Problémy s učením. Nesústredené dieťa

manamani1
20. sep 2011

Mávate nervy pri učení s Vašim dieťaťom? Zvykne Vaše dieťa plakať, nedávať pozor? Sme len prváci, a dnes to bolo hrozné. Hocičo som povedala, za všetko sme plakali 😖

ani3012
22. sep 2011

@irriss téma sa volala nervy pri učení..takže tak či tak ste boli aj od pôvodného názvu mimo témy .... 😉
a normálne ťa začnem žrať za tvoje názore 😵 ty to vieš aj skvele napísať-čo si myslíš tak vieš aj sformulovať a hodiť na "papier" 🙂

irriss
22. sep 2011

@ani3012

Puvodni nazev znel: "Nervy pri uceni"....ja mam za to, ze jsme sem s nervama patrily, i kdyz se zahranicnima nervama, ale nervama....(puvodni nazev nerozlisoval uzemi 😉 ...)
Ale az ted - po zmene, kdyz se jedna o "Nesustredene dieta", jsme se dostaly mimo...jedine to snad jeste obohatit o Nesoustredene matky.... 😉

ani3012
22. sep 2011

Ja som to podla uvodneho prispevku aj tak pochopila,ze sa nechce ucit 🙂

irriss
22. sep 2011

@manamani1
Tak mne napadlo, jestli to neni nahodou tim, ze kdyz "chce" dite, tak my "nechceme nebo nemuzeme"???
Ja nikdy s detma ukoly nedelala, jsou samostatne v tomto smeru...nasmeruju je, zkontroluju, ale nesedam si k nim, nic jim nediktuju, neradim...ci-li u nas je volnost....ve vsech smerech...Nepraktikuju zadne rezimy, - spaci, jidelnickove...nic...Proto i uceni a s nim spojene ukoly jsou jen a jen na nich...Vedi, ze muzou kdykoliv ukol napsat...ale MUSI...jestli ho napisou hned nebo pred spanim, je mi jedno...Myslim si, ze pokud dite CHCE , je i ukol kvalitni, kdyz ho budeme do neceho v danou chvili (kdy se mu nechce-at uz je duvod jakykoliv), vysledek bude "plac, vztek a unava na obou stranach...)
Co zkusit nechat na nem, kdy ukol napsat..zkus mu vysvetlit podstatu nutnosti a potreby ukolu, uvidis, ze ho bude chtit urcite splnit....Buide chtit tvoje pohlazeni i pochvalu od pani ucitelky...
Se synem (byl dys, dys dys a dys 😉 a hyperaktivni, EEG....byl problem..ale vyresili jsme to tim, ze ukol se stal zabavou..spojili jsme ho s tim, co nejvic miloval: casopisy a jejich listovani, a NUZKY...
Kazdy ukol ma nejake to slovicko, ktere je mozne doplnit obrazkem..vzali jsme nuzky, casopisy a hledali ke kazdemu slovicku nejaky obrazek....Ukol sel podaril a byla to i hra...pokud jsme nenasli obrazek, domalovali jsme ho....a to same v matematice...nahrazovali jsme v ulohach cislicka vystrizenyma obrazkama...
Nevim, mozna ve vasem pripade fungovat nemusi, ale za pokus to stoji..
Skola hrou... 😉

manamani1
autor
22. sep 2011

@irriss dobre, ale tak kolko maju rokov tvoje deti?18?

irriss
22. sep 2011

@manamani1
tak ted zacali 3.tridu tady....dvojcata 😉
A 1.tridu v Cechach...

Dcera chodi do zdejsi 1.stredni - v Cechach se jedna o 6.tridu A RADA DOZDOBI TAKE SVUJ UKOL...

manamani1
autor
22. sep 2011

@irriss no ale ja hovorim o prvacke,ktora dozor este jednoznacne potrebuje.

ani3012
22. sep 2011

@irriss tak u môjho Paťka by toto teda nezabralo...chvalabohu má "len" ADHD ...

