Čo všetko treba platiť v štátnej škôlke?

pillipilli
18. sep 2016

Ahojte chcem sa u vas zeny informovat a porovnat co vsetko platite na zaciatku roka v skole a na co su tie peniaze pouzite. Teda ci vam to aj nejako rozpisali naco sa pouziju peniaze napr. zo ZRPŠ . Potom otazka pre mamicky co maju dieta v skolke na pol dna ci nemaju nejake ulavy , kedze je tam ich dieta len doobeda. Dakujem za odpovede

marcelatje
25. sep 2016

@timea7 era vysoko vazenych ucitelov je davno za nami a v dnesnej dobe je toto povolanie za trest. Tiez ma sice postihol rodicovsky syndrom ze svoje deti milujem tak ze rozkusem kazdeho kto im skrivi co i len vlas na hlave a prave preto ich nedam do opatery niekomu o kom si myslim ze je total mimo........milujem ako tu niekto bojuje len aby sa dieta dostalo do skolky a potom je vsetko zle. Od uciteliek, cez jedlo, vysku skolneho, po aktivity pocas dna. Nechapem to. Ved maju moznost nechat dieta doma ale to ne! Lebo ich deti maju na skolku pravo! 🙄

stevvvka
25. sep 2016

@marcelatje vsak to, ze ich deti maju na skolku pravo...
ale treba respektovat rezim a poplatky skolky - nechces, nepaci sa ti? nechaj si dieta doma...alebo si najdi inu skolku...

kazda mamicka si mysli, ze prave jej dieta si zasluzi tu najlepsiu ucitelku a najlepsiu skolku a kadejaka malickost je dovodom na staznost.
nezastavam sa uciteliek, kolkokrat by som im ja sama nafackala, uz len na fakulte bolo zopar takych, ktore si prisli vyslovene iba pre titul, zaujem o deti nulovy.
len si treba uvedomit, ze su aj dobre aj zle ucitelky, ale ani tie najlepsie niekedy nemaju vplyv na to, ake poplatky urci zriadovatel.

marcelatje
25. sep 2016

@stevvvka tiez nie som naivna a z pohladu rodica vidim priestor na zmeny ale nebudem s ucitelkou riesit preco mojmu dietatu nedala vonku dolu okuliare a teraz ma neopaleny pas okolo oci alebo ze nevysmrka tolko vreckoviek ci to ze cez obedny spanok musi spat a preco na obed nejedia pseno 🙄 viem ako to v skolkach chodi a viem aj to ze ucitelky robia co mozu (u nas urcite) a ked sa mi nepaci nikto ma nenuti tam dieta davat. Dokonca ja som napriklad lajdak pri odhlasovani stravy a ked moja mala nebola mesiac v skolke ucitelky stravu odhlasili za mna 😅 nemuseli..... Je to o pristupe...

stevvvka
26. sep 2016

@marcelatje nielen ty mas teda stastie na ucitelky, ale ucitelky maju stastie na minimalne jedneho normalneho rodica...som rada, ze aj taki su 🙂
ja sice zatial deti nemam, a neucila som dlho, takze predpokladam, ze ak dam svoje dieta do skolky, moj nazor sa trochu zmeni...
ale je to o celkovom pristupe k ludom...takisto si u lekara ponadavam na sestricku, ze co tam tolko robi, ale uvedomujem si, ze ma kopec povinnosti, o ktorych ani neviem, a tiez je len clovek...

inak, vsetko je to o pocte deti...kolkokrat rodic nestaci dohliadnut na dve svoje, a takych 15 dohromady...
ano, ulohou ucitelky je vychovavat, ucit, rozvijat osobnost, poobliekat, ked idu vonku...a aj tie slnecne okuliare vziat, ked si to stihne ucitel vsimnut...ale ovela dolezitejsie nez cokolvek ine je, aby dieta prezilo, kym pride rodic 😀

marcelatje
26. sep 2016

@stevvvka ano vsetko je to len a len o pristupe. Rodic riesi jednu ucitelku ale ucitelka ma aj 20 rodicov 😀 a milujem ked mamicka nevie vyjadrit vlastny nazor face to face a na ucitelku postve nabuchaneho testosteronom kypiaceho a zeninymi prupovidkami nasrdeneho otecka aby ucitelku usmernil a ona sa uvedomila a ich dieta neucila hovorit dakujem a prosim, lebo je to v rozpore s ich vychovou 🙄
Inak tie okuliare boli dioptricke a vobec neslo o ich bezpecnost aby sa nerozbili napriklad ale vyslovene o to opalenie mamicka ucitelku vopred upozornila aby ich na von nedavala.
Ja mam dve deti a su chvile ked mam pocit ze si v chaotickom rannom obliekacom rituale kedy mi pot po chrbate tecie cicerkom zabudnem aj vlastnu hlavu ..... Pri 20 detoch by ma asi piclo 😀

