Nočné pomočovanie po 4 roku dieťaťa. Čo mám robiť?

zoya1
3. júl 2009

Ahojte!
Kamarátka ma poprosila, aby som sa Vás spýtala či niektorá z vás nemala problém nočného pomočovania sa u dieťaťa po 4 roku života. Jej syn sa až doteraz v noci budil na WC, plienky prestali používať od 3 rokov. Neprežil žiadnu traumu (hádky v rodine, sťahovanie) ani nič podobné. Všetky vyšetrenia u odborníkov sú vraj v norme, má zvýšené akurát eonofily, ktoré vraj poukazujú na možnosť nejakého parazita v tele. Všetko sa to má potvrdiť ďalšími výsledkami. Moč je v poriadku, taktiež USG obličiek. Ak s tým niektorá máte skúsenosti prosím poraďte. Psychologičku už navštívili tiež ale bez výsledku. Vraj ide o dieťa s nadpriemernou inteligenciou.

darkabarka23
3. apr 2013

@tanik001 Môj syn sa prestal pocikávať keď mal 14..Brali sme Minirin,nič nepomáhalo,ak som nedala plienku,nestíhala som,prezliekať a prať,a koľkokrát syn neviem ako dlho ležal mokrý.Chodili sme aj k psychologičke,tá povedala,že je to dedičné,v mozgu nie je dozreté centrum,ktoré riadi ,aby sa dieťa zobudilo,keď je mechúr plný,hranica kedy sa dieťa s takouto poruchou prestane pocikávať je 7 alebo 14 rokov.Takže syn má 16,a konečne sme dva roky suchí 😉 ,iróniou osudu je,že 10 ročná dcéra má tento istý problém ☹ ,každú noc plienkujeme,takže zas čakáme do tých 14 tich,ale vždy si poviem,že hlavne,že sme inak všetci zdraví. 😉

zoya1
autor
5. apr 2013

Dievčence, ja som tu nebola straaaašne dlho. Problém syna kámošky sa vyriešil ešte v roku 2009 - zistili mu cukrovku. Práve preto sa pomočoval. Už je 4 roky na inzulíne a čo sa týka pomočovania už je to OK. Len ten diabetes nás všetkých trápi - ale musíme sa s tým naučiť žiť.

aduskalac
27. máj 2013

@tanik001 ahoj moj syn ma 10 rokov a tiez sa pocikava kazdu noc ,urologicke vysledky ,nefrologicke a aj psychologicke su ok,budím ho asi za 2 hodiny na WC ked sa vycika tak uz je suchy niekedy sa stane ze sa este do rana pocika,a niekedy sa pocika este pred zobudenim pocika ,keby som ho nebudila tak je mokry a spí v tom do rána ,hodinu a pol pred spanim nepije,ja som uz tiez zufala nemoze ist do skoly prirody ani na sustredenia kedze je futbalista ☹urolog vravi treba cakat ale dokedy?idem skusit objednat ten urologicky alarm lebo uz fakt neviem ako mu pomoct,on ma este ten problem ze chodi cez den casto cikat a ked nejde hned ked potrebuje tak to neudrzí

aduskalac
27. máj 2013

@darkabarka23 tak aj dufam ze sa to v 14 zlepsi moj ma 10 a tiez rovnaky problem☹

digysa
29. máj 2013

@darkabarka23
@aduskalac Tak dievcata my sme na tom rovnako........ Syn je celkom dobre na tom psychicky....Uz sme skusali aj vstavat....ale zistili sme, ze on potrebuje ist na zachod cez noc 3 krat!!! Ja som nespala, on sa nevyspal.......nakoniec mi syn sam oznamil......"Mama nechajme to tak, daj mi tie treningove nohavicky (maju tu take specialne plienky pre deti do 14 rokov), lebo musis stale prat a nemozes sa so mnou hrat" ☹ Tak sme zase tam, kde sme boli na zaciatku.....

