Koľko prispeje štát dieťaťu na súkromnú škôlku?

brinkley
27. apr 2011

Neviete mi poradit ako to je s prispevkom od statu ked dam malu do sukromnej skolky?V auguste bude mat 3 roky,tak od septembra by som ju chcela dat do skolky,nakolko do statnej mi ju nikde nezobrali,lebo maju plno,musim to riesit sukromnou,avsak ta stoji 330€,ale ak by bola pravda,že stat preplaca 230€tak to by som este zvladala.Dakujem

cuchre
27. apr 2011

pokial viem, preplaca sa, iba pocas trvania naroku na rodicovsky prispevok, cize do 3 rokov dietata.

geegee
27. apr 2011

nemas narok na ziadny prispevok. Stat preplaca naklady na opatrovanie dietata, max. do vysky 230€ mesacne len do veku 3 rokov, alebo do veku 6 rokov v pripade predlzenej materskej.

brinkley
autor
27. apr 2011

@geegee a predlzena materska je ked ma dieta zdravotne problemy?

lucia.kl
27. apr 2011

@brinkley nemáš nárok na príspevok, tak ako písali dievčatá, na ten by si mala nárok len do 3 rokov dieťaťa... skús či nenájdeš nejakú študentku za opatrovateľku, určite by to bolo lacnejšie, alebo ešte si na konci septembra obehaj škôlky, vela detí je totiž nahlásených do viacerých škôlok naraz a v septembri nenastúpia a uvolnujú sa miesta...

brinkley
autor
27. apr 2011

@lucia.kl no asi to bude najlepsie riesenie,že to skusim obehat este v tom septembri,lebo teraz je to katastrofa.Studentka by mi tazko chodila za malou,lebo byvame tak trocha mimo,pokial nema auto,tak by to bolo zlozitejsie.

majka508
27. apr 2011

@lucia.kl Tiež si myslím,že je to dobrý nápad pobehať škôlky,či sa miesto neuvoľnilo,ale my sme v LV v našej škôlke museli podať čestné prehlásenie rodiča,že dieťa nie je prihlásené v inej škôlke,tak neviem,ako je to v iných škôlkách.Chvalabohu,mali sme s tým problém keď mala malá dva rôčky aj niečo,že ju do škôlky nezobrali,ale potom ako trojročná-nemali sme žiadny problém.Držím palce,aby ste niečo našli,lebo my zase nemáme už žiadnych starých rodičov a tak keď si len predstavím,keď bude malá chorá,ako to budeme riešiť opatrovateľkou,študentkou-rozbolí ma hlava.

jessicax
29. apr 2011

@cuchre @geegee @lucia.kl ja mam dcerku, ktora bude mat 3 roky v juli, teraz som na materskej, nebolo by mozne aby som po skonceni materskej namiesto rodicovskeho prispevku dostavala prispevok na starostlivost ale do sukromnej skolky by chodila starsia dcera a s mladsim by som bola doma?

lucia.kl
30. apr 2011

@jessicax toto neviem ako funguje v reále, či na tých potvrdeniach zo škôlky nieje aj názov zariadenia - čo by sa asi ťažko vysvetlovala škôlka pri pol ročnom dieťati a aj meno dieťaťa, a neviem či sa ti to oplatí urobiť takto, ke´d budeš doma, lebo keď poberáš príspevok na starostlivosť už za teba štát neplatí odvody a musíš si ich hradiť sama....

geegee
30. apr 2011

@jessicax Ja detom v nasej skolke vydavam potvrdenia tak ako ich vyzaduje urad a na potvrdeni musi byt meno dietata, nazov zariadenia aj konkretne vypisane za co platis. Asi by sa dalo urobit to, o com pises, ale musela by si mat v skolke nejaku straaasne dobru znamu, ktora by riskovala pruser kvoli tebe - a ta skolka by musela mat moznost brat aj take male deti ako mas ty to mensie.
A prispevok na opatrovanie dostanes len ak pracujes, alebo si student denneho studia - co ty asi nie si 😉

jessicax
30. apr 2011

@lucia.kl @geegee dakujem za odpoved, to by sa potom neoplatilo ani keby to bolo mozne. Ja som si povodne myslela, ze ten prispevok je pri preukazatelnych nakladoch 300 eur.

