Nadváha - obezita v predškolskom veku

nikikeke
18. mar 2013

Ahojte mamicky. Chcela by som sa opýtať, hlavne mamičiek ktorých sa to týka, ako riešia nadváhu, či obezitu svojich deti? Zaujímam sa o vaše názory. Myslíte, že je to dedičné, alebo veľa jedia, že z toho vyrastú? Riešili ste nadváhu vášho dietaťa s obvodným lekárom, alebo vás obvodný lekár upozornil že má nadváhu? Robíte niečo preto, aby sa to zmenilo? Podotýkam, že hovorím o nadváhe- obezite 5-6 ročných deti v predšk. veku. Deti do 4 rokov sa ešte zvyknú vytiahnuť. Ak máte doma malého ,,guľka-bombuľka" máva záchvaty zúrivosti ak nemá sladkosť, alebo je hladný? Ďakujem za názory...

awalancha3
18. mar 2013

@nikikeke
.......v prvom rade treba zistit ci dieta nemá hormonalnu ci geneticku poruchu
.........ak nemá (treba naozaj u odbornika urobit testy), tak potom je to zacarovany kruh.... cokolada, vlastne vsetko co obsahuje hlavne jednoduchy cukor dodava detom energiu, ktoru nemaju pre nedostatok pohybu kde minut a sucasne nastava v dosledku vylucenia inzulinu a pohltenia cukru opatovny hlad...... Je to naozaj bludisko, v ktorom zabludia aj dospelí...a tažko z neho von........Ak si uvedomujes problem, je to vyborne, lebo kopa rodicov strci hlavu do piesku a radsej na chvilu maju pokoj ked daju do ruky dietatu brumika, piskoty, lizatko ci cokoladu...... ale situaciu este zhorsuju. Výhoda je v tom, ze nedostatok vole u deti sa da krasne nahradit volou rodica, ktorý si ale potrebne veci nastuduje.
Ak je rodic obeznejsi, tak sa predsa nemoze divit, ze aj dieta je obezne... mali by zacat spolu.... je to aj podpora, aj priklad, motivacia pre oboch a je to aj naozaj k ich prospechu.
Ze sa ti dieta dozaduje sladkeho a vie mat záchvaty- necuduj sa, je to "normalne" tvoje dieta nemoze vyhrat boj s vlastným inzulínom, je to ako keby si mu nedala drogu.... urobi vsetko, aby ju dostalo.....
Len 5x denne vyzivna, strava, kde je cukor vo forme suroveho ovocia zabezpeci, aby bol cukor v krvi v rovnovahe a nedochádzalo k výkyvom, ......Vela trpezlivosti a uspechov zelám, drž sa.

janinah
18. mar 2013

netýka sa ma to,ale existujú pobyty v kúpeľoch,kde také deti učia spravnej životospráve a za ten mesiac ich aj vedia nastaviť na minimum sladkostí..ale hlavné je to,ako zareagujú potom doma rodičia,ak sú sladkosti naďalej v kredenci,ta škoda námahy..plus samozrejme zmena v jedálničku a prechod na zdravé jedlá

katy1979
18. mar 2013

Niektori z toho vyrastu, ini vela jedia ale dedicne su akurat stravovacie navyky. Kedze tak doma jedavaju dospeli jedava to aj dieta. Obmedzit cukry a tuky zacat sa hybat. Ina cesta nevedie. Ziadne pribinaciky pudinceky a kvanta keksikov. A hlavne poradit sa s lekarmi. Obezny ludia maju casto podvyzivu.

lindda
18. mar 2013

@nikikeke U nas je v rodine dieta s dost velkou nadvahou rodicia to zatial nechavaju tak ..... dieta je unavene casto chore je mi ho luto ja by som odporucil sport najprv z lahka a potom zvysovat zataz . Lebo ak je to genetika co si myslim, ze je tak s tym moc neurobite , lebo ja by som mu neodoprela jedlo radsej zvysila zataz . Ale na druhej strane obezne deti su dost pohodlne povedia ze ich to nebavi ze sa im nechce a pod--- tu nastupuje rodic a treba ho motivovat .

nikikeke
autor
19. mar 2013

@awalancha3 dakujem. a co s tym ak obvodna lekarka ma odbije zo slovami: ,,ved v tom veku ste boli aj vy so sestrou taka tucna" ... ziadne vysetrenia, nic!!!

awalancha3
19. mar 2013

@nikikeke .....nenechaj sa odbit, urcite nie, nez zacnes naozaj na ostro, potrebujes vediet na com si... a nechod teda k obvodnej, ale najdi si na nete speci centra pre detsku obezitu....... obvodacka by ti len poradila za kym konkretne ist, ale ked je neochotna, tak ju mozno elegantne obist. Budes prekvapena, ake narvane tie centra a ambulancie su.....

