Ako presadiť predčasné zaškolenie?

maestro
9. máj 2016

Môjmu 5-ročnému synovi by prospelo predčasné zaškolenie, t.j. škola o rok skôr (dôvody sú na dlho) a máme to už aj dohodnuté s jednou súkromnou školou, ale štátna psychologička si postavila hlavu, že ona ho do školy nepustí. Má na to paragraf v školskom zákone, takže jednoducho ignorovať ju nemôžem. Povedal som jej, že mi stačí podmienený súhlas pre domácu školu (partnerka je učiteľka ZŠ) s tým, že syn by potom nastúpil do 2. ročníka na súkromnú ZŠ s 10 deťmi v triede, ale ani to psychologičku neobmäkčilo. Dal som jej portfólio synových prác, ktoré ukazuje, že je v niektorých oblastiach o 1-2 roky popredu, ale ani to nezabralo. Jej argumenty sú odborne spochybniteľné (ba až absurdné), ale súd by trval príliš dlho (a šance sú, že súdneho znalca by robila jej kolegyňa).

Nástup do školy v bežnom termíne (v 6-tich rokoch) by synovi veľmi uškodil, tak mi to nedá spávať. Už ma napadlo aj to, že by sme sa presťahovali do Anglicka, kde sa chodí do školy od 5-tich rokov. Stále ale hľadám nejaké riešenie na Slovensku.

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so štátnymi psychológmi (CPPPaP)? Aké mladé dieťa vám pustila psychologička do školy? Sú nejaké páky na štátnych psychológov? Sú vôbec pri rozhodovaní viazaní zákonom, záujmom dieťaťa a povinnosťou náležitej odbornej starostlivosti? Alebo majú voľnosť v rozhodovaní a nikto okrem ich nadriadených s nimi nepohne? Dá sa to obísť fiktívnym štúdiom v zahraničí? Aktuálne fyzické sťahovanie do zahraničia (napr. do Anglicka) beriem ako krajnú možnosť. Čo môžem urobiť pre to, aby som mal dieťa prijaté do ZŠ na Slovensku v 5-tich rokoch?

akvi
23. máj 2016

@sova76 prave preto, ze kazdy ma svoj uhol pohladu, tak by mal mat moznost vybrat si druh skoly, alebo aj nevybrat..O tom to je..Ak niekto chce dat dieta do skoly skor, nech kludne da. Ak niekto nechce, nech neda vobec.. Ale tato moznost volby nam je upreta, to je na tom zle. Tu nejde len o kritiku dnesneho skolstva, ale o princip..

sova76
23. máj 2016

@akvi Zijeme v systeme, ktory nam dava urcite... povedzme obmedzene prava, no musime si voci nemu plnit aj povinnosti. Vies si predstavit system bez zakonov? Ale to som kamsi i am zasla.

akvi
23. máj 2016

@sova76 viem si predstavit system s nutnymi zakonmi a pravidlami, napr. take pravidla cestnej premavky, tie su ok, tu je dohoda nutna.. Ale aby mi stat diktoval, co, kedy a kde sa ma moje dieta ucit, toto naozaj nepotrebujem.. Vid slobodne demokraticke skoly, tam to krasne funguje.. Sloboda uci obrovskej zodpovednosti za seba sameho, za svoje ciny. Cim viac obmedzeni, tym viac maju ludia tendenciu spoliehat sa niekoho ineho - na stat, spolocnost, Ficove istoty a pod.. Vidime, kam sme sa dopracovali. Vid nezmyselne nariadenia Europskej unie, ktore reguluju pomaly aj to, kedy sa ma clovek nadychnut..

