Čo všetko treba platiť v štátnej škôlke?

pillipilli
18. sep 2016

Ahojte chcem sa u vas zeny informovat a porovnat co vsetko platite na zaciatku roka v skole a na co su tie peniaze pouzite. Teda ci vam to aj nejako rozpisali naco sa pouziju peniaze napr. zo ZRPŠ . Potom otazka pre mamicky co maju dieta v skolke na pol dna ci nemaju nejake ulavy , kedze je tam ich dieta len doobeda. Dakujem za odpovede

pillipilli
autor
23. sep 2016

@marcelatje prosimta nemudruj.... S trojrocnymi detmi nechodia v nasej skolke nikde. A z tych penazi sa platia aj ine veci ako cokolada. Takze tak.

marcelatje
23. sep 2016

@pillipilli 😕 napisala som ako je to vo vacsine skolok, mala si si zistit ake aktivity robia v tej vasej, lebo aby s trojrocnymi detmi nic nerobili je nanajvys cudne.
Preco sa rovno nespytas co sa z toho plati? V dnesnej dobe si nemozu dovolit minat peniaze na co sa im chce.

hanka50
23. sep 2016

My 10 e mesacne skolne, cca 25 e strava a 10 e zrps. + toaletak, hyg. vreckovky, podlozky na postel. Vobec by mi nevadilo zvysit zrps aspon na 15 - 20 e, lebo potom 1- 2 e doplacame na divadielka a ine. Prvy chodil pol roka na pol dna a vobec som sa nepozastavila nad tym,ze platime rovnako.

veronikaszabova
23. sep 2016

Najprv som sa nechcela vyjadrovat, no neda mi...
Mali sme zrps 50€ na rok. Strava 25€, skolne 15€.

Syn v skolke uz v najmensej triede chodili na vylety, na narideniny darcek,... Preto, ak by bol iba na pol dna, neriesila by som urcite platenie menej. Popravde by mi to bolo trapne nieco take riesit... Skolky maju penazi malo, snazia sa ako mozu. A tie sumy mesacne nie su take velke, aby to zruinovalo rozpocet rodiny...
Moj nazor ;)

marcelatje
23. sep 2016

@veronikaszabova vela ludi si mysli ze statna skolka je zadarmo. No u nas bolo napriklad skolne do minuleho roka 5 eur, teraz je 8,-, skolka je krasna, nova. Za stravu platime 1,19, zrps 15,- eur na pol roka, na zaciatku roka nosime servitky a za cely minuly rok bola jedna prosba aby rodicia ktori mozu priniesli papier ..... cize tam isto nikto na rodicoch nebohatne. Udrzba, hracky to tiez nieco stoji.....a popravde ked chcem aby sa niekto prisposobil mne tiez ma nenapadne mi diktovat mu ako to ma urobit 😅

evittam
23. sep 2016

@marcelatje Ale veď ja nechápem čo sa tu "cica" nadrapuje, že mudruješ....U nás je normálne, že či chodí pol dňa alebo celý deň, že sa platí celé školné, strava tiež a ostatné tak isto - neviem prečo by sa to malo deliť - má možnosť tam dieťa mať celý deň a hotovo. Tiež ak napríklad by bolo choré a je v škôlke z mesiaca napríklad len 2 dni tak sa platí celé školné - neriešila som-veď to zase nie je nejaká veľká suma....Rozdiel je len vtedy ak by nebolo celý mesiac - zaplatiť ale musíš a potom treba požiadať o vrátenie. Najskôr si pýta názor a skúsenosti a potom ak sa jej to nepáči tak si za "mudrlantku" - ale také normálne tu na MK. 😉 😀

stanislavao
23. sep 2016

@pillipilli ci je tam dieta na pil dna, alebo cely, skolne sa plati za miesto, preto je logicke, ze sa skolne plati cele. Strava sa plati podla toho, co ma objednane. Na pol dna desiata a obed, bez olovrantu. Zrps peniaze su pouzite tak, ako si to zastupcovia rodicov schvalia. Ak skolka nieco potrebuje, poziada zastupcov rodicov na pravidelnej rade o financie. Vedie sa pokladna, uctovnictvo a samozrejme su k nahliadnutiu. Okrem toho u nas sme platili triedny fond a nosili hygienicke potreby.

