Škôlka doma

qwer2019
4. máj 2022

Ahojte,
dcérka bude mať v lete 3 roky, no zo zdravotných dôvodov ešte nemôže nastúpiť do škôlky.
Sú tu maminky, ktoré majú školskú predprípravu doma a vedeli by mi odporučiť, nejaké postupy, čo ju učiť, poprípade nejaké pracovné zošity. Nech to nemám len hala bala.
Ďakujem krásne.

anjelicek26
4. máj 2022

Tak v troch rokoch nejaku predskolsku pripravu hadam riesit nemusis. Ostat pri klasickom "objavovani sveta" - dat si kazdy mesiac inu temu - voda, ohen, vietor, rocne obdobia, zvieratko x-y, proste postupne prejst tie dolezite veci, paralelne kazdy den nakreslit obrazok, zahrat sa spolocensku hru, zacat doma vyzadovat - samostatne (aspon ciastocne) obliekanie, sama papat, skusat si obuvat aj topanky samostatne, odniest si tanierik po jedle do kuchyne a veci tomu podobne... na vsetko ostatne je este skoro... a rezim je fajn, budit v rovnaku dobu, ranajky v rovnaku dobu, "ucenie" v rovnaku dobu, ist von v rovnaku dobu, spinkat v rovnaku dobu ...dat tomu proste viac struktury... ma len tri roky a na vsetko cas.

qwer2019
autor
4. máj 2022

@anjelicek26 to áno, je ešte pomerne malá, ale doktorka ju už chce poslať do škôlky, ale do takej kde je max. 7 deti a to u nás nikde nieje v blízkom okolí. Tak aspoň doma ju nejak pripraviť na režim

ajka0207
4. máj 2022

@qwer2019 žiješ na Slovensku? Lebo tu je predškolská príprava v piatich rokoch, nie v troch.

jana_eyre_2
4. máj 2022

https://dennikn.sk/2643563/len-promile-deti-cit...

Prečítaj si tento rozhovor, ono naozaj nie je dobré veci urýchľovať.. stačí jej zatiaľ carbat farbičkymi, vyrábať jednoduché veci (inšpirácie najdes na pintereste) tvoja pozornosť, nejaké deti na ihrisku veľa pohybu vonku a dobrá strava..

Treba určite učiť samostatnosti, obliekanie, jedenie, umývanie a dodržovanie režimu.. to by mohlo stačiť.. všetky moje deti šli do škôlky od 4r a nemali žiaden problém sa adaptovať..

veroniq85
4. máj 2022

3 rocne dieta potrebuje socializaciu a nie predskolsku pripravu. Zo zdrv. dovod nemoze do beznej velkej skolky preto ti lekar odporucil maly kolektiv. Osobne neviem ci take nieco najdes ak nezijes v okoli velkych miest. A ty si s nou mozes doma spievat, kreslit, vymalovavat a pod...

qwer2019
autor
4. máj 2022

@ajka0207 ano, žijem na SK, ale niečo z tými deťmi robia v tej škôlke, od 3 rokov, tak chcem aj ja nejaký ,,plán" mať

qwer2019
autor
4. máj 2022

@veroniq85 možno som sa zle vyjadrila, ale tie nejaké školkarské aktivity, nech ju začnem adaptovať, pripravovať, nech začne pociťovať, nejaké pravidlá, alebo tak. Niečo také co sa v tom veku robí v tej škôlke

petik22
4. máj 2022

@qwer2019 skolkarske aktivity najdes na pinterest,veci na tvorenie tedi,pepco,tiger. su aj pracovne listy - pozri na nete,martinus prip. podla veku 🙂

jana_eyre_2
4. máj 2022

https://www.instagram.com/chlapzeskolky/

Tuto napr.velmi dobre vidno čo v škôlke také deti vytvárajú, môj 5r chodí ešte do škôlky aj s mladšími deťmi, tam majú podobné aktivity, len tie mladšie ich robia podľa svojich schopností.. ale je to porovnateľné odkiaľ sa dajú brat inšpirácie..

