Dvojročné dieťa ma stále bije

legatka
19. feb 2015

Ahojte maminy, chcem sa len spytat na radu, mam 2rocneho syna a asi pred mesiacom ma zacal bit, stale za vsetko ked sa mu nepaci, alebo len tak, furt ma facka a bije, niekde som citala ze mu to treba akoze vratit, skusala som aj toto ale vzdy sa rozplakal a chytil hisak, takze nic moc, mozno to je len to obdobie vzdoru a treba len vydrzat, ale uz mi to lezie na nervy ze ma vsade len otlka, som cela modrinova a furt sa len jedujeme..mate dajaku skusenost? dakujem

jana_eyre
19. feb 2015

@legatka ja som taketo obdobie vacsinou len ticho preckala - ked bil, zobrala som ho, dala do kupelne a kludnym ale doraznym hlasom som povedala, ze vyjst moze ist az ked sa ukludni.. vacsinou to fungovalo, ukludnil sa a vysiel von.. tak som to riesila aj pri neteri, ked som na nu davala pozor v podobnom veku..

neviem ale ci to bude fungovat na kazde dieta, to si asi musi kazdy najst vlastny sposob.. skus ho, ked bude bit, silno objat - trocha ho "prikvacit" a pockat, kym sa ukludni..

legatka
autor
19. feb 2015

no dakujem, objatie zatial, nic moc, to ma este vecsi hisak, ale tu kupelnu skusim...dakujem

nikolet_89
19. feb 2015

@legatka 1 by som dala na zadok a vynadala ano je maly a deti sa nemaju bit, ale aj oni musia mat hranice, je ine ked sa bijete v zapale hry ako ked len tak sa mu nieco nepaci a on ta bije to kde sme...po 2 he by som mu chytila ruky a pockala kym sa ukludni ak by sa neukludnil pri vysvetlovani, ze sa to nerobi dostal by na zadok zas nemyslim tlct ho do krvy, ale najst taku mieru aby pochopil hups toto sa nerobi mama sa hneva...chalani su ovela zivsi ako dievcata treba to podchytit

luna303
19. feb 2015

ahoj, moja dcérka toto robila 😖 keď sa jej nepáčilo strelila facku, manžel ju napomenul a schytal aj on.. tiež to bolo na narvy. Na moju zabralo keď som ju v tej chvíli bez bitky, len s ráznym napomenutím chytila za ruku a odtiahla do jej izby. Povedala som, že keď sa ukľudní potom môže vyjsť von a zavrela som dvere. V tom momente hneď prestala plakať. Samozrejme izba musí byť bezpečná a prirodzene som ju pozerala cez kľúčovú dierku aby niečo nevyviedla 😀 cca po 5 minútach som otvorila dvere. Vždy už bola kľudná a vtedy som jej vysvetľovala čo urobila zle a nech sa to už neopakuje! Zopakovalo sa to asi 3x tento postup a potom s tým úplne prestala, odvtedy už nikoho nebije 😉

skolara
19. feb 2015

To nemyslis vazne ze sa nechas 😔 raz by skusilo dieta na mna dvyhnut ruku. dvojrocne nedvojrocne isto musis urcit hranice ty a muž. Ked Vás teraz bije co bude robiť v puberte takze ked by na mna dvíhala ruku putovala by do izby a bola by tam sama a ja by som s ňou nekomunikovala až by jej to dokliklo ze prečo. tiež mam dieťa s divokou povahou a skúšala sa na mna zamachnut a stačilo raz 😎 Dvojročné rozumie nedaj sa tlct. 🙂

domak2
19. feb 2015

Ja tiez cucim, ze sa nechas bit az do modrin. 😕 Nebi ho naspat- to mu nema ako ukazat, ze bitie nie je spravne. Chyt mu pevne ruky do svojich a dorazne povedz NIE, vzdy ked to spravi, vysvetli , ze toto nie ak nepomoze uloz trest, ale s kludom a hlavne dosledne a vzdy. Ja pouzivam 1-2-3 metodu a ide za dvere- nezatvaram ich.

