Dieťa zvyknuté v škôlke byť celý deň, musí byť na pol dňa

slivka1975
16. sep 2014

moj 3,5 rocny syn chodi do skolky od marca minuleho roku na cely deň. teraz som tehotna, termin mam v januari a v skolke ho chcu nechať, kedze nemam pracu na pol dňa. čo si myslite o tom ked sa mu v skolke páči a chce tam byť cely den, nebude to pre neho stres, ked bude chodiť len na pol dńa? má s txym niektora z vas skusenosť a ako to prebiehalo? Druhá vec je ze kedby som musela ist ležat do nemocnice, co je dost pravdepodobne, co potom? starych rodičov má len jednych a ti su daleko, tak nemame nikoho, kto by nám ho nezištne povaroval.

canama
17. sep 2014

podla mna je cely problem v tom, ze stat sa rozhodol nepodporovat vsetky deti rovnako. tie ktore sa dostanu do statnej skolky ju maju zadarmo (alebo takmer zadarmo), tie co sa nedostanu, a chcu chodit, nemaju inu moznost ako sukromnu skolku, kde celu vysku poplatku plati rodic.....cize: bolo by treba spravit to, aby kazde dieta v predskolskom veku dostalo od statu priamo a adresne prispevok na skolku. ci ten prispevok rodic zaplati statnej skolke alebo sukromnej potom bude uz vecou dopytu a ponuky.

canama
17. sep 2014

@miriem ked rodis a vychovavas dalsiu generaciu pre tuto spolocnost, teda si na MD alebo RD si pre stat veeelmi produktivna. z ekonomickeho pohladu je mat deti cisto stratova zalezitost. hlavne tym vzdelanejsim a lepsie zarabajucim stat ani nahodou nedokaze vykompenzovat financne straty plynujce z rozhodnutia stat sa rodicom.

bejbinka
17. sep 2014

@miriem Prepac za vyraz, ale co to splietas?? Ze stat z nas nic nemaaa?? A to ze mame deti, cize dalsich buducich platcov dani a odvodov je pre Teba nic?!!! Jaj, prostota moja...co sa tu ja nedozviem od jednej zenskej na MK?! 😀 Moja mila, neviem ci si Ty daka hovorkyna danoveho, socialneho alebo uz akehokolvek ineho uradu...ale ked sa zeny rozhodnu nemat deti, tak potom len bude mat tento stat problem!!!!!
A nauc sa citat poriadne, predtym ako zacnes tuna chrlit tie svoje "mudrosti"...ja som nepovedala, ze deti pracujucich rodicov maju automaticky chodit do sukromnych skolok, ale ze vsetky deti maju rovnaky narok chodit do statnej skolky, lebo tak ako sa niekto z xy dovodov rozhodne byt na materskej a niekto iny ist do prace, je len a len jeho vec a problem! Ty uz by si mala tusim ist do tej prace, lebo byt na materskej Ti asi zjavne nerobi dobre...aspon budes produktivna na tom spravnom mieste 😀

exupery
17. sep 2014

Ak je raz dieta prijate do skolky na cely den nemaju pravo ho vylucit ci upravit rezim bez padnych pricineni-cim yeda tehotenstvo matky nie je,stazuj sa ...co ako ked sa jeho zbavia na pol dna ,druhe dieta na pol dna prijnu,ci ako?

alex999
17. sep 2014

@miriem no ale aj dochadzka do škôlky je poviná, ak je raz dieťa už prihlasene 😒

stanislavao
17. sep 2014

@slivka1975
@exupery pokial matka ostane doma, tak skolka moze dieta na pol dna vylucit. nezoberu na poobedie ine. pokial je vela deti, tak skolka moze na spanie zobrat tie, ktorych rodicia pracuju. doobedie moze byt aj viac deti v skolke, ale na spanie len urcity zakonom urceny pocet. cize ked mamicka ostane doma, tak skolka moze prijat dalsie dieta pracujuceho rodica a dieta ktore ma rodica doma, moze nechat len na pol dna. aj ked uz niekedy chodilo na cely den. aj u nas to tak funguje. znama opatrovala matku, tak jej dceru zobrali do skolky, ale ked babka zomrela, dieta jej nechali len na doobedie.

