Koniec rodičovskej a neprijatie do škôlky

31. jan 2023

Ahojte mamicky, prosim chcela by som sa vas opytat ako ste to riesili v praci ked vam uz skoncila rodicovska dovolenka (dieta dovrsilo 3 roky) napr. v marci ale do skolky dieta moze nastupit az v septembri. Sukromna skolka moc nieje pre nas riesenie. poradili by ste mi co urobit? ist na neplatenu rodicovsku? pripadne poziadat o neplatene volno? dakujem za kazdu radu

anonymous87
1. feb 2023

@simona20201309 toto mi odpisali zo SP

sobik
27. feb 2023

Ahoj, môžem sa spýtať ako si to doriesila s pandemickou OCR? Ci ti to SP schvalila hneď, či potrebujeme zdokladovat napríklad potvrdenie zo škôlky, že dieťa nemôžu prijať...Mňa to čaká v apríli.
Ďakujem za odpoveď.

blunka
22. mar 2023

@sobik môžem sa spýtať prosím ja ako si to poriešila ? ak si teda niečo riešila ? Môj má tiež 3 roky v apríli a až teraz som našla túto diskusiu. Ďakujem.

blunka
22. mar 2023

@alenah31 ahoj, mohla by som ťa poprosiť o radu ?
Dnes som natrafila na túto diskusiu, prečítala som tvojej rady v nej asi 3x dookola.
Som na "MD-RD-MD-RD" už spolu vyše 4 roky a zíram čo čítam za novinky o tej možnosti pandemickej OČR po skončení rodičovskej dovolenky. Že niečo také existuje ... až sa mi nechce veriť, tie 4 roky som trochu mimo obraz už v tejto tematike.
Dieťa bude mať 3 roky - 5.4.2023 a plánovala som po RD ukončiť pracovný pomer a ísť na úrad práce (poberať podporu).
Tak som sa snažila ohľadom tej pandemickej OČR dnes získať viacej informácií, že si to pekne naštudujem ako to je, začala som 15:00 a skončila až teraz. Ak som čosi našla tak áno zmienku o tom že to ide, ani nič podrobnejšie.
Googlim donekonečna a hľadám nejaké články o tom (našla som jeden a je zamknutý) a hlavne som prelúskala stránku sociálnej poisťovne (moc hodín).
Zavolať tam už teraz večer nejde.

1) Prečo na stránke sociálnej poisťovne - odsek informácií o pandemickom ošetrovnom - nie je ani zmienka o možnosti pandemického ošetrovného po RD ?
Fakt to ešte platí ? Lebo nerozumiem prečo tam nič nieje o tom ani jedna veta sa mi nezazdala že by o tom hovorila. Toto je základná strana:
https://www.socpoist.sk/navigacia/1156-pandemic...
A potom je hlavná strana KEDY MATE NAROK:
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/mimo...
a pod tie nároky to nespadá.
Odkiaľ berieš info ? alebo nejaký zákon kde by som to vyčítala ?

2) Vždy čítam len stručnú vetu, že musí trvať pracovný pomer (to mi trvá) a dieťa nesmie byť v ŠKOLKE alebo ŠKOLE. Nevieš či môže byť v JASLIACH ???
Mám dieťa v jasliach (z dôvodu môjho zlého zdravotného stavu - reumatoidné autoimunitné ochorenia spustené pôrodmi - sme ho tam dali od 9/2023 a plán bol že sa dám ja do poriadku sama doma a po pár mesiacoch ho odhlásime. Stav sa mi moc nezlepšil a som do toho dostala v decembri aj koronu a ďalšiu silnú a dlhú chorobu v januári (doteraz mám následky) tak je stále v jasliach ešte. Jasle sú mestské zariadenie sociálnych služieb.
Ak ho aj z tých jaslí odhlásim aj teoreticky zajtra (ak by bolo treba kvôli nároku na ošetrovné), tak je tam výpovedná lehota 1 mesiac a bude v podstate vedené že chodí do jaslí do 3 rokov a 1 mesiaca.

3) Kedy sa podáva tá žiadosť do sociálky pre posúdenie nároku ?
Teraz vlastne na RD nie som nemocensky poistená až nejako keď sa vrátim do práce by sa malo nemocnenké obnoviť.
Keď má 5 apríla dieťa 3 roky. Tak žiadosť mám poslať 6 apríla ? Či tam treba aspoň 1 deň odrobiť(mať dovolenku) a tým sa obnoví nemocenské a ja žiadam až od 7 apríla ?