sue
19. feb 2015

Dosť sa obávam toho, keď tieto deti vyrastú.... Bude to riadne peklo,ale nie je to chyba detí, ale rodičov ! Uvedomuješ si, čo ho učíš? Že sa takto bude správať aj neskôr? Každé dieťa to vyskúša, ako milion iných vecí, ale od toho ťa má,aby si ho vychovávala...o dva roky ťa pošle do riti a necháš to tak???? Odporúčam to čo písali kočky vyššie + naštudovať terapiu pevným objatím a knihu Malý tyran ;)

katarinamarkova
19. feb 2015

@legatka to ta skutocne dokaze 2 rocne dieta zbit tak ze si modrinova?
skusenost? rada? ano...
nedovol mu to! dieta si dovoli len tolko, kolko mu dovoli okolie.
- ked ta capne igonoruj ho....ak to bolo preto ,ze nieco chcel, v ziadnom pripade mu to nedaj!
- ked ta capne tvar sa strasne smutno, kludne sa rozplac.....dieta viac chapu a rozumeju mimike, gestam ako slovam.
- a ano trosku, ak to je uz neunosne pomoze aj dietatu to vratit - nie vracat za kazdym - to by malo skor opacny efekt.....ale raz ci dvakrat mu ukazat, ze ved toto boli - samozrejme primeranym sposobom, aby ho to trosinku bolelo a aby sa mu v ziadno pripade neublizilo.

timea7
19. feb 2015

@legatka určite to dieťaťu nevracaj, tým mu len ukazuješ, že bitie je akceptovateľné a používajú ho aj dospelí. Ak sa dá, skús tomu zabrániť, ak stihneš, chyť mu ruku, pevne ho objímaj a rozprávaj mu, že aj keď je nahnevaný, iných udrieť nemôže, lebo im spôsobuje bolesť. Ak je v amoku a nepočúva ťa, tak ho drž a počkaj, až sa ukľudní. Keby to chcel zopakovať, tak mu pripomeň, že ho znovu budeš tak pevno objímať, ale biť nikoho nebude. Myslím, že keď budeš vždy reagovať takto aj ty, aj manžel, bez kriku, láskavo, ale dôrazne, prestane to skúšať. Zdá sa mi to bezpečnejšie, ako ho dať do vedľajšei izby, kúpelne, mohol by si v amoku ublížiť. Súvisí to samozrejme s obdobím vzdoru, dieťa skúša, čo si môže dovoliť.

veronkarisko
19. feb 2015

@legatka ty sa bit necháš a nezakrocis nijako, tym pádom hranice spravania nemá tvoje dieťa žiadne. A tym ublizujes v prvom rade jemu, lebo sa mu to v živote vráti....uz napr v kolektíve, myslíš, že mu to nevrátia? Aby nebolo potom prekvapene aj ono aj ty. Dieťa treba vychovavať, nie len porodit a ľúbiť ho.

legatka
autor
19. feb 2015

dakujem tym co mi poradili, a tie co ma tu sudite, tak sa spametajte, prosim o radu a nie o to aka som nenormalna, viem ze to musim riesit, a preto som sa pytala, tak mi tu laskavo nenadavajte..

samozrejme to studujem riesim, len som chcela vediet iny nazor, modriny mi robi, len preto ze ma vzdy nestastne udrie na kost alebo tam kde sa mi tvoria rychlejsie....

ale aj tak dakujem za nazory urcite metody vyskusam.

h2
21. feb 2015

@legatka Ahoj, pred pár mesiacmi som mala podobný problém, aj som tu o tom založila tému: https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/trojrocny-syncek-zacina-byt-agresivny-2/ Našťastie, už je po probléme, všetko je zase v poriadku. Nedovoľ synovi, aby Ťa bil! S mojím sa našťastie dalo dohodnúť, ale on už mal 3 roky. Držím palce, nech to rýchlo vyriešite.

