Je predškolská príprava povinná zo zákona?

mummy01
20. jan 2012

Ahojte maminky,chcela by som sa spytat ci je predskolska priprava povinna zo zakona tak ako tomu bolo donedavna a ci MŠ musi prijat predskolaka ak sa riadne prihlasi aj ked tam podla bydliska nepatri.Mam taky problem ze mam 5rocnu babulu,v oktobri bude mat 6.Momentalne chodi do skolky vo vedlajsej dedine ale som veeeelmi nespokojna a od septembra ju tam nedam.Chcela by som ju prihlasit do BA vedla manzelovej prace, hlasim ju tam kazdy rok ale nikdy mi ju nevzali kedze tam nepatrime.Tak by som rada vedela ci predskolaka musia prijat aj ked tam nepatri.Vdaka za odpovede 🙂

vefi89
20. jan 2012

čo ja viem, tak nemusia 😒 musia zobrať iba ak spadá pod daný obvod... inak je to len na dobrovoľnosti škôlky, čiže si môže vybrať

maznacik007
20. jan 2012

nie nemusia zobrat predskolaka lebo predskolska vychova je len odporucana a nie povinna

ale musia ho uprednostnit tam kam patri podla skolskeho obvodu cize podla trvaleho pobytu .... cize tam kam nepatri ju vziat nemusia ani ked je predskolacka

titkovamiriam
20. jan 2012

predskolaka ti musia vziat jedine tam kam spadovo patrí 😉 inak je to podla dohody a kedze pises o BA tak to fakt bude problem lebo je malo miest ako aj v celom okolí 😠

sympa1
20. jan 2012

predskolska vychova je povinna. a preto je aj neplatena.

ivett1
20. jan 2012

ahoj, možno napíšem troška dlhšiu odpoveď, ale tiež sa ma to týkalo (mám dcérku 5 a pol r.), tak som zisťovala 😉
predškolská dochádzka nie je povinná...v zákone je uvedená povinná školská dochádzka...ale, je tam usmernenie, že v prípade, ak rodič prejaví záujem a svoje dieťa, ktoré už dosiahlo potrebný vek (5 rokov a viac) a pôjde o rok do školy (nebude mať "odklad a pod....) prihlási do vybranej "štátnej" škôlky, táto (MŠ) je povinná takéto dieťa prijať, resp. uprednostniť pred deťmi vo veku 2,5 až 3 roky, pričom trvalý pobyt v danej obci býva obvykle jedným z kritérií pri zápise detí do MŠ....čo sa týka poplatkov, tak školné sa v tomto prípade neplatí (15% zo životného minima...), platí ho už štát ... ale znova zdôrazňujem, nie je povinnosť - zákonná- prihlásiť dieťa na predškolskú výchovu...ide o to, že keď neprihlásite, tak nebudete stíhaní (čo už v prípade povinnej školskej dochádzky reálne hrozí...)... týmto nechcem nikoho odhovárať od prihlasovania detí do MŠ na predškolskú prípravu, len vysvetľujem, aby nevznikli nedorozumenia...pravdepodobne týmto "slobodným rozhodovaním" sa myslelo aj na rodinky, kde je mama,otec na rodičkovskej a má napr.pedagogické vzdelanie, čas, iný názor... alebo je "ženou v domácnosti" a pod. 🙂
žiadosť o umiestnenie do inej škôlky, ako máte podľa miesta trvalého pobytu-hlavne tu v BA, je len a len na dohode medzi rodičom a riaditeľom tej škôlky...takže @mummy01, skúste ešte, aj napriek tomu, že ste boli v minulých rokoch neúspešní...držím palce 😉

maminka11
20. jan 2012

ivett1 odpovedala vycerpavajuco 🙂, ale aj s odbornym vykladom, je to tak predprimane vzdelvanie nie je povinne

bubatinko
21. jan 2012

no mne v nasej skolke povedala riaditelka, ze v prvom rade prijímajú deti 5/a viac/rocne co uz pojdu za rok do skoly lebo musia a potom ostatne deti podla volnych miest co zvýsia....

atair
23. máj 2012

a čo ak už mali 6r. a absolvovali predškolskú prípravu a majú odklad a škôlka nemá pre nich miesto? Môžem ich nechať doma kým sa nejaké miesto v škôlke neuvolní?