marcelatje
23. sep 2016

@evittam vidis ako som dopadla? A to som nebola ani sarkasticka ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a este som za tupku co si mysli ze z tych penazi sa plati len cokolada 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Vcera som bola s malou v kine. Ked si kupis pukance a napoj dostanes taky supis pupis pohar ktory tematicky sedi s filmom. AAAAAle je len k fante, cole, sprite alebo sode. Moja mala dama si prosila vodicku......kupila som 0,5l mineralku a poprosila slecnu o ten pohar. Kedze bola mlada, neskusena povedala som jej nech mi ho da prazdny ale zarata mi hocijaky napoj a nech si ho za ochotu neskor vypije.........celou touto prupovidkou chcem povedat ze ked sa nad tym zamyslim bolo to voci mne nefer lebo som prerobila 😀 😀 ale treba si uvedomit ze som ich poprosila o nestandardne riesenie a oni mi vyhoveli podla mojich predstav a vtedy sa na peniaze nepozera myslim ........ alebo ak si v restike objednam 1/2 porciu ratam s tym ze zaplatim za viac ako polovicu ........ to je zivot

katarinka289
23. sep 2016

Dom v Zdruzeni rodicovskej rady.Vyberame 35€ na dieta.Su to peniaze na rozne pracovne pomocky,divadla a vylety,ktorych sa zucastnuju vsetky deti,nakolko sa konaju doobeda

mamutka
23. sep 2016

Kedysi malého nevzali do štátnej škôlky, lebo nebolo miesto. Tak sme platili súkromnú ako blázni. Potom, keď sa konečne dostal do štátnej, tak som na začiatku roka počúvala pohorsene mamičky, že koľko peňazí sa na začiatku vyberá. Tak som sa len pousmiala, že s ich šťastím, že sa im do tej štátnej tie malé deti hneď dostali nemajú ani šajnu, čo to je fakt platiť. Dopriala by som im to nutene zakusit a potom by vdacne prijali info o poplatkoch v štátnej. Takže rešpektuje ako to v štátnej funguje, ak sú dobré učiteľky, netreba s nimi takto vyjednávať, nebohatnu na tom. Škôlka ma svojho zriaďovateľa, on rozhoduje.

11031981
23. sep 2016

My platime skolne na mesiac 25€.celodenna strava 1,57.a rocne 70€ do zdruzenia,z coho sa platia rozne akcie a pomocky.

11031981
23. sep 2016

Dodavam,skolka v petrzalke

jasminet
23. sep 2016

Mesacny poplatok 22,61€, strava 1,74€ (z toho 0,40€ rezijne poplatky, kt sa platia ci tam dieta je alebo nie je), Zrsp 120€rocne - divadielka, mikulas, karneval byvaju doobeda, lozkoviny, pranie, pomocky, hracky, preliezky atd atd. nosime len balik preckoviek na pol roka...

sara07
23. sep 2016

20 škôlka, 20 na polrok triedny fond, 30 zrpš + 2 na čistiace prostriedky + 2 bal hyg, vreckoviek, 4 toaletaky, 1 vlhké utierky, tekuté mydlo + na mikuláša sa platí 5 osve + paplon a obliečky doniesť, všetko si každý perie sám + 2% daní sa berie ako samozrejmosť že sa dá škôlke

perdiem
24. sep 2016

No my na dedine platíme veľmi málo, ZRPŠ 5€ na polrok, 8€ školné a strava 1,12€ na celý deň. Divadielka sa platia zvlášť. Kupujeme hygienické potreby (mydlo, servítky a toal. papier). Škôlka je pekná, veľa preliezok, každý rok pribudne nejaká. Drahé mamičky, škôlky musia kupovať preliezky iba s certifikátom, musia platiť aj za odbornú montáž, čo cenu každej poriadne navýši, hračky treba dokupovať takisto. Na druhej strane požiadavky mamičiek sú nehorázne. Idú sa dojednávať s učiteľkami za každú blbosť. Veď tie peniaze si nestrkajú do vrecka, všetko je zdokladované, čo sa kúpilo. Dieťa ma sviatok a prinesie napr. cukríky pre všetky deti, ale učiteľke nič. Ja vždy dám dezert aj učiteľke, je to jeden dva krát do roka ( niektoré deti májú sviatok cez prázdniny), a nahrádzajú moju starostlivosť. A od určitého času nosím jeden dezert aj tetám kuchárkam, vy nemusíte, ale ja im dám, tie dve eurá v podobe dezertu raz do roka navyše si zaslúžia, poznám ich a viem čo pre moje deti robia. Mnohé nie ste schopné kúpiť ani kvet na začiatku, na konci roka, na deň učiteľov, veď netreba veľa, stačí jedna gerberka, aj to poteší. Ale nároky na škôlu máte mnohé nehorázne.