perzefona
21. feb 2015

No synacik by dostal aby vedel co robit nema a ako to mamu boli... A nech aj reve... Sak sa casom uvedomi, ale skakat po hlave by ti nemal.... Co ak to vekom neprejde a bude to este horsie ked to len nechas tak?

ivanapetrasova
21. feb 2015

rada typu - nenechaj sa otlkat, zbi ho a vynadaj mu... toakoze ma aky vychovny efekt? Tak mama sa nema nechat otlkat ale dieta uz hej...
ja mam doma dvojrocneho a tiez ma obdobie bitia a stipania. Tak isto mal obdobie hryzenia. A teda uplne chapem zakladatelku temy ze ma modriny. Aj ja som ich mala milion a sem tam mam aj teraz. Nikdy v zivote som ho ale nezbila, nevratila. Lebo sa predsa nebudem bit s vlastnym dietatom a nebudem mu davat priklad ze bitie je riesenie a uz vobec ho nebudem miast tym ze on bit nemoze ale mama ano.
Vzdy ked to spravi tak mu chytim rucku, poviem ze rukou sa hladka a ze ked ma bije tak sa mi to nepaci. Stale dokola vysvetlujem a ukazujem ze buchat moze do vankusa, kopat do lopty, hryzt do jedla. Ano je to zdlhavejsie a zlozitejsie, jednoduchsie je capnut a dieta sa ma bude bat tak ma uz neudrie. Ale mne to stoji za to. A pomaly ale isto sa ro zlepsuje, uz nehryzie vobec a ajostatne agresivne prejavy emocii sa uci ovladat. Prajem vela trpezlivosti.

something
21. feb 2015

Aj nas to robil okolo 2rokov.a uz ho to preslo,samo.aj teraz ma obcas capne ked ma nervy,ked nieco nedovolim ale poviem,ze ma tnd boli,ze sa tnd nesmie a potom sa ospravedlni a pomojka ma.Oni stale zreju a nevedia ze je to zle.Vysvetlovat,vysvetlovat a mat trpezlivost

sense
21. feb 2015

urcite nebit, nevracat...aj nasa mala take obdobie hoci skor ze capla...prvykrat ma to zaskocilo ale som jej rukuu chytila vysveetlila ze sa nebije a ze maminku to boli ze maminku ma polubit anie bit....ked to skusila iny krat uz bol moj reflex rychlejsi ruku som chytila a zas dokola vysvetlovala...potom to preslo ale bolo na nejj vidiet ked sa jej nieco nedari pri hrani alebo tak ze capla....ale preslo to nie osm za to ze sa ma dietatu za to capnut ...to nieje vychova podla mna dieta sa akurat nauci ked spravim nieco co nemam dostanem...hranice sa daju aj inak urcovat ako bitkou....u nas toto obdobie preslo velmi rychlo , ked moc trucuje odvediem ju do izbicky ze ked sa ukludni ma prist...takze len vysvetlovat vysvetlovat byt dosledna a mat trpezlivost a ono to prejde...

apropo k tomu ze treba vratit aleb treba dieta za to capnut...kamaratka to pri malej robila a mala jej to robi doteraz...ked neposluchne kamaratka jej capne a co urobi mala capne naspat...a potom nepocuvam nic ine len to akoze moja to nerobi a jej ano....asi to bude tym ze moja este v takmer dvoch rokochh nedostala po zadku ani na nu nebolo nakricane....

