Prečo matky nechcú dať dieťa do škôlky?

13. sep 2022

Vždy ma zaujímalo prečo niektorí rodicia nechcu dat dieťa do škôlky? Z akeho dôvodu? Nehejtujem, len sa pytam ze prečo? Suseda ktorá ma 4 deti po sebe mi povedala ze naco? Vsetko sa naucia doma a su pripravené ist do školy bez skolky... Akoze ano ma pravdu, spolu sa naucia doma vsetko ale nie je lepsie ked je dieťa v kolektívne s detmi? Naucit sa vychádzať s cudzími detmi, vnímať učiteľku ako autoritu, fungovať sam za seba? Ja som zo 6 deti a aj ked skolka nebola lahka a pamätám si veľa plaču ale aj radosti, kamaratov, v skole sme sa uz poznali, nebolo to pre nas nove, vedeli sme ze učiteľka je autorita, fungovanie v kolektíve, spoločne práce, priprava na skolu...

scorpionflower1
15. sep 2022

@zabka1000 ja to osobne neberiem, takuto debatu o skolkach som uz absolvovala tolkokrat, ze uz som uplne nad vecou. Ty si seba oznacila za krkavciu matku ako keby tu v diskusii niekto naznacoval, ze nou si. Dalsia tvoja reakcia na mna, svedci o tom, ze si podrazdena. Len som ti chcela povedat, ze nikto tu neutoci na matky, ktore daju dieta do skôlky. To je vsetko z mojej strany.

scorpionflower1
15. sep 2022

@gabika0825 tak toto je uplna tradicna blbost, ze "bol s tebou 5 rokov doma, tak v skôlke place" moja dcera skoro 4 roky doma so mnou a do skolky nakracala akoby nic a vyhodou je prave jej vek, lebo sa jej da vysvetlit, ze musim ist do prace. Moj synovec bol od 1.5 roka kazdy den s inym clovekom, isiel do skolky v 3 rokoch a skoro si dusu vyreval. Mensie dieta si akoze co neuvedomuje? Ze je bez mamy? Zakazdym ked ja alebo muz zanasame dceru do skolky, tak tam placu takmer vylucne ti 2-3 rocni (beru tam od 2) Ti starsi (vratane tych co prave nastupili) placu malokedy, ucitelky mi vraveli, ze ti starsi si zapchavaju usi, lebo ti mladsi kricia a volaju mamu. Dieta si separaciu od matky uvedomuje okamzite ako sa narodi, akurat, ze to este nevie dat najavo, ale cim je mladsie tym horsie tu separaciu preziva. Btw. k tomu, ze v 3 rokoch je urceny nástup do skolky. Je to dane tym, ze v tomto veku uz dieta ovlada sebaobsluzne cinnosti - ako vsetci vieme v statnej skolke musi byt odplienkovane, musi same vediet jest....a zacina cca v tomto veku socializovat, aj ked to nie vobec zarucene. Skolky (bavme sa o statnych) maju aj vyhody - rezim, zodpovednost sam za seba, kolektiv...ale zdaleka nie vsetko sa v nich riesi vsetko tak, aby to bolo najlepsie riesenie pre deti. Napr. ten poobedny spanok...maloktore dieta vo veku 5 rokov potrebuje 2 hod cez den spat. Uz 3-4 rocnym staci cca hodinka. Ale kedze nemozu zamestnavat viac uciteliek a ta jedna chce mat pokoj, popripade si robit vykazy a pod. tak vsetci musia ticho lezat, aby s nimi nemala robotu.

cajomila
15. sep 2022

@veronikastrickova Každý má samozrejme inú skúsenosť.
Len ja si naozaj nemyslím, že štátna školská a jej učiteľky musia byť vždy zlé.
Moje skúsenosti sú proste iné.
Pekný deň.