geegee
30. apr 2011

@jessicax mal byt, taky bol povodny navrh...len sa to poslancovi jednemu za SDKU zdalo vela - vraj by to podporovalo mamy v tom, aby odchadzali od deti do roboty, tak dal navrh a znizili to na 230 😠

jessicax
30. apr 2011

@geegee no tak to radsej ani nekomentujem 😝

dai
30. apr 2011

geegee,
myslim ze to zdovodnenie preco ten prispevok isiel nizsie moc s tym nesuviselo co ty pises - skor potom ako sa schvalilo mamam co uz dostavali zvyseny prispevok ze ho budu dostavat aj dalej a tym co nemali narok na zvyseny sa zvysi, tak uz zial viac penazi na tento prispevok nezostalo...
Stat zial nie je dojna krava a tie peniaze na prispevky su tiez len prerozdelovanim dani pracujucich ludi. Zial aj tieto snahy ktore tu naznacujete mi pridu znovu ako snaha o vyuzitie statu - preboha, ak vam tam dieta chodi, tak narok na prispevok mate a dostanete ho... nerozumiem preco ten prispevok riesite ak ma vase dieta viac ako 3 roky - je jasne definovane v zakone ze vtedy narok uz nie je..., na druhej strane ak stoji skolka 330 euro a stat vam zaplati 230 tak vy platite uz len 100 euro za sukromnu skolku co je predsa super - je to pomaly suma ako sa plati aj pri statnej skolke, ale dostanete obycajne lepsie sluzby ako v statnej...

geegee
1. máj 2011

@dai peniaze na opatrovatelsky prispevok idu z eurofondov, teda nie z rozpoctu statu. Dovod pre ktory bola vyska prispevku znizena, bol prave tenm ze chceli znizit rozdiel medzi vyskou rodicovskeho prispevku a opatrovatelskeho, aby sa mamam neoplatilo dat dieta do zariadenia. Povodne chceli dat 300€, lebo taka im vysla priemerna suma za skolku sukromnu. Pozri si dovodovu spravu k tejto veci podpisanu poslancami 😉

andrea2110
1. máj 2011

Ahojte,neviem ci by ste mohli poradiť,som slobod.maminou a mám 2 deti..od bývalého žiadam výživné, chce jediné cez súd,neviete ako to je s prispevkami od štátu..ak by som žila sama s detmi napr.v podnájme.

ela2710
1. máj 2011

@andrea2110 neviem ci taky prispevok existuje ale snad ti poradia baby,a ty nechces dat sudom urcit vyzivne? preco?

dai
1. máj 2011

andrea2110,
pokial nie je stanovene vyzivne, tak by si mala myslim dostavat nejaky prispevok od statu. Najlepsie je skontaktovat pravnika - myslim zeby si mohla splnat podmienky na bezplatnu pravnu pomoc.
geegee,
zial toto nestiham studovat, sledovala som len diskusie v tv. Moj prispevok vsak skor smeroval k tomu aby sme nezneuzivali system, ked na druhej strane na tie iste veci nadavame v inych diskusiach ( rodinkarstvo, korupcia etc. ... ked ale ide o to ako obist system a dostat sa k peniazom, tak tam nam tieto veci zrazu nevadia ☹ proste mi tato diskusia prisla divna, lebo je mnoho mamiciek ktore musia deti do tej sukromnej skolky dat a ten prispevok potrebuju a ked vidim ako sa vselico snazia obist maminy, tak mi je z toho niekedy smutno - pocinajuc predlzenim si rodicovskej cez znamych napriek tomu ze maju zdrave deti, len preto lebo sa im bud nechce pracovat, alebo dovzdelavat, alebo si nevedia najst pracu - ani jeden z tychto dovodov nie je dovod definovany na ziskanie tohto prispevku, ale tu sa to v diskusiach berie ako ok... na druhej strane potom moze o tento prispevok prist mamina, ktora ho realne potrebuje ☹ )

vandy1
13. apr 2014

Viete mi niekto povedat, ked vybavim prispevok na skolku, sucasne mi bude do troch rokov veku dietata chodit aj rodicovsky? Vdaka

meluela
13. apr 2014

@vandy1 nie, je to bud jedno alebo druhe ... cize kvoli tym 30e navyse sa pekne nabehas na urad prace kazdy mesiac s milion potvrdeniami. Zazila som to 3 mesiace ... to co je na stranke uradu, to neplati, musis sa najprv osobne informovat ktore papiere su momentalne potrebne, lebo sa to stale meni a prichadzaju nove nariadenia. Potom nosis ako blbec stale nejake potvrdenky s jasli/skolky (v pripade statnych ktore nemaju pravnu subjektivitu musi byt peciatka mesta), nemozes zaplatit internetbankingom, lebo to by si musela dolozit dalsie lajstra, podpisujes aj to ze tvoj ucet je naozaj tvoj ucet, nemozes zaplatit vtedy ked to skolka vyzaduje (par dni pred koncom mesiaca), ale najskor prvy den v mesiaci, lebo inak bude treba dalsie potvrdenie navyse .. no cista radost a naozaj velka pomoc pracujucim mamickam 😀 Ja som sa teda popri tom pokusala "iba" studovat, ale na urade som bola fakt ako na klaviry. Asi preto sa na to vacsina ludi vyprdne a radsej pobera nadalej bez problemov rodicak, hlavne v pripade ze za strateny cas behanim po uradoch zarobia viac nez tych 30e ... ale da sa to vybavit, netreba sa nechat znechutit