dai
23. máj 2016

@akvi no... vdaka tym pravidlam este nie sme uplne skorympovaba a rozkradnuta krajina:-/
Vies si v sloveskej realite predstavit tie slobody? Tu ludia nie su vobec pripraveny na prevzatie zodpovednosti za svoj zivot kdezto ciny☹ ak tu chceme nejaky standart tak zial nejake pravidla byt musia...
Osobne si nyslim ze je tu pre tych slobodnejsich uz toho dost na vyber, takze si mozeme vybrat ktorou cestou ist...
Pri konkretnom pripade otecka tu ale ja mam pocit ze tie pravidla chrania jeho dieta pred jeho prilis velkou ambicioznostou ... a aj preto su tu - aby chranili tych ktori sa este nevedia samo vyjadrit...

lucia19831
23. máj 2016

Ja len tak pomimo.. Od akeho veku treba dietatu zakladat portfolio vlastných prác? Malý ma 6 mesiacov..že ci som niečo nezmeškala 😜

akvi
23. máj 2016

@dai no praveze vdaka tym neprehladnym, ucelovym a podivnym pravidlam sme skorumpovana a rozkradnuta krajina.. Sloboda sa neda robit polovicato, bud tu je, alebo tu nie je.. Inak to dopadne presne, ako tu na SK.. Mne je jasne, ze sloboda je v istom zmysle bremeno.. Sloboda nie je lahka a bezstarostna.. Toto treba ludi naucit.. A to sa neda v neslobodnych skolach a v rodinach, kde je to, co sa tu deje, akceptovane a tolerovane..

sova76
23. máj 2016

@akvi Áno, v tomto systéme je kopa dier a nezmyslov, to máš pravdu. Ale tie nedostatky tu budú vždy, nič nie je šité dokonale na mieru úplne každému a naše školstvo už vôbec nie, preto je dôležítá výchova doma.

moni73
23. máj 2016

Teraz som videla myšlienku, že naučme deti správne sa rozhodovať. Neučme ich poslušnosti, lebo keď nebudeme nablízku, budu hľadať niekoho koho by posluchali. Úplne sa s tým stotožňujem.
@sova76 že si dieťa vedies doma podľa seba je OK, ale nie je v poriadku musieť ho vodiť každý deň na 6 hodín do školy (ktorú spolufinancujes prostredníctvom daní) a potom doma "učiť/vychovávať" inak. Nie je to dobre. Učitelia majú pravdu, ja im autoritu podkopavam, bohužiaľ s tým neviem nič spraviť. Proti svojej vôli vodím dieťa do skoly, ktorá sa mi vôbec nepáči...

sova76
24. máj 2016

@moni73 Ale ja ti rozumiem. Nie kazdemu vsetko sedi. A ten ucitel za system nemoze. System moze zlepsit ci zmodernizovat skolska reforma. A verte, ze pri dnesnej "slobodnej vycbove" to vobec ucitelia nemaju jednoduche. A co sa tyka respektovania autorit, je to do istej miery v piriadku... tvoje dieta asi hned zo skoly nenastupi na miesto generalneho riaditela.. a ak by ku niecomu takemu doslo, vzdy bude mat niekoho nad sebou, ked nie lobisticke skupiny, tak stat.

sova76
24. máj 2016

@moni73 Kazda spolocnost je hierarchicka, principialne skolstvo ma hlane socializovat. Asi by som nechcela, aby respekt v skole dopadol ako v Usa, kde su v kazdej skole detektory kovov a ochranky. Ta autorita jednoducho v nasej spolocnosti je, nakolko je hierarchicka. Kazdy z nas, ak chce v spolocnosti fungovat, mal by respektovat urcite pravidla. Netvrdim, ze slepo. Ale zmena sa neudeje zo dna na den.... A ja netvrdim, ze dieta doma ucim nieco ine, len som s nim vzdy pracovala, aby sa v systeme syn udomacnil. Aby aj toleroval okolie, ktore bude niekedy tolerovat do istej miery jeho nedostatky. Na prakticku stranku zivota...tym nemyslim povolanie, je tu rodina. A ked vidim nieco inak ako ucitel, vysvetlim preco. To je pluralita nazorov, s ktorou sa dieta v spolocnosti stretava. A ako sa nauci v tom mori nazorov plavat, ci doplava na breh prvy, to je skutocne zalezitost domacej vychovy, skola moze len podporit.

