Prvý deň v škôlke

4. sep 2023

Ahojte mamičky, chcem sa spýtať ako prebiehal váš prvý deň v škôlke, lebo ja som z nášho uplne zhrozená a neviem či je takýto postup ako majú v našej školke bežný.
Takže, nedostali sme žiadny usmerňovací email ani nič, do škôlky som prišla uplne na slepo netušiac čo treba čo netreba..
potom ako som prišla do skôlky mi učitelka oznámila, že o pol 5 je rodičovské združenie, dobre, podakovala som za info. Skrinku sme si našli sami podla menovky, zdalo sa mi že nemám na výber, nikto ma okrem toho oznámenia nijako dalej nekorigoval že čo a ako. Taksom dcérku vyzliekla, prezula, presunula sa s nou ku dverám kde ju učitelka zobrala, sptila do triedy, zatvorila za ňou dvere a hotovo. Nestihla som dcérke povedať ani ahoj ani nič. Za tú chvílu ako otvorila dvere som si všimna dosť plačúcich detí, aj ked som si potom pre nu púrišla tam vela detí velmi plakalo. Mja dcéra vraj neplakala, má rada deti a vela sme sda na školku pripraovali, ani by som nečakala že bude plakať, ale ten prístup ma velmi nepríjemne šokoval. Neviem či je takýto postup bežný, či som len precitlivelá ale teraz som v naladení že sa budem na rodičovskom združení na to s citom sťažovať. Ako prosím Vás prebiehal Váš prvý deň? Boli učitelky tiež také surové? Boli ste s tým okej? To že deti plačú je normálne, to chápem že sa tomu nedá vyhnúť,ale ten prístup mi prišiel taký že musel rozplakať aj deti ktoré by pri citlivejšom prístupe neplakali. dakujem za odpovede

stanislavicenka
4. sep 2023

@uprimnazienka tvoje komentare svedcua o tom, ze v skolstve si omylom. Vyvysovat sa, snad si toto nerobila matkam, ktore nosili k tebe deti🤦

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yoxinka
4. sep 2023

Ženy ja mám tri deti, dvoch školálov a škôlkarku, ale ten nástup tu niektoré ozaj veľmi hrotíte. Môj syn chodil do štátnej škôlky a reval tam. Mám pocit, že tam revali všetci. Časom prešlo. Dcéra chodila do súkromnej škôlky, kde sa okolo nej učiteľky vrtelu, revala tam. Ráno ju odomňa museli dve učky ťahať.
Časom prešlo. Neskôr obaja milovali škôlku aj učky, teraz radi chodia do školy, žiadna trauma ani nič. Najmladšia je tiež v súkromnej, začala bez problému, potom keď tam každé ráno videla deti vyvádzať, začala vyvádzať aj ona a ručala ako tur každé ráno. Inak, každé poobedie zase ručala, že prečo musí ísť domov, ale to je iná vec. Časom prešlo. Vy si musíte uvedomiť, že to potrebuje čas a hlavne sa upokojiť a nie tam začať hneď na prvom rodičku zdžubávať učiteľky. Si to choďte niektoré vyskúšať … ako by ste v triede s 20 deťmi zariadili, aby v adaptácii žiadne neplakalo. Naše učky boli bežne ovešané štyrmi revajúcimi deťmi a stále bolo niekde nejaké, ktoré plakalo. Ozaj dnes sú najväčším problémom rodičia, nie deti 🤦‍♀️.

klip0
4. sep 2023

@uprimnazienka ja niečo z toho čo píšeš chápem, ale to naozaj si myslís že žiadne priemerné trojročné dieťa nerozumie rozlúčke keď je naviazané na matku ? Ja mám rok a pol starú dcéru, ktorá je na mna veľmi naviazaná ale keď idem preč, normálne sa rozlúčime (nechodí do škôlky, myslím len bežné situácie kedy niekam idem).

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klip0
4. sep 2023

@uprimnazienka no plaču pretože chcú mamu. Aj ja chcem byť s manželom keď odchádza do práce, keby ale odíde a ani sa mi nepozdravi a nedá pusu, neniesla by som to lepšie (prenesený príklad do nášho života).
Normálne chápe, že sa mame zdraví a odchádza. Plače lebo to nechce, ale vie že mama ide.
Odísť bez akejkoľvek rozlúčky nemusí robiť dobrotu v štýle, že to dieťa potom môže byť kedykoľvek v strese, lebo čo ak mama zas odíde a ani mi to nepovie

