Predškoláčik s okuliarmi

calea101
3. mar 2015

Synovi predpísali okuliare. Žiadna tragédia. Bol sledovaný od jasličiek, no nechávali sa tie očká, či sa sami upravia, či nie. Dioptrie 2,5+ a 1,5 +. Problém nastal hneď v optike. Všetky okuliare zaradom skladam dole a nechcel sa na seba ani pozrieť. HOdnotil sa, že vyzerá smiešne alebo v horšom prípade, že je škaredý. SEdel ofučaný v kresle a skúšali sme na ňom my, rodičia a pani predávajúca. Plán, že si vyberie okuliare sám zlyhal. Nevybral by si žiadne. Nechce ich. Trošku ho motivovalo púzdro, ktoré si vybral. To akého bezradného som ho videla, ako sa zmieta s pocitmi menejcennosti, ako na seba z nechuťou hľadel. Sebavedomie mal niekde v trenkách. Hovoríme synovi, že je to určite len dočasná záležitosť, že očkám to pômôže. Syn je citlivejšej povahy, viem, že všetko bude závisieť od reakcií okolia, či ho posmelia, alebo utvrdia v tom, že je "divný".. Je to iné, keď dieťa s okuliarmi do kolektívu už nastúpi a iné, keď ho deti poznajú bez okuliarov a odrazu k nemu okuliare prirastú. VIem, že pre niekoho to bude ako bradavica na nose. Ako ho motivovať? Čo múdre mu povedať? V piatok ideme pre hotové okuliare, tak sa cez víkend aspoň trošku "zoznámime." A ešte jedna otázka. Vyrástli Vaše deti z plusových dioptrií?? Naša Mudr. nás už chce vidieť o tri mesiace.

mokon
4. mar 2015

@calea101 môj brat išiel z dioptrií č. 5 - zistili mu v prvom ročníku, v ôsmom už bol bez okuliarov, jednoducho z toho vyrástol, tak nech to bude aj Váš prípad, držím palce

m.i.r.i
4. mar 2015

@ukulela ja mam to co ty...mne lepili oko v detstve, 4 rocna som bola na operacii ale kvoli strabizmu a oko druhe som lepila..ale vtedy nam povedali, ze je to kvoli tomu skuleniu, aby sa to druhe oko vyrovnalo, nezlenivelo a neprestalo uplne vidiet, nie kvoli tupozrakosti..ta mi aj tak ostala...teraz som si zistovala co by sa dalo este robit s ocami, aj ked ja som si uz zvykla tiez aj na okuliare aj na to, ze proste na lave oko nevidim cisto a ze momentalne uteka nejako dohora...ale zistila som tiez, ze mozu laserom zoperovat astigmatismus, mohli by tiez znizit este dioptrie, ale tupozrakosti sa nijako uz neda zbavit..,mna to tiez nejako neobmedzuje, kedze len jedno oko je taketo, druhe je v poriadku...tak ja mam pocit ze vidim kvazi normalne...ale tie loptove hry a soferovanie a vsetko - to bolo to iste...ja som s tym bojovala do dospelosti, lebo som bola za nesikovnu, na telesnej sa mi smiali, ze som rukami odbijala tak akoby od seba stale, len nech sa mi lopta nedostane blizko, lebo som nevedela reagovat..chodila som aj na bojove umenia napriklad a tiez jediny problem bol v tom, ze v blizkosti som nevedela reagoat...reflexy proste su obmedzene..a aj na telesnej aj na treningoch som okuliare samozrejme nenosila, aby nedoslo k zraneniu...ale soferujem celkom v pohode, samozrejme bez okuliarov by som za volant nesadla...ale ked nemam odhad na nieco, tak tiez pocuvam, ze som proste zenska co nema odhad aj ked ja to tiez scasti pripisujem tym ociam...

