Od akého veku by mali deti vedieť plynulejšie rozprávať?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

naša 14-mesačná dcérka rozpráva slová ako "mama, tata, baba, jej, daj, mňam, jajaj, toto". Podarili sa jej aj nejaké skomoleniny, ale to je asi tak všetko. Nechce po nás opakovať, teda niekedy zvuk zopakuje - činnosti napodobňuje všetky. Nechce však veľmi opakovať to, ako robia zvieratká.

Avšak rozumie povelom "napi sa, odnes niečo do koša, daj mamke, sadni, podaj". Vie, že nabíjačka patrí do zástrčky, dáva rúčkou ahoj, ťap, veľmi rada tlieska, ukazuje prštekom od roku. Má veľmi rada zvieratká, rada lozí.

Chodí od svojich prvých narodenín. Keď sa opýtam, kde je Deniska, ukáže na seba. Čiže viem, že mi rozumie. Starosť mi robí len to nechcenie opakovania, napríklad zvukov zvierat.

Od akého veku by mali deti vedieť plynulejšie rozprávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

slová v dvojslovných vetách dieťa vie hovoriť okolo 2. roku. Dovtedy sa učí ďalšie a ďalšie slová, čítaním kníh, rozprávaním sa, riekankami.

Má čas. Všetko je zatiaľ úplne v poriadku, nemajte obavy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas