Aké mlieko dávajú vašim deťom v škôlke?

alu123
7. sep 2013

Ahojte mamičky, zaujímalo by ma aké mlieko podávajú Vašim deťom v škôlke? Ďakujem za odpovede. Trvanlivé - čerstvé. Plnotučné - polotučné.?

zuzi79
7. sep 2013

trvanlivé - polotučné

kamka277
7. sep 2013

@alu123 Ahoj, v škôlke sa detičkám podáva mlieko podľa materiálno spotrebných noriem určených pre MŠ a to s obsahom tuku 1,5%, buď čerstvé alebo trvanlivé, tak isto aj napr. smotana na varenie 12% alebo 16%. Smotana klasická na šľahanie 33% sa v škôlkach nepoužíva. Výhodou je, že mlieko je v škôlkach dotované cez EU Fondy, čiže rodič uhrádza len 25% z reálnej ceny mlieka. Keďže v pracujem ako vedúca jedálne v materskej škôlke, kupujem 1l mlieka za 0,16€ a jedna porcia pre dieťa t.j. 0,2dl vychádza na 0,032€, takže deti mliečko pijú každý deň 🙂

emily_666
7. sep 2013

@kamka277 a rodičia môžu povedať niečo do toho, aby sa nekupovalo trvanlivé ale čerstve?

zuzanockamt
7. sep 2013

@kamka277 a preco nemozu mat plnotucne?

kamka277
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kamka277
7. sep 2013

@zuzanockamt plnotučné mlieko z obsahom tuku 3,6% je pre vývoj a rast detí určite dôležité, ale my máme nariadenie cez ministerstvo a musíme sa držať noriem, že polotučné mlieko je ľahšie strávitelné.

zuzanockamt
7. sep 2013

@kamka277 aha, len tak sa pytam zo zaujmu, lebo v skolke som si nezistovala, ake mlieko piju ... doma davam plnotucne kravske a kozie, to mi stiahne za den takmer liter 😝

kamka277
7. sep 2013

@zuzanockamt my v podstate musíme dodržiavať zásady správnej výživy a nie je nám výslovene zakázané, aby sme deťom nepodávali plnotučné mlieko, ale skôr by som to dala to tej roviny, že sa neodporúča. Mávame schôdze aj s hygieničkou a tam sa preberá aké mlieko sa má alebo nemá podávať, ale čo poznám vedúce aspoň z nášho mesta, každá používame v škôlkach polotučné mlieko.

barcelona94901
7. sep 2013

@emily_666 to ťažko,tam má hlavné slovo hygiena a to by neprešlo

kuriatko84
7. sep 2013

Tak toto zaujímalo aj mňa nakoľko na jedálnom lístku je napísané že "školské mlieko"

xenicka13
7. sep 2013

zn. aro, myslim, ze z metra krabicove

kamka277
7. sep 2013

@kuriatko84 školské mlieko preto, lebo je dotované, čo je fakt výhoda, lebo za ušetrené peniaze môžem kúpiť niečo iné, resp. obohatiť jedálny lístok, ale aj ovocie je raz do týždňa dotované, ak to je na jedálnom lístku uvedené, že školské ovocie. Samozrejme to platí len pre tie škôlky a školy, ktoré sú zapojené do toho programu školské mlieko a školské ovocie.

alu123
autor
8. sep 2013

@kamka277 U nás dávajú trvanlivé, to doma ani ja nepijem 😉 iba čerstvé. Dalo by sa to nejako ovplyvniť? Prípadne sa nedá aspoň nosiť môjmu dieťatu, to mlieko čo pije? ďakujem

janinah
8. sep 2013

trvanlivé z krabice polotučné nechce ani naša mačka,neviete prečo? 😉

zuzkat1
8. sep 2013

@janinah mozno preto lebo mlieko mackam skodi🙂 maju ho pit len tie macky co chytaju mysi.
Inak my pijeme trvanlive bud polo alebo plnotucne. Ale mala je vela jogurtov a syrov tak tie ziviny ma. A v skolke maju iste trvanlive neviem kam by dali tolko cerstveho.

elise
8. sep 2013

@janinah mačky dospel nemaju piť mlieko inak budu mať črevné problémy, to maju ludia iba fixnu ideu že mlieko pre mačky. mliečko piju iba do roka aj to od mačky. nám zverolekár toto vravel a mlieko nedávam aby nemal náš kocur črevné a žaludočné problémy. z mlieka mačky prehána.

janinah
8. sep 2013

@zuzkat1 myši chytá,teda chytala,už ju nemáme..a za netrvantivým mliekom sa išla potrhať....

maria1989
8. sep 2013

@elise aj ja tak viem, lenže naša milá mačka vodu nechce a chlamsce iba mlieko, koza jedna 😉

mamainprogress
8. sep 2013

@elise suhlasim a len doplnim, ze taka ista fixna ide ako to, ze macky maju pit kravske mlieko a je aj to, ze ludia maku pit kravske mlieko.

zuzkat1
8. sep 2013

@janinah no vidis prieberciva. Nasa pila krabicove. Tiez chytala mysi.

zajaciq
8. sep 2013

u nas sa pije voda a nesladeny caj. a mliecne vyrobky podavaju v minimalnej miere do varenej stravy, aj to len tym detom, ktorych rodicia nie su proti. 😀

keby sa 100% rodicov rozhodlo nepodavat svojim detom vyrobky z KM na pol roka, tak by sa stratili sople zo skolok, nehovoriac o ekzemoch, atd... 😝

a myslite si co chcete, nam nechyba ani vapnik ani ziadne ine mineraly, su to len bludne argumenty reklam.

vidim, ze mliekovy biznis je rovno podporovany EU no pekne 🙂 o chvilu pride Monsanto no nasich skolok s GMO kukuricou a psenicou. vivat, potom to uz nebude len o soploch, laryngitidach, otitidach a hnisavych anginach..