Aké ovocie nosíte do škôlky?

14. sep 2023

Ahojte, tie čo máte deti v škôlke a raz v týždni im nosíte ovocie na zdravý deň, aké ovocie nosíte? Len klasika banány, jablká , hrušky, hrozno.. alebo aj mango, kiwi, granátové jablko a podobné?

radkaradix
14. sep 2023

coze? tomu nerozumiem.. to je nejaka sukromna skolka? ved v statnej si platite obedy a ovocie praveze dostavate.. nasi ovocie dostavaju priblizne 3x do tyzdna v skolke a nosime ho domov.. zvycajne klasika banan, jablko, ale uz mali aj krabicku cucoriedok napriklad

autor
14. sep 2023

@radkaradix nie nie je to súkromná škôlka. Naši dostanú ovocie alebo zeleninu raz v týždni vďaka projektu čerstvé hlavičky a raz v týždni nosíme ovocie my rodičia, to im v jedálni nakrájajú na tácku a papajú to v triede.

zuzanaa239
14. sep 2023

To je pekná myšlienka,ja by som kludne nosila aj to Mango, kiwi,granátové jablko prečo nie, super napad.

domkakvet
14. sep 2023

Ja by som granatove jablko nedavala, nie kazdy ho vie ocistit a niekedy je to fakt ze piplacka.

ivkav5
14. sep 2023

Myslím, že väčšina nosí klasiku len preto, že v dnešnej dobe plnej rôznych alergií môže mango, kiwi a rôzne exotické ovocia, ktoré sú silnými alergénmi, niektorým detičkám ublížiť..Možno by som sa najprv opýtala v škôlke, či môže byť aj takéto exotické ovocie a potom 🙂 Granátové vynechaj, to bude všetko špinavé😅

jasminet
14. sep 2023

My sme to tak mali v skolke, v stredu bol ovocny deň - niekto dobiesol jablko, niekto banan, pomaranc. Ale viem, ze obcas bola aj exotika - karambola napr. Ak mal niekto v lete vela ríbezlí zo zahrady, tak doniesol...

abbey1
14. sep 2023

Robili sme to v normálnej štátnej škôlke. Deti mali celý deň ovocie na stole, brali si kedykoľvek podľa chuti. Nosila som čokoľvek i zeleninu. Banány, hrozno, physalis, melón, kiwi, minibanany, maliny, avokádo, uhorky, mrkvu, broskyne,...Proste čokoľvek. Vždy taký mix viacerých druhov, aby mali na výber.
Deti to mali radi. Niektoré vyskúšali nové veci, ktoré by doma nejedli. Davová psychóza v škôlke funguje výborne a tak jedli i to, čo by doma do úst nedali.

anjelicek26
14. sep 2023

@ivkav5 paradoxne najcastejsie alergie na ovocie su prave na jablka 😅 Inak ako granatove jablka strasne farbia, to fakt nie...

janinah
14. sep 2023

Ja už školkarov dávno nemám,ale nosili sme prebytky z vlastnej záhrady,ale nebolo to povinné.Dnes ako toto čítam si ako rodič ozaj neprosím niečo,čo dozrelo na opačnej strane zemegule a prešlo pol sveta resp. dozrievalo kdesi cestou umelo a je 5x postriekané.

suzitok
14. sep 2023

U nas sa tiez nosilo, striedali sa rodicia, nosilo sa utorky a stvrtky pre vsetky deti v triede. Na kazdeho rodica vyslo cca raz za 2 mesiace. Ja som zvykla kupovat jablka, hrusky, banány, ked sme mali v zahrade ribezle, maliny som brala.

maranco
14. sep 2023

Keď chce niekto dodávať ovocie pre školské stravovanie musí byť zaregistrovaný na Regionálnej potravinovej a veterinárnej správe, spĺňať toto nariadenie vlády https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Konzumácia ovocia a zeleniny prinesených z domu v materskej škole nie je povolená, porušujú vyhlášku Ministerstva zdravotníctva https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

radkaradix
14. sep 2023

Fuha, aj zeleninu len raz v tyzdni? Nasi maju kazdy den, zvycajne k olovrantu ku chlebiku, trosku uhorky, redkvicky, mrkvicky, jednu cherry paradajku a pod. Tak to ste si museli asi odhlasovat, ze chcete lacnejsie obedy, nie? Nerozumiem tomu, preco len raz tyzdenne v skolke ovocie a zelenina, aj to len vdaka nejakemu specialnemu programu..