Ďakujem ak na hocičo z toho vieš odpovedať.

To že som mesiac dopredu neoznámila zamestnávateľovi ukončenie RD a nástup na pand. OČR nevadí (upozornuješ na to v predchádzajúcich stranách že to treba) - je to známy stačí mi to aj teraz.

alenah31
22. mar 2023

@blunka
Odkial beriem info? Tam kde aj ostatni a okrem toho s tym pracujem. Od 11/2022 sa zmenilo "umiestnene v akomkolvek predskolskom zariadeni" na "skolku". Vase dieta nema 3 roky...chodi do jasli kam ste ho riadne zapisali, Vas sa P OCR zatial netyka, ak aj dieta odhlasite - nemaju dovod Vam P osetrovne vyplacat.....tykala by sa Vas keby ste mali 3 rocne neumiestnene v skolke po ukonceni RD, kedy by ste museli do prace nastupit a nemali dieta kam dat....cize nemate na vyber: bud pridete o pracu a prijem alebo musite riesit opatrovatelku. Vy na vyber momentalne mate....do 3 rokov mozete byt s dietatom na RD a je Vam podkytovany RP....cize nie ste bez "prijmu". Vas zdr. stav, a ze sa potrebujete dat dokopy a preto je dieta v jasliach bohuzial v tomto pripade nikoho nezaujima.
Nie - po ukonceni RD netreba odpracovat pri P OCR ani jeden den. 5.4. konci RD, 6.4. poslete ziadost na konci kazdeho mesiaca CV. SP si overi ci dieta skutocne nie je zapisane nikde v sk. zariadeni - zacne vyplacat pandemicke osetrovne.

blunka
23. mar 2023

@alenah31 idem teda aj ja vám vykať (začala som rovno tykať, lebo tak to na fóre MK chodí že sa tu tyká, nebolo to myslené drzo).
Dieťa bude mať za pár dní 3 roky, takže to čo je teraz DO 3 rokov je úplne bezpredmetné. Neviem či ste si omylom myslela že chcem teraz na pár dní žiadať o P OČR, keď mi píšete že sa ma netýka lebo chodí do jaslí a že ani keby som ho teraz odhlásila sa ma to netýka. Veď to je jasné.
A PO 3 rokoch dieťaťa:
"cize nemate na vyber: bud pridete o pracu a prijem alebo musite riesit opatrovatelku. "
to je tiež nelogické, veď píšem že je v jasliach, tak prečo by som mala prísť o prácu alebo hľadať opatrovateľku. Zostane v jasliach. A keby som ho aj TERAZ odhlásila (ak treba kvôli nároku na P OČR aby v 3 rokoch tam nechodil, to je to čo zisťujem lebo stále sa píše len o školke), tak zostanem s ním doma a neprídem o prácu a ani nehľadám opatrovateľku....

A tá odpoveď: "Odkial beriem info? Tam kde aj ostatni a okrem toho s tym pracujem." 🙈 🙈 🙈
Mám 20 ročnú prax ako projektant s autorizačnou pečiatkou a veľmi často v mojom obore radím technické veci na modrej streche a teraz intenzívne na FB v skupine "Staviame svojpomocne" nakoľko teraz už dokončujeme dom a by som sa hanbila napísať takúto radu k otazke kde vyčítam tie informácie, radšej nič. Keď už som lenivá alebo nemám čas aspoň napíšem čísla paragrafov a nech si naštudujú sami, alebo fakt radšej nič.
No volám na sociálku dnes, hádam zistím čo potrebujem.

alenah31
23. mar 2023

@blunka tak volajte...od troch rokov na P OČR ak dieťa nie je nikde v škôlke evidované ísť môžete. Neviem čo viac chcete počuť. Ostatne je to na stránke SP v linku, ktorý uvádzate ako druhý napísané v poslednom odseku. Nie som povinná Vám uvádzať odkazy a linky - tú odpoveď s lenivosťou si láskavo odpustite. Tu sa poskytujú základné rady a informácie presp. doplňujúce údaje - ostatne je tu toľko informácií vo viacerých fórach o pandemickej OČR, že si stačí prečítať už napísané - a rozhodne to nie sú info len z mojej strany.

alenah31
23. mar 2023

@blunka Napísala som priamo na hot link cez SP po el. prihlásení sa do systému a tu je odpoveď (ľutujem, ale ani priamo zamestnankyňa SP mi pre Vás neuviedla odkazy
či zákon kde si to viete pozrieť - zrejme tiež z lenivosti píše len priamo k veci), kopírujem:

"Kedy vzniká nárok na pandemické ošetrovné po ukončení RD zamestnankyni, ktorej PP trvá? Treba obnoviť NP a o pandemické ošetrovné žiadať až potom? Viete mi prosím uviesť konkrétny zákon alebo poslať odkaz kde si to viem pozrieť aj sama?

