Ako prísne sa hodnotí predškolská zrelosť na testoch?

30. jan 2024

Ahojte, zaujimalo by, hlavne asi maminky starsich deti kolko chyb spravili Vase deti na tich testoch a ci im odporucili nastup do skoly, pripadne ci je to zavezne ich vyjadrenie atd 🙂 Dneska mali v skolke depistaz, a teda dcera bola doma cely mesiac, kedze bola chora a sla tam az dnes. Ona je celkovo velmi sikovna - uci sa abecedu, vacsinu pismen pozna mozno tak na 8 ktore si myli, hrava sa na skolu, vie pocitac jednoduche priklad + - do 10, sem tam do 15... Podpisat sa vie jasne, aj take zakladne veci. Vie vela po anglicky, akoze aj vety jej nerobia problem uz. Proste je taky tip ze sa velmi rada uci. Vcera mi jej ucitelka povedala ze ved rovno mi povie ze ona je urcite uz zrela do skoly, ze velmi rada pracuje aj v skolke, ze ma skor problem ju odtrhnut od tich pracovnych zositov aj vela toho vie. A teda co som sa jej ja dnes pytala po testoch - ze vsetko vedela vraj, ale ked sa jej pytali kedy bude mat 6 rokov zadelila ze na jesen :D pritom vie povedat datum presne, a je to v lete, neviem co tresla :D ,,,a este ked sa jej pytali ci vie nejaku basnicku, povedala ze nie a hotovo. Asi sa hanbila, pretoze doma mi sama rozprava basnicky, este ma nuti sa ich naucit a musim ich opakovat ako ich naucili v skolke :D Inak vedela vsetko aj svoju adresu atd. Len ja som ju nepripravovala ziadno nato, vcera sme aj mali dost frmol, rano som ju tam rychlo zaviedla, mozno keby jej poviem nech caka ze sa spytaju na basnicku sa nezlakne :/ myslite ze to bude problem uz ?

dori2
30. jan 2024

skolska zrelost je komplexne posudenie dietata- nielen z testu. myslim ze oodla toho co pises ziadny problem nebude 🙂 a inak- rodic vzdy rozhodne ci odklad chce alebo nie, aj keby bol odporucany

deti95060810
30. jan 2024

doporučujem rešpektovať čo navrhne mš a tety z okresu....dcére neodporučili - ale aj tak sme ju dali - lebo moji rodičia že je vysokááááá.
celú prvú tr. sme sa trápili. neskutočne. niekoľko krát sme ju chceli vráátiť naspäť do mš. nespravili sme to.
až v druhej tr. sa všetko zlepšilo. stále som s ňou musela pracovať - kontrolovať úlohy, písať diktáty, skúšať....
na druhom stup. bola naj. žiačka tr. - ale mňa to stálo strašne veľa síl a volného času.

pribinak
30. jan 2024

Neprezivaj to tak. Tam zhodnocuje dieťa ako celok, nie iba na základe jednej pokazenej odpovede
Hodnotí sa slovná zásoba, pamäť, grafomotorika, orientácie, sociálna zrelosť, orientácia, …….takze fakt netreba robiť paniku

Veľa deti sa v rýchlosti nevie presne vyjadrit, bola vynaliezava, povedala na jeseň
Niektoré deti by sa pri okne rozplakali

klementinka58
30. jan 2024

je na rodicovi ci dieta da do skoly napriek tomu ako vysli tie testy ci nie, nemusis sa tym riadit je to uz dobrovolne

autor
30. jan 2024

@dori2 ano ine veci asi vedela co mi vravela, geometricke tvary, na niecom sa smiala ze to bolo lahke, ale nechapem preco napr zadelila ze nevie ziadnu basnicky ked ich vie milion :D asi sa hanbila alebo co

dorothee
30. jan 2024

Aj tak zalezi na tebe co urobis,pri dcere mi odporucili odklad,lebo nevedela R,dala som ju aj tak do skoly,R sa vsak nenaucila doteraz,takze v jej pripade by bol odklad zbytocny..Syna zase odporucali po depistazi dat do skoly,ja som ho nedala a bolo to najlepsie rozhodnutie,lebo vidim ze by skolu nedaval este…