autor
14. sep 2023

@radkaradix nemyslím, že máme lacné obedy za september som platila 40€ aj nejaké centy a ráno mi dali ešte 16€ doplatiť 😀 v tejto škôlke sme noví, v tej pred tým bolo ovocie 3x v týždni k obedu, zvyšné dva bola nejaká sladká drobnosť , zelenina 3 -4 krát ako príloha ku chlebíku a platili sme mesačne za stravu do 30 € 🤷

radkaradix
14. sep 2023

tak to je velmi zvlastna skolka :/ ano, aj my platime okolo 45 eur/mesiac a som velmi rada, ze dostavaju dostatok ovocia a zeleniny a nemusime este aj toto riesit dodatocne..

suzitok
14. sep 2023

@maranco evidentne je to v praxi uplne inak...

lenka.25
14. sep 2023

To je čo za škôlku 1 x do týždňa ovocie 😲 . Ja by som nenosila nič, doma majú deti dosť ovocia a zeleniny a ešte budem dotovať škôlku , no to určite nie

ivkav5
14. sep 2023

@anjelicek26 ánoo áno, jablká viem, ale u nás napr. aj mango, liči a podobné🙈😂 preto hovorím z vlastnej skúsenosti

slavomira236
14. sep 2023

Mysme v skolke uz minuly rok plattili do 60eura mesacne..urcite by som este ovocie nakupovala. Vsak nech jedia deti ovocie doma
Moja dostavala v dkolke casto mlieko jogurt alebo kysle mlieko v kelimkoch vsaka nejakemu programu mliecnemu..a domov nosila jablko slivku alebo mandarinku ktoru im davali k obedu.a kazali do skrinky dat. Nejedli to tam..tak naco este z domu

peter0123
14. sep 2023

@suzitok už mám väčšie deti, ako toho času som chcela zobrať ovocie do mš, ale riaditeľka nám nedovolila ako píše @maranco . Nič doma nepostrekujeme, chcela som detičkám dopriať.

suzitok
14. sep 2023

@peter0123 u nas vyslovene ziadali, ze kto co ma..niektori este aj tekvice a zeleninu nosili aby skolka z toho varila..teraz som prekvapena, ked citam ze sa to vlastne ani nesmie...

peter0123
14. sep 2023

@suzitok no tekvicu som mohla brať ale iba ako Halloweenskú výzdobu 🎃

katica06
14. sep 2023

Žiadne, na rodičovskom nám bolo raz povedané že môžu brať iba s obchodu, lebo keby sa detičkám dačo stalo s darovaného tak by ich brali na zodpovednosť

maranco
14. sep 2023

@suzitok teraz pozerám lepšie tak tá vyhláška platila od 01.12.2007 do 14.03.2023, nová je tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2... ale tiež je tam, že zabezpečia aby sa nedonášala individuálne strava.

suzitok
14. sep 2023

@maranco ďakujem za link 👍

anna777115
14. sep 2023

Veď, to je porušenie hygienických noriem, čo sa týka stravovania.Vsetko, čo zjedia deti v školskom zariadení, musí prejsť veterinarnou (čo sa mäsa, týka..), a hygienickou kontrolou. Nato sú normy, to nie je také jednoduché.Keby, sa vyskytlo nejaké infekčné ochorenie, ako by sa to riešilo, vedenie škôlky by malo veľké problémy.Zo, stravy, ktorá sa pripravuje deťom v šk.kuchyni sa odkladajú vzorky, keby dačo.

tamtumdo
14. sep 2023

U nás to je raz za mesiac ,,ovocnickovy" týždeň...celý týždeň rodičia nosia väčšinou len ovocie....napíšeme na ktorý deň a tak....keďže je ich v triede cez 20 a v ten deň som napríklad sama na rozvrhu, tak kúpim väčšinou klasiku banány,jablká,hrušku....okrem banánov kúpim čo je v akcii, vyberám podľa krajiny, dovoz nie, ale teda pre 22 deti kúpiť manga atď....tak to by som ,,skrachovala" nieje to u nás povinné,kto chce napíše sa,kto nie nie....ale ovocie nosí veľa detí...,môžme aj mimo toho,keď máme napr. niečo v záhrade....keď vidím že je nejaký voľny deň a nikto sa nenapísal,tak sa dopisem....vychádza mi to tak, každý druhý mesiac donesiem tašku ovocia....keď vidím že aj iný rodičia donesú môjmu,tak je samozrejme že aj ja....

olivierko229
14. sep 2023

Ja som davala aj mrkvu v doze, nacistila som a narezala ako na hranolky. Uz som rozmyslala, ze dam tak aj kalerab, chcela som dat teraz koktailove paradajky, nas to dava cele rovno do ust, ale ochorel, tak zatial paradajky nemame odskusane 🙂