akvi
24. máj 2016

@sova76 lenze prave v klasickej skole je prave socializacia otazna, nakolko deti su v homogennom kolektive a ich rola je jedina - podriadenost. V zivote to predsa tak nefunguje, clovek sa stretava s ludmi napriec generaciami a aj ta rola, ktoru prijima moze byt rozna, nie je vzdy podriadeny, resp. v praci, kde dobre funguje team, tak sa tie role premienaju.. Tak isto v rodine, kazdy chvilku taha pilku. V skole je jedina autorita - ucitel, ktoreho neposluchnut rovna sa porusit pravidlo. Castokrat vlastne staci nesuhlasit a je zle.. A detom v triede tiez nie je dovolene zdravo si tu hierarchiu tvorit, pretoze konflikty su zakazane, potlacane, nepripustne. Nie je dovolene kricat, dat najavo nevolu a pod.. Takze toto prostredie vobec nie je na socializaciu vhodne...

sorciera24
24. máj 2016

@akvi dovolim si nesuhlasit, ta socializacia prebieha v spolocnosti...v akejkolvek spol. skupine, cize aj v skole a skolskej triede....to, ze sa akurat tebe nepaci hierarchia podriadeneho...ok, ale funguje to tak v spolocnosti...ano, ucitel je nadriadeny, mne je sef tiez nadriadeny, rodic je vzdy nadriadeny dietatu (to je hierarchia rodiny), a tak dalej....ano, dieta sa moze stat raz sefom , teda nadriadenym (ale nemusi).....ono je halvne dolezite pochopit aj tuto rolu, ak chce byt raz dobry nadriadeny, musi si vyskusat byt podriadenym....iste pravidla v spolocnosti su vytvorene, aby sa dodrziavali....no predstav si, ze nie su a kazdy si robi co chce..... takze aj tym sa socializuje, ze sa uci repsektovat pravidla, lebo v zivote ich je praveze vela, vlastne vsade, ak sa to nenauci v skole a v rodine...kde potom?
jedine suhalsim s tym, ze by tie pravidla mali byt dohodnute spolocne, cize aby sa obe strany dohodli na pravidlach......ale potom obe strany dodrzuju tie pravidla.....o to ide....a nie, ze si budem skcakta, kricat......kedy chcem, ako chcem......ved si to relane predstave vo svojom zamestnani, ze by po sebe zacali hulakat kolegovia, elbo kazdy ma svoj anzor....ano, naozr si treba povedat,a le v tom treba deti usmernit, ze sa to da slusne....konflikty vzdy vznikali a vzdy budu vznikat...je to prirodzene, ak je viac nazorov, ale nemusia predsa pri tom kricat, a to ich treba naucit, riesit konflikt a nie nahukat na seba.....cize nie konflikty , ci hierarchia su v skole zakazane, vobec nie, vobec to nebadam, vzdy ma trieda vodcu, skupinky, konflikty..to je v poriadku, to je socuializacia, len treba to usmernenie....moj nazor....

sova76
24. máj 2016

@sorciera24 Z duše mi hovoríš... pečiem, tak nemám moc času na písanie. Ale... presne to decká potrebujú - mantinely. Dieťa bolo dieťaťom pred dvesto rokmi a rovnako je ním aj v dnešnej spoločnosti. Kto očakáva, že sa dieťa socializuje samo, tak nemá rozum.

akvi
24. máj 2016

myslim, ze vo vela veciach sa zhodneme, ja si nemyslim, ze dieta sa nema ucit byt aj podriadenym, alebo nerespektovat hierarchiu, nikde som to ani nenapisala. Myslim si ale, ze klasicka skola zdrave vztahy neponuka a za tym si stojim.. Nastastie, ja mam dieta v skole, kde je to uplne inak, ako v klasike, takze som spokojna.. Viem, ze si asi ani neviete predstavit iny model, ako sme zazili a ako to funguje aj teraz, ale ano, existuju aj ine modely skol a ja sa priklanam prave k tym a mam to stastie, ze v nasom meste taka skola je.. A zase sa vratim k tomu, co som uz pisala, tu nejde o to teraz zmenit a zrusit vsetko stare, ale o to, aby bola moznost vyberu. Nic ine.. A je uplne v poriadku, ze ja si vyberiem to a ty zase ine..