Dobrý deň,
počas rodičovskej dovolenky sa o dieťa stará matka, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku. Počas tohto obdobia nemôže zamestnankyňa čerpať nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu starostlivosti o toto dieťa. Ak však po dovŕšení troch rokov dieťaťa ukončí rodičovskú dovolenku môže požiadať zamestnávateľa o ospravedlnenie prekážky v práci spočívajúcej v osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa, ktoré nie je žiakom zariadenia (škôlka, škola) – tzv. ošetrovanie člena rodiny. V takom prípade jej vznikne nárok na pandemické ošetrovné hneď nasledujúci deň, ktorý nasleduje po dni kedy dieťa dovŕši tri roky a najdlhšie do dňa, kedy bude dieťa prijaté do školského/predškolského zariadenia resp. do ukončenia krízovej situácie. O dávku si žiada prostredníctvom elektronickej žiadosti o pandemické ošetrovné a čestného vyhlásenia, ktoré zasiela každý mesiac."

blunka
23. mar 2023

@alenah31
"Nie som povinná Vám uvádzať odkazy a linky - tú odpoveď s lenivosťou si láskavo odpustite" 🙈 aké linky preboha od vás niekto chcel ? Veď tie som uviedla ja sama, aby ste vedela že som si študovala a nepýtam sa bez snahy si niečo zistiť a aj pre iné mamičky ako pomoc aby sa tam rýchlo preklikli ak budú čítať.
O lenivosti ste si sama vyvodila že píšem že ste lenivá - prečítajte si tú vetu o lenivosti ešte raz. Keby ste bola lenivá nenapíšete mi nič.

blunka
23. mar 2023

@alenah31 pozri ĎAKUJEM VÁM NAOZAJ UPRIMNE že ste mala snahu niečo ďalej zistiť aj cez tú priamo SP.
Ale už uvažujem či som to ja naozaj nenapísala nezrozumiteľne o čo mi ide.
Písala som v prvom príspevku veľa textu aby boli jasné všetky okolnosti okolo toho a možno pointa zanikla.

Základ čo stále neviem je v súvislosti so žiadaním o P OČR = všade sa píše že dieťa nad 3 roky nemôže chodiť do "ŠKOLY a ŠKOLKY".
Neviem či môže chodiť do "JASLI".
Toto stále neviem či ho mám teraz rýchlo odhlásiť z jaslí aby tam v 3 r. už nechodil.
Lebo on v 3 r. nie je prijatý do školky a školky. Ale do jaslí chodí.
Že aby som si ho neodhlásila zbytočne z jaslí ak netreba.

alenah31
23. mar 2023

@blunka po dovŕšení troch rokov nesmie ani do jaslí. Pri deťoch PO troch rokoch je predpoklad, že bude navštevovať škôlku - preto sa nespomínajú jasle (zariadenie určené pre deti DO troch rokov). Ale v konečnom dôsledku ide o to, že dieťa nesmie byť "žiakom" žiadneho predškolského zariadenia (štátne či súkromné). Zoznamy sa zasielajú za celý kal. mesiac dozadu, aby sa predišlo účelovému čerpaniu dávok vyplácaných z NP. Pokiaľ ale k 1.4. nebude "žiakom", ktorý je evidovaný kdekoľvek - nárok vznikne. Takýto prípad sme mali len raz - súkromné jasle ponechali dieťa "v stave" aj po dovŕšení troch rokov, ktoré mal v máji nakoľko matka mala mať štátnu škôlku až od septembra. P OČR jej zamietli. Dodatočne sme jej potom dohadzovali nepl. voľno nakoľko nemala dostatočný počet dní dovolenky a doplácala si ZP.
Vy totiž po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa musíte zo zákona poslať na ÚPSVaR oznámenie kde sa dieťa po dovŕšení troch rokov nachádza a ona po pravde uviedla názov a adresu jaslí, na žiadosť o POČR už neuviedla nič. Systém už je jednotný - po spárovaní ju to z nároku vyradilo....dieťa bolo aj na zozname umiestnených detí čo mala SP v systéme. Keď budete vypisovať žiadosť o pandemickú OČR tiež sa tam uvádza predšk. zariadenie - tam sa nesmie vypísať nič - vy by ste tam uvádzali tie jasle a vtedy je nárok na P OČR len ak sú uzavreté rozhodnutím zriaďovateľa.