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucyk1992
4. sep 2023

Autorka, ja ti rozumiem. Tieto prvé dni sú ťažké tak pre rodičov, ako aj pre detičky. Z vlastnej skúsenosti ak ti môžem poradiť, tak s dcérkou sa rozlúč už v šatni, žiadne extra dlhé lúčenie, iba jej povedz, že sa ide hrať za detičkami a ty po ňu potom prídeš, keď sa dohrá. Pusu jej daj tiež ešte v šatni. Do triedy ju iba vyprevaď a odíď.
Nám to tak odporučili učiteľky a naozaj to fungovalo. Keby si sa s ňou dlho lúčila medzi dverami, je dosť možné, že by potom ani nechcela ísť dnu. Neboj, bude to dobré a každým dňom sa to bude zlepšovať 😊

klip0
4. sep 2023

@uprimnazienka Samozrejme že keď dieťa plače, ide do triedy aj tak. Nechápem ale v čom je v tvojich očiach horšie ak sa s ním mama rozlúči a len tak nezmizne zo šatne bez slova

klip0
4. sep 2023

@lucyk1992 tu úplne súhlasím so všetkým

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
samimami777
4. sep 2023

Áno preháňaš... Skrinku si každý "nájde" aj u nás sám podľa mena , čo si čakala ? Že učiteľka vybehne z triedy plnej detí , prestrie červený koberec pre teba a dieťa a slávnostne ti ukáže ktorá skrinka je tvoja akoby si bola negramotná? Neblázni , ráno je tam väčšinou xyz naraz rodičov/starkých to ako by stíhala a pozerala na ostatné deti v triede ?? Však hádam čítať vieš .. my sme sa ráno stretli u skriniek viac ako 10 ľudí s 5 deťmi a ďalších niekoľko detí už bolo v triede , však tá učiteľka nemá oči aj na riti aby mohla každého obskakovať ako malého . Ďalej , porozprávať sa s dieťaťom a rozlúčiť sa môžeš pri prezliekaní u skriniek ak chceš ešte než ho dáš do triedy , to ťa nenapadlo ? Či si čakala že každý rodič stojí pol hodinu medzi dverami a prežíva si srdcervúce scény rozlúčenia s dieťaťom ?? To by tam bola šóra na 4 hodiny 😂😂😂 si uvedom že vo väčšine tried je 25-30detí (a to moje tiež chodia na malú dedinskú škôlku) a ráno vás tam bude väčšinou niekoľko rodičov naraz odovzdávať deti , niektorí budú ponáhľať aj do práce a nebudú mať čas na tvoje srdcervúce scény medzi dverami. 😒 To si vybav pri prezliekaní. Ale ver mi, že väčšinou to prežívajú len rodičia a deti sa tešia , stačí keď zamávajú. A na koniec zoznam vecí. Každá škôlka funguje inak. Niekde pošlú list, email, majú info na nete ale áno , niekde povedia až na rodičku čo treba priniesť do škôlky takže u vás sa to bude riešiť na rodičku o ktorom ti rozprávali . Niesi ale hádam úplne mimo aj bez toho aby ti to oznámili aby si nevedela že potrebuje na dnes papuče , pyžamo, set náhradného oblečenia , hrebeň . Ostatné ako hygienické potreby, kefka , pohár , po prípade obliečky atď sa dozvieš na rodičku . Niekde treba priniesť, niekde to zabezpečí škôlka . Ľutujem úprimne učiteľky. Niektoré matky samé potrebujú evidentne prístup ako malé deti a všade odviesť sa ručičku..

autor
4. sep 2023

@uprimnazienka nie , nie som mimo. Ja mám rada vedu, akúkolvek vedu a psychológia je veda a podla psychologickej vedy takýto surový prístup nie je vhodný. Ani nerozlúčenie sa nie je vhodné a nie, ani prvé dni to nie je vhodné. Je to ako keby si práve povedala človeku čo vraví že zem sa točí že je mimo. Ak je niečo mimo,tak je to školský systém ktorý obhajuješ.

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klip0
4. sep 2023

@uprimnazienka tak toto je absolútna blbosť. Veď to dieťa nieje sprosté, vidí že mama tam nieje. Doma mu to bolo opakovane že mama pôjde do práce a ono do škôlky. Dieťa to vie, či mu mama vo dverách povie ahoj zlatko, pekne sa zahraj, ľúbim ťa. Alebo nepovie.
Akurát keď len tak zmizne, dieťa sa môže začať báť, že mama kedykoľvek a kdekoľvek len tak môže "zmiznúť"

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rozkvet1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klip0
4. sep 2023

A ešte autorka
Tak súhlasím, skrinku si naozaj viete nájsť aj sami. Toto naozaj neviem ako si si predstavovala, či ti niekto bude ukazovať, alebo ako.
Rýchlo zavrieť dvere mohla chcieť učiteľka napríklad aj preto, že deťom to nerobí prvé dni dobre nazerať do šatne že tam sú nejakí rodičia, moji nie, a či sa otvárajú dvere lebo tam už príde moja mama atď.
Zajtra sa rozlucte v šatni. A neboj ozaj bude dobre.
Na rodičovskom nevidím dôvod, že na čo vlastne by si sa sťažovala.

klip0
4. sep 2023

@uprimnazienka ja som nemyslela doslova zmiznúť. To si mohla pochopiť.
Myslela som to tak, že sa bude báť, že mama odíde kedykoľvek. Že ma nechá v obchode, na ihrisku, u babky. Kdekoľvek len tak a ja nebudem vedieť kedy sa to stane, lebo sa mi ani nepozdravi pri odchode