Ja uz som skusala aj alarm........ale ako dam decku 3 budiky za noc? To je uz tyranie.... 😔

aduskalac
29. máj 2013

@digysa kolko si používala alarm?nechces ho předat?pozerala som na nete ten bezdrotovy ze 100e to je strašně vela 😒

digysa
29. máj 2013

@aduskalac Ja som pouzivala obycajny budik.... ten nohavickovy alarm som tiez este nekupovala. Chystas sa to kupit? Pozerala som si syna, je to fesak....... skoda, ze ma taky problem....

aduskalac
29. máj 2013

Ano chystám sa ale radsej by som nějaký už použity za prijatelnu cenu

aduskalac
29. máj 2013

@digysa zabudla som oznacit

digysa
29. máj 2013

@aduskalac Ak nejaky zozenies, tak sa sem prosim ta pridi podelit so skusenostami...... Ja este vaham, ale mam kamaratku lekarku, ktora mi povedala, aby som si to zadovazila....

aduskalac
29. máj 2013

@digysa OK jasne 🙂

kika112
29. máj 2013

@aduskalac @digysa
Ahojte kočky, je mi ľúto aký máte problém. Moja dcéra /má 8 rokov/sa síce v noci nepocikáva, ale pravidelne jej cez deň "cvrkne". Chodíme na nefrológiu, už má aspoň moč v poriadku, ale úniky sú stále /len cez deň/. Ono sa jej to spustilo, keď začala chodiť na plavecký kurz, nefrologička usúdila že na vine je chlórová voda. Našťastie už kurz skončil a aj keď to dcéru veľmi bavilo, pokračovať som jej nedovolila. Pozrela som nejaké cviky na panvové svaly, budeme cvičiť. Cez deň, keď sme doma ju pravidelne každú hodinu posielam na wc a napiť sa. Musím jej dávať minivložku aby nemala v škole mokré nohavičky, často je z tých únikov začervenaná. Riešim to aj repíkovými kúpelmi, snáď to čoskoro zdoláme.
No ale k vášmu problému. Možno vám nepomôžem a už to ovládate - čítala som, že za nočné pomočovanie je zodpovedný nejaký hormón, ktorý reguluje tvorbu moču počas spánku. Riešili vám niečo také? Lekári vedia pomôcť nejakými liekmi, vraj na premostenie obdobia, kým dieťa nezvládne noc v suchu, ale lieky sú predsa len chemikálie... Aj cukrovka býva zodpovedná za močové problémy, ale to snáď nie je váš prípad.
Hľadala som nejaké bylinky, pri týchto bolo spomenuté nočné pomočovanie:
praslička http://zdraviezbozejlekarne.sk/praslickarolna.html
ľubovník http://zdraviezbozejlekarne.sk/lubovnikbodkovan...
a rebríček http://zdraviezbozejlekarne.sk/lubovnikbodkovan...
Snáď vám niečo z toho pomôže, držím palce 😉

alexviki
29. máj 2013

Ahojte moja dcera mala tiez problem s nocnym pomocovanim ma 8 a tiez som ju v noci budila aj na tri krat niekedy ani to nepomohlo.Teraz chodime k psychiatricke-nie psychologicke no musim zaklopat uz vyse mesiaca sa nepocikala

sisaklenkova
25. aug 2013

@aluska11 moj syn mal tento isty problem, nebolo to kazdu noc, ale stavalo sa to dost casto a to bol uz fakt dost velky, neviem kolko presne.. potom mu vybrali krcne mandle a zaroven mu odstrihli nosnu a odvtedy ani raz..

aluska11
25. aug 2013

@sisaklenkova u nás to prestalo nejako postupne samo...teraz už má 11a pol...som rada hlavne kvôli nemu ...🙂