(Ale pozerám, že on ma predškolákov, takže to nie je úplne k tomu veku čo sa pýtaš, prepáč.. )

qwer2019
autor
4. máj 2022

@jana_eyre_2 ďakujem krasne

heln
4. máj 2022

@qwer2019 pozri v skolke robia s trojrocnymi detmi asi toto: deti pridu do skolky, hraju sa, niektore placu, ucitelky sa snazia ich rozptylit aby neplakali, zvycajne si trochu zacvicia, potom je zrejme desiata, presne si nepamatam ten rezim, ide o to aby vsetky isli robit to iste, sediet pekne pri stole a cakat, dostanu desiatu, mali by sa sami najest, potom asi za sebou upratat, ist sa poumyvat, potom sa hraju, chvilu nieco kreslia, alebo vyrabaju, potom idu von, v nasej skolke chodili trojrocny len na dvor aby sa im deti nerozutekali, ide o to aby sa vedeli sami obut a obliect v nejakom poradi, ked pridu z vonku, tak zase prezliect, umyt ruky, vecko a samostatne sa naobedovat, po obede spat. tolko asi z rezimu trojrocnych deti v skolke, pri nich ide o adaptaciu na skolske prostredie, o ucenie k samoobsluhe a socializacii v kolektive.
takze pri trojrocnom dietati si naozaj nemusis lamat hlavu s nejakymi pracovnymi listami.
poradila by som ti, pozri si aky maju rezim dna v blizkej skolke, napis si rezim dna na papier, nakresli k tomu obrazky aby tomu dcera rozumela s riadte sa rezimom. aby si mala socializaciu, tak jeden den v tyzdni, alebo kolko chces chodte do materskeho centra alebo nejakej hernicky.

qwer2019
autor
4. máj 2022

@heln ďakujem ti krásne

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
qwer2019
autor
4. máj 2022

@matkamirko ja by som možno tak neriešila, ale aj muž so svokrou si myslia, že je dosť pozadu... tak pre pokoj v rodine sa snažím napredovať co najviac

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
qwer2019
autor
4. máj 2022

@matkamirko áno. Teraz sme s ňou kvôli tomu začali behať po doktoroch, či nemá poruchu autistického spektra... čo ti poviem... žijeme, ako jedna veľká šťastná rodina 😁

tana85
5. máj 2022

@qwer2019 dost pozadu? Tak ale to je ina situacia ak je pozadu a myslis, ze ci nema nahodou autizmus. Take male deti sa hlavne ucia fungovat v kolektive a mat rezim. Najviac je zastupena hra a socializacia. Potom nejake tancovanie, naucia sa basnicku, precitaju rozpravku alebo kadeco z papiera - malovanie, lepenie, rozne techniky na jemnu motoriku. Temy az tak nemaju, to vidim az u predskolakov. Moje deti aj tak prvy rok v skolke vacsinu doma chori, tak sme robili toto, co pisem: pesnicky s hud. nastrojmi, ziadne prac.listy ale nejaka tvorba, ked boli zdravsi tak preliezky aby aj hruba motorika sa precvicila, lego, aj pomoc s varenim alebo stipcovanie pradla na susiaku je vyborne. Dieta tohto velu vela neobsedi pri ulohsch s ma sa ucit najma cez hru. Ak ma ale nejaku formu autizmu, tak tam potom uz odbornik…

qwer2019
autor
5. máj 2022

@tana85 podľa mňa nemá. Podľa mňa sa vyvíja akurát, ale keďže v 2 rokoch už nevedela plynule hovoriť, pýtať sa na wcko tak v rodine začali vymýšľať diagnózu.

bafka
22. máj 2022

Nasi robia v skolke tento zosit momentalne. Ale su roozne, najdes na nete.

bafka
22. máj 2022

Mam doma sikovny skolkar ale nepaci sa mi. Ten zosit zvedavcek je podla mna super. A v tych zositoch si trenuju grafomotoriku. Spajat bodky, ciarky, dokreslit luce slniecku…atd. Ale nas neznasa tieto veci, trpi v skolke a doma mi to robi ani nechce. Takze hlavne ju nesil do nicoho. Kup, ukaz, ale ked nechce robit, ponukni neskor 🙂

qwer2019
autor
22. máj 2022

@bafka moja miluje kreslenie, aj písmenká, čísla... tak verím, že sa v tom zošite vyblázni. Ďakujem za typ

bafka
23. máj 2022

@qwer2019 nemas zaco 🙂 ked si zadas zosit na grafomotoriku alebo zosit pre 3 rocne, tak ti vyjde vela. Ja pozeram hlavne stranku preskoly.sk , lebo viem si osobne vyzdvihnut a su tam lacnejsie.