nexuska
21. feb 2015

@legatka, my sme si presli niecim podobnym, nas syn nas capal oboch -nepomohlo zdvihnut prst, zvysit hlas, jemu sa to praveze pacilo, potom sme prisli na to, ze to vlastne robi preto, aby nas videl sa jedovat.Takze potom, hned ako nas zacal capat sme sa postavili, aby na nas nedociahol . on potom hodil nieco na zem-nejaku hracku, alebo podusku, zdvihol prstek a velmi raznym hlasom krical nonono🙂vtedy uz bolo jasne, ze on to berie ako hru, nie za ucelom,aby nam ublizil.A jeho to neskor preslo uplne samo, nikdy sa nebil ani nebije v kolektive, nemame ziadne problem.A tie mamy, ktore tu pisu, ze ho mas zatvorit do kpelne, alebo izby, alebo zbit, nakricat nanho-NECHAPEM-dvojrocne deti zatvarat same?A co ak tie deti prave v tom momente, nieco trapi, boli a davaju to takto najavo?!Same zavrete v izbe si nepomozu?a myslite si, ze takou vychovou ich naucite, ze maju ku vam dvere vzdy otvorene, alebo skor, ze ked maju problem, maju sa ukludnit same, niekde zavrete a neobtazovat vas 😝

susi123
21. feb 2015

Ahoj. Aj ja mam doma dvojrocaka, uz som raz schytala facku, a skusil sa odvtedy parkrat zahnat. Podla mojho nazoru udery nevracaj spat, ukazes mu iba to, ze bit sa je normalne, a bude to robit nadalej. Potom mozete narazit na dalsi problem, ked bude mlatit deti v kolektive, v skolke, skole....
Ako pisu niektore maminky, skus ruku zachytit, a vysvetluj vysvetluj dokola, ze druhym ludom neublizujeme, nebijeme nikoho, ani maminku, ani nikoho ineho. U nas toto zabera. Teraz, ked sa krpec pokusi zahnat, staci, ze hodim na neho "vrazedny" pohlad, pochopi, ze sa mi to nepaci a stiahne sa. Nemusim ani nic povedat, toboz nie capnut ho naspat. Potom sam pride a pohladka ma, akoze sa pride ospravedlnit.
Niektore deti su temperamentnejsie, ine pokojnejsie....u tych divokejsich trva dlhsie, kym sa naucia zvladnut emociu, preto treba vytrvat vo vysvetlovani. Opatovanou bitkou nic neporiesis, dieta si taketo nieco osvoji ako prirodzeny vzor spravania a budes schytavat nadalej (alebo ini ludia v okoli).

sense
21. feb 2015

@nexuska moja bola odvedena do izby (zo tri razy)ale pozor nikdy nie zavreta alebo zamknuta...vzdy ostali dvere pekne otvorene...

ssardinkaaa
21. feb 2015

No ako trošku sila! Aby ma 2 ročné decko bilo a ja chodila modrinová. Aj naša malá ked sa jej niečo nepačilo tak nas išla udrieť! Pár krát sme jej povedali že toto nie.Nepomohlo. Tak potom som ju začala plieskať aj ja so slovami ,,či sa jej to páči,,. Nepáčilo. čo tu pomože dookola vysvetlovať? Je rozdiel bitka, a bitka. Samozrejme že sa nemá biť v hneve, nervoch a rozčúlení, ani plieskať dieťa za každý jeho ,,prešlap,, ale je lepšie ak dostane na zadok teraz ako 2 ročný ako potom 13 ročný puberták sa bude na teba zahanať, nadavať ti do takých a onakých...alebo ako moj jeden žiak čo každý konflikt rieši tým, že bije ostatné deti - čo tam ja už navychovávam v tomto veku, doma to mohli stopnut, ale peknymi rečičkami ,nonono,, nič nedosiahli.

david93
21. feb 2015

deti opakujú čo vidia, keď prestanete biť vy jeho prestane aj ono vás

petkovadanuska23
21. feb 2015

Treba mu dat dobre po riti a nevsimat si ho nech sa aj o zem trieska...Len mu povedzte ze ked sa ukludni aby prisiel...

