiya
4. nov 2015

Aj ja mám dvojročnú dcérku,ktorá nastúpila do škôlky,chodí tam s bračekom(4r) a je jej super..každé ráno sa teší na deti,pani učiteľky..tiež nerozpráva,no dorozumieť sa vie 😀 No a ja som doma s 9 mes. dcérkou,takže zatiaľ super 🙂

petruska1212
autor
4. nov 2015

@sorciera24 f
@lusiya
@sense chodia na cely den deticky ci len na 4 hod?

lusiya
4. nov 2015

Na celý deň,už o siedmej ráno je oblečená,umytá a volá brata,ktorý sa nevie odtrhnúť od rozprávok 🙂 a chodím po nich okolo štvrtej

sense
4. nov 2015

@petruska1212 moja choidla najprv 2x do tyzdna do druhej a teraz chodi 3X DO tyzdna na cely den, skolka je sice otvorena od siedmej do polsiedmej vecer ale my chodime po nu o stvrtej, hned po olovraante . a rano o osmej

sorciera24
4. nov 2015

@petruska1212 moj chodil hned na cely den.....aj ucitelky povedali, ze je to tak lepsie......ja osobne nevidim vyznam najprv dat dieta doobeda a potom po mesiaci alebo kolko mu spravit dalsi sok, ze tam ma zrazu spat...naco? takto od azciatku vie, ze sa v skolke aj spi a poobede pride mama...

katarinamarkova
4. nov 2015

@petruska1212 2 z 3och deti som dala do skolky vo veku 2r.2mes. cca......tu strednu 3r.2mes.( bola som na rodicovskej - jediny dovod preco )
nevyhody? negativa?
- ziadne ma nenapadaju
vyhody? pozitiva?
- vyblaznene, vystastnene, vyhrane deti
- novi kamarati
- nove skusenosti
- kooopec vykresov, tvorenia 🙂
- pesnicky, basnicky
- to co som doma robila za nich v domneni, ze to este nevedia, sa do par dni naucili zvladat samostatne.....celkovo to bolo- JA, JA, JA - sam, sama, donesiem, upracem, obleciem.
- vychytanie bacilkov este pred nastupom do skoly 🙂

ale kazde dieta je ine, tak ako aj kazda mamicka je ina......lebo nie len dieta, ale aj pristup maminky straaasne vela spravi.

hamca
4. nov 2015

@petruska1212 ja som tak dala na skusku starsiu dcerku, mala cca 2,5 roka a kedze svokra robila v skolke, tak ju zobrala. Ale nedopadlo to dobre, kedze to bola skolka na dedine, v jednej triede boli deti rozneho veku a tych starsich sa fakt bala. Predsa to neboli rovesnici na ihrisku, ale niekolkohodinove hukanie starsich deti.

hamca
4. nov 2015

@petruska1212 a este cosi ma napadlo. Nezabudaj na to, ze ti zo skolky bude nosit bacily. Starsia uz isla do skolky, mladsia ma takmer 2 roky a zrazu su moje zdrave deti uplne prec. Obe baby uz mali od septembra 2x antibiotika a mladsia uz 6 tyzdnov kasle a sopli a uz sme i my i doktorka z nej zufali. A to doteraz sme fakt choroby nepoznali, max nejake sople a baby som teda riadne otuzovala, vonku sme boli vzdy a za kazdeho pocasia.
Takze zvaz, kedze mas doma male babo.

vierkac
4. nov 2015

Moj je augustovy a od septembra chodi 2x tyzdenne do jasliciek. Velmi som sa toho bala, ale teraz si to neviem vynachvalit! Tesi sa tam hned rano, vybehne za detmi, konecne sa naucil samostatne jest, uplne na nom vidim tie nove vedomosti a skusenosti. Sme vo FR, pred nastupom po francuzsky rozumel len velmi malo, len teraz zacina rozpravat... ale po 2 tyzdnoch mi ucitelka povedala, ze uplne zjavne uz nema problem, participuje na vsetkych aktivitach! Ja jednoznacne odporucam 😉

cinnamon111
4. nov 2015

Moja dcéra nastúpila do škôlky ako 2,5 ročná. Nikdy v nej neplakala, počas celého školského roka bola chorá 4-5 krát, pocikala sa raz. Veľmi jej prospelo byť medzi detičkami....veľa sa tam naučila, jednoducho - odkukávala od detí. Obliekať, obúvať sa, sama chodiť na WC, umývať si ruky, zuby a pod. A to podotýkam, že nastúpila do škôlky ako úplné teliatko - takmer nerozprávala, ledabolo sa pýtala na WC, nevedela sa sama poriadne najesť ani napiť z hrnčeka.....no nič. Práve pre to tam šla, aby sa pekne s deťmi priučila. Je pravda, že sme mali šťastie na pani učiteľky a boli v triede maličké deti, také ako ona, maximálne o rok staršie.

