Škôlka pár dní po narodení mladšieho - áno či nie

1katyka1
9. feb 2024

Ahojte mam taku dilemu, koncom augusta by sa nam malo narodit babatko a v septembri by mala dcerka ako 3 rocna ist prvykrat do skolky.
Do jasliciek nechodila, chodim s nou tersz 2x tyzdenne na detské cvicenia a kruzky, o skolke sme sa zhovarali a vravela ze sa tam tesi. Dcera je vsak aj taky mojkacik, napr zaspava so mnou aj na denny spanok a z tohto dovodu mam trochu obavy o skolku. Na druhej strane by som chcela aby sa rozvijala v kolektive
Termin porodu mam vsak na koniec augusta a vychadza to, ze par dni po príchode z porodnice by mala uz nastupit do skolky (prvy mesiac, mozno mesiac a pol bude doma s nami muz takze po logistickej stranke by sa to dalo zvladnut) ale ja zvazujem najma kvoli chorobam a kvoli tomu ze je to len par dni, aby to neboli dve velke zmeny naraz. Nechcem vsak aby sa doma nudila pripadne mala zvlastny pocit ze sa jej tolko nevenujem ked budem mat co robit aj s babatkom.
Ako by ste to riesili prosim, pripadne mate skusenost?
Keby moze byt doma aspon mesiaca potom nastupit je to ine, ako takto doslova tych par dni

Vdaka

soraya25
9. feb 2024

Ja by som nedala, nastup do skolky je veľmi narocne obdobie. Dala by som ju na jar menšia chorobnosť babatko bude relatívne veľké, zaočkované. Kludne ju zapis a zo “zdravotných dôvodov” nenastúpi

mimi3008
10. feb 2024

Nedala. Syn je narodeny koncom augusta. Ked mal 2 roky, v oktobri sa mu narodil mladsi brat. Do skolky som ho dala az 4 rocneho. Povedala som si, ze ved ked som doma, nech je este s nami. Nech si uzije brata a aj brat jeho, bolo to pekne obdobie, ze sme boli spolu vsetci traja, ja som mala bez starosti s nosenim a vyzdvihovanim a povedala som si, ze predsa uz ten mladsi inak zvladne tie skolkarske pliagy ako 1 rocny a ako 2 rocny. Rozhodnutie nelutujem, spravila by som to znova. Tvojej dcere nema co ujst. Si doma, nikde nie je napisane, ze dieta hned ako 3 rocne musi nutne nastupit do skolky

tatianamaria
10. feb 2024

Nedala by som do škôlky. Som učiteľka v materskej škole a matka piatich detí.Keď sa narodí súrodenec je to pre dieťa veľká zmena.Deti sa tak cítia odstrcene, keď ich dajú do škôlky po narodení súrodenca.Viem o čom hovorím. Dieťa potrebuje v 3 rokoch matku. Nie kolektív . Socializovať sa bude celý život. Moja dcéra nechodila do škôlky vôbec a ďalšie deti išli až v piatich rokoch do predškolskej. Nič im to neuskodilo. Práve naopak Ja som si užívala tie chvíle, keď sme boli všetci spolu. Tancovali sme, chodili sme na vychádzky, hrali sme sa ... Veľmi rada na to spomínam. Vôbec sa nenudili doma. Budovali si vzťah so svojím súrodencom. Boli to pre nás najkrajšie chvíle. Tiez aj z toho dôvodu, že všetky choroby Ti bude nosiť zo škôlky a bábätko bude často choré.

janinah
10. feb 2024

Nie.

miadi
10. feb 2024

Moja chodila do skolky uz 5m ked sa narodil maly a nebola potom vobec doma preventivne Lebo mà dobru imunitu a maly nikdy od nej nic nedostal hoci ho kazdy den vybozkavala ked dosla. Az ked mal 2r nam doniesla zo skoly covid . A do vtedy maly ani nevedel co je sopel. Ale u nas skolka zacina v tom roku ked mà dieta 4r. A to 4r dieta uz potrebuje kolektiv rovestnikov budovat socialne vztahy aj mimo rodiny. Zas popri kojencovi nevyspana by bolo dost tazke zabavat aj to vacsie dieta cely den . Plus to babatko na denny spanok potrebuje klud a to vacsie dieta plne energie ti ho bude nechtiac budit . Ale to uz vies len ty aku mà tvoje dieta imunitu a potrebuje spolocnosti seberovnych. Vsetko mà svoje pre a proti Tak uz si len zratat ako je to u vas ( ak zacne skolku par tyzdnov po prichode noveho surodenca moze si to soojit dokopi a mysliet ze je tam odstrcene) ak ostane doma tak by to chcelo aby jej zabehane hobby kruzky a socialne kruhy babatko nenarusilo. Cize ju ty alebo muz budete dalej brat ako do teraz na tie aktivity .