petkovadanuska23
21. feb 2015

@legatka Aby Vam v tej kupelni nevypil nejake cistiece prostriedky...Podla mna je kupelna nebezpecna...Ked sa bude jedovat a hodi o zem na koberec tak v pohode,ale ked na obkladacku v kupelni tak akurat si tak hlavu rozbije...

farky12
26. feb 2015

ahojte mamičky, môj mladší syn bude mať v júni 3 roky a niekedy keď sa mu niečo nepáči tak ma udrie rukou - kde práve dosiahne - na ruku, nohu už sa mi aj ušla po líci, aj keď slabá.. začala som akože plakať a u nás to hneď pomohlo, že sklonil ku mne hlávku a už ma pusinkoval.. napríklad aj štípe - aj svojho o 3 roky staršieho bračeka - na ruku, na líce.. (starší nás vôbec nebil, neštípal...) mladší ešte nechodí do škôlky tak ma trošku udivuje kde to videl, či to majú niektoré detičky v sebe 🙂, to štípanie, keď mu vrátim tak povie au a hneď s tým prestane.. musia asi z toho vyrásť... držím všetkým mamičkám palce, nech nájdete čo platí práve na to Vaše slniečko 🙂

m.i.r.i
4. mar 2015

tiez absolutne nesuhlasim s tym ist na dieta vratenim bitky...ved to mu iba davama najavo, ze takto sa to riesi...ze sa veci riesia bitkou....agresia vyvolava opat len agresiu...
Nas bol tiez taky...mali sme obdobie ked sa pustal do deti a hryzol ( okolo 1.5r), tiez ked bil, hlavne mna atd..okolo 2-2.5r urcite...a doteraz je temperamentnejsi typ, ale to som aj ja aj manzel a viem aj odkial to ma...deti sa ucia kontrolovat emocie az okolo 5-6r...to samozrejme neznamena nechat sa otlkat a nereagovat..aj 2 rocnemu treba vysvetlit, ze to nie je prijatelne, ze to maminku boli, ze to nie je pekne...u nas zatvaranie do izby nepomoze - takze aj ked som to obcas robila zo zufalstva uz , tak sa tomu snazim vyhybat.lebo nas napriklad sa neukludni, ale naopak sa rozcerti este viac...vacsinou to upokojovanie potom trva ovela dlhsie, lebo sa dostane az do emocneho tranzu..a kope do dveri, zacne tak plakat, ze nevie ani zastavit...takze koniec tomuto....a to ma uz 5 rokov....u nas len vysvetlovat, vysvetlovat..plus sme mu kupili take boxerske vrece napriklad a vzdy ked sa nahneva mu poviem, nech ide tam si kopnut a udriet..ono tie emocie v nich netreba zas tak potlacat, len im treba vysvetlit, ze sa neudiera do mamky ani do kamaratov, ale vyzurit sa moze..ovela horsie je to v nom ultacit a este ho za to trestat....ja ked vidim seba niekedy alebo manzela ako musime zvladnut zlost...co uz take 2 rocne dieta...
Takze urcite chytit rucky, pozriet do oci a vysvetlovat, ze toto sa nerobi, maminku to boli atd...u nas tiez zvyklo zabrat ked som sa ja rozplakala...to bol drobec az v rozpakoch a niekedy az so mnou zacal plakat, ze mi ublizil...
Ono niekedy niektori nepochopia kym nezaziju....

adkala
5. mar 2015

Mna moj bil. Velakrat to bolo pre uputanie pozornosti alebo nieco chcel. Dlho mi trvalo, kym som na to dosla. Prestalo to akosi samo postupne.
Skusala som mu to aj vratit, ale to vobec nezaberalo.

