Môžem dcérku odhlásiť zo škôlky?

drobec2886
13. apr 2018

Ahojte. Mám otázočku. Bola som s dcérkou na zápise a keďže som doma, chcela by som ju mať pri sebe. Musí chodiť do škôlky alebo môžem ju odhlásiť?

bodka13
13. apr 2018

@anickadusicka13 všade je nejaký režim.... či u vás doma velí dieťa?
V škole si deti tiež nemôžu robiť čo chcú - v škôlke sa to nenásilne naučia, lebo ak v škole učiteľka povie že idú písať/čítať tak idú - nik sa dieťaťa nebude pýtať či má na to práve v tej chvíli náladu

eliska13
13. apr 2018

@belllinka a kto píše, že deti čo nechodia do škôlky iba sedia pri mame?zase sa to zvrhava nič sa nestane, ak dieťa nebude chodiť do škôlky a pôjde až v poslednom rocniku.pisala som, že su deti čo sa same vypytuju kedy idú do škôlky, lebo chcú ísť, lebo chodí xy, lebo po tom túžia.
My sme si robili program sami bolo nás veľa kamarátok s deťmi doma strávili sme čas ináč.
Deti o nič neprídu nikto ich ráno nebudi...každá mama vie či musí ísť do práce, či chce, aby dieťa chodilo je to na margo toho, že deti čo sú doma sú o niečo ochudobnené nie nie sú.u nás sa spavalo v škôlke 12:30-14:30

eliska13
13. apr 2018

@belllinka zovseobecnujes, že máš známu, ktora tvrdí to a to. ..ja mám známu učiteľku v škôlke , ktorá povedala, že ak do škôlky v 4 rokoch je ideál po emócie.stranke, lebo deti to lepšie berú ako 2,5-3 ročné.A nie, že úderom 3 roku sú všetky zrelé a dychtive po škôlke potom by sme tu nečítali o detoch, ktoré zvracaju,plaču, kusu si nechty ......
Poznám 2 ročne, ktoré zamáva ide a je mu tam dobre

cukricek4
13. apr 2018

nemusi, teda aspon tie prve nie, iba do predskolskej musi ist ale neviem ci to pre nu potom nebude taky sok

zuzanka777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
13. apr 2018

@eliska13 Ja som písala o deťoch, ktoré vôbec nechodili do škôlky, ani rok pred školou

majcika
13. apr 2018

@cukricek4 ani do predskolskej nemusi. Momental to povinne nie je.

0silvia0
13. apr 2018

@eliska13 presne, sú deti, ktoré škôlkársky kolektív prijmú bez problémov, ale sú deti, ktoré by boli najradšej doma. Minule sme sa rozprávali s mojimi deťmi o škôlke. Sú to teenageri a hovorili o škôlke ako o najhoršom období v živote. Ranné vstávanie, rapotanie básničiek, tie hrozné nátierky a poobedné spanie - obe moje deti poobede nespávali. Neviem, čím to je, ale ja mám rovnaké spomienky na škôlku. Pre mňa to bola strašne nepríjemná etapa. Tiež som poobede nespávala, nudila som sa tam, neznášala som tie blbé básničky a motanie sa po škôlkárskom dvore. Jediné, čo som mala rada boli krupicové kaše 🙂 A najviac som neznášala to hromadné cikanie, hanbila som sa ako pes, kedysi tie záchody boli úplne bez intimity. A moja dcéra chúďa keď chodila do škôlky mi každé ráno hovorila: maminka ja chcem byť chorá. Vedela, že ak je chorá, zostane so mnou doma. Dodnes mi je to ľúto, že to takto musela prežívať. Ešte mi vždy rozprávala, že neznáša ten škôlkársky hluk a krik a nútenie jesť jedlá, ktoré nemá rada.
Takže niektoré deti neznášajú tieto hromadné činnosti a niektoré to priam milujú. Ideálne je, keď mamy majú možnosť rozhodnúť sa podľa povahy a temperamentu dieťaťa a možností rodiča.
A takéto zovšeobecňovanie že dieťa má to a to v tom a tom veku je úplne od veci. Každé dieťa je iné a inak dozreté a inak vnímavé.