exupery
17. sep 2014

@stanislavao ale dita bola rozhodnutim predsa prijate na cely den....skolka nemoze predsa mat viac deti ako stanovujee zakon...ak by na spanie vzali ine,to by tam take muselo byt a je?

stanislavao
17. sep 2014

@exupery trieda moze mat na spanie priklad 20 deti. ale na pol dna riaditel, ci zriadovatel moze navysit pocet povedzme na 24 deti. ale spat ich moze len tych 20, cize 4 deti mozu byt len na doobedie. a to nevadi, ze skolka dieta prijala na cely den. zmenili sa okolnosti, meni sa aj rozhodnutie. myslim, ze na tom nieje nic nepochopitelne.

exupery
17. sep 2014

@stanislavao u nas je deti 21 a vsetky tam spia...tak potom neviem...ak uz prijate bolo a je tam zvyknute,je to uz nefer voci dietatu samotnemu,ako mu to vysvetlit?Ze odrazu nemoze,ze odrazu ho tam nechceu...ja by som sa stazovala rozhodne

stanislavao
17. sep 2014

@exupery tak kazdy ma iny nazor. ak by ste ostali doma a dieta by bolo v skolke a dalsich 20 deti na cakacke, tak by to bolo nefer voci rodicom, ktori pracuju a dieta im do skolky nezoberu, elbo je tam dieta matky, ktora je doma. a dieta je pocas tej podstatnej doby v skolke. ved program je hlavne doobeda. po obede len spia, olovrant a ide sa domov, tak to o nic neprichadza.

miriem
17. sep 2014

@bejbinka nepochopila si celkom, co som tym chcela povedat.... Netreba to brat extremne. Jednoducho si myslim, ze stat by mal viac podporovat ekonomicky produktivnych ludi. Nadvazuje to na to, co som pisala vyssie, ze je velka cast populacie, ktora sa spolieha na podporu statu. Tak by to podla mna nemalo byt. A som zo sukromneho sektora, nie zo statnej spravy 😉 Tiez som matkou dvoch deti, ale necakam na rd jak na spasenie, lebo s muzom sme k nasmu zabezpeceniu aktivne pristupovali uz pred mojim odchodom na prvu matersku. Samozrejme, je to prijemne, ze stat prispeje, ale nefrflem, ze by mi mal dat oooovela viac.

alex999
17. sep 2014

@stanislavao pardon, nefer?? a nie je to nefer voči dieťaťu?? prečo dieťa, ktorého matka je doma, to je jedno z akéhokoľvek dôvdu, nemá nárok na škôlku??? Bolo by fér ak by sa prijal zákon na to, že ak rodič pracuje, má teda financie tak nech da dieťa do sukromnej?? to by bolo fer?? 🙄

miriem
17. sep 2014

@canama ja viem, suhlasim s tebou. Bola to odpoved na radu, zenpracujuci rodic si ma dat dieta do sukromnej skolky, lebo si to skor moze dovolit, nez nepracujuci. Chcela som len ukazat, aka je miera podpory zeny na md voci pracujucej zene. Podla mna, zeny na slovenskusu statom podporovane nadstandartne v porovnani s inymi statmi eu. Nech si idu maminy vyskusat matersku do talianska napriklad, potom budu vdacne, aj za tu almuznu, ako to niektore nazyvaju.

stanislavao
17. sep 2014

@alex999 jasne, lebo zena, ktora zarobi niekde mimo BA 300e netto, tak moze platit 500e sukromnu skolku.

siska53
17. sep 2014

@miriem aj my sme boli pracujuci a aj budeme..a nasi partneri pracujuci su.
To iste by som.mohla povedat o tom,ze my sme cely zivot pracovali tu,v tomto meste,aj nasi rodicia a prarodicia, mnohi tu su pristahovalci,co tu ziju par rockov a o to menej dani tu odviedli a ich deti sa do statnej dostanu..a my,co sme tu aj na brigady do tych skolok a skol mame mat smolu?
Pride mi to velmi podobne.
A presne,ako to tu alex99 napisala. Skolka veru nie je odkladiskom deti. Ma deti vzdelavat.