kykuska
5. mar 2015

..pekný den prajem, vzdy ked citam prispevky v zmysle-to sa nechas byz?ma mat hranice....tak sa pousmejem..mojej dcerke stacilo napomenutie a videla hranice, ale teraz mame synceka a ten je teda poriadny bitkar...samozrejme sa snazit urcit hranice, ale nie prikazdom dietatku sa to hned tak da, aj ja som tvrdila ze sa musi, ale niektore deti z toho musia proste vyrast, mame 2,5rocka, a trocha sa to ustaluje, vzdy ho napomeniem, a vysvetlim ale stiskanie ani vracanie nepomaha, snzim sa vyhnut, a odist, a on pride za mnou, a povie maminka prepac, teraz si to vytrpime a v puberte to budu nase poslusne zlaticka, hm???

sardinka333
5. mar 2015

ako ani ja niesom zástanca bitiek. Ale nie je capnutie ako capnutie. Tým vysvetlovaním sa nie vzdy niečo dosiahne. Aj my vychošky v škd vysvetlujeme - a mnohé detičky nás maju na haku, a to ide často o bezpečnosť, nie o buzeráciu za každu blbosť. Dieťa, ktoré ide do školy by malo vedieť posluchnuť jednoduchý pokyn na cca na druhý krát. Lebo vysvetlovať a vysvetlovať a vysvetlovať napr. to že nehup sa na stoličke, nekop spolužiaka, nehádž cestovinu po spolužiačke, tak na to tam nemáme pri 36 deťoch vela priestoru, su tam aj ine deti, činnosti. Kopat do dverí, buchať, robiť si po svojom tak to je absolutne neprijatelný prejav, nezvládanie vlastných emocii a dieťa vo veku ked ide do ZŠ by z toho už mohlo byť vyrastené. Nikto neočakáva dokonalosť, dieťa može byť aj unavené, choré a má horší den takže reaguje neprimerane a beriem to do uvahy, ale može to byť jeho bežné každodenné správanie. Z nevhodného prejavu správania dieťa neviem či vyrastie....určite je to individuálne a nejdem hovoriť že 100% nie, ale a to by som sa ja nespoliehala. Deťom aj v škole vysvetlíme prečo nie toto a hento, ak možeme tak dáme alternatívu, ale ak neuposluchne, kazí naschvál činnosť (berie deťom pomocky) tak jednoducho zasiahneme - nemože sa hrať ak bude v tomto pokračovať. Koli jednému nespratníkovi, ktorý nerešpektuje dobré slovo a pravidla nebude trpieť zvyšok triedy. Trstenice nemáme ale že veru by niektorí si aj zaslužili desať dvadsať lebo dobré slovo na dnešné deti neplatí ani anjelsky hlas. A deti su už imunne, ved pes čo šteká nekuše, nech sa vychoška vykecá, podobne ako mama doma, ktorá len hovorí a hovorí a je dokázané že po 5 minutach vysvetlovania predškolák už ani nevie čo ste hovorili lebo ,,vypína,,. Pokyny musia byť jasne a stručne formulované, siahodlé monology nikam nevedu. Často ide práve o bezpečnosť vašich detí, ktoré dajme tomu neuposluchnu pokyn, nedaju si povedať a potom rodič na koho príde bliakať ked sa niečo stane???? Na dieťa určite nie, ale na pedagogov. Takže pokial mám zodpovednost za zdravie a bezpečnosť dieťaťa čo v priestoroch školy mám tak jednoducho musím vyžadovať láskavo ale dosledne poriadok a určité pravidlá.

kvetinka4
7. mar 2015

@legatka ziadne objatie nepomoze, pekne na zadok a za trest do inej izby, kde maly nech trucuje. ja poznam take deti, ktore boli stale malicke amohli hryzt, skriabat svojich rodicov aj babku. nechutne sa kalicili aj medzi sebou-no hroza. potom ich za to zacali bit a to tak, ze facka az pleslo - podla mna je toto uz moc a aj tak to nepomaha. aspon ze vyrastli a nerobia to rodicom. bola to chyba iba rodicov, ze to tak nechali zajst daleko. vela stastia

monca1982
10. mar 2015

Odporúčam navštíviť kurz sebaobrany. 🙂