doodka
17. dec 2015

Tiez som zvazovsla dat maleho od 2r do skolky, len on strasne malo rozprava, na cikanie a kakanie mame signali a potichu povie cssss, ucitelka by nemala cas len jeho sledovat....a na vyse, rozpravala som sa s byvalou riaditelkou skolky 30r robila (uz je na dochodku) povedala mi ze pokial nemusim, nech ho ani nedavam, 2r je strasne malo, take dieta potrebuje mamu, strasne vela to robi z ich psychikou....ano aj moj syn ma rad deti, aj sa pyta do skolky ( mame ju pod oknom) lakaho ho, lebo su tam nove hracky, pohral by saz a siel by domou. Ked vydim yie 2-3deti, vonku, nehraju sa spolu, kazde zvlast, kazde zbudzduje na seba pozornost. Navyse 2r dieta nevie ci to co robi je spravne alebo nie, navyse ak je v triede nejaky cirkas, vsetko zle bude po nom opakovat. Ta byvala riaditelka mi vravi, najlepsi vek pre dieta na skolku su 4roky, vtedy je dostatocne zrele a schopne sa hrat v kolektive.....len ta nasa matetska je do 3r :/

evittam
17. dec 2015

@doodka Tak to pozdravuj tú tvoju riaditeľku s 30-ročnou praxou....Si uvedom aká je to prax - prepáč, ale zastaralé názory.....Môj syn išiel do jaslí ako 2,5 ročný - super sa adaptoval-už predtým bol zvyknutý na detský kolektív, ešte viac sa rozrozprával a všetko bolo v poriadku-nejdem sa rozpisovať....A áno dieťa potrebuje matku-otca-rodinu a to celý život nielen do 4 rokov a to, že je pár hodín v jasliach,v škôlke ešte neznamená, že "prichádza o matku"....A byť doma 4 roky len s dieťaťom - no tak to tiež nie je najlepši nápad. A to či bude opakovať "zlé" alebo "dobré" veci tak to je normálne - doma alebo v rodine to myslíš robiť nebude?! Ale každý ako chce....Niektoré matky sú doma aj celý život, lebo im to tak vyhovuje...Napríklad s mladšou dcérkou chodím pravidelne a intenzívne do detského kolektívu od 9.mesiacov a poviem ti že ten rozdiel vo vývoji a všetkom je krásne vidno 😉

natalym
17. dec 2015

Moje deti - jedno 2,5 roka a druhé 2 roky išli do škôlky. Normálne to zvládli, nebol s ničím problém, troška sme plakali, tá menšia, ale zvládli sme to. 🙂

sorciera24
17. dec 2015

@doodka boze, ako ansa generacia prezila na jaslaich 😀 mam opacny nazor a achvalabohu nase ucitelky a riaditelky tiez.....ano, deti do 3 r. sa spolu nehraju...to je vyvinova psychologia, tam sa neda nic urobit, to je dane, ale vsetko ostatne...moj v 2r. siel do skolky, nerozprval skoro nic, ukazoval, pytal sa na WC, jedol sam a skolku miloval, prahol po nej, pytal sa medzi deti (aj ekd sa spolu nehraju), vnimaju kolektiv, aj to okolo seba.....a preco by mali robit zle?.....dobre ucitelky si to vedia ukorigovat......
z mojho pohaldu, si zas mensie dieta lahse zvyka na kolektiv (moj neplakal v skolke vobec) ako 4rocne, kt. bolo dovtedy len s mamou....uz viac vnima...je to zlozitejsie, ale nie pravidlom....
to, ze dieta vzbudzuje pozornost je normalne, deti su od narodenia sebci....aj to sa da zvladnut, nie kazde sa trieska o zem, ze.....
ja osobne planujem dat aj mandlsieho od 2r. .....uz teraz sa doma nudi a pyta sa k detom......ale zalezi od dietata......ja som rada, ze mam spolocenske deti a nelipnu na mne este v 5tich rokoch....
popravde, aj mna by asi porazilo byt doma 3 a viac rokov.....
a mnohe ucitelky ti mozno povedia opak, lebo potrebuju meisto pre ine, starsie deti 😀 ....ale fakt to tak nemusi byt.....som rada, ze u nas s tym problem nemaju a vedia si poradit so vsetkymi detmi velmi pedagogicky 🙂