moni73
24. máj 2016

Baby, my píšeme že zhruba všetky o tom istom. Moja dcéra má rešpekt a v podstate autoritu akceptuje. Problém vzniká pre pravidlá, ktoré nie sú logicky opodstatnené. Boji sa ísť do školy s načierno nalakovanymi nechtami, boji sa ísť bez úlohy atď. Úlohu robiť nechce (často sú totálne nezmyselné alebo zbytočné prepočítavať množstva rovnakých príkladov, ktoré ovláda,....), zároveň má traumu ísť bez nej. A áno, asi nebude hneď nadriadený, možno nikdy, ale dúfam, že bude robiť čo ju bavi a ak bytostne nebude so šéfom súhlasiť, môže prácu zmeniť. V škole je 90% učiva čo ju nebaví, príp. ho už vie. Nikoho to nezaujíma a odísť nemôže. A ja tiež volám len po alternatíve, uvedomujem si, že väčšine spoločnosti asi tento systém vyhovuje, ale nájdu sa aj nespokojní. Je nejaký problém vyjsť im v ústrety? Ja som vybrala štátnu školu, ktorá sa alternatívne tvári, bohužiaľ je to väčšinou len o tom tvareni... A
@akvi má pravdu. Existujú školy, ktoré síce hierarchiu majú, ale vybudujú si ju spoločne. Mne sa systém demokratických škôl páči. On nie je o anarchia, je o demokracii. Súčasné školstvo je diktatúra.😞

sova76
24. máj 2016

@moni73 Ale áno, veď určité možnosti vo vzdelávaní sú. Hlavne v súkromnom školstve, ktoré sa mne osobne nepáči. Nechala som syna radšej v bežnej štátnej škole. Demokratické školstvo... Tak si predstav demokratické zamestnanie, kde ti šéf nariadi pripraviť nejaké napríklad štatistiky, podklady... to je jedno. Si v polovici a povie Ti, že už ich nepotrebuje. V živote, v práci a aj v škole je kopec absurdných situácií, s ktorými by sa mal človek vysporiadať. ...ide sa ďalej...

akvi
24. máj 2016

@sova76 to je uplne zly priklad, co si dala, pretoze ak ten sef dava vedome robit ulohy, ktore nepotrebuje svojim podriadenym, tak je na mieste takuto pracu opustit a najst si lepsiu. A ak tie ulohy potreboval, ale situacia sa zmenila a uz ich z nejakeho relevantneho dovodu nepotrebuje, tak aj ten zamestnanec to pochopi a ide sa dalej uplne v pohode.. Vobec nevidim zmysel v tom, aby deti robili nezmyselne ulohy. Co ich to ma akoze naucit? Ze je v poriadku robit nezmysly?

Mne ide u mojho dietata o to, aby sa naucil robit rozhodnutia, na ktore uz dorastol, za ktore vie prevziat zodpovednost. A nebudem od neho vyzadovat rozhodnut o niecom, na co este nema.. A zaroven ako rodic nemam problem nekompromisne rozhodnut o veciach, ktore su z mojho pohladu dolezite.
Rodicia dnes vacsinou padaju na hubu vo vychove v tom, ze sice chcu rozhodnut, ale sami o tom nie su v hlbke srdca presvedceni, ze je to tak spravne.. napr. uz spominane DU. Kolko rodicov tlaci na decko, nech si DU spravi, ale zaroven ma vnutri take to nasratie, ze do kelu, ved zase sedi 2 hodky nad ulohami, co preboha v tej skole robia, ked sa este doma musi doucovat a pod. myslienky..