renab
23. máj 2012

@atair - predškolská príprava nie je povinná, ale tvoje deti majú prednosť pri prijatí do MŠ. MŠ prednostne prijímajú deti s odloženou školskou dochádzkou a deti predškolského veku. Takže deti môžeš kľudne nechať doma aj celú dobu, pokiaľ nenastúpia do školy.

kvetinqa
23. máj 2012

predprimarne vzdelavanie povinne nie je.

lula26
24. máj 2012

atair, tá škôlka (ale aj iné, pokiaľ je včas podaná prihláška), kde absolvovali predškolskú prípravu má prednostne prijímať aj deti s odloženou šk. dochádzkou. Ale doma ich môžeš nechať, lebo predškolská nie je povinná.

luciahromadkova
26. máj 2012

Predprimárne vzdelávanie v materskej škole nie je povinné, citujem..."Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok
veku a dosiahne školskú spôsobilosť, ak tento zákon neustanovuje inak. " nájdete v § 19 Zákona č. 245/2008 Z.z.
o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov 🙂

zuzkalenka
17. júl 2012

nie je to povinné ale je dobré keď je dieťa už v tomto veku medzi svojími 😉
toť môj názor 😀 😀

mariankar
16. júl 2013

Dobrý deň mamičky. Mám podobný problém ako vy všetky. Mám dcérku v októbri bude mať 6 rokov. Tiež neviem, či ju musím dať do predškolskej alebo nie, nakoľko je to trošku zložitejšie. My sme sa totiž presťahovali do iného okresu, kde nemáme ani trvalý a ani prechodný pobyt pretože bývame v podnájme. Keď som nastúpila do práce, chcela som dať malú do škôlky, ale v každej škôlke mali problém buď že majú veľa detí v jej veku, alebo nespĺňame podmienky čo sa týka pobytu. to bolo ešte v januári t.r. Keďže je to teraz tak že malá by mala od septembra nastúpiť predškolskú, zas je ten istý problém. Neviete mi niekto poradiť čo s tým?

precudziedeti
19. júl 2013

No Mariankar, myslím, že ostáajú už len súkromné, do štátnych nie je už v tomto čase šanca na umiestnenie

fnukkacikk
28. aug 2013

Dobry den,chces sa opytat.mala ma pat rokov,ide do predskolskej triedy.je prijata v poriadku,len ma zaujima,ci mozu rozhodnut o pobyte,ci je pol dna alebo cely den,na zaklade toho,ze mamicka je doma na rodicovskej dovolenke s dalsim dietatom.nema taketo dieta pravo na celodenny pobyt aj bez toho,ci obaja rodicia pracuju?dakujem

atrami
28. aug 2013

@fnukkacikk nerozhodujú 🙂Samozrejme, že má právo na celodenný pobyt. Deti v predškolskej príprave sú prijaté ako prvé do školky až potom ostatné deti.

sonrep
10. sep 2013

@fnukkacikk @atrami, no ja som na rodicovskej s druhym dietatom, a maly teraz 5 zacal chodit do predskolskej triedy, a nasa pani riaditelka mi povedala, ze musim pre nho chodit na obed, lebo nemaju miesto pre nho na spanie, lebo ja som doma....., moze to?? 😠

mimini
10. sep 2013

Neviem, či môže ale aj u nás to tak praktizujú 😠

hajajanka
10. sep 2013

@sonrep , podla mna to nemoze! Ved do skolky sa prijima taky pocet deti, aky kapacita budovy dovoli a musi sa ratat s tym, ze kazde dieta bude na celodenny pobyt. Podla mna si tym chcu pani ucitelky ulahcit pracu a vysikovat vsetky deti, ktorych mamy su doma s mladsim surodencom, domov. A keby si isla napr. po 2 mesiacoch od nastupu syna do skolky do prace (a mladsie dieta by s niekym bolo), tak ako by to riesili? Bezali by dokupit dalsie lehatko alebo by vyrazili dalsie dieta? Nedaj sa odradit, to je len pohodlnost uciteliek. Ak to neprejde u nich, tak sa stazuj u zriadovatela skolky, vypisuj staznosti a uvidis, ze sa vsetko pohne.