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
4. sep 2023

@samimami777 ved ja som sa tešila, ja som nič neprežívala, dcéra sa tešila a ako vravím, ona bola v pohode, ja som jej aj hovorila dopreduz že tam budú deti čo tam budú plakať, že potom môže zobrať hračku a ponúknuť im nech sa s nou zahrajú a tak, ja som si čítala naozaj dosť o tom ako pripraviť dieťa do školky a som rada že to dcéra znášala v pohode a nie nepotrebujem aby sa ku mne správali ako k malému dieťaťu, ale tak ešte som v školke nikdy nebola (okrem toho ked som sama chodila), ani som poriadne nevedela kde tie skrinky sú, ale ved ja nevravím že bol problém nájsť skrinku, tiež som cca vedela čo jej treba priniesť ale tak moja sestra mali rodičovské pred nástupom a aj mail dostávali, na internetovej stránke našej školky nie je ohladom nástupu do škôlky nič, sú tam len informácie ohladom platby, u nás proste nič a naozaj prístup že hodím dieťa do triedy a zatvorám sa mi nepáči, nebolo tam tolko ludí aby to takto muselo prebiehať a teda ja som zvyknutá lúčiť sa ked odchádzam a nie popredu, ale tak už budem vedieť že treba sa v šatni rozlúčiť lebo potom nebude čas, no naozaj som to takto ale nečakala, dakujem mi teda že stemi tu ozrejmili že to takto funguje bežne a že len ja som precitlivelá ked simyslím že rodič by mal mať priestor povedať svojmu dieťaťu ahoj

stanislavicenka
4. sep 2023

@uprimnazienka kazda Matka dieta na skolku priptavuje. Kazda.
Ano, vela uciteliek, aj v skolkach, aj na skolach, ucitelov je mimo svojho povolania. Boli taki, ked som ja chodila do skoly, a su aj teraz. Zial, ako vidiet teba, su take uz aj v skolke. Bohuzial pre deti

yoxinka
4. sep 2023

Pozri, zažila som mamičky, ktoré sa strasaaašne potrebovali s deťmi neviem ako lúčiť a potom tam po 5 mesiacoch sedeli nas*até, decko rumázgalo každé ráno aj hodinu a mama nie a nie odísť do roboty a vysvetľovali, že oni prídu a vysvetľovali, že je to v pohode a vysvetľovali, že tam majú kamarátov … no neviem, ja by som na toto nemala ani nervy ani čas. Mne to jedna učiteľka vyvsetľovala, oni ráno chcú čo najrýchlesjšie tie deti vziať do triedy, lebo čím dlhšie trvá lúčenie, tým je to ťažšie pre všetkých. Že keď sa chcem s ňou o niečom baviť, nech sa stavím poobede, lebo ráno to musí byť ozaj šup šup, nech nenastane žiadna dráma.

kaja0210
4. sep 2023

Ja s autorkou súhlasím... nepíše o dlhom lúčeni,ale ako matka ktorej dôveruje jej dieťa má povedať:"Zuzka ľúbim ťa idem do práce,ty sa zatiaľ zabav s deťmi.." A učiteľka by mala na to reagovať patričným spôsobom.
Moja dcérka neplakala vôbec,ale nás pani učiteľka privítala s úsmevom. Aj napriek tomu, že tam mala ďalších 15 detí.
A áno som učiteľka a takéto správanie zvlášť prvý deň v škôlke je potrebné,hoc aj to dieťa bude plakať....

katka1389
4. sep 2023

Rozlúčiť sa treba pred otvorením dverí.
Akonáhle sa otvoria podať a ísť preč.
Ona si zvykne ,moja potom sa sama pytala. Veľmi veľa deti je tak nemôžu ich všetkých utešovať .Nezávidím učiteľkám ....Oni ich utešia koľko dokážu.

naturalka
4. sep 2023

U nas to bolo dost podobne. Posledne dni som bola v strese, nemali sme absolutne ziadne informacie, kedy prist, na ako dlho…ako ma mat dieta dobry pocit z nastupu do skolky, ked ja sama som z toho bola nesvoja? A popritom, posledna aktualizacia na webe skolky bola “Mikulas 2022” 🥴 takze sme prisli rano “naslepo”, nasli sme triedu, ucitelka narchylo prisla pre dieta, ani sme sa nezoznamili…a popritom mala dcerka pre nu pripravenu malu pozornost, ze sa zoznamia a daruje jej to (presne kvoli tomu, aby to vsetko zvladla dobre). Ale bolo vidiet, ze sa ozaj ponahla za detmi, tiez velmi nariekali. Sama mi ponukla moznost ist na chvilocku do triedy, boli tam dalsie dve zeny, ktore mali deti aj na rukach, sedeli spolu na zemi…Ked som na obed prisla, vytiahla som z ucitelky nejake dalsie informacie- kedy vlastne mame chodit do skolky, a pod. Dcere sa nastastie pacilo…Druhej mamke sa ucitelka pochvalila ako uzisila placuceho chlapceka “Prestan plakat, lebo ta dam dole z ruk!” Och. ten skostnately pristup ma doziera.