sara07
24. sep 2016

@perdiem dobre ja to chápem že vybavenie škôlky + hračky sa opotrebuvajú , treba to obnovovať ale prečo potom tvrdia že máme bezplatné školstvo a na čo platíme nekrestanské dane + DPH ktorá je v cene každého tovaru , každého špendlíka........
2% ked sa rozhodneš dať inde tak tie poznámky učiteliek ma vytáčajú + vkuse ak niekto môže doneste kancelársky papier, plastelínu, perá atd..

marcelatje
24. sep 2016

@sara07 ked to porovnas s cenou sukromnej skolky je to skutocne skoro zadarmo 😀 😀 😀

perdiem
24. sep 2016

@sara07 nič nie je úplne zadarmo, veď máme aj bezplatné zdravotníctvo. Ideš s dieťaťom s receptom do lekárne a padne 20€. Veď deti sú poistené, tak prečo doplácame? Brešeš na nesprávne dvere, a keby sme takto filozofovali, tak sme tu do nekonečna. A ide o naše deti, ja rada dám pár eur navyše, aby mali naše deti nové stoličky, či koberec, či lehátka, eduhračky atď. Robí sa tekvičkový deň, pre mamičky s deťmi, tam sa kupuje z týchto peňazí kadečo, na mikuláške balíčky nedávame nič, deti majú vystúpenie na mikuláša a deň matiek, treba vyrobiť kostýmy, my rodičia kupujeme iba tričko, biele čierne prípadne niečo iné, ostatné vyrábajú učiteľky. Ja by som bola rada, keby radšej učiteľky chceli na Zrpš na tieto veci viac o 5-10€ raz za rok a môžu postupne vyrobiť more kostýmov. Ale to by ma rodičia asi zožrali. A u nás nikto nedá do škôlky plastelínu, kancelársky papier, perá, no ešte to, veď by rodičom chýbalo, veď im je veľa poskladať sa na dar pre učiteľky keď dieťa odchádza zo škôlky. Bola tu aj taká diskusia, no to boli odpovede, že im nič netreba.

marcelatje
24. sep 2016

@perdiem clovek vidi len to co plati on. V porovnani s tym co dana vec v skutocnosti stoji je to smiesna suma. To vsak mnohi vediet/vidiet nechcu. Mnohi na Slovensko len nadavaju no ked to porovnam s takou Amerikou mame sa tu kralovsky. Ked pride slovak do cudziny drzi hubu a plati co mu nakazu, tu bude len vymrvat, stazovat sa ale skutek utek 🙄

sara07
24. sep 2016

@perdiem ked je niečo bezplatné tak je bezplatné nie poplatky + dane, z daní a dph sa predsa platí zvyšok čo mi v škôlke neplatíme, v podstate ju platíme celú komplet

sara07
24. sep 2016

@marcelatje ako sa to vezme, keby sme mali nižšiu dane a nižšiu dph ostane ti viac a môžeš si dovoliť viac a kludne aj tú súkromnú, to čo platimé + platí zamestnávatel je dost velká pálka
Amerika brala by som ich systém, celé odvody aj všetko si plati každý sám, a ono je to iné ked ti strhnu raz za mesiac a ked zaplatí zamestnávatel - no zaplatí strhne lebo z niekadial to musí zobrat a zarobit si musíš na ne - je tam väčší tlak kde a kam idú peniaze takto, u nás je to také bezbolestné

riannka12
24. sep 2016

My platíme mesačne 12, strava 1,17 a ZRPŠ je 50 na celý šk. rok. Keďže máme v škôlke dvoch drobcov, tomu druhému platíme len polovicu ZRPŠ. Deti chodia plávať, korčuľovať, do športovej haly, majú balíčky na Mikuláša, na Deň detí. Raz za rok vyperiem všetky uteráky, raz za mesiac posteľné prádlo a každý pol rok nosíme toalet. papier, tekuté mydlo, hyg. vreckovky, servítky a čaj. My sme maximálne spokojní (naozaj to nie je veľa) i keď je smutné, že na škôlky nie sú peniaze ako kedysi a všetko musia cvakať rodičia. Je hrozné, že sa nenájdu peniaze ani len na obyčajný toaletný papier!