@manamani1 ale v knihe- respektovat a být respektován (nie všetko môžem na toho môjho použiť ale toto áno 🙂 ) je písané,že dať dieťaťu možnosť výberu: budeš to písať hneď alebo až keď sa pohráš ( prídeme z návštevy,pozrieš si rozprávku.....) 😉

irriss
22. sep 2011

@manamani1
Ver tomu, ze nepotrebuje...jestli ukol spravne pochopi, tak dozor nepotrebuje...Jestli si to myslis, tak ji dej papir a at napise ukol sama a nanecisto...a ten v pripade "nouze" pomoz s ni opravit...a ona to pak spravne prepise kam ma....
Ver tomu, ze "prepis" je horsi a tezsi nez rovnou psany ukol...tim ji pocvicis i soustredeni... 😉

p.s. Ja ukoly ani v 1.tride s detma nedelala ...nezalezi mi na tom, jestli budou nad ukolem sedet 10 min...nebo 4 hodiny...ale musi samostatne...

irriss
22. sep 2011

@ani3012

kazda mama vi, co na dite zabere..ja spojila povinnost s oblibenou cinnosti...samozrejme, ze nechci tuto "radu" nekomu prilepit nasilim..slo jen o pokus jak zlepsit ci jen zkusit zlepsit.. 😉

ani3012
22. sep 2011

@irriss veď jasné 😉 ja som taká,že vyskúšam všetko,ak si neviem dať rady....tu na MK mi veľa báb pomohlo v určitých situáciach 😵
aj napríklad z tej knihy viem,že nie všetko môžem na Paťka "aplikovať" lebo už má iný základ výchovy a keď som sa snažila ísť čo najviac podľa knihy,tak sa mi vymkol spod kontroly ,začal byť na mňa drzejší- šak kamarátka ,nie ?

irriss
22. sep 2011

@ani3012 @manamani1

Jeste dodam jednu "malickost" ohledne "ukolu"..
Zadany ukol je "jen" zkouskou toho, zda dite ve skole vyklad pochopilo....
Kdysi jsme kvuli tomu chodili do druziny, rodice na "nase" ukoly cas nemely....
Pokud je ukol spatne vypracovany, je to duvodem k zamysleni pro pani ucitelku...Je okamzite videt, ze to dite nepochopilo a musi se mu "lepe ci vice" venovat..Kdyz vypracujeme s ditetem UKOLY..nikdo NIC nepozna, my sice ztratime mene casu, ale detem to nic neprinese..naopak..po pul roce, kdyz se ohlidnete, vsude budou "diry"...a pak SOS doucovani...

p.s. Samozrejme pokud je dite nemocne...pani ucitelku "nahrazuje" v tomto obdobi maminka, ale take jen do urcite miry..musi se dat diteti prostor, aby si samo uvedomilo, zda to pochopilo a zvlada samo nebo je treba znovu a pomalu vysvetlit...Pokud u toho s detma budeme sedet, tezko se dozvime jak je na tom...

Nemluvim o cteni..pri vyuce cetby je nutny posluchac.... 😉

manamani1
autor
22. sep 2011

@irriss ty si ucitelka?

irriss
22. sep 2011

@manamani1
ma profese obsahuje i toto zamereni az do vyse Stredni skoly....

ale nyni uz delam ucitelku "jen" svym detem uz 15 let pri plneni skolni dochazky v Cechach...(samostane je pripravuju na zkousky)

ani3012
22. sep 2011

@irriss ako určitú logiku to má...záleží od toho,čo si predstavuješ ty pod vetou : robili sme úlohy ...
my tiež robíme úlohy,ale to neznamená,že mu dávam odpovede,alebo ho na ne navádzam a potom som pyšná,čo všetko bez chyby vyrátal....jeho treba hlavne usmerňovať - píš, nehraj sa s tým,nohy daj na zem,nehojdaj sa,píš, pokračuj......samotné úlohy nie sú problém-problém je ,aby sa do toho dostal....hlavne po lete

manamani1
autor
22. sep 2011

@irriss super,normalne ti závidim

irriss
22. sep 2011

@ani3012

hmmmm..."umet se ucit" je UMENI....a cesty jsou ruzne....kazdy si vytvori svuj zpusob..utvari pamet (ma je fotograficka)...