canama
17. sep 2014

@miriem ja viem. a iste su staty, kde je podpora mamiciek nizsia ako u nas, ale tych statov nie je zas az tolko. napriklad v anglicku dostava matka (kamoska tam zije a takto to mala, cize mam to z jej ust, nemam overene ci je to tak aj aktualne) 6 mesiacov matersku vo vyske 100% jej povodneho platu..u nas sice dostava 8 mesiacov, ale len 65% a to este mame maximalny vymeriavaci zaklad, ktory je posadeny dost nizko, takze maximalna materska je dnes necelych 800 eur. dalsich 6 mesiacov zena moze zostat doma na materskej, ale uz nedostane od statu nic. samozrejme, ak ma pracujuceho manzela moze zostat doma aj 3 roky, nikto jej v tom nebrani. 🙂

miriem
17. sep 2014

@alex999 nefer, nefer. Ked je dopyt vyssi ako ponuka, musia byt stanovene podmienky, ktore zarucia selekciu. Tebe sa tieto podmienky zdaju nefer, beriem. Keby si bola riaditelkou skolky a mohla zobrat 20 deti a dostala si 50 prihlasok, ako by si to spravila? Podla coho by si vyberala, aby to bolo vsetkym fer? Ako fakt ber, ze nemozes otvorit dalsiu triedu, lebo nemas ani priestory ani prostriedky. Mas len tych 20 miest. Ako vyberies??? Toto nie je podryvanie, skutocne ma zaujima, ako by si vyriesila tuto situaciu tak, aby nik nebol poskodeny.

miriem
17. sep 2014

@canama dostanes sice len 65% zo stanoveneho zakladu, ale dalsie 3/6 rokov mozes dostavat este rod. prispevok. Cize v konecnom dosledku dostanes od statu mozno viac penazi ako kamoska v anglicku. Fakt si myslim, zecto nemame az tak zle. Jasne, ze z 220€ sa vyzit neda, ale to nie je nahrada prijmu, je to len prispevok, cize sa predpoklada, ze clovek musi mat aj vlastne zdroje a to je o tej zodpovednosti- zabezpecit si dostatocne zdroje, aby clovek potom prezil. Nie nariekat,ze z toho sa vyzit neda. Nie nieda, lebo to tak ani nie je myslene.

alex999
17. sep 2014

@miriem hm keby som to vedela tak by som bola asi riaditeľka škôlky 😉 no určite by som nezobrala všetkých 20 deti LEN zamestnaných rodičov, ale dala možnosť aj detičkam, ktorých matky su doma. 😉
Dam priklad, ja som tiež doma na rodičovskej, čo ALE neznamena že sedim doma na riti, beží mi živnosť, mám firmi, šijem, pečiem torty. Prečo by moje dieťa nemohlo byť v škôlke??

sisaka
17. sep 2014

som v soku, ako sa zeny na MD nedokazete vzit do koze pracujucich rodicov.
Na Slovensku su statne skolky za symbolicke ceny a preto si myslim, ze by v prvom rade mali sluzit pre deti rodicov, ktori musia pracovat a nemaju kde deti nechat. V pripade, ze ostavaju volne miesta doplnit detmi, ktorych rodicia su z akychkolvek pricin doma. Rodicia, ktori su doma a nechcu mat deti doma maju moznost dat dieta do sukromnej skolky.
Podla mna nedorozumenia vznikaju preto, ze ludia si myslia, ze skolka je nieco, kde dieta musi chodit, lebo bez nej nie je schopne socializacie (taka komunisticka propaganda) pricom prvotnym ucelom skolky je zabezpecit starostlivost o deti PRACUJUCICH rodicov.
Osobne by ma ako pracujuceho rodica bohovsky vytocilo, keby mi dieta nezobrali do statnej skolky len preto, ze niektore zeny na materskej sa snazia odbremenit od povinnosti....
Tu v Kanade su skolky take drahe, ze si ich mnohi ludia ani nemozu dovolit, su na ne dlhocizne poradovniky (hlavne na tie lepsie) a kedze nie su dotovane statom nikoho v skolke nezaujima, ci su rodicia v praci, alebo doma, na druhej strane pravdepodobne nebude vela nepracujucich matiek, ktore ozeleju 1000-1500 dolarov (co dosahuje a az prekracuje vysku minimalne mzdy), aby mali aspon od jedneho dietata pokoj
Pre zakladatelku temy: Dieta to v pohode zvladne a pravdepodobne bude rado,ze moze byt doma s mamou a malym surodencom a nebude sa citit odlozene.