beatvar
13. apr 2018

@0silvia0 akoby som citala o svojej dcerke..uz je predskolacka,ale stale si nezvykla...od zaciatku dochadzky,teda od 3 rokov,nechapala preco deti v skolke kricia,robia si zle,to hromadne vyprazdnovanie...teraz je uz dva mesiace doma,prekonala mononukleozu a uz ju ani neplanujem dat..aby nieco nechytila,kedze je oslabena..mam vyhodu a hlavne ona,ze som na materskej..tak si uzivame🙂

0silvia0
13. apr 2018

@beatvar ja som dala deti do škôlky najneskôr ako sa dalo - syn mal takmer 4 roky a dcéra mala 3 a pol. Keď ešte neboli v škôlke, denno-denne sme boli vonku, na ihrisku s inými deťmi, doma sme čítali, hrali sme sa, kreslili. Vôbec nemám pocit, že deti nemali príležitosť socializovať sa. Práveže pohodička doma, žiadne stresy, žiaden hluk...

beatvar
13. apr 2018

@0silvia0 a este k spanku..s nim asi do 4,5 nebol problem..potom uz nespala..ale mala stres,museli byt otoceni k ucitelke a mat zavrete oci..tazko mi je ,ked si predstavim,co prezivala..verim,ze v skole bude vsetko ok..uz teraz sa velmi tesi

0silvia0
13. apr 2018

@beatvar no fakt si neviem predstaviť ako sa dá nasilu zaspať. My sme to aj riešili s učiteľkou, či deti, ktoré jednoducho nemôžu zaspať sa nemôžu aspoň ticho hrať. Aj to skúšali, ale neosvedčilo sa to, lebo zasa ostatné deti ktoré obvykle spávali sa tiež chceli hrať. Tak museli ticho ležať ...

beatvar
13. apr 2018

@0silvia0 ako rodina tiez zijeme aktivne..priroda,vylety..v sirsej rodine kopa deti..dcera je vnimava,citliva,zrelsia ako rovesnici,sama sa naucila citat..mozno preto nezapadla do skolkarskeho kolektivu..a nema problem vychadzat s ludmi,ci byt empaticka/ ako som citala v niekt.prispevkoch/

jana_eyre
13. apr 2018

necitam moc diskusiu, ale viem si predstavit jej smerovanie (moje deti isli do skolok ako 4,5 a 4r)jasne, ze nemusis davat, povinna je LEN skolska 9rocna dochadzka.. kazde dieta je ine a mojim prospelo ze isli ako 4r, keby neboli vhodny v tom veku, dala by som ich az ked budu pripraveni, kedze som doma s najmladsim, ktory je napr.uplny opak svojich surodencov a je velmi spolocensky uz terz, preto si myslim, ze bude vhodny do akolky aj od 3r.. uvidime..

mamina3
13. apr 2018

Dobrý deň, táto téma otvára mnoho ďalších podtém...je to na dlhú diskusiu a veľa názorov, po ľudskej a odbornej stránke... napíšem len toľko, že ak ste dieťa zapísali, a už viete, že nebude chodiť do MŠ, bolo by vhodné (fér) túto skutočnosť oznámiť riaditeľke MŠ, aby na miesto vášho dieťaťa mohla prijať iné dieťa. Môžete sa samozrejme dohodnúť s neskorším nástupom do MŠ, napr. od januára 2019 a pod. To, že je dieťa do škôlky zapísané, neznamená, že aj bude prijaté...každá MŠ má svoje kritéria prijatia a kapacitu, ktorú môže naplniť. toto všetko je jedna vec. Druhá vec je to...že dieťa sa v kolektíve socializuje. Socializácia dieťaťa v kolektíve zohráva dôležitú úlohu, najmä medzi svojimi vrstovníkmi /kde sa učí aj okrem iného dodržiavať isté pravidlá, podriadiť sa, mať istý režim činností a pod./ Táto téma sa dotýka aj niektorých mamičiek, ktoré majú obavy obavy a ktoré ťažšie ako deti prežívajú odlúčenie od svojho dieťaťa.
Ale toto je už téma odborníka, a to ja nie som. Vy viete aké dieťa máte, a koľko sa mu venujete, aké dobrodružstvá zažívate spolu, či ste schopná mu zabezpečiť dostatočný kontakt s kamarátmi, rovesníkmi atď. Je to vaša voľba, rozhodnutie... veď každá mama isteže chce len to najlepšie pre svoje dieťa. Ak pri nástupe detí do MŠ majú strach a obavy rodičia, deti to vycítia... preto je dôležité, aby rodič dal dieťaťu istotu, že mu v kolektíve detí - kamarátov bude dobre. Predsa nezveríme svoje najdrahšie čo máme "niekomu" a pritom máme strach, obavy, nedôveru... A ešte jednu osobnú skúsenosť mám... na rodičovskom združení p. učiteľka povedala ...že je tak cítiť rozdiel (a vie vymenovať mená detí) ktoré MŠ navštevovali a ktoré nie... MŠ má dieťa na vstup do školy pripraviť a uľahčiť mu život v škole. Prajem Vám správne rozhodnutie a všetko dobré 🙂