sardinka335
17. dec 2015

Nečítala som všetko, ale ja mať doma situáciu, že mam 5 mes. a taku dcerku ako je tvoja, že je v pohode, tak to minimálne skusim - na doobeda určite. Taký program aký ma dieťa v kolektíve mu doma nikdy neurobíš to je nerealne. A ked to nepojde tak potom to budeš riešiť a nie dopredu sa obavať vecí čo nemusia vobec byť.
Ja mam momentalne za sebou pomaly prebdenu noc čo mam doma 5 mesačnu a som rada, ze ostatne deti su het! Sedim tu, lejem sa kavou a pozerám čo treba spraviť kým sa to dovalí domov....mala konečne spí. Kde by som mala energiu ešte robiť program niekomu.
A čo sa týka tých bacilov - je to tiež individiálne, na niektore dieťa sa nalepí kazdy prd a niektore je ako diva burina - ako tie moje. A okrem toho deti mi chodia do školy, dcera je prvačka a čo teraz sa budem bať ze donesie sestričke bacili? do školy sa chodiť musí a aj tam su chore deti.

burka8
17. dec 2015

Moja dcéra išla do škôlky keď mala 2roky. Žiadny problém nebol. Nikdy neplakala, rada tam chodila. Ale k tomu musím dodať, že ona vo vývine väčšine prebiehala rovesníkov. Mnohý ani nevedeli v triede ,že je o rok mladsia. Ona rozprávala všetko a čisto. Nikdy sme nenosili domou pocikane posteľné pradlo, ako veľa rodičia ostatných detí. V čom bolo vidieť, že je mladšia, bolo, že na začiatku sa nechcela zapojiť do tých spoločných hier.

zuz02
17. dec 2015

Ako to tu citam, tak co mama, to iny nazor. Kazda z nas ma vlastny nazor a vlastnu skusenost, takze je len na tebe, ako to ty citis. Ja mam tri deti a tretia dcerka sa mi narodila v septembri, ked mal stredny syn presne 2 roky 8 mes. V tom case bol so mnou doma, ten najstarsi chodil do predskoly. Bolo mi smutno, ze sa tomu strednemu nemozem venovat. Je velmi spolocensky. Malu bolo treba dojcit, seba sprchovat po porode, doma aj navarit a popratat. A kedze v skolke bolo miesto pre neho, tak mi ho riaditelka od novembra vzala na pol dna. A mozem povedat, ze to bolo super. Syn uz v tom case bol zrely skolku a kedze tam chodil aj starsi brat, tak sa z toho tesil, ze aj on je uz velky. Chory ani velmi nebyval, pretoze vela bacilov nosil uz zo skolky ten najstarsi a najvacsiu chorobnost mal do roka a pol. Od vtedy mame s chorobami pokoj. A to iste aj najmladsia. Tym, ze je septembrova, tak do roka bola chorlava z bacilov, ktore sme mali zo skoly a skoly. Teraz ma 2roky a 3mes.a musim povedat, ze za posledny rok nic vazne neprekonala. Verim, ze uz na tie skolkarske bacily si uz vybudovala ako-taku imunitu.

doodka
17. dec 2015

Bol to len moj nazor, ak sa niekomu nepaci nemusi reagovat, a nevravim ze musime byt do 4r doma, ja to tiez tak neplanujem, len som tym chcela povedat ze podla mna su 2r na skolku malo....ale vela zalezi od dietata, mam kopec znamych, ktore deti to zvladli, ine sa vratili na natersku lebo na dieta to malo velky vplyv.....samozrejme zalezi aj od situacie, ak to finance doma nevychadza a mama musi do prace, nema co ine robit, som rada, ze mozem byt doma s malym, uz nikdy viac nebudeme tak dlho spolu doma.