autor
30. jan 2024

@deti95060810 jasne ze budem respektovat, akoze po pravde nejak extra by ma netrapilo aj keby sla o rok neskor. Ale zase ucitelka v MS mi hovorila ze urcite nie, ze ona je zrela, aj velmi rada pracuje, aj znalosti ma. Je pravda ze ona sa rada uci, aj doma nas nuti hrat sa na skolu, pocita priklady, trenuje ebecedu, uci sa anglicky a velmi jej to ide, ale nie preto zeby sme ju nutili, skor ona nas :D tak neviem ci by dalsi rok v MS pre nu nebol uz take pretahovanie zbytocne. No keby eln ze je vysokaa :D :D :D to je aj moja jasne, ale vsak to je jedno. Tiez sa divia niekedy ze ma len 5 rokov, lebo vysoka je az az ale sak to nema vplyv na skolsku zrelost :D

autor
30. jan 2024

@pribinak jasne asi to zbytocne riesim. Ja som jej nechcela robit stresy, povedala som jej len ze pridu take tety do skolky spravit nejake testy do skoly, ale ze nech sa nestresuje, ze nic sa nestane ked povie zle atd, ani som ju nepripravovala ziadno. Mozno ekby jej aspon spomeniem rano co sa asi budu pytat, ale fakt zrovna hrozne frmoly posledne dni.

pribinak
30. jan 2024

Deti na testy netreba pripravovať, potom sú len zbytočne v strese a vybíjané, že čo sa ide diať

Dieťa má byt prirodzene a hotovo

zuzulka558
30. jan 2024

Naša v skolke testy urobila no chcela som odklad a na vlastné náklady som ju dala na testy originál kde to robia nie v skolke,,, našli jej pochybenia a odklad mi odsúhlasili,, není nič. Lepšie ten rok urobil vela

autor
30. jan 2024

@pribinak ano ona bola dost prirodzena :D aj mala z toho vazne radost, ked sla domov ze ake to bolo super, tak som rada ze to tak brala. Akoze aby ste si nemysleli, ja nie som nejak proti odkladu zase, len ma zaujimalo ci zohladnuju aj to napriklad ze dieta tresne v tej chvili aj blbost, ako napr ze nevie aj keby vedela. JA by som sa tak chcela dobre rozhodnut co bude pre nu lepsie, ci zostat v skolke alebo ist, preto som sa dohodla s ucitelkou na tich testoch aj ked mala byt este do strvtka doma :D ale je zdrava aby ste si nemyslela ze sla chora, je doma uz od zaciatku januara. Na jednej strane je fakt sikovna, vie toho vela, ale keby ma nejako trpiet v prvom rocniku by som ju jasne nechala este. Ale zas aj ucitelka mi hovorila ze urciteje pripravena

pribinak
30. jan 2024

Ešte raz: psychologicka či špeciálna pedagogicka sa nerozhoduje podľa 1 odpovede. Hodnotí sa všetko: grafomotorika, slovná zásoba, pamäť, …..

autor
30. jan 2024

@pribinak Jasne sak slovnu zasobu ma az az :D grafomotoriku ja neviem posudit, akoze pise vsetko, ale stava sa jej ze obratene napise 6 a 9 a podobne

diewcatqoo
30. jan 2024

Kluuud.. nadych, vydych 🙂 je to len depistaz, ta nie je vobec k nicomu zavazna. Tie panie, ktore to robia, za zivot stretli uz tolko deti a pocuvali uz tolko blbosti, ktore deti spontanne povedia, ze urcite nebudu robit vedu z toho, ze im dieta nepovedalo ziadnu basnicku alebo ze nevedelo datum narodenia. Komunikuj s ucitelkou z MS, ucitelka vidi tvoje dieta kazdy den a vie ako sa sprava v kolektive a celkovo, co zvladne a co nie. Ak si napriek tomu nebudes ista, ci malu dat do skoly, mozes sa objednat na individualnu konzultaciu do cppp a tam posudia celkovu pripravenost dietata, nie len to, ci vie basnicky a pod.
Hlavne dieta do nicoho nenut, na ziadne testy ju netreba pripravovat.

januska12323
30. jan 2024

Robíš z toho zbytočné haló, dieťa sa nemá nijak extra pripravovať. Doteraz si pamätám ako som na zápise nepovedala ani slovo a prijali ma 😁 posudzuje sa to komplexne nie pár odpovedí.

saxana000
30. jan 2024

Risd sa tym co ti povie ucitelka ktora je s nou denne 8 hodin.a nie cudzia zenska co to dieta v zivote nevidela...