miriem
17. sep 2014

@alex999 ale ako by si vybrala, ktorym detickam das sancu? Musela by si si stanovit kriteria. Ake? Alebo by si vytahovala mena z klobuka? Proste vzdy odide niekto s dlhym nosom...

namornicka
17. sep 2014

@slivka1975 Tvoje dieťa je už do škôlky prijaté. Ak ho učiteľka chce iba na pol dňa, povedz jej aby ti ukázala nariadenie/dokument/smernicu o tom, že deti matiek na MD nemôžu byť v škôlke celý deň. Ak ti to ukáže a bude to tam čierne na bielom urob čo ti hovorí. V opačnom prípade nereaguj, neargumentuj, nerieš, nech si nevytvára pani učiteľka vlastné pravidlá. Raz som mala rozhovor s učiteľkou v škôlke môjho syna, pretože v tom čase žiadali matky na MD aby nedávali svoje deti počas letných prázdnin do škôlky. Učiteľka mi hovorila, že aj oni si potrebujú vybrať dovolenky a preto o to žiadajú, ale keby od nej rodič žiadal dokument kde je to takto nariadené tak nezmôže nič.

alex999
17. sep 2014

@miriem ano, ja suhlasim, nehadam sa. Vravim ak by som mala riešenie asi by som robila riaditeľku a nie inu pracu 😉 Ale proste myslim, že zásadnym pravidlom pre prijatie dieťaťa by nemalo byť to či jeho matka pracuje 😉

lubina
17. sep 2014

@slivka1975 ved si este len tehotna...ak raz tvoje dieta prijali na cely den, tak tam ma pravo chodit. Ak to chcu menit, nech ti daju rozhodnutie pisomne....a potm sa treba na zaklade toho pisomneho rozhodnutia stazovat....inak by som ho tam nechala cely den, ved tak bol prijaty a ty zatial ine dieta este nemas....

sashabb
17. sep 2014

@stanislavao "pokial matka ostane doma, tak skolka moze dieta na pol dna vylucit."
a ďalšie "doobedie moze byt aj viac deti v skolke" a ďalšie "cize ked mamicka ostane doma, tak skolka moze prijat dalsie dieta pracujuceho rodica a dieta ktore ma rodica doma, moze nechat len na pol dna"
-------------
toto maš prosim ťa odkiaľ??? 😕 😕 😕 to absolutne NIEJE pravda. Zrejme si u vas riaditeľ/ka robi čo chce, a asi k tomu dopomáhajú úplatky. Pokiaľ by sa niekto toho chytil, tak by velmi rychlo letela.

slivka1975
autor
17. sep 2014

v triede kde chodi moj syn je 18 deti prijatych, ale postielok je asi o 5 menej. takze ak bude na pol dna, moze byt ine dieta na cely den. na druhu stranu deti byva max. polovica z dovodu chorob a co ja viem preco este. prisla som o 15:15 a v triede boli uz len 2 deti vratane mojho syna. takze ucitelky sa nepretrhnu. z toho mi vychadza ze mozu byt aj pracujuce mamy, ale má im kto zobrat to dieta zo skolky. problem je aj v tom, ze mi realne hrozi ze pojdem lezat do nemocnice, alebo budem musieť lezat v lepsom priapde doma. starých rodicov tu nemám , iba manzel ma brata, ktory nemá vela casu mi pomahat. Takze mozno bude na cely den dieta, ktore ma nepracujucich starých rodičov alebo viac pribuznych po ruke. chapem aj tych, co pisu, ze by nemal byt problem ak bude na pol dna, ale mozno to problem bude min. do januara.