livi
25. sep 2013

baby ani neviete, ako sa mi uľavilo pri čítaní tejto diskusie..my máme rovnaký problém s nočným pomočovaním so 4-ročným synom..trápila som sa, až kým mi svokra nepovedala, že manžel sa tiež pocikával až do 5-tich rokov. nepomáhalo nič - dávať ho v noci sa vycikať, nepiť pred spaním..svokra mi stále hovorila, že s tým nič nespravím a prestane to neskôr samo. teraz vidím, že mnohé detičky majú tento problém aj oveľa dlhšie. len nechápem, že pocikávanie počas spánku nedokáže pochopiť učiteľka v škôlke, ktorá má 20-ročnú prax.. 😠 vždy som počúvala od kamošiek, ako ich 2 ročné deti spávajú bez plienky. keď som raz spomenula jednej, že malému dávam aj po 3-ťom roku plienku, povedala, že práve preto sa pocikáva, lebo sa spolieha, že ju má. no toto leto sme sa rozhodli pre radikálny krok a prestali sme mu dávať plienku na noc..dokonca mal aj pár suchých nocí, no potom sa začal pocikávať každú jednu noc a po troch týždňoch neustáleho prania, kedy som mu už nemala ani čo dať pomaly obliecť, sme sa vrátili ku plienke..a máme ju stále. no beriem to tak, že raz to proste prestane. pokiaľ by to trvalo dlhšie, zájdeme k nejakému odborníkovi. ale nebudem stresovať seba ani dieťa a aspoň sa všetci v kľude vyspíme 😉

danielahamar
28. sep 2013

osobne si myslím, že v škôlke niečo, a hlavne mu nedávať nič piť po 18hodine

iivkaa1
4. dec 2013

Ahojte maminy, moj maly je odplienkovany,len v noci sa mi stale popisa..... Aj ked pred spankom ide piskat,potom o 3hodky ho dam na nocnik v spanku sa vypisa,no o dve hodiny je opat mokry.....a to vecer vela nepije,len kakao... Uz neviem ako ho to naucit...ci sa to upravi samo??? Stale je vsetko mokre :( dakujem za tipy a rady...davala som mu aj plienku potom,ale teraz uz n echcem,ale stale sa popisa.....

durimik
13. dec 2013

Ja ty mozem povedat ze sam som trpel nocnim pomacovanim. skoncelo to asi tak v 12 az 15 rokoch. a mozem odprisahat ze to je psychotickeho povodu takychto pripadoch som odmedzoval tekutiny po 18:00 a cieastocne to pomoze a po pripade skusit nefrologa alebo co je este narocne polnocne budenie na wc.

marfigirl
20. dec 2013

@iivkaa1 Ahoj, ak pises o tom 4rocnom, tak on ma este cas. Riesi sa to od 5 rokov. Tu je dobra stranka:
http://www.pomocovanie.sk/
Ja toto riesim s obidvomi synmi s nefrologickou. Ten 8 rocny sa teraz odkedy po 17.00 nepije uz nepocikava(mesiac), ale budime ho jeden krat. Avsak dokaze sa uz zobudit aj sam.
5 rocny je pocikany takmer kazdu noc, aj ked ho raz mame budit. Pocika sa nad ranom. v januari ideme na kontrolu a podla uvidim aky bude dalsi postup

1helia1
5. jan 2014

ahojte.mm 5 r .dceru a zacala sa nam pocikavat v noci plienky nenosi uz 2roky.zacalo to mesiac pred prichodom braceka na svet.moc mala v poriadku aj u psichologicky sme boli a podobne, no prestalo to ale teras ma mali 6 mesiace a cera sa zacala zase pocikavat moc je ties v poriadku no neviem co teras som zufala kazdu noc ju kontrolovac ci nieje nahodou mokra a neustale ju budit ci nechce cikat.aj ked ju dam okolo 1 vnoci ale stane sa ,ze za 2 hod.je zase mokra.skusali sme vselico.matrac mame chraneny nepremokavou plachtou ale co perina ta uz dostala zabrat,no bojimeme sa co to bude dalej.stale mam strach ci nema niekde nejaky blok,ze to nefunguje v noci.no davali sme jej aj plienky na noc ale zase mam strach,ze si nato zviknep,pretoze ked ide spat pa my este povie mami este plenu,a vobec nema ani stoho hambu ked sa pocika snazili sme sa jej tak aj dohovorit,ze sa jej v skolke budu smiat a podobne no nic si stoho neroby uplne flegmatik.

stefkovic
19. feb 2014

moj syn ma vyse 5 rokov a v noci sa mi stale pocikava ..pred rokom to bolo lepsie ....to bol pocikany len obcas ,ale posledny mesiac je to aj dvakrat za noc ....vstavam k nemu uz po polnoci ,ale to uz je vedsinou pocikany a potom este aj nad ranom sa pocika ....tvrdi mi ,ze vobec neciti ,ze sa mu chce cikat.....a to sa ide vycikat tesne pred spanim...