svetlonos
26. máj 2022

@qwer2019 Ahoj prave som precitala preco je mala udajne pozadu. Ze nevie suvislo rozpravat a pitat sa na wc? Nas maly ma dva roky, tiez to nevie. Vety hovori kratke, najlepsia je - mama jesť 😁 opakuje slova, ktore ho zaujmu. Kamoskin maly s nou uz dokaze viest rozhivory a ked mi povie, ake tvori vety, tak dovidenia 😂 Netreba porovnavat, manzelovi vysvetlit, svokru upratat 😁 V dvoch rokoch rada kresli, bavia ju pismenka a cisla. Ved je sikovna, ci by tiez s nou uz radi diskutovali. Drzim palce, bude dobre uvidis.

marca12
26. máj 2022

@qwer2019 pozri pracovne zosity pre 3 rocne deti a s nimi zacni. Uc ju basne,piesne. Raz som niekde na nete nasla ucebne postupy pre materske skoly,opisy cinnosti a take veci tam boli. Skus pogooglit. Viacmenej sa rozvija motorika,kreslenie,pamat sa cibri postupne

stevvvka
26. máj 2022

Zapajaj ju do vsetkeho, co robis ty. Pri vareni nech je s tebou, nech ti podava zemiaky.. ked cistis cibulu, nech si privonia.. Ak kupis redkovku, povedz, ze ta narastie zo semienka, vyskzsajte si doma nieco posadit.. Najlepsie je do ucenia zapajat vsetky zmysly. Co sa tyka kreslenia, zacina sa najvacsim formatom, postupne sa papier zmensuje. Prvotny pohyb pri kresleni vychadza z velkeho obluka, teda kludne kreslit kriedami najprv, alebo na velky kalendar len tak halabala, tie deti v zaciatkoch skzsaju a objavuju, ze po ceruzke ostava stopa a kazda cmaranica je ich dielo, ktore zanechali. Skusaj potom rovne ciary, neskor kruhy. Naj format A3 v 3 rokoch. Pesnicky, básničky na precvicovanir pamate. Deti to aj tak maju rady, kadejake recnovanky, rozprávky.
Rezim v skolke zacina rannym kruhom zvycajne, kde sa dezi pozdravia a v kratkosti oboznamia, co ich caka. Ucitelka sa volne rozorava s detmi, idealne je, ak kazde dieta ma priestor, hoc len par slov. Niektori nechcu, alr maju prilezotsot vyjadrit sa, co nove doma, ako sa vyspinkali, na co sa tesia. Nasleduje cvicenie, v tomto veku prevazne pohybove hry ako kolo kolo mlynske, oli oli janko, desiata. Hlavna cast dna v skolke - nejake ucenie - tiez su predmety sj, mat, vv, hv, tv, len sa inak volaju.. Potom su oblasti ako clovek a spolocnost, kde sa deti ucia, ako sa treba spravat, ucia sa o doprave... Ale v skolke sa ide podla tem, to ty nemusis, tebe staci veeela komunikovat o vsetkom. Idete do mesta, po ceste ukazovat prechod, znacky, ze sluzia pre vodicov.. Byt kazdy den vonku, a dolezite je aj kazdy den sa hrat. Nametove hry, na nieco, na niekoho... Ale aj spolocenske, aby sa ucili deti pravidlam.. Mize spoznavat dni v tyzdni, mesiace, nakreslite si vladrny kalendar... Neboj sa, nezmeska nič. V tomto veku nie su podstatne vedomosti. Podstatne je, aby si tu bola pre nu, vypocula ju, zahrala sa snou, venovala jej cas pozornost. Buduj rezim, pravidla. Co povies, nech plati... Skor sa zameraj na vychovu, ako vzdelanie. Vela stastia