thea77
17. dec 2015

Ja som dala dceru do sukromky ako 2rocnu kvoli praci na dolezitom projekte a uz nikdy by som to neurobila. Nepamatam si vobec nic co sa za ten rok naucila, mala som tolko prace, ze som pre nu chodila ako pre poslednu a rano som bola nervozna ked nechcela zjest nejake kupovane ranajky z obchodu, pretoze som nemala cas spravit jej nieco doma. Takze som dala vypoved a potom som si to s nou vynahradila a uzila. Ten strateny cas mi ale nikto nevrati. Takze ak sa este dockam dalsieho dietata..tak to urobim urcite inak. Ziadne peniaze za to nestoja. Mne urcite nie.

vierkac
17. dec 2015

Ako, mam pocit, ze ucitelka, ktora tvrdi, ze dieta je pripravene do skolky az od 4r. bola hlavne leniva sa detom kompetentne venovat! Ona radsej spausalizovala situaciu. Je jasne, ze v tom veku uz deti plynule rozpravaju, zvladaju svoje emocie, su viac-menej samostatne. No co, nie je s nimi proste tolko roboty...
Kazde dieta je ine, ale vacsina deti uz od 2r zacina byt na kolektiv pripravenych. Samozrejme, netreba nic tlacit, ale skusit sa da. Poznam tu mamicky, co skusili, neslo to, prebrali situaciu s ucitelkou, psychologom, dieta vzali a skusili o 4 mesiace - ako vymenene! Medzi 2 a 3 r. zivota este nastava neskutocne rychly vyvin, proste za par mesiacov sa moze vsetko zmenit. Ide o profesionalny a citlivy pristup, co vsak asi nie v kazdych jasliach / skolke existuje.

bocianka123
17. dec 2015

@sorciera24 súhlasím s tvojim príspevkom, deti sa do určitého veku nehrajú SPOLU, ale VEDLA SEBA ... hoci vnímajú , že je tam aj niekto iný, ale jednoducho ten vývoj je takýto. ja to vidím na mladšom teraz a aj v škôlke tvrdia, má 4,5 r. preč a až teraz začal zapájať ostatné deti aj do svojej hry... príp. sa on sám začal zapájať do hry, alebo ked vidí vonku deti, tak sa ide a zapojí... vidím to na ňom, dozrieva... dovtedy len on pozoroval, prípadne bol pozorovaný ... takže tak... A názor na dieťa 2r. a škôlka - moje obe deti išli do kolektívu (jasle/súkr.školka) od 2 rokov a tu sú, žiadne citové vyprahnutie na nich nebadať, skôr naopak. Majú rady/i (furt neviem aké y/i 😀) kolektív a aj ony/i sú v kolektíve obľúbené... A neplakali ani jeden ... alebo iba veľmi krátko, skôr nechápali, prečo deti plačú a podobne...
A ešte - tiež nechápem, ako mohla naša generácia prežiť v jasliach, do ktorých nás dávali tuším už od 6 mesiacov... či 9 mesiacov? pamätíte si to niekto? 😀

erienka
17. dec 2015

ja som po dlhom rozmyslani dala malu na pol dna do sukromnych jasli, ked mala 2 roky a 5 mesiacov a musim povedat, ze to bolo super rozhodnutie. Ani raz tam neplakala, rano sa tam vyslovene tesi, maju tam zaujimavy program kazdy den, ma tam rovesnikov, aj tam nieco zje (doma nechce skoro vobec jest) a KONECNE sa rozrozpravala. Este je tam len cosi vyse mesiaca, ale zatial mam len dobru skusenost. A to som sa bala, ze bude plakavat, lebo pomaly do 2 rokov bola hrozne naviazana na mna. Ale je pravda, ze do skolky som sa ju bala dat kvoli tomu, ci jej starsie deti nebudu robit zle

keysi
17. dec 2015

S Mgr. Evou Polákovou, detskou psychologičkou, a mamou troch detí sa rozprávame o škôlke.
Kedy je podľa Vás a podľa odborníkov, najlepší vek, kedy dať dieťa do škôlky? Je to individuálne?

Z hľadiska vývinovej psychológie je medzi batoľaťom a dieťaťom predškolského veku výrazný rozdiel. Batoľa (do 3 rokov veku života) môže byť umiestnené v jasliach. Toto zariadenie je však „zariadením pre dospelých“ a deti by si ho samé nikdy nevymysleli. Kdežto materská škola - škôlka - je „zariadenie pre deti“ a deti by si ho vymysleli, aj keby v dnešnej podobe neexistovali. Proste ich potrebujú.