Cele je to s tymi DU chore, preco by som ja rodic, mala zodpovedat za to, ci si decko DU spravi.. To je jeho zodpovednost. A ma plne pravo si tu DU nespravit. A potom niest nasledky. A ja mu to samozrejme dovolim. Tak, ako mu kludne s tou DU pomozem, ak poziada.. Ale nebudem ho do nej nutit.. ani nahodou..

sova76
24. máj 2016

@akvi Netvrdim, ze sef umyselne dava robit nezmysly. Len moze nastat zmena situacie.
Kto teda zodpoveda za dieta ak nie jeho zakonny zastupca? Ved su to povinnosti toho dietata a bude ich mat cely zivot. Pre mna je nepochopitelne sa dietatu v tomto smere nevenovat a nevysvetlit mu zmysel povinnosti. To su tie mantinely. Dieta sa samo nenasmeruje, na to su rodicia.

akvi
24. máj 2016

@sova76 aky zmysel ma tlacit na dieta robit si DU? Skola prebrala na seba zodpovednost vzdelavat moje dieta. Predpisuje mu, co, kedy a ako sa ma naucit. Nedava na vyber. Preco by som ja mala byt zodpovedna za DU, ktoru zadala skola mojmu dietatu? Zodpovedne je dieta. A je na skole, aby vymohla tuto povinnost. Ak to nie je schopna, nie je to moja chyba, ani moja zodpovednost. A co s tym ma spolocne venovanie sa dietatu? Ja sa dietatu venujem tak, ako uznam za vhodne ja. A travit ten kusok casu, co za den mam nad DU naozaj nemienim. Nevidim v tom zmysel..

sova76
24. máj 2016

@akvi Pozor na to, ale škola nesupluje rodinu. A základ vzdelávania dieťa nadobúda práve v rodine. Áno, sú tu učebné osnovy.., podľa ktorých prebieha vzdelávanie. Dieťa by sme mali ale doma viesť k zodpovednosti, aby si tie povinnosti, ktoré mu uloží škola, plnilo. Teda dohliadať na plnenie povinností, ktoré sú súčasťou výchovy. Dištancovať sa od výchovy dieťaťa je zvláštne. Osobne nemám pocit, že som niečo stratila. Syn málokedy potreboval pomoc s úlohami, ale kontrolovať ho bolo potrebné. Sem-tam niečo zabudol... ako dieťa.

akvi
24. máj 2016

@sova76 ved to je jasne, ze nesupluje.. Ale ja nemienim vyzadovat plnenie niecoho, s cim vnutorne nesuhlasim. Ak chce skola splnit od dietata nieco, tak nech sa o to stara.. Zodpovednost nie je to, ze donutim dieta splnit si povinnost. Zodpovednost je to, ze mu umoznim ju aj nesplnit a necham ho niest si nasledky. To je vychova k zodpovednosti. Donutit niekoho k niecomu je vychova k poslusnosti.. Ja nechcem poslusne dieta, ale zodpovedne..

moni73
24. máj 2016

Ale tu sa nejedná o to, že by som s úlohou nepomohla. Keby ju dcéra robiť chcela a potrebuje pomoc, samozrejme pomôžem. Jedna sa o to, že škola vyžaduje napr. vymenovanie vybraných slov. Odmietam, dcéra píše správne, nemusí ich papagajovat. Škola vyžaduje kódovanie slovných druhov. Odmietam, dcéra ich vie, číselné označenie jej je na 2 veci. Škola vyžaduje báseň/prózu na hviezdoslavov Kubín. Odmietam, dcéra vystupovať nechce, pokladám za úplne zbytočné. Škola chce počítať príklady s rómskymi číslicami. Odmietam, absurdné. Atď, atď. A dieťa je medzi dvoma mlynskymi kameňmi.... Nikomu nechcem vnucovať svoju predstavu školy, ale opakujem potrebu možnosti výberu.