zabka1000
15. sep 2022

@scorpionflower1 ďakujem za odborné zhodnotenie môjho stavu😁😁

majulino
15. sep 2022

@gabika0825 nebola som v škôlke. Nikdy. Mám 33, školu som zvládla skvelé, dokonca aj špecializovanie s úplne cudzími deťmi, ktoré sa všetky poznali z jednej skolky

veronikastrickova
15. sep 2022

@cajomila sukromne skolky viac dbaju na vyber ucitelov, statne su rady ze maju nejakych ucitelov a to je kamen urazu, kde radsej budem mat dieta doma ako tam

jana_eyre_2
15. sep 2022

Inak sranda že táto téma najviac štve mamy ktoré deti do škôlky dávajú.. čím to je? A to nie len na nete, ale aj v real živote.. Všetky moje deti šli do škôlok ako 4r, skôr ich aj tak nevzali a ja som nikomu nezahatala miesto.. (dcéru do štátnej dokonca až od 5tich, ten rok predtým chodila do klubika na pol dňa) okrem najstaršieho ktory dlhšie plakal to ostatní zobrali úplne super a všetkých škôlka bavila.. sú to normálne deti, dve introvertne,jedno extrovertne ale všetky sú suce do života, samostatne a chvalene učiteľmi.. a to sme boli posledné dva roky viac menej len doma (na toto obdobie sa tu stále akosi zabúda)

Minule sa tu pýtala mamička na to, že prečo keď si hľadá prácu môže mať dieťa len na pol dňa.. tam sa zase ozývali hlasy ako ženy doma berú miesto ženám čo potrebujú pracovať a teraz sa tu zase ohovárajú tie ženy čo neberú miesto nikomu.. na svete sa proste nedá vyhovieť.. čokolvek urobíš nájde sa niekto čo to podľa neho urobí lepšie a musí o tom ešte aj poučit..

Ako vždy - keby sa každý staral.o seba, tak o všetkých je postarané.. 😅

cajomila
15. sep 2022

@veronikastrickova Áno...ale samozrejme aj tam sa môže chybička "vloudiť".
Ja som už počula aj o prípade naozaj nie veľmi vhodnej pani učiteľky v súkromnej škôlke ( a túto pani učiteľku vyhodili zo štátnej)
No a bývalá učiteľka mojej dcéry pracovala v súkromnej škôlke, teraz v štátnej škole/ škôlke a na margo našej "veľmi prestížnej súkromnej školy" v meste sa vyjadrila, že by tam nikdy nešla pracovať z veľa dôvodov( neviem či ich treba konkretizovať).
Takže to sú len také bočné infošky.

Ale stále môžem tvrdiť, že aj v štátnom školstve som našťastie stretla dostatok láskavých a citlivých pedagógov ❣️
Ale samozrejme, všetci chceme a si prajeme správnych učiteľov pre naše deti ✌️.

popoluskaxy
15. sep 2022

Ja sa chcem @autorka opýtať: ak chceš pochopiť, prečo niektorí rodičia nedajú dieťa do škôlky/ školy, informácií na nete je viac ako dosť. Klikni na www.domacaskola.sk pozri si históriu homeschoolingu/ unschoolingu, napis do skupín o tomto druhu vzdelávania, radi ti napíšeme dôvody alebo si ich tam rovno prečítaš. Ak máš ozajstný záujem to pochopiť.
Ak si vytvorila tému len na klebetenie a hľadáš reči typu “veď aj my sme chodili a tu sme”, “deťom treba socializáciu a inde ako v inštitúcii ju nenájdu”, tak ti tu zbytočne ženy vysvetľujú svoje dôvody. Vždy budeš rada, keď sa tu nájde niekto, kto to odbije nejakým “pádnym” argumentom.
Ak chceš dať svoje deti do škôlky, daj. Ostatných nechaj tak. Nikto ti nebude nič vyčítať, ani ty nevycitaj iným.

lejduska
15. sep 2022

@evuska135 stále si idete svoje,pochopte ze vašimi názormi sa neriadi celý svet, nehovorím ze škôlka mi dieta lepšie výchova tak mi to nevkladajte do úst,ale ja na tom nevidím nič zlé pokiaľ je dieťa spokojne. A to nie som žiadna extremistka ako poniektore. To co si naozaj myslím o hejterkach ako ste vy a ich deťoch si radšej nechám pre seba

evuska135
15. sep 2022

@lejduska viete co reagovala som na prispevok, vy tu reagujete na moj prispevok, kde ja som vas neziadala o to aby ste sa k nemu vyjadrovali, je to moj nazor tak mi tu nepodsuvajte ten vas. To co si myslim je len moja vec a je mi u prdele cim a ako sa riadite vy, alebo ze si dieta hadzete do skolky. Nech je tam aj od rana do vecera

lejduska
15. sep 2022

@evuska135 hádžem do skolky 😅 vážená pani spamatajte sa,ak s vami niekto nesúhlasí ručička vám vybehne do červeného. V prvom rade som napísala slušne,ale ups, iný názor ako ten váš 😉 a skúste neskatulkovat ženy co majú deti v skolke,nie sme žiadne hyeny ale normálne matky

lucinka1988
15. sep 2022

@jana_eyre_2 to si super vystihla, presne toto, nonstop to riešia v mojom okoli ženy, čo boli nútene dať deti do škôlky z akéhokoľvek dôvodu, resp. aj do jaslí a strašne ich irituje, že moj syn tam nevhodí, pritom- mne by naozaj nikdy nenapadlo do tohto nikomu kecat a presviedčať ho o svojej pravde, že vlastne čo je lepšie..