K tomu usmernovani:
doma neni skola...doma je prostredi, ktere by ho nemelo stresovat jako navyk na"pozornost,-povinnost, pravidla ve skole..."to je "ukol" pani ucitelky...Proto by pani ucitelky nemely davat poznamky za nepozornost...co s takovym sdelenim ma maminka doma udelat? Popstavit do kouta? Potrestat? Zakazat TV?..Podle meho, "tridni klid a pozornost" je UKOLEM pi.ucitelky...Maminky nemaji dalkove ovladani...
Nevadilo by mi jezdeni autickem, neposedne nohy ci stoupnuti si a odchod....(v1.tride!!!!!!)...je to vazne v tom, ze dite si musi uvedomit, ze je to jeho povinnost..nenapise? dobre, nepis ukol...take se nam stalo..vzala jsem notysek a napsala: "Nechtel psat ukol"....Dostal od pani ucitelky dalsi....ale dulezite bylo to..ze mamka i pani ucitelka chteji jednu a tu samou vec: napsany ukol...(pisu to proto, protoze "vetsina" maminek ukoly plni za dite...je to znat, i kdyz se snazi..vymalovava, obkresluje...)

ani3012
22. sep 2011

@irriss tak Paťko je už druhák,ale keďže v triede ich je 20,tak je jasné,že o nejakom individuálnom prístupe tu reč nemôže byť....čo s atýka sedenia- musí sa naučiť písať úlohy v správnej polohe,už si raz udrel prsia o stôl,čo sa stolička šmykla...navyše potom ani nepíše pekne,keď sa tak rozptyľuje.....
a keby že mu povedala odchod ? No čo,by to bral ako zábavu- Paťko sa vie úžasne prispôsobiť trestu-a to vždy......
ak by dostal viac úlohy od p. učiteľky a videl by,že sa vlastne nič nedeje,tak len uvidí,že roboty má viac a viac a "teprva" (neviem nájsť vhodný výraz) to neurobí.....

ani3012
22. sep 2011

a myslím si, aj ako sa učiť ,sa treba naučiť- nájsť nejaký systém,poriadok-aby sa to v neskoršom veku nestalo postrachom....napr. Paťko sám od seba začal rátať (aj na D.Ú) najskôr ľahšie príklady a potom tie ťažšie

irriss
22. sep 2011

@ani3012

zrejme doslo k "chybe" pri navykani v 1.tride...
20 deti je MALO....znam tridy se 30ti zaky a fungujici pi.ucitelku....detem se zada uloha a venuje se skupince "nepozornych" 😉
Pokud je ve tride zacek, ktery ma "vetsi problem", muze jit o neco, co sam chudinka neovlivni a VY zakazama nevyloucite..."zakazy" jsou v tomto pripade negativnim bumerankem...Jak uz jsem napsala, temer vzdy, nejaky takovy maly jedinec - neposeda se najde....pokud je "nezkrotitelny" pozada se pomoc kompetentni osoby...(psycholog)...ale pozopr!!!Dobra ucitelka je dobrym psychologem a "mamou nasich deti" v jedne osobe 😉

Abych to dopsala...jsou vyjimky, kdy je nutna tzv. pani ucitelka k ruce....vetsinou se dava pro deti s dysfunkci...ale maminky ji malo vyuzivaji..zaleknou se a stydi se..Opak je chybou..tyto ucitelky - prisedici jsou "tim jezdicim autickem", ktere dite zastavi a pomuzou mu najit ten spravny smer at uz k pochopeni, pozornosti ci uceni...dite si hleda svuj zpusob uceni a k povinnostem uz od utleho veku..prirovnala bych to treba k "povinnosti" cisteni zoubku...tento navyk je zprvu "natlaklem a krikem" ale pak automatickym cinem..to same je s ukolem...
Zeptam se jeste na jednu vec...pripravujes malemu tasku do skoly? Penal?...