barinkova
18. jan 2016

@fnukkacikk ako si nakoniec dopadla mam taky isty problem

mirkaaa80
18. jan 2016

Tie prispevky su este spred niekolkych rokov a asi sa nieco uz zmenilo, lebo nam riaditelka na zaciatku skol.roka hovorila, ze predskolak musi chodim do skolky povinne a vraj musi absolvovat min.3 mesiace, aby mohol nastupit do skoly. Skolka vraj vydava nejake potvrdenie o tom.

katrin21
18. jan 2016

@barinkova co viem tu v okoli, tak predskolaci maju prednost pre osttanymi detmi, prave preto, aby mohli absolvovat pripravu do skoly.. takze skor nevezmu male dieta, ako predskolaka do skolky a teda nemal by byt problem aj na cely den tym padom.. da sa s tym argumentovať.

myzma
18. jan 2016

@mirkaaa80 mam predskolaka, predskolska nie je povinna, len oni ho maju povinnost zobrat v pripade, ze mame zaujem o skolku, nic sa nezmenilo, plati, ako pisali baby vyssie o nepovinnosti zo strany rodica

timea7
19. jan 2016

@mirkaaa80 zrejme ste si nerozumeli s pani riaditeľkou, aby ti mohla vydať osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, tvoje dieťa by malo nejaký čas materskú školu navštevovať. Ale to osvedčenie vôbec nepotrebuješ na to, aby bolo tvoje dieťa prijaté do základnej školy, v podstate ti nie je k ničomu.... Takže materská škola povinná nie je, ak sa rozhodneš, že ho do nej vôbec nedáš, nemusíš. pre jeho sociálnu zrelosť je lepšie, ak ju navštevuje aspoň jeden rok, ale povinná nie je.

mircalla
19. jan 2016

Moj syn chodi uz 3 rok do sukromnej skolky.....mal by ist do skoly, samozrejme uvidime ci ho vezmu a nedaju mu odklad....predbezne som sa informovala v MS v mieste bydliska, ze ci mu mozem dat prihlasku aj do skolky, nie je iste, ci ho do skoly vezmu....A dost ma odpalkovali - ze oni beru najma starsie deti, co este do skolky nechodili...Jak k tomu pridem, ze 3 roky platim sukromnu skolku a teraz ma 5,5 a udajne ze uprednostia tie deti, co maju rok pred skokou ale do skolky zatial nechodili....samozrejme dufam, ze ho do skoly vezmu

Nemaju povinnost ho zobrat? @myzma @timea& neviete prosim poradit....aj IP....tu sa uz neda odpovedat

vevet
19. jan 2016

@mirkaaa80 predškolská nie je povinná, ja som syna, už teraz prváka, nemala vôbec zahláseného v škôlke. Pripravovali sme sa doma, zápis do ZŠ zvládol a nikto nehovoril nič za to že by mal byť v školke alebo že by potreboval nejaké potvrdenie. Nástup do školy zvládol super a to sme sa dokonca 1 mesiac pred nástupom presťahovali. Takže zápis mal v inej škole ako nakoniec nastúpil a nikto nič nehovoril.

moonshine1
19. jan 2016
Používateľ moonshine1 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od moonshine1.

nie je povinna, ale odporuca sa 🙂

alfino2
13. mar 2017

Ahojte všetci,
neviem, či to tu ešte niekoho zaujíma, no práve som dotelefonoval s ministerstvom školstva a oficiálne môžem vyhlásiť, že povinná dochádzka sa začína až základnou školou. Predškolská dochádzka, alebo predprimárne vzdelávanie ak chcete, povinné nie je. Legislatíva rieši len finančný príspevok na materskú školu od piateho roka dieťaťa a prednosť prijatia dieťaťa v takomto veku pred mladšími.

lenkamartinkova
16. mar 2017

Prosím učiteľov ZŠ 1. stupňa a učiteľov MŠ, rodičov, ktorych deti mali/ maju odloženu povinnu školsku dochádzku; o vyplnenie dotazníka k mojej diplomovej práci.
dotazníky sú anonymné
ďakujem

učiteľ MŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

učiteľ ZŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

rodičia
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...