perdiem
24. sep 2016

@sara07 prepáč, ale z toho, čo sa vyzbiera na zrpš a školné, sa nedá zaplatiť celý personál (učiteľky, kuchárky, upratovačka, údržbár), všetky pomôcky, hračky, preliezky, vybavenie škôlky, strava pre deti a všetky energie. To máš akú matematiku? V súkromnej hradíš všetko, tak si láskavo uvedom, že toto je kvapka v mori, a prestaň horekovať. Keď sa ti nepáči, tak zostaň doma a dieťa do škôlky vôbec nenos, ak si z mesta, ver mi, že mnoho rodičov sa poteší, že je voľné miesto. Povinný je predškolský ročník, a to tam dieťa viac nemusí byť ako musí. Ak dieťa chýba celý mesiac, vrátia ti školné. Tak si vypočítaj koľko si ochotná obetovať na škôlku. Už som ti povedala, že brešeš na nesprávne dvere. Napíš Ficovi, keď si nespokojná.

sara07
24. sep 2016

@perdiem dýchaj a čitaj, dýchaj a čítaj,

marcelatje
24. sep 2016

@sara07 bezbolestne 😀 😀 😀 co oci nevidia to srdce neboli 😀

perdiem
24. sep 2016

@sara07 nemusím predýchavať, ver mi, rozčuľujú ma iné veci, nie názory ako náš ty, napísala som ti to úplne normálne, nie rozčúlene, to by som ti nadala, lebo vtedy sa nezdržím. Keby si bola v Amerike, tak by si frfala tiež. Ľudia, ktorí frflú tu, budú frflať všade.

tajka1986
24. sep 2016

@pillipilli my platime 30e strava,15e skolne,20e ZRPS,5e triedny fond. K tomu raz rocne liter tekut.mydla,cely balik papier.servitok,kuch.utierok,vlhc.utierok a toal.papier 8ks,caj. Obliecky a uteraky nenosime ani nepereme. Sem tam nejake euro na divadlo alebo vystupenie

sara07
24. sep 2016

@perdiem bola som , ver mi ano platí sa všetko ale máš omnoho menšie dane a dph , ved na sk napr sukromník zapltí 60% z hrubého prijmu dane a odvody len taký fukot,,
budeš sa diviť ale americký spôsob by som brala a bola zaň, pre mna to bolo voči mne čo sa týka platenia férovejšie a slobodnejšie

timea7
25. sep 2016

@marcelatje píšeš rozumne, aj v iných témach. Ja sa pri takýchto názoroch iba pousmejem. Riešia sa tu somariny vo výške pár eur....tie každým rokom niekto v škôlke rieši, to je už taký folklór riešiť napr. prečo mali v balíčkoch od Mikuláša aj lacný keksík z Lídla, ak sa o rok kúpia kvalitnejšie veci do balíčka, tak sa zase rieši, prečo ich v balíčku bolo málo....Poznám mamičku, ktorá si prišla vypýtať mydlo, lebo podľa nej ho jej dcéra neminula, lebo nechodila pravidelne. Pred časom tu v jednej téme iná mamička písala, že tie deti nemôžu v žiadnom prípade tie vreckovky, ani toaletný papier minúť, že si ho zrejme berú učiteľky domov....Ešte nejaké pikošky? my už neriešime, ale je treba detailne rozpísať rodičom na čo boli ich peniaze použité. Predíde sa zbytočným nedorozumeniam, lebo niektoré veci si fakt rodičia nemusia uvedomiť - napr. aké je zaujímavé šupnúť do WC celý kotúč papiera 🙂 Hádam nebudem od tej mamičky pýtať ďalší. Dievčatá, ktoré všeobecne kreslia viac ako chlapci by mali prispievať na farbičky? Deti s alergiou nosiť viac vreckoviek? Veď je to choré. Čo sa týka ZRPŠ, rodičia majú byť informovaní, mamička by pochopila, že či už divadlo, Mikulášsky balíček, alebo občerstvenie na karneval (napríklad) je hradené z týchto peňazí a týka všetkých detí, aj tých, čo chodia na pol dňa. Možno by bolo fajn pripísať, čo konkrétne ktorá učiteľka nazvlákala z domu od známych, pozháňala, dala vyrobiť, vytlačiť ľuďom, ktorí jej to urobili grátis, alebo ako protislužbu. Škôlka je ešte OK, v škole, neskôr na strednej a vysokej to budú iné páky....Pekný večer všetkým.

timea7
25. sep 2016

@perdiem predškolský ročník nie je povinný a ani v súkromnej škôlke (takej, ktorá je zaradená do siete škôl) neplatia rodičia všetko. V štátnej si neuvedomujú, že to, že im niekto stráži a učí deti, majú bezplatné. A vlastne ako k tomu prídu bezdetní ľudia? 😉 😉 😉 😉 😉