amelie2017
10. feb 2024

U nas mala dcera 3 roky a 7 mesiacov, ked sa v juli narodil mladsi syn. Ona uz do skolky rok chodila. Prave isla do 2. triedy v skolke. Cez prazdniny bola s nami doma, lebo skolky su v lete zavrete. Navyse tu system funguje trosku inak. V skolke sa uz ucia citat, pocitat a do prvej triedy uz idu so slusnym zakladom. Keby som ale zila na SK a bola by som v tvojej situacii, do skolky by nesla. Pockala by som do 4 rokov- nastupit do skolky par dni po narodeni surodenca- bude sa citit odstrena, odlozena. Druha vec su tie choroby. U nas bola prva zima masaker. Dcera doniesla 3 dnovy soplik, z ktoreho maly chytil zapal priedusiek/pluc. V podstate sme ich tocili od decembra do aprila. Covid, chripka a RSV virus, kvantum antibiotik, nemocnica. 3krat za zimu mal zapal pluc, priedusky chytene skoro stale, ...

amelie2017
10. feb 2024

@miadi jej dieta moze mat dobru imunitu, ako to bolo u nas, dcera aj pri chripke 3 krat zasmrkala, lenze ten virus mala v sebe a preniesla ho na brata. Keby on neochorel, ani by sme nevedeli, ze mala chripku ci covid.

paulinkaa2
10. feb 2024

@1katyka1 ahoj po mojej skúsenosti by som odložila na pol roka.. mne sa malý narodil začiatok novembra, dcéra doniesla bacila a chudák aj on to dostal ani nie mesiac a už mal ATB, streptokok a pozitivny test [zabudla som ako sa virus, nebezpečný pre malé babatka] chvala bohu neskončili sme v nemocnici, ale dva týždne sme chodili kazdy druhybtreti deň na kontroly. Čiže nie ja by som dala skôr odklad na pol roka

miadi
10. feb 2024

@amelie2017 aj to druhe dieta moze mat dobru imunitu ako u nas .zas nebude zit v bubline. To by Nebolo dobre . A to uz je jedno ci pojde medzi deti do skolky ci na plavaren a na tanecnu alebo ake kruzky chodi . Nakazit sa moze tak ci tak . Ci bude v skolke alebo doma.

hederamonstera
10. feb 2024

Urcite nie. Prichod surodenca plus odlozenie na ine miesto. Co myslis, ako to bude to dieta vnimat?

sickynickyobsadene
10. feb 2024

Nie! Ja kým som nedala do škôlky som mala zdravé deti , potom ako šli do týždňa choré a nakazili mladších.

jesenzima
10. feb 2024

@1katyka1 my sme dali staršiu do škôlky, keď mal syn 4 mesiace .. všetko, čo dovliekla domov, schytal aj on, od kiahní až po zápal priedušiek, do toho sme riešili jeho pruh a vojtovku, no bolo to riadne psycho ... Liekov sme mali doma asi tónu, u doktorky vareni-peceni... Ale! Po pol roku sa to ustálilo, a teraz,keď v septembri syn nastúpil do škôlky, nebol ešte ani raz chory.
Vo vašom prípade pri novorodencovi by to mohlo byť ešte horšie, ja by som na tvojom mieste počkala, ale chorobám sa tak či tak nevyhnete. Držím palce

asia83
10. feb 2024

@1katyka1 Áno. Náš sa narodil v júli, dcéra už síce mala tri v marci, no išla do škôlky. Nevidím dôvod nedať. Choroby nenosila v gigantickom množstve, keď aj, malému raz za polrok sa soplik objavil, no vďaka tomu je teraz odolnejší a v škôlke je minimálne chorý. Ani som nerozmýšľala nad tým, že by som ju nedala do kolektívu, ktorý už ako trojročná potrebovala viac ako nudu doma. V škôlke plno aktivít, interakcie, no nemenila by som.