stevvvka
26. sep 2016

@marcelatje coze deti, ja som naposledy sla vonku s kazdou ponozkou inou :D stava sa :D

raz som v skolke pred vychadzkou trikrat prehladala jednemu chlapcovi skrinku, lebo som nikde nenasla ciapku (v novembri - sneh nebol, ale zima uz celkom dost), tak som pozicala od jedneho dievcata...ale nahradne rukavicee sme uz nenasli. druhy den sa mamicka stazovala, lebo jej syncek doma plakal, ze mu bolo zima na ruky a ze ked teraz ochorie, cia to bude vina....
na dvore teda stopercent neplakal, nahanal sa s ostatnymi detmi..
nakoniec nassli ciapku aj rukavice v aute, asi vypadli, rano si to mamicka nevsimla...aj povedala, ze ju to mrzi, ale dodala - tak se ho nemali pustit von.
no ano, lebo sa viem rozkrajat, alebo som mala so vsetkymi ostat dnu lebo jej syn nemal rukavice...
a potom ma napadlo, ze ci som fakt nemala s tymi detmi ostat dnu. taka pochybnost, ze co som mala robit? a ked aj spatne si niekedy uvedomim, ze spravila som chybu, cas sa vratit neda..

timea7
26. sep 2016

@marcelatje našťastie rodičov, ktorí sú fajn, je drvivá väčšina. A sú ľudia, ktorí majú problém vždy, všade a so všetkým, veď to poznáš. 😉

timea7
26. sep 2016

@stevvvka nemali pustiť von? A kde mal zostať? Určite by som nezostávala so všetkými deťmi dnu len preto, lebo jedno nemá čiapku a rukavice. Ostatní rodičia by z toho asi nadšení neboli. Tiež máme "erárne" pozabúdané veci, ktoré nikomu nechýbajú, požičala by som a ide sa. Riešila by som to tak, ako ty.

liaka
26. sep 2016

Ja neviem ci neviem teda citat ja, ale ja som citala prispevky o tom, ze sa tu neriesi vyska prispevok, kazdy ju respektuje ale riesi sa tu to, ze je nespravidlive mat dieta na 4 hodiny a platit rovnako ako ked su deti do 17.00 ked nase uz 11,30 su naobedovane takze cca do 11-tej su len v skolke kde sa konkretne hraju s hrackami. Tak asi urcite celodenne deti minu viac toaletaku, vreckoviek a pod. U nas za tych 47€ kupuju aj hygienicke potreby, tak je jasne, ze deti co spia v skolke potrebuju zubne pasty, jedine kefky si nosi rodic svoje. Urcite ani v praci nie je plat rovnaky kazdemu. Ked niekto odpracuje 6 hodin ma menej ako ten co 8 alebo 12 hodin.

moni244
26. sep 2016

@liaka napr.u nas sa z toho platia besiedky, divadla, nakupuju sa potreby na tvorenie, malovanie, papier, hracky do triedy, hygienicke sa nosi zvlast, cize u nas by to bolo spravodlive, aby aj dieta, co je na pol dna, platilo rovnako

moni244
26. sep 2016

A este, my sme minuly rok nosili omnoho viac hygienickych, ako tohto roku, ked,e ostalo, nosime len vytahovacie vreckovky, toaletny a vlhcene utierky. Plus 40 eur triedny fond a 10 eur na pranie uterak a postelneho

marcelatje
26. sep 2016

@liaka a ako vypocitas kolko toaletaku minie tvoje dieta? Ked mu bude treba ale bude mat smolu ze zo zabavy pouzilo predtym o dva dieliky viac ako si napocitala potom co? Sa budes stazovat ze mu neutreli zadok? Ludia ved sa spamatajte. Keby zrps bolo aj 100 eur rocne je to menej ako 10 eur na mesiac. Ved to miniete na hocijaku hlupost 🙄

marcelatje
26. sep 2016

@liaka plus co ak poldenne dieta bude plakat viac ako to co je tam cely den? Alebo len tak z pleziru hodi rolku papiera do zachoda ci pastou ponatiera stenu...... To sa predsa neda takto delit 🙄 🙄 🙄
Fakt by som ai zacala vydelovat deti rodicov ktori si myslia ze davaju vela. Dala by som len co im patri. Tecie ti sopel? Smola svoj pridel servitkov si si uz minul. Ked spadne nemoze plakat ved by siel nad denny limit ......Nie je to fer voci dietatu ale rodic bude MOZNO spokojny. Aj ked i o tom pochybujem....