moni73
24. máj 2016

@moni73 sorry, mobil. Samozrejme rimskymi 😊

horana
24. máj 2016

Podla mna zas cely zivot je natolko absurdny, ze skola aj ked iny druh uletu ale velkosti tej absurdnosti pomerne zodpoveda. Kolektivy v praci su casto nevyrovnane, clovek sa musi vediet otacat, chapat vztahy, hrat rozne socialne hry, dovednosti. Niekedy je roznorody vekovo, inokedy mlady skonci medzi starsimi, alebo vsetko rovesnikmi (moja prva robota IT).
Inak, ked nebude vediet obstat ho rychlo vystrnadia, inak je za chudaka a uspesny nebude. Skola je casto nespravodliva dzungla, ale zivot potom je tiez. Aj pracu co robime je casto o niecom do coho sa nam nechce. Ja by som to nevidela az tak cierne. Bola by som samozrejme za moznost vyberu, ale v prvom rade podrzat dieta doma, dat mu najavo podporu a vtedy sa dieta nauci ze basen na Kubin v postate nie je zaidna tragedia a cvici si tym pamat, + ze naucit sa vystupovat je ziaduce, strati tremu to sa hodi cely zivot vediet sa spravne "pretrcat". Zaradzovat slova do kategorii je v zivote nevyzitelne, ale mozno narazi na nutnost v kratkom case zvladnut kategorizaciu ineho (zakonov, predpisov) a ked aj ked mu to pripada zbytocne a nudne dokaze rychlo naucit, moze ziskat vyhodu pred spolupracovnikom, ktory o tom len bude dumat. Ako nespravodlivost na skolach treba potlacat, ale robit si ci uz domacim vzdelavanim, alebo chapajucimi milymi sukromnymi skolami krehke kvietky, tiez asi nie je to prave orechove. Treba vyvazenost podnetneho prostredia aj s nacvikom istej miery sebazaprenia.

andelik691
24. máj 2016

Neviem.. Mne to príde také divné..Nasilu tlačiť dieťa do školy skôr.. A to ide len o rok. Z prejavu autora mám pocit, akoby tá psychologička nariadila jeho synovi odklad o 10 rokov. Tak bude o rok dlhšie v škôlke.. A čo ? my sme išli do školy v 7 rokoch, nemám pocit, žeby nám to uškodilo. Užila som si bezstarostné škôlkovanie 🙂 a potom prirodzene do školy. Vychodila som vysokú školu a mala som celý čas vynikajúce výsledky. Nemám pocit, že je potrebné trepať do školy dieťa, ak psychologička posúdila, že ešte na to nie je zrelé. Aby sa to neotočilo naopak proti vám. Toľko môj názor.

wendy62
24. máj 2016

@maestro praveze na prvom stupni to robia castejsie. A tiez mali deti co robili v druhom rocniku naraz druhy aj treti. Svokra vravi ze podmienky si urcuje skola, oni nevyzaduju papiere z cppp ale ina skola moze, takze radsej sa spytaj tam kde planujete nastupit.

moni73
25. máj 2016

Troska od veci.... Akurát som prečítala (ohľadom odobratia chlapca), že predseda súdu sa bol osobne ospravedlniť riaditeľke a učiteľke. Nechýbajú vám tam deti? - Toto sú naše školy, tu vidno hierarchiu, toto je zle (verim, že sa mohol ospravedlniť aj deťom a len to zle SME napísalo, ale aj to o niečom svedčí).
@horana ja súhlasím aj s tebou. Ale konkrétne u mojej dcéry majú takéto "netragedie" ten dôsledok, že odmieta chodiť do školy. Samozrejme sa na to da pozrieť: veď to sa môže naučiť, veď tá úloha jej nezaberie viac ako 10 min, prečo by nemohla recitovat, veď z nej neubudne... Toto všetko má u nás za následok zhruba 50%ňu dochádzku do školy. A mne je prednejšie, aby do tej školy išla, ako to či pôjde s du. Tu by malo dôjsť k dohode s pedagógom, ktorý ma uznat, že 6 hodinová absencia v škole je v konečnom dôsledku horšia ako nenapísana du.