lienka.7
30. jan 2024

@autorka respektovala by som co ti povedia v skolke. To, ze nevedela nejakú básničku a neodporúča ju do školy je blbosť. Vedia predsa aká je v skolke.

autor
30. jan 2024

@lienka.7 jasne podla uciteliek je zrela, a to som myslela ze mi ucitelka povie ze je moc citliva, ale tak to je zasvec ktora sa nezmeni asi tak lahko.

lienka.7
30. jan 2024

@januska12323 ja detto. Na zápise do 1.triedy som im povedala, že ja nenastúpim lebo chcem ešte cez obed spávať 🤣 🤣🤣

mili2016
30. jan 2024

Keď môj syn mal depistaz urobil fakt všetko dobre no odklad mu odporučili skrz výslovnosť ( chodíme na logopediu) takže sme ho rok nechali v škôlke. Teraz je prvák a naozaj neľutujem že sme mu dali odklad, reč sa krásne upravila čo je hlavne

nikaeli
30. jan 2024

Nie je to skúška, na ktorú ju treba deň predtým pripraviť. Vôbec nevadí, že bola mesiac predtým doma 😉 aj môj syn mal včera depistáž a pýtali sa ho akej farby je slniečko, čo ho pobúrilo, že to vedia aj deti v malej skupine 😛 básničku tiež nepovedal, nechce recitovať, ani spievať ani na vystúpeniach. Máš ešte čas, jedna depistáž by mala byť ešte v marci.

cookie29
30. jan 2024

autorka oni su predsa zvyknuti, nie kazde dieta je "cvicena opicka" ktora predvedie na poziadanie... Tam ide o celkove posudenie, nielen o jeden test

janickacrazy
30. jan 2024

Možno sa len teší do školy, tak povedala na jesen. Ja si myslím, že podľa tvojho opisu je zrelá do školy. Moj syn naozaj nevedel ani jednu jedinú básničku v školke, testy mu vyšli tak na hrane, čiže polovica bodov a skúšajúca mi povedala, že je to na nás ako sa rozhodneme. Učiteľka v škôlke mu odporučila odklad. No malý chcel veľmi ísť do školy, lebo celá trieda išla, nikto nemal odklad, mal tam kamarátov. Tak sme ho dali a neľutujem. Má samé jednotky a ide mu to celkom fajn a hlavne je spokojný, že nemusel ostať v školke.

slavomira236
30. jan 2024

Ked bol moj syn predskolak ziadne testy sa nerobili lebo korona zacala ani ,apis nebol v skole len elektronicky je 4tak a ma jednotky same stale..aj prvu triedu zvladol so mnou lebo korona

antonia15
2. feb 2024

Nič si z toho nerobte, len počkajte na vyjadrenie a možno budete prekvapená (v dobrom, podľa toho čo popisujete)...oni predsa vedia, že do istej miery hrá aj nejaký stres...naša napr. v tej chvíli nevedela čo mamka a ocko robia (povolanie) pritom to ovláda, aj tak ju vychválili...oni vedia odhaliť tú nezrelosť, sú to predsa len deti, nikto neočakáva, že to zvládnu na 100%

antonia15
2. feb 2024

Ešte dodám: oni posudzujú prácu v skupine, aj individuálnu prácu, samostatnosť, atď...

hederamonstera
2. feb 2024

Boze toto je tak smutne cele…len testy, hodnotenia, posudzovania…keby si rodicia uvedomili ako skola znici vnutornu motivaciu dietata ucit sa, v zivote by sa takto nehrnuli ich tlacit do skoly

jesenzima
2. feb 2024

V našej škôlke sú tiež mamy, čo sa trasú, aby bolo dieťa dokonalo "pripravené", ale tu ide práve o to, aby bolo dieťa prirodzené ...

jesenzima
2. feb 2024

@hederamonstera nezačínaj túto tému aj tu, prosím ...

medynka82
2. feb 2024

Tam posudia co vie a neviem, pripadne dostanes odporucanie, co mate dotrenovat a za 6 mesiacov kym pojde do skoly sa toho este vela zmeni. Ja som tiez maleho netrenovala, je junovy a dostal odporucanie 🤷🏻‍♀️ a ze mame trenovat dolava doprava, vraj aj uchop ma dobry ceruzky a to ju drzi ako kolik, tal neviem kam sa pozerala pani psychologicka... daj na svoj pocit a ci ona chce ist.