irriss
22. sep 2011

opak je pravdou 😉
pisu rychle...stava se mi cim dal tim casteji, ze nez dopisu a zalohuju, smaze se mi prispevek..proto i preklepy 😒 😠 ☹

ani3012
22. sep 2011

@irriss ak by sa chcela naša p. učiteľka venovať Patrikovi,tak by ho neposadila do poslednej lavice....
bohužiaľ, krásne sa to číta čo píšeš,ale realita je skoro vždy iná- to čo si ty napísala je to čo by rodičia od učiteľky očakávali....ja som zvedavá,ako bude reagovať na to,že psychologička jej posiela papier ,aby vždy na konci týždňa zhodnotila správanie a spoluprácu Patrika (bodovanie som odmietla,lebo aj keď sa dvaja klbčili,len Paťko dostal čierny bod,čo vnímal ako nespravodlivosť )

ani3012
22. sep 2011

učitelia berú deti,čo sa vymykajú normálu, ako ťarchu nie ako výzvu

ani3012
22. sep 2011

@manamani1 inak začiatky sú ťažšie,ale uvidíš,dostane sa do toho 😉

irriss
22. sep 2011

@ani3012
nespravedlnost je prave to, proc dite vzdoruje..prestane mu zalezet na vysledku...negativni prvni krok a stret s negat. vyukou...jsou nasledkem toho, ze i chytre a prospesne dite ve studiu nepokracuje..Pak slysime rikat: Takovy chytry chlapec a takto skoncil...na studia mel a nadani take....

Spoluprace s ucitelem by mela byt vzdy jednoznacna....pokud neni, melo by se udelat maximum....
Casto je problem v tom, ze "Maminka se BOJI, ze pokud si bude stezovat, podepise se to negativne na jejim diteti.." Opak je pravdou...

irriss
22. sep 2011

@ani3012
budes neco delat s tou posledni lavici??Take jsem resila zrovna nedavno "lavici" ... 😉


mimochodem: Neuspesny zak je vizitkou (neschopnosti)pani ucitelky....

ani3012
22. sep 2011

@irriss ja som celkom rada,že naša p. učiteľka je na Patrika dobrá, vraví,že ona s ním problém nemá,len tie prestávky.......a čo sa týka vedenia....zástupca(riaditeľka bola PN) navrhol Paťkovi dvojku zo správania za poškodzovanie školského zariadenia.....čo som teda odmietla,lebo nebolo to poškodenie úmyselné,navyše sa mohol zraniť(preliezal vrchom na záchod, spadol z dvoch metrov na misu a vytrhol poklop-ešte v ten deň sme to dali do poriadku) takže nem moc obrúbený Patrik u vedenia školy.....

a do školy sa bojí ísť kvôli poznámke za správanie- nie kvôli známkam

ani3012
22. sep 2011

@irriss nie,takto fungoval celkom úspešne (bol na hodinách sústredený,až sa raz učiteľka vyjadrila,že sa jej nezdá,že by mal ADHD)
tento rok ho presadila k spolužiakovi,mal veľa chýb v odpisoch aj v diktátoch, nepamätal si dom. úlohy,tak ho zase posadila samého do poslednej .....

takže vravím-učenie problém nerobí,ak chce,vie byť hotový behom pol hodinky ale tieť si uvedomuje,že nie vždy sa správa tak akoby mal...veľa krát mi vravel: ja neviem prečo som taký...raz sa vyjadril ,keď som mu dohovárala: takýto som už od narodenia,ste si mohli zvyknúť

irriss
22. sep 2011

@ani3012
...ja bych nebyla spokojena...Patrikuv "pohyb" ve skole neni umerny "povinnosti dohledu a dostacujici pozornosti ze strany skoly...."

...Patrik je v posledni lavici, aby ji "neprekazel" 😉 ☹ ...takove dite by melo mit misto "vedle katedry"

Posledni misto si musi zak "zaslouzit" ..je to jakasi "odmena" za to, ze je DOBRY...a jeho "vzdalenost" nezabrani v pozornosti...
Patrikovi tato vzdalenost pomuze k nepozornosti