groana
15. sep 2022

@lucinka1988 ináč toto je naozaj zaujímavé v mojom okolí je môj syn asi jediný, ktorý do škôlky nechodí. A ľudia to nejako nevedia pochopiť, strašne ich to irituje. Vždy keď sa s niekým stretnem, tak prvá otázka padne na škôlku. Už viem ako na nich, vždy sa začnem pýtať prvá a oni chudáci aj zabudnú, že sa na tú škôlku chceli spýtať 😁 ale je to prirodzená reakcia ľudí. No a budúci rok bude syn asi na homeschoolingu, fuuu už teraz musím vymyslieť daku stratégiu .... A presne nikdy ma ani nenapadlo sa spýtať nejakej mamičky, ktorá dala 2,5rocne dieťa do škôlky, že pre boha chudatko malé 😂

lucinka1988
15. sep 2022

@groana presne toto, denne to mám asi 10x, tieto otázky na mňa číhajú všade a dokonca aj tam, kde práve nie som s deťmi- idem kozmetičke a bum- a malý kedy pôjdeme edo škôlky? Idem so susedou vo výťahu- zas, proste všade, na každom kroku..už som ale tak nás vecou, že nemám potrebu to ďalej riešiť- sucho odpoviem, že nechodí a vybavené..

tianna
15. sep 2022

@groana haha to sa priprav.. 😂 si ma predstav keď idem okolo 10-10:30 von so štvrtakom, druhakom a drobcom v kočíku 😁 pravidelne.. každý deň.. 😂 a najlepšie keď ideme z prechádzky okolo školy a práve sú na dvore deti s učiteľkami počas prestávky.. 🤣 my máme totiž učenie rozdelené inak trošku, teda učia sa ráno aj poobede a medzitým sme vonku, pochopiteľne v čase keď iné deti sedia v škole 😄

betka233
15. sep 2022

@groana
@lucinka1988
Ono su to trosku aj predsudky (nemyslim tym rodicov na retazovej materskej), som aj jedna z tych ktora mala ten nazor... predtym som poznala prevazne mamicky, ktore boli uplne nesuce do roboty, nemali sa kde poriadne zamestnat lebo nemali poriadne vzdelanie, tak hlavne tie radsej ostavali doma s detmi do puberty a kavickovali nie ze sa starali o deti 24/7... tie ktore mali dobre prace, tak sa tam vratili po 3 rokoch... + ludom mozno nejde do hlavy ze z coho taka rodina zije ked je jeden z partnerov uz aj bez rodicaku, a hlavne ked vsetko ide tak hore 🤷🏿‍♀️ a mozno je to niekedy aj skryty obdiv, ze vam este stale nepreplo z toho dlheho bytia doma, nie kazdy je na to stavany, vela zien potrebuje kolektiv dospelych (tak ako aj niektore deti chcu kolektiv) a riesit aj ine veci ako program pre dieta...
Necudujte sa tym otazkam, ale aj z tej druhej strany by malo platit zi a nechaj zit, nech si kazdy zije a robi ako uzna v tej chvili za vhodne 😎