hausknechtova
9. apr 2013

Moja mala je bacula ma to vsak asi zdedene po nas rodicoch lekarka mi este nic nevravela na vahu a ja sa snazim obmedzovat sladkosti

vulka
17. apr 2013

@nikikeke Kašli na doktorku a objednaj sa napriklad v endokrinologickom ústave v Ľubochni.

amadora
5. máj 2013

@nikikeke akurát som tu hľadala takúto tému lebo ma to tiež trápi... mám 5 ročného syna, meria 119cm a váži 27kg... rád a veľa sa hýbe ale tiež ľúbi veľa papať. je schopný pol hodinu po výdatnom obede povedať že je hladný. a tiež ľúbi sladkosti. nechcela som ho doteraz nejako výrazne obmedzovať, človek je rád že dieťaťu chutí, keď vidím prípady že dieťa nechce vôbec nič jesť prípadne len fakt niečo, bola som rada že máme opačný prípad... ale začínam rozmýšľať že fakt už je na to asi čas niečo s tým robiť ale neviem ako na to... snažím sa mu už aj vysvetľovať že nie je dobré aby stále jedol, ponúkam mu ako medzijedlo radšej ovocie a zeleninu, snažím sa obmedziť sladkosti, ale hrozne zle sa mi to vysvetľuje dieťaťu že nesmie jesť, pripadám si ako krkavčia mater keď vidím ten jeho smutný pohľad... nechcem ho zraniť že mu povedať že je tučný a nebude mať kamarátov a nebude zdravý ale ako inak mu to vysvetliť? snažím sa aj príklad uvádzať na nás s mužom, tiež sme rokmi trochu zagulatení tak sme začali obaja športovať a menej jesť, malému hovorím že čím bude starší bude väčší problém to zhodiť tak ako u mamky s tatkom 😀 ale že aj my sa snažíme a chceme dobre vyzerať a byť zdraví... no neviem ale ako to zvládneme 😒

babylux
21. jan 2014

@amadora Ahoj.chcem sa spytat na tvoj prispevok,ako ste pokrocili.Mam podobny problem,moj mali sa viac a viac zaobluje a tiez sa bojim aby sneho nebol tucko.

amadora
21. jan 2014

@babylux no váhu máme ešte väčšiu ale vytiahlo ho a všetci hovoria že schudol takže hádam to bude na dobrej ceste. ako on vyslovene chudý asi nebude lebo aj manžel aj svokor majú takú postavu silnú, chlapskú, takže dáke tintítko z neho nebude ale tak myslím že tučný tiež nie 🙂

babylux
21. jan 2014

@amadora Ved aj nam vravia,ze on sa vytiahne.

30mamina3
12. feb 2014

@babylux
@amadora baby moj bude mat v aprili 7rokov a važi 37kg hýbe sa vkuse aj na judo chodi ale zasa aj rad papka uff ale jeho dvojča sice dievča ma 27kg a staršia dcera ktora ma 10rokov ma 32kg ☹ takže on je taky macko,ale on je taky velmo tuhy.Už mam papier na endokrinologiu tak som zvedava ako dopadneme.

amadora
12. feb 2014

@30mamina3 no som zvedavá aj ja čo bude, od septembra ide do prvej, začne chodiť na futbal, tak uvidíme či to dačo spraví s váhou či nie...

nyusika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
30mamina3
12. feb 2014

@nyusika určite chcem s tým niečo robit malý vie že je "tučný",ale nemožem mu to stale dookola vyhaduovat lebo bude mat traumu.Teraz som bola s detmi 3tyždne na liečeni(alergici) takze fakt že pravidelne vonku,korčule,lyže v vkese sme sa nahanali medzi stromami a tak a jedavali rovnako ak duploval syn aj dcera možno jedla ešte viac a ona pol kila dole a maly 1.5kg pribral proste on jediny žial podedil stavbu tela po nas ☹ ale ked bude mat dobre vysledky tak zaciname behat a budeme chodit plavat lebo aj ja potrebujem riadne schudnut takže budeme sa motivovat navzajom 🙂

babylux
12. feb 2014

@30mamina3 Presne aj moj je taky,ze stale v pohybe a je pevny.Vravia,ze on sa vytiahne,ale teraz sme boli na 5 rocnej prehliadke a doktorka nemala problem tiez s jeho vahou.Ale on je aj dost velky oproti rovesnikom. Ja som zacala doma aj cvicit,potom som presla aj na take decke pesnicky,ale vydrzalo mu to dva dni.Tak uvidime.

tilly
12. feb 2014

ja mam sestru... cele detstvo a pubertu a mladost mala nadvahu, asi aj obezitu... velmi sa trapila a stale to nasim vycitala... potom sa dala nejak sama dokopy, zacala sa zdravo stravovat a je z nej velka kocka (trvalo to ale roky), ale na co nezabudenem a co nezabudne ani ona, je, ze tu obezitu a znicenu pubertu a najkrajsie roky mladosti stale vycita rodicom... preco s tym nieco nerobili... cize skuste s tym nieco robit, kym sa da... 😉