blunka
23. mar 2023

@alenah31 no presne toto som potrebovala zistiť, lebo musím to riešiť urgentne behom pár dní čo s tými jaslami. Už ho nestihnem odhlásiť, lebo tam je mesačná výpovedná lehota, iba že by som sa s nimi dohodla inak dohodou na rýchlejšom odhlásení. Ak to nepôjde, pôjdem na úrad práce poberať podporu.

Veď ja som si to aj myslela, že to s tými jaslami asi nepôjde dokopy (P OČR a zároveň chodí do jaslí) je to aj dosť logické, len ma pomýlili tie články ktoré písali stále " školka a škola" tak som zaváhala. Keby písali "jasle, škôlka, škola" by som vedela hneď.
A nevedela som dohľadať nejaký predpis (zákon, vyhláška), kde by som vedela prečítať presné znenie.
Som aj rada že ste mali rovnakú skúsenosť s tou pani, že to máte odskúšané, že by to s tými jaslami zároveň zamietli.
- práveže viem že na UPSVaR musím hlásiť kto sa stará o dieťa
- aj viem že jasle posielajú zoznamy detí na sociálku
práve preto som nechcela byť za blbú že žiadam o P OČR a dieťa mám v jasliach, ak sa to dokopy vylučuje, vedela som že by na to 100 % prišli.
Len hanba v jasliach by to bola ak by si to opakovane overovali či tam chodil (či nie je chyba v zoznamoch) keď žiadam o P OČR.
Ďakujem.

shortka
1. apr 2023

@alenah31 dobry vecer, prepacte, mozem sa este spytat, teraz som nasla tuto komunikaciu, a tiez idem riesit obdobnu situaciu, skrz skolky, otazka-ci je potrebne cerpat 1-2 dni dovolenky pred nastupom na P OCR, skrz vysky davky, alebo mozem poslat ziadost hned na druhy den po dovrseni 3 rokov. Este jeden problem, syn dovrsi 3 roky 28.4.-co je piatok., 29.4-30.4. vychadza vikend a 1.5. sviatok. Ktory den by mal byt spravny na podanie ziadosti? Dakujem Vam velmi pekne.

alenah31
2. apr 2023

@shortka pri P OCR netreba cerpat nic - 28.4. konci RD, tak hned od 29.4. ziadate o P OCR a je jedno, ze je vikend - praveze aj ten mate zaplateny. Cerpanim 1-2 dni dovolenky po RD a pred P OCR si nenavysite nic - tento postup na ziskanie maxima suvisi s podporou, s osetrovnym nie.

shortka
2. apr 2023

@alenah31 dakujem Vam velmi pekne, ste zlata, ze ste zareagovali. Niekto tu aj pisal, ze treba po RD vybrat aspon 1 den dovolenky, aby nabehlo NP...tak preto moja otazka. Takze ak dieta nastupi oficialne od 1.9 do skolky, ukoncuje sa P OCR k 31.8. alebo az k 4.9., kedze 1.9.je sviatok a opat piatok :( a vikend vychadza na 2.-3.9..
Bohuzial mi uz zamestnavatel oznamil, ze nebude mat premna prac. miesto po ukonceni tejto P OCR a budeme ukoncovat prac.pomer dohodou. Zostalo mi 25 dni dovolenky. Vtedy je dobre cerpat aspon 1-2 dni dovolenky toho napr. 4.-5.9. a nasledne ukoncit PP a nahlasit sa na urad prace? Riesim tie datumy, bo nechcem, aby tam nastala daka "fuga" skrz tie sviatky a vikendy a potom kvoli tomu nastane problem. Dakujem Vam za Vas cas.