13uzivatelka11
10. feb 2024

Už len kvôli tým chorobám by som nedala.

13uzivatelka11
10. feb 2024

@miadi tak to ste asi nejaká výnimka a mali ste šťastie s tými chorobami, ja mam známych co majú augustové dieťa a ma nonstop sople od septembra lebo starší nosí zo škôlky a kým dieťa nevie dýchať ústami tak by som sa teda bála...

jana_eyre_2
10. feb 2024

Môj tretí syn sa narodil prvý školský deň a najstarší syn šiel prvý krát do škôlky ako 4,5r.. bolo to dosť perné obdobie, lebo on uz škôlku potreboval, ale všetky choroby nosil domov.. najmladší mal preto ťažky štart.. uz keď sme došli z pôrodnice, deti ležali doma s teplotami.. tretí prvý krát kašľal ako mesačné bábo, mal prvý krát vysokú horúčku ako takmer dvojmesačné bábo.. skoro sme skončili v nemocnici, lebo mal zápal priedušiek.. syn potom do škôlky už nechodil až do januára, ale aj tak bol najmladší stále chory a tak to pokračovalo až do 3r keď skončil u imunológa (mal veľmi časté bronchytidy, zápaly uši, oči atď).. dodnes je chorlavejsi, ma alergie, nábeh na astmu, ale je to teda lepšie o dosť čo je na liecbe.. osobne si myslím že keby nebol od úplného malička tak vystavený chorobám všetkého druhu, nemal by také podlomené zdravie.. takže ak by som sa mohla rozhodnúť ešte raz, určite tam syna nedám...

evkamotka
10. feb 2024

My sme starsiemu synovi hovorili, ze jeho mladsi brat chodi do babatkovskej skolky, doma cez den nikto nie je, ze my chodime do prace

juliet86
10. feb 2024

ja by som adaptaciu v 600medeli nezvladla. takze ja som to riesila sukromnou skolku polroka pred narodenim surodenca. a som vdacna ze sme.to mali tak

stanislavicenka
10. feb 2024

@1katyka1 a preco ju chces dat do skolky? Ked budete spolu, bude to tazke, ale aj krasne. Budu spolu viac spati

timea301196
10. feb 2024

Nie... nedala by som

stanislavicenka
10. feb 2024

@evkamotka takto klamat dieta🤦

stanislavicenka
10. feb 2024

@tatianamaria dakujem za tvoj nazor. Keby tak otvoril oci tym matkam, ktore potrebuju "oddychovat", ci klamat svojim detom

nika23t
10. feb 2024

@1katyka1 ja som takto mala, dala som staršiu do škôlky a to bolo stále niečo. Potom som ju nechala radšej doma a bol pokoj.

momoftwo35
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
momoftwo35
10. feb 2024

@tatianamaria 🙏👏

1katyka1
autor
10. feb 2024

@tatianamaria vdaka vazim si vas nazor aj za to , ze zte ucitelka a poznate to prostredie. Urcite budem nad tym uvazovat

1katyka1
autor
10. feb 2024

@juliet86 toto som chcela aj ja, a celkovo som chcela dceru adaptovat na skolku takto vopred este keď som si myslela ze nebudem tehu a pojdem do prace. Ale bez mojej práce nam to teraz financne nevychadza platit sukromnu, tak tato moznost zial pada.

anjelicek26
10. feb 2024

Pockala by som na oktober alebo dokonca az november... nech sa ty nenahanas s novorodencom vozit do a zo skolky, nech nemas doma novorodenca a chore dieta hned od prveho dna, nech si ma starsie dietatko sancu si na to mladsie zvyknut a neciti sa hned odsunute...aj je nastup v septembri "najtazsi" - lebo nastupuje vela malickych deti naraz, revu naraz, hecuju sa a motivuju plakat, ked nastupi jedno - aj keby place - ma na neho ucitelka viac casu, lebo ostatne uz su zabehnute...

1katyka1
autor
10. feb 2024

@evkamotka ja som dcerke uz vysvetlovala ona je velmi taka chapava