guiseppinka
4. mar 2015

ja som tiez tupozraka, zistili mi to asi v piatich rokoch, lepili sme oko, vypichovala som nejake listy, co nam dala ocna, ale mne sa to vobec nezmenilo. ako mi nasadili v 5 rokoch dioptrie, tak ich mam doteraz... absolutne mi to nesposobuje ziadne problemy v normalnom zivote. odhad vzdialenosti mam, si myslim, ze az velmi dobry 😀 iba ked hlavu naklonim doboku, tak tam sa to skresluje 😀 a co sa tyka 3D, tak tam to nie je uplne 100%. raz mi doktorka, ina ako moja, povedala, ze ked sa mi to nezmenilo doteraz, ze okuliare mi ani netreba, iba na pracu s PC, lebo ze uz sa to nezhorsi...

a inak ako motivovat dieta? no asi iba tymi prikladmi z rozpravok, resp. filmov.

jankali
4. mar 2015

Baby, ďakujem za opisy toho, ako veci vidíte.
Pred týždňom som ja zostala v šoku, keď mi kamoška povedala, že jej 10-ročný začne nosiť okuliare - asi dvojky - lebo že nerozozná mačku od psa! teda na nejakú vzdialenosť...🙂 takže naozaj, to videnie u detí môže byť trochu iné (a my si to nemusíme ani všimnúť)...

carodejnica
4. mar 2015

Moja dcérka dostala tiež okuliare v októbri 2014, je v predškolskej triede, neviem či je to tým že je to baba, ale ona sa veľmi na to tešila, vybrala si rám Hallo Kitty 😝 😅 a nosila a nosí ich rada... dokonca sme asi tri mesiace jedno oko aj prelepovali, v škôlke mala taký látkový okluzor, to oko sa jej po tých troch mesiacoch pekne upravilo... ale okuliare nosí stále.. teraz má také obdobie, že ich moc nechce nosiť, ale nechce ich nosiť doma v škôlke jej to problém nerobí...

katka1981
4. mar 2015

@briketa, na fotke je tvoj syn, alebo nejaky model?

andrejka1974
4. mar 2015

@calea101 moja dcerka ma okuliariky od 22 mesiacov, ona si na ne zvykla pretoze cez ne konecne videla normalne my mame -8 a -6 takze dost silne , ale berie to ako samozrejmost, skus jej ukazat nejake deticky co maju okuliariky, ako ich radi nosia toto su nase postupne okliariky na poslednom obrazku nase prve 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

timea7
5. mar 2015

@calea101 nech ti pomôže učiteľka v škôlke, nenúť ho hneď po víkende si ich dať, treba z toho urobiť prednosť, poukázať kto všetko okuliare nosí - podľa toho, čo ho zaujíma, kto je preň autorita. Mala som takú žabku v triede, veľmi citlivá, nechcela o okuliaroch ani počuť, netlačili sme ju, ale u postupne ich zobrala sama, lebo aj kolegyňa si priniesla a nakoniec sa to obrátilo proti nám,lebo sme vyrábali celé pooobedie všetkým deťom okuliare 😀 😀 😀

moonglow
5. mar 2015

@briketa prosim ta, akej znacky je ten ram, ktory ma tvoj syn na foto? Ukazovala som fotku synovi a okulky sa mu velmi pacia

briketa
5. mar 2015

@moonglow LIBERTY sa vola firma. Cely nazov okuliarov je Liberty "Sports F8 Slam". http://www.libertysport.com/

moonglow
5. mar 2015

@briketa dakujem

sidon
16. apr 2024

maminy s detičkami, ktoré potrebujú okuliare. Ako casto meniť ram kvôli rastu?

guiseppinka
16. apr 2024

@sidon zhruba raz za rok

lulu0123
16. apr 2024

Ja by som sa skusila aj porozpravat s ucitelkou.Aby mu pomohla keby nieco.Mozno mala podobne dieta a sama bude vediet ako nanho. Mozno keby sa porozpravali v triede o vyzname okuliarov,preco ich ludia nosia,kto znamy ich nosi a pod. U nas nosi par deticiek okuliare a teda ziadne vysmievanie ani nic podobne sa nedeje.