alenah31
2. apr 2023

@shortka ten 1-2 den cerpania treba pri podpore....po obnoveni poisteni po RD ( nejde len o NP) sa potom podpora pocita z prijmu "po nastupe do prace po RD" a ak sa preplati k tomu zvysok nevycerpanej dovolenky = max. podpora, ak sa neobnovi tak sa pocita z minima. Pri OCR to netreba - osetrovne sa pocita inak. Ukoncujete k 3.9. nakolko 1x pojde do skolky az 4.9.

shortka
3. apr 2023

@alenah31 dakujem pekne za objasnenie. Pekny den

jana_eyre_2
3. apr 2023

@alenah31 hlavne, toto nie je zneužívanie systému, keď ten systém nedokáže zabezpečiť miesto pre dieťa v skolke tak aby matka mohla pracovať..

alenah31
3. apr 2023

maminky pozor!!! Od 1.5.2023 sa mení legislatíva - upravuje sa kto a kedy bude mať nárok na pandemickú OČR!!! Ešte nie je vydané oficiálne info zo SP, bude ale k dispozícii "vraj" včas na zariadenie sa.

shortka
5. apr 2023

@alenah31 dobry den, nepodarilo sa Vam nahodou nieco nove zistit? Dakujem pekne

alenah31
5. apr 2023

@shortka mám len neoficiálne info - k 30.4.2023 ide vláda ukončovať mimoriadnu situáciu a pandemická očr tým pádom končí tiež nakoľko jej vyplácanie bolo podmienené trvaním "mimoriadnej situácie".

shortka
6. apr 2023

@alenah31 dakujem aj tak, no uvidime, ako sa to cele uzavrie, ak by ste nahodou nieco nove zistili v priebehu mesiaca, budem povdacna, dakujem pekne.

blunka
10. apr 2023

@alenah31 mohla by som ťa ešte poprosiť o radu ?
Dopadla som tak, že som ukončila pracovný pomer a idem sa prihlásiť na úrad práce.
Niekoľkoročná RD - potom odrobený 1 deň s vymeriavacím základom - a následné
skončenie pracovného pomeru.
Teraz mi ochorel syn ten čo chodí do jaslí, už pred veľkou nocou bol chorý som že mu to prejde a stále je ešte chorý, zajtra ráno s ním budem zase musieť ísť k doktorovi.
Zajtra je 6-ty deň od skončenia pracovného pomeru.
Mám ešte nárok na OČR ???
Neviem či platí pre mňa 7 dňová ochranná lehota.
Alebo platí:
"ochranná lehota je ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie"

"nemocenské poistenie trvalo" - neviem či myslia aktívne že boli odvádzané odvody (čo je 1 deň) alebo či sa ráta tam aj RD a tým mám ochrannú lehotu 7 dní.

Ďakujem.

alenah31
10. apr 2023

@blunka ahoj...bohuzial OL po RD je u teba len 1 den....nakolko len na 1 den bolo obnovene NP. Pocas RD je NP prerusene....preto sa RD pre narok na max. 7 dnovu OL nezapocitava.

blunka
10. apr 2023

@alenah31 Ďakujem. Nebolo mi to jasné ako to myslia a som že až zajtra nepýtam OČR ak aj tak už z toho nič nebude.

alenah31
10. apr 2023

@blunka jedine skusit zavolat Dr. ci nevystavi OCR spatne....boli sviatky cize v tomto pripade by mohla. Za pokus to stoji. Hlavne prajem skore uzdravenie🍀

shortka
25. apr 2023

@alenah31
Dobry den, idem zistovat opat, nepodarilo sa Vam zistit nejake nove informacie? Vraj POCR stale funguje s upr.podmienkami, len este nic ofic.na stranke nie je. Dakujem. Skusala som aj sukr.spravu, no asi sa nepodarila odoslat. Pekny den.

alenah31
25. apr 2023

@shortka písali ste mi cez IP - ja som Vám tam odpovedala.

jahell
4. máj 2023

@alenah31 ahoj, vedela by si mi, prosím ťa, poradiť. Keď dieťa dovŕši tri roky 25.6.a do školky je prijaté až od 4.9., odkedy môžem čerpať pandemickú očr? Od 1.7. alebo až od 25.7. ?
Ďakujem🌸

jahell
5. máj 2023

@alenah31 ide o to, že som volala aj do BA aj do pobočky kam patrim a oni vobec nevedia , každa mi povedala inak...tak či nahodou nemate lepšie info