bosoriak
19. feb 2014

@stefkovic Ak ste nerobili nejake velke zmeny v jeho zivote, tak by som to neriesila. Daj mu plienku a o par mesiacov sa to znovu zlepsi.
Pripadne pre klud duse mozno odniest moc na rozbor k lekarovi. Ale v drvivej vacsine pripadov z toho decka vyrastu.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
durimik
11. mar 2014

@1helia1 ak si nahodou okolie ZILINA tak ti odporucim skocit za MUDr. Jurajom Kováčikom ordinaciu ma vo fakultnej s poliklinikou v ziline a predpisoval mi minirin a skus sa venovat rovnako obidvom detom ako vsimavost a skusit niake mensie vylety ale spolu vsetci

1helia1
12. mar 2014

dobri den dakujem za spravu,no biesom zo ziliny,boli sme uz s dcerou na nefrologii a uz sa to riesi,tpo posikavanie nejak prestalo ale raz dva krat do mesiaca sa este stane ,ze si cikne no uvidime co to bude dale.zatial lieky neberie.lekarka povedala,ze sa skusime nastavit na taky rezim ,ze nedostane pit po 18hod a nemam ju budit na cikanie,musi sa zobudit sama a ani plienky jej nemam davat. uvidime.aj ked ona niekedy nevypila po 17 hod a aj tak sa pocikala no dufam,ze to dopadne co najlepsi.
😀

eli74
14. mar 2014

@durimik Po akom case sa nefrolog rozhodne pre minirin? My sme 1 mesiac nalievali cez den tekutinami niekedy aj 2 litre, co si myslim, ze u 5 rocneho je ozaj dost a po 18. nepije, v noci je budeny na WC a vysledok: niekedy pocikany do polnoci, vycika sa, niekedy sa pocika do rana. Ziadnu logiku tam nevidim. Kontrola u nefrologa: ... No toto tu jasne vidiet, dieta cez den malo pije.... zabezpecit dostatok tekutin atd... Rozculuje ma taketo jasnovidectvo. Kvoli tomuto treba chodit k nefrologovi? Toto mi povedala uz aj sestricka u detskej doktorky, len informaciu od nej som nebrala tak vazne.

cicanezer1
14. mar 2014

Netreba s toho robiť drámu hlavne,nech to potom už nie je o psychike,dieťa sa cíti samo zle aj bez reči a uvedomuje si,že sa stalo čo sa nemalo.... Všetko sa upraví, treba dávať piť hlavne cez deň a keď sa dá v noci dať vycikat a hlavne kúpiť neprepokavu plochu, my takú mame na manžel.posteli aj na detskej posteli. rozmer na trhu dostaneš hocijaky...a trpezlivosť! Vyrastie s toho!!!!!!!!!!!

cicanezer1
14. mar 2014

Ja moju ani nebudim,len ju vezmem na ruky a polospiacu jej dám dole pyzamo,posadim na vecko,poviem cikaj....okolo polnoci....niekedy sa stane, že nechce,alebo sa zase nechce mne...potom uz je to len o šťastí či ráno stihne, či nie.... Nerobte ale s toho vedu, netreba vždy riešiť všetko s lekármi, lebo niektorí si vás tam budú držať len s toho dôvodu aby s vás niečo mali

sucha_postielka
27. máj 2014

Mile mamicky! Nocne pomocovanie je pre dieta velmi stresujuce. Mozno to na sebe nedaju vediet, ale vacsina z nich to preziva velmi negativne. Prave vy ste pre nich obrovskou oporou. Vedia, ze ich za to nebudete karhat, ze sa vam mozu zdoverit, ze im chcete pomoct, aby to co najskor preslo. Preto budte velmi trpezlive. Kazde dieta ma svoje tempo a potrebuje dostatok casu a kludu. S dietatom, ktore ma viac ako 5 rokov a stale sa pocikava v spanku, treba zajst za lekarom. Ten navrhne sposob liecby, aby ste sa pomocovania co najskor zbavili. Ak mate nejake otazky, opytajte sa v nasej online poradni skuseneho lekara. Rad vam pomoze. Drzime palce!