katrinka8
17. sep 2014

@sisaka - osobne sa domnievam, ze väčšina štátnych škôlok má prax, akú popisuješ - uprednostňujú deti pracujúcich rodičov. Avšak škôlka nemôže už prijaté deti vylúčiť preto, že jeho matka nastúpila v priebehu jeho dochádzky do škôlky na MD s mladším súrodencom. To by skutočne bola veľmi divná politika, deti prijímať a následne ich potom vylučovať podľa tocho, či ich matka je alebo nie je na MD. To by sa potom niekto mohol ohradiť, že aj jeden z rodičov je napr. nezamestnaný, a tu by tiež mala škôlka vylúčiť aké deti?
Navonok to možno vyzerá tak, že pracujúce mamičky nemôžu umiestniť dieťa o škôlky, kým deti mamičiek, ktoré sú na MD s mladším súrodencom sú v škôlke. Ale kľudne k nástupu do škôlky mohlo dôjsť predtým, ako matka nastúpila na MD.
Mimochodom, v našom meste sú plné aj súkromné škôlky. Osobne si myslím, že celý problém spočíva v tom, že rodičia málo vyvíjame tlak na mestá a obce, aby sa buď navýšili počty tried v škôlkach alebo vybudovali nové škôlky. Detí proste pribudlo, momentálne je to enormný problém všade a vyzerá to tak, že sa to v najbližšej dobe proste nezmení.

siska53
17. sep 2014

@cawes sukromne skolky? Hej? Za 400€mesacne pri slovenskych platoch.
Som rada,ze sa moj maly trraz uz do skolky dostal..lebo o pol roka by som musela riesit dve deti,kam ich umiestnim...ani teraz nie je iste,ze malu mi do statnej zoberu,vidim to najskor od dalsieho skolskehi roka..asi to budeme pri nej na tych 5mesizcov riesit sukromnou skolkou na striedacku so starymi rodicmi,ak teda bude daka sukromna suhlasit s 3dnovou navstevnostou (nie kazda je ochotna)..ale najskor skusim jasle - statne..ci nie je daco volne...
Ale platit za dve deti spolu 800€?? To by sa siahlo nielen na moj,ale aj na cast partnerovho platu... Nehovoriac o tom,ze taky luxus,ako robit len do 15tej ma malokto.

cawes
17. sep 2014

@sisaka lepsie som to nemohla napisat. 10000 likov to iste vo Svajciarsku chodim do prace a skolka ma stoji na 2 dni do tyzdna cize 8-10x do mesiaca 850euro. A to este musim nosit plienky a zvlast oblecenie do skolky mat.
Dalej co sa tyka zakladatelky by som len podotkla
@slivka1975 nie si prva ani posledna co riesi problem kam dat diega. Ja som od celej rodiny 1000km musela som operovat nohu v septembri 2013 lezala som 5 dni v nemocnici a 6tyzdnov doma. Predstav si ale ze bolo aj navarrne aj o maleho postarane aj som ho vozila atd. Proste ked clovek musi tak sa vzdy da neako zariadit. A ja tu fakt nikoho nemam ani len susedov ktory by pomohli.

sense
17. sep 2014

@siska53 no len vacsina co robi do 15.00 urcite nechodi na siedmu do prace...ja chodim z prace domov o 13.00-13.30 ale zacinam o 04.00 a dceru mam v jasliach cena za jasle do 14.00 ...50e na den....ale to je zahranicie....

- moj nazor je taky pokial dieta bolo prijate na cely den, tak by tak malo chodit pokial by mi cierne na bielom neukazali preco nesmie....to ze je mamicka este len tehotna a pn, este nemusi znamenat ze bude pn cele tehu....

...na druhej strane dietatu urcite staci aj poldna na socializaciu a poldna moze stravit na ihrisku, dokonca aj od oktobra do aprila ked je vonku chladnejsie a dokonca aj v zlom pocasi moze dieta stravit hodinu vonku, aspon si vybuduje imunitu a neochorie hned ako sa dostane do kolektivu....
tak rychlo ako si dieta zvyklo na cely den v skolke si zvykne byt aj len poldna v skolke

...a nakoniec....ako pracujucu by ma ale tiez sralo to keby ja ako pracujuca musim platit sukromnu skolku a mamicka co je doma na materske al. rodicovskej ma dieta v statnej skolke...takze plne chapem aj mamicky kt. maju iny nazor ....