majusqwa
26. sep 2016

dceru mam na pol dna a platim tak ako ostatni. len som ju odhlasila z olovrantu, takze za stravu neplatim mesacne 24 eur, ale 21. nikdy som sa nad tym nepozastavovala. dceru beriem domov hned po obede, kedy ostatne deticky ukladaju na spanok. nehnevajte sa na mna, kolko toho tie deti za tri hodiny spotrebuju? idu dvakrat na zachod? alebo vysmrkaju o vreckovku navyse? a ked bola moja dcera doobeda patkrat na zachode, lebo jej bolo treba cikat viac ako ostatnym detom, ktore chodia priemerne trikrat, tak co? aj to budem musiet doplatit? je to asi moj subjektivny nazor, ale mam pocit, ze niektore sa fakt chcete hadat len aby ste sa hadali

zuzub
26. sep 2016

17€ škôlka, 23€ obedy, 24€ ZRPS na pol rok! nákup pomôcok 10€, hygienické poteby 10€

evulienkaslx
26. sep 2016

my platime mesacne 25 e skolne, 5 e RZ, stravne Denná stravná jednotka : 1,19 €
Desiata: 0,28 €
Obed: 0,68 €
Olovrant: 0,23 €
deti nam vacsinou este pojedaju doma, nic ine zatial nenosime, ale nemaju vobec ovocie, tak sme sa dohodli, ze kto chce , bude si pre dieta nosit, nakolko sme nedospeli k nejakemu spolocnemu konsenzu. Dnes som zistila, ze niektore mamicky kupuju do skolky aj hracky, lebo vraj sa nemaju s cim hrat, co mi uz pride dost zcestne... Nik sa na rodicku neozve a potom kazdy poza chrbat nosi ... to tvrdia, ze je to najlepsia skolka v meste...

perdiem
26. sep 2016

@timea7 ok, prepáč, predškolský ročník nie je povinný je odporúčaný, a v súkromnej škôlke neplatíš všetko, ale skoro všetko, a sú schopní si vypýtať nehorázne pálky za nejakú aktivitu naviac, a zvyšok... ja sa nesťažujem.

katka708
26. sep 2016

Naša škôlka mi príde taká lacná, že by ma v živote nenapadlo riešiť o koľko viac má platiť dieťa s celodennou starostlivosťou ako to s poldennou. 🙂 Ale u nás kupuje hygienické pomôcky každý rodič na začiatku a vydrží to na celý rok. Doniesli sme: 1kefu, 1 pastu, 4x toaleťák, 1balenie hyg.vreckoviek, 500ml náplň do mydla.
Mesačne platíme 5€ škôlka +1€ na ovocie, 1,27€ strava na celý deň.
na začiatku sme platili ešte 3€ na pitný režim (na celý rok) ZRPŠ sme ešte neplatili tak netuším...

To už keď tu chcete robiť také rozdiely, tak to rovno môžete spomenúť že dievčatá minú viac toaleťáku ako chlapci..... napr. môj syn doteraz toaleťák ešte nepoužil lebo zásadne kaká len doma večer..... Mám si teda na konci roka vypýtať jednu rolku späť ??? 😀 😀 😀 😀

jasminet
26. sep 2016

@katka708 nie, tu rolku toaletaku venuj skolke ako sponzorske 😀 sa mi rozum zastavuje, ze sa tu bude vydelovat kto coho viac minie... aj decko co ide na obed domov chodi na wc, umyva si ruky mydlom (dufam) a vodou, vidi divadielko, dostane mikulasa... sa spamatajte zeny, o par centov sa tu idete chrtit .... 😅 😕

vevesh
26. sep 2016

@marcelatje ako platit plnu sumu, ked moje dieta je iba na pol dna je fakt nefer (aj ked ide iba o par eur- mozem investovat na vstupne do muzea a pod.) .....vsade v zahranici platis opateru podla hodin- a podla hodin su aj naklady rozdelene (od upratovacky az po toaletny)...takze nechapem, kde je problem to vypocitat a dat naklady podla spotreby...a zrps extra....ovca cela, aj vlk najedeny....