lucinka1988
15. sep 2022

@betka233 úplne Ťa chápem, ale- ani toto nie je čiernobiele..ja síce som na reťazovej MD, ale- stále pracujem už od nástupu na prvú MD, z domu, 2x v tyzdni výjazd do prace, kariérovo sa posuvam fakt veľmi, prednášam v cudzom jazyku na VŠ plus sruha odborná praca k tomu..popri deťoch, kroré nie sú v škôlke..Čiže to, že matka má deti doma a nechodí každé ráno do práce na 08:00 tiež neznamená, že nepracuje alebo je nepoužiteľná..Ja s mojim PhD a angličtinou sa cítim prospešná pre spoločnosť viac ako dosť- pri všetkej skromnosti, aktuálne mám rozpísanú vlastnú knihu..Takže- naozaj nikdy nič nie je čiernobiele a mňa sa toto pýtajú najmä matky, ktoré nemajú prácu žiadnu a ak, sú z nej frustrované a ziju od výplaty k výplate..Ale deti majú b škôlke, takže podľa "normy tejto spoločnosti" sú tie správne🤷‍♀️
Aj to, z čoho rodina žije- veď x žien si slušne zarába popri RD a dokonca oveľa lepšie ako tie, čo sedia 8hod v práci, lwbo majú nejaké špecifické znalosti a trh im za to zaplatí..Lebo si to vwdeli zariadiť..Naozak nikdy nič nesúďme a nič nie je čiernobiele- len mne sa toto tak nechce vysvetľovať okoliu, čo má tieto rypave komentáre a presne vidím, kto nie je so svojou situáciou ok- podľa reakcii, ako sa ma na tu škôlku pýtajú..
Ale chápem, čo si tým myslela, presne takto ľudia zmýšľajú- väčšina

betka233
15. sep 2022

@lucinka1988 samozrejme, su aj take, ktore popri detoch doma napr studuju VS, alebo su doma lebo si uzivaju svoje dlho vytuzene dieta o ktore sa roky pokusali, alebo ako pises, robia z domu... toto pred xy rokmi nebolo ani zdaleka take bezne ako teraz... mne moja mamka uz od roka hovorila nech uz sa pomaly poberam spat do prace, brat tiez ze nech uz ho dam ku detom do kolektivu, ze co sam doma bude... ten tlak okolia vie na matku niekedy poriadne dolahnut, normalne som sa miestami az previnilo citila ze som doma s rocnym dietatom 🤦‍♀️ proste naozaj taketo vazne rozhodnutie ci dat alebo nedat dieta do skolky/jasli musi urobit rodic sam podla svojej zivotnej situacie, len on vie co ho k danemu rodhodnutiu vedie, co si moze alebo nemoze ci nechce dovolit...

lucinka1988
15. sep 2022

@betka233 maximálne súhlasím!!!!🤗A sama si nedovoľujem povedať, že škôlka je zlá- len nech mi nikto nehovorí, že moje deti sú ukrátené, lebo tam nie sú

elizita
15. sep 2022

Haha,presne ako tu niekto písal,že je trend ani do školy nedavat. Pred pár dnami som stretla dcerinu spolužiačku s otcom, ktora chodí do domoskoly lebo si nedajú dieťa tyranizovat ruskom 🤦 v škôlke bola len povinny rok aj to len do obeda. Teraz sa naháňala po Tescu jak 2 ročná, vyjadrovala sa neprimerane nahlas,mala čudné otázky. A píšťala že by už tak chcela ísť do normálnej skoly. Ak by som podľa tohto súdila domoskolakov tak sú to absolútne neovládateľné deti neprimerane sa správajuce k svojmu veku. To je na margo tých aki otrasný prístup je v štátnych škôlkach. Ja mám skúsenosť s 3 štátnymi a som veľmi spokojná a aj moje deti. Ja som do škôlky nechodila a ani do družiny a bolo mi to veľmi ľúto. Neurobím to isté svojim deťom. Treba,aby sa trochu ostrielali, prichádzali do styku s realitou a začali sa pomaly osamostatnovat a nielen boli v dokonalom bezpečí s maminou.

maciatkolulu
15. sep 2022

@elizita vidíš a ja zase čumím na skolkarske deti že sú drzé ako plostica, nevedia poďakovať, poprosiť, pozdravit.paradoxne nemajú uctu,tykaju.🤣A teraz co, idem skatulkocat, že to urobila škôlka? Ja mam dve dospelé a škôlka len posledný rok a potom jedna 9 rokov waldorf, druhá 5 a sú normálne, ver mi, vedia sa postarať samé o seba. A malý rovnako bol doma, posledný rok, škôlka, teda dva, lebo mal odklad, cudzivajycna a je to super. A je v štátnej škole, waldorf mu nesadol. Takže za mňa každý ako mu vyhovuje a na základe jedného "Jana" nejdem súdiť všetkych, snáď teda.

elizita
15. sep 2022

@veronikastrickova to si kde zobrala o tých učiteľoch??? U nás v našom meste je do materských škôl plnka,čo sa týka učiteliek,ešte by sa tu uživili aj ďalšie dve škôlky.. len čo sa týka detí,nemal by tam kto chodiť..