sova76
25. máj 2016

@horana V tomto smere súhlasím, celý život sa niekam dostávame o niečo bojujeme... či je trh práce alebo iná prestíž. Nič sa nedá robiť, ale spoločnosť je skutočne takto nastavená, ten slabší, nepriebojnejší jednoducho zostáva na chvoste a väčšinou aj v uplatnení.
Mala som zopár spolužiakov na základke... trojkárov, štvorkárov, ktorým boli jedno nejaké výsledky v škole. /neprotestovali proti úlohám či Hviezdoslavovmu Kubínu/. Inak to boli zdraví, sebavedomí a priebojní jedinci. Len sa im nechcelo učiť a ani písať úlohy,... lebo načo... Šli potom na učňovky, niektorí dorobili maturity, iní nie. Ale hýbať sa v kolektíve naučili... či už detským naťahovaním sa alebo slovnými hračkami. Ani jeden z nich sa nemá zle. Sú to rozumní chalani, na ktorých Jednoducho nikto nedohliadal, a napriek tomu, že sa moc neučili a ani nepripravovali do školy, v živote sa uchytili. Či už ako zruční remeselníci alebo vlastníci nejakých firiem. Ale česť takýmto výnimkám, že neblicovali a naučili sa v pohybovať v kolektíve. Síce po svojom, ale naučili. Lebo.. nebudem robiť to alebo to, lebo sa mi to nepáči... to nie je dôvod, ktorý by mal učiteľ akceptovať.

sova76
25. máj 2016

Ešte som si spomenula na jednu vec. Tiež sa mi moc nepáčili skupinové projekty. Lebo vždy sa tam niekto nájde, kto na to kašle. Iní zas potiahnu... Ale je to forma spolupráce, aj keď viem si predstaviť aj iný spôsob vedenia detí v tomto smere. Veď čo je to za projekt, kde vytiahnu bez úsilia a na poslednú chvíľu informácie z netu a spracujú nejakú formu prezentácie? Tieto decká na gymnáziách sú zväčša dosť samostatné na to, aby takýto projekt spravili samé a na omnoho lepšej úrovni, ale... nie, pretože sa musia naučiť spolupracovať, tolerovať... vychádzať si v ústrety, využívať schopnosti... potiahnuť jeden druhého. Ono to má zmysel, ale ja som tiež vždy radšej pracovala sama a robím tak doteraz. To isté môj syn... a čo som sa do neho "nahučala".... Pre môjho syna napríklad toto boli nepríjemné povinnosti, lebo bol jeden z tých, ktorí ťahali. A prežil to.

odm3
25. máj 2016

Nuda v škole nie je len o tom, že učivo je príliš ľahké alebo nudné ale aj o tom, že človeka jednoducho nezaujíma taký široký záber problematiky - od matematiky, fyziky, chémie, biológie, dejepisu...človek sa väčšinou nájde len v jednej oblasti a ostatné nejako prebehne len z povinnosti aby bolo nejaké to všeobecné vzdelanie.. veď nakoniec vo svojom povolaní väčšinu z toho učiva zo základky vôbec nevyužijeme (možno s výnimkou cudzích jazykov). To napredovanie vo vedomostiach podľa mňa ani nie je také dôležité, rovnako predčasné zaškolovanie. Možno je lepšie dieťa len tak zľahka zaťažiť v škole, nech potom energiu môže vložiť do toho čo ho baví v mimoškolských aktivitách. Dieťa sa má hlavne cítiť dobre - ak si sadne so spolužiakmi, nájde si kamošov a natrafí na dobrých učiteľov tak sme vyhrali...Otázka je ako to dosiahnuť, to sú veci ktoré nezistíte dopredu z internetu.. a niekomu sadne obyčajná štátna základka a niekto sa cíti lepšie v špeciálnej či súkromnej škole.