marcelatje
26. sep 2016

@vevesh tak aj ja budem ziadat vratenie. Ja pre dceru chodim hned po olovrante to je pred tretou. Ine deti zostavaju aj do piatej 🙄
U nas sa naprikad neplati nic extra len 15 eur za polrok na aktivity ktore su VZDY doobeda. Nosia sa len servitky na zaciatku roka. Skolne je smiesnych 8 eur. Vacsina skolok ma viac. Olovrant sa da odhlasit bez problemov. Ako to tam chces vyratavat?

vevesh
26. sep 2016

@marcelatje poviem ti ako to u nas vyratavaju - mas naklady na skolu na den - plat upratovacky, plat ucitelky, cistenie pradla, mydla, tolatene a + + + + - dostanes nejaku vyslednu sumu- odpocitas to, co ti hradi stat a zvysok vydelis hodinami, cez ktore funguje skolka napr. je otvorena od 7.30 do 17.30 - tak 10 hodin a ked mas dieta iba na 4 hodiny denne 20 dni v mesiaci - mas vyslednu sumu.... u nas je 1.25 Eur za hodinu ...takze kto na kolko deti dava, tolko plati...
a napriklad tie aktivity extra (ako mikulas , divadlo a etc.) nech sa plati nadalej extra - pretoze to maju vsetky deti rovnake....

marcelatje
26. sep 2016

@vevesh este len tak pre porovnanie kolko cini to skolne pre dieta v zahranici ktore je v skolke cely den? To je dost podstatna informacia.
Napriklad v rakusku si po dieta musis ist na obed aby sa dala obed a o cca druhej ho mozes priviest naspat co pre pracujucu matku tiez nie je idealne. V belgicku su deti kazdu stredu len do obeda...... 😅 nie vsetko co je zahranicne je aj lepsie...

marcelatje
26. sep 2016

@vevesh 5 euro za 4 hodiny denne 20x v tyzdni je 100,- plus poplatky za besiedky, divadielka, vylety......co ti ja viem? Pripadaju mi tie poplatky v porovnani s tymto dost nizke....

marcelatje
26. sep 2016

@marcelatje 20x do mesiaca samozrejme
A porovnanie s poplatkami na Slovensku
😀 praca chvatna malo platna 😅

vevesh
26. sep 2016

@marcelatje to som zase takto nemyslela, ze zahranicne je lepsie - nie je, vsetko ma svoje za a proti 😉 ale nevidim dovod, adekvatne to NEplatit - ak je raz dieta prijate na 4 hodiny (to je jedno preco) ,tak ma platit za tie 4 hodiny....a myslim, ze taketo nieco by vyriesilo aj notoricke "odkladanie deti" az do "pozaverecnej"🙄 🙄 ak mam zaplatene do 14.30, tak do 14.30 dieta musim vyzdvihnut- tri krat upozornia , ak porusim , alebo ak porusujem sustavne, je vyhodenie zo skolky ...

marcelatje
26. sep 2016

@vevesh tak ci tak keby sa poplatky za skolku zvysili na uroven tych zahranicnych myslim ze skolka by nebola pre kazdeho 😩
Pretoze aj pri plateni plnej vysky sme na tom stale ovela lepsie 😅

vevesh
26. sep 2016

@marcelatje lenze to takto nefunguje 🙂 na sk su ine platy, iny najom, ine ceny za veci- cize aj rezia by bola o inom a oproti terajsej cene by nebol ziadny rozdiel , len rodicia, ktori daju deti na plno do skolky platia inu sumu, ako ti, ktori len na pol dna- jednoducho naklady sa rozrataju na rodicov podla uplatnenia...a nikto by sa nestazoval, pretoze by nebolo na co...

marcelatje
26. sep 2016

@vevesh tie sumy sa mi skutocne zdaju zanedbatelne. Nemyslim si ze by na tom niekto zbohatol.

vevesh
26. sep 2016

@marcelatje nejde o zbohatnutie, ale spravodlivost....a napr. tu je skolne rozratane aj podla zarobku - ti, co zarabaju menej, platia menej, a ti co viac, platia viac- a aby sa rodicia nemohli vyhovarat a oblbovat tak sa berie do uvahy rocny priemer platov oboch rodicov spred 2 rokov ...