elizita
15. sep 2022

@maciatkolulu skús si to prečítať ešte raz a nielen preletiet. veď práve na skatulkovacov poukazujem.. a dovolila som si uviesť moje vlastne dôvody kvôli ktorým moje deti chodia do škôlky a moje vlastné skúsenosti.. a je mi u riti keď bude niekto svoje decko učiť alebo dávať druhým učiť aj do 18ky.. rovnako z nich môžu vyrásť cudáci ako aj z tradičných školákov..

veronikastrickova
15. sep 2022

@elizita ja pisem co som zazila, vela tychto uciteliek by malo robit uplne nieco ine a nie s malymi detmi. Potom aj deti su take, ked su vychovavane v takom prostredi. Predsalen ucitelky travia viac casu cez den s detmi ako vela rodicov.

gleep1
15. sep 2022

@adkalu ani ja si nemyslim že môžu mat ukážkový prístup len v súkromnej, som rada že sme sa zhodli 😉

elizita
15. sep 2022

@veronikastrickova tak to je v každom zamestnaní tak.. nie každý je na všetko stavaní.. ja som mala na učiteľky v 3 štátnych škôlkach šťastie... Teda hlavne moje deti 🙂

akvi
15. sep 2022

@katkami123 ak by bolo 19.storocie, tak tieto obavy by možno boli na mieste. Ale v dnešnej dobe? Keď informácie sa sypú z každej strany? Učila si sa ty sama teraz niekedy niečo? Napríklad hrať na nástroj, alebo nejaký cudzí jazyk, alebo programovať, či tvoriť niečo v grafickom programe a pod. ? Lebo ak áno, tak asi vieš, že všetko nájdeš na nete. Dokonca aj učiteľov, ktorí ťa to naučia, alebo komunitu podobne uciacich sa. Môj syn sa napríklad učí takto a dokonca je aj sám učiteľom, pretože už jeho žiadajú o radu tak, ako on žiadal a žiada tiež o radu keď niečo nevedel/nevie. Keď k svojmu projektu na ktorom pracoval potreboval niečo vypočítať, tak prvé sa opytal nás rodičov, čo som vedela, to som mu vysvetlila a čo som už zabudla, tak si nasiel na nete. Pozerala som to s ním a bola som nadšená, že sme našli XY rôznych videí k téme a že sme to mali vysvetlené rôznymi spôsobmi. To je niečo, čo ti učiteľ v škole ani náhodou neposkytne a môže sa stať, že práve ten jeden spôsob nebude ten, ktorý bude pre teba zrozumiteľny. To, že naša generácia a aj generácie predtým boli obmedzené v učení sa len na školu a teraz si nevieme predstaviť nič iné, to neznamená, že to iné neexistuje alebo nefunguje. A pre mňa je napríklad úžasné aj to, že syn si našiel plno kamarátov po celom svete, s ktorými zdieľa svoje znalosti, komunikujú spolu, radia si a s niektorými sa aj stretol napríklad na kongrese a samozrejme našiel si kamošov aj v našom meste, s ktorými sa stretáva a má si s nimi čo povedať. Pre mňa je toto cennejšie, ako keď by sedel niekde v škole a bol nútený byť s ľuďmi, s ktorými si v podstate nemá čo povedať a spája ich vlastne len to sedenie v jednej lavici. Samozrejme, ideálnejšie by bolo, ak by bola možnosť navštevovať slobodnú školu, ale taká možnosť na SK nie je, takže ten homeschooling je jediný spôsob, ako sa vyhnúť inštitúcii, s ktorou ja nesuzniem.

marsmykkok
15. sep 2022

Aj financie často, ono sa to nazbiera, strava, školné, výbava, oveľa viac oblečenia ako doma a keď je matka doma s mladšími a nedá dieťa do škôlky mesačne ušetrí slušnú sumu. A aj pohodlnosť, treba ráno vstávať, zaniesť dieťa, potom ísť preň, takto sú voľné a majú režim podľa seba.

elizita
15. sep 2022

@akvi to o čom píšeš sa dá robiť aj v suzneni s klasickou školou.. deti,ktoré chodia do klasickej školy nie sú o takéto možnosti nijak ukrátené... Čo je to za dieťa,ktoré si nemá so spolužiakmi čo povedať? Ani v živote sa nebavíme len výhradne s ľuďmi,s ktorými máme na 100% kompatibilné záujmy. Jasné,že ak je dieťa špeciálne nadané,tak je to o inom. Keďže je to bežné že extra nadaný často postradaju sociálne zručnosti a sú proste trochu iní.