Predškolské dieťa prekračuje hranice svojho najbližšieho rodinného kruhu a potrebuje si začať utvárať vzťah k druhým deťom, k svojim vrstovníkom. Obyčajne sa odporúča vek 3 rokov, nakoľko v tomto období končí aj rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka. Podľa môjho názoru je v 3 rokoch ešte skoro, v 4 rokoch je to možné a v 5 rokoch je to pre dieťa nevyhnutné.

erienka
17. dec 2015

@keysi presne kvoli tomuto rozhovoru, ktory som v minulosti citala, som tie jasle odkladala. Ja sa totiz dokazem kazdym takymto nazorom hrozne vystresovat. Prave kvoli tomu som aj malu kojila v noci az do 2 rokov, aby nebodaj nemala traumu, lebo na mamile tak hovorili. A nenormalne ma to vycerpavalo. Ale uz som si povedala, ze dost, nebudem sa uz riadit ziadnymi radami ani mamily ani ziadneho psychologa a dam na svoju intuiciu. Malu som na skusku dala na pol dna do tych jasli a ani si nevsimla, ze som odisla. Aj teraz, ked ju tam dovediem, tak mi pomaly ani nezakyva a bezi dnu. Ale ktovie - ako hovori Zdenka Jordanova v knihe Dieta ako Dar, nie je normalne, ked sa dieta v tomto veku tesi do skolky, asi ho mama v nejakom smere zanedbavala. Zeby som si zasa zacala robit stresy? 😎 😉

evittam
17. dec 2015

@erienka Jasné, šup šup sa stresovať - nie robím si srandu. Vieš, ja som sa nikdy neriadila a ani som nejak nečítala rady nejakých "odborníkov"....Na čo?! Každé dieťa je iné, iná osobnosť.....A taktiež všetky tabuľky, štatistiky a podobne - toto všetko je len na dve veci.......Všetko to spracovávajú ľudia, ktorí buď nemajú čo robiť alebo sa nudia....môj názor. 😉

@keysi To sa odporúča ale len na SVK? Nakoľko nikde inde tak dlho rodičovská dovolenka nie je.....Ale p.Mgr. má určite lepšie a bohatšie skúsenosti - pre niekoho dostatočný názor ale pre mňa určite nie - bludy.

vierkac
17. dec 2015

@erienka Akoby som to ja pisala!!! Presne moja intuicia a skusenost 😉

maja1982
17. dec 2015

moj maly chodil do jasli od 11m, mala od 2 rokov, zacali spolu... chodia uz rok a pol, super si zvykli, uz ani chori nebyvaju, su komunikativni, vela sa naucia, do skolky sa nesmierne tesie... jedine negativum je, ze mi ich nechceli vziat do skolky u nas v dedine, takze ich vozim spolu do prace, cize 40km, a aj na to zvykli, rano si pospia, poobede celu cestu prekecame a prespievame... inak ziadne negativum, len same pozitiva, bolo to zatial jedno z najlepsich mojich rozhodnuti ohladne mojich deti a som rada, ze som sa takto rozhodla. a ako sa hovori - stastna mama, stastne deti 🙂

keysi
18. dec 2015

@evittam Samozrejme, vec názoru... 🙂
Ten niekto, kto to vymyslel vie, čo hovorí..., niekde som čítala aj názor pediatra, škoda,že som ten článok nenašla, že začiatok dochádzky do škôlky a rodičovská dovolenka v trvaní 3 rokov má svoje opodstatnenie, preto ju dali do 3 rokov..., zahraničie by som neriešila. Nejdem tu posudzovať, či to môže mať nejaké "následky", to by som si netrúfla, toto všetko je len môj názor a zhodou okolností sa zhoduje s tým psychologičkiným. Ale nejdem tu začínať siahodlhú diskusiu, lebo podobné debaty končia nevraživosťou a kto by to riskoval, takto pred Vianocami, však? 😀
Len ešte podotknem, že som učiteľka v MŠ, dokonca tam šéfujem, takže aj dieťa si môžem prijať a napriek tomu to nechcem unáhliť..., dosť dlho som čakala na moju princeznú, sme ešte rady spolu, jedna pre druhú, chcem si ešte vychutnať RD, lebo však do dôchodku ďaleko.