xantipa163
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petkamamicka
13. apr 2018

Kludne mozes odhlasit zo skolky, a uzite si spolocne chvile..🙂

petkamamicka
13. apr 2018

Inak neda mi nezareagovat, ked niekto hundre na ucitelky, na to aky je system, tak hned ste najmudrejsie, a hned, ze urazaju, tak preco poniektore urazate deticky a mamicky co su s detmi doma. Moj syn nechodil vobec do skolky. ANI JEDINY DEN. a predstavte si, ze patri medzi dvojicu najsikovnejsich z triedy, ktory nikdy nemali problem, posluchnut ucitelku, respektovat ju, a vsetko naokolo. JE kamos s kazdym spoluziakom. Vie aj veci ktore decka zo skolky nevedia, a prave deti co boli v skolke, maju problem respektovat ucitelku, a robia si co chcu. Ale to je tym, ze deti treba vychovat doma, Rodis ho ma vychovat, a nie ho dat do skolky, ohovorit kazdu jednu co to neurobila, a tvarit sa, ze ste urobili najlepsiu vec na celom svete......Inak len podotknem, ze syn nieje dieta co presedi na zadku pri televizore cely den, a ledva sa pohne, mam deti zivel. ktore neobsedia, televizor poznaju na par minut, vystrajaju, jasia sa, vkuse behaju skacu a neviem co este, ale je dost sikovni a rozumny na to aby vedel, co a ako....A nepotreboval ani nutenu socializaciu, nuteny rezim a neviem co este...

reklamka
13. apr 2018

@xantipa163 - na prvom mieste dieta a nie karieru... tu ani nejde o karieru... ale napr v ba nenajdes pracovne miesto, resp. horko tazko kde sa konci napr. o 15tej a este kym sa cez zapchy dostanes do skolky... v tomto nesuhlasim... niekedy to inak nejde. proste pracovat musime, lebo ucty sa nezaplatia same... ver, ze takych rodicov to tiez mrzi, ale niekedy to proste inak nejde... u nas to nie je, ze kazdy den, ale stane sa, ze su tam uz pred siedmou a o 16.30 ich beriem. skor proste nemozem. aj to utekam skor z prace a do prace kolkokrat meskam...

drobec2886
autor
13. apr 2018

@maminkasisa moja dcérka bude mať sedem rokov

drobec2886
autor
13. apr 2018

@titla dcérka má už druhý rok predškolskej lebo mala odklad

sense
13. apr 2018

Povinne to nie je...oznam riaditelke ze si si tp rozmyslela

xantipa163
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
titla
13. apr 2018

@drobec2886 Pokiaľ viem neexistuje žiadne nariadenie podľa ktorého by deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou museli navštevovať predškolské zariadenie. Ale radšej si to over priamo v škole, do ktorej ste dcéru boli zapísať.

katarinka289
13. apr 2018

@anickadusicka13 no to si povedala s prepacenim dobru kravinu.Vidno ze nemas ani potuchy co sa v skolke ucia

titla
18. apr 2018

@drobec2886 nedalo mi a išla som si overiť, čo som Ti napísala

Zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon)
§ 19 Povinná školská dochádzka
(4) „Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu..... Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník“.

Z uvedeného mi vychádza, že ak dcéra už dovŕšila 6 rokov a má odloženú povinnú dochádzku nemôžeš si ju nechať doma. Choď sa informovať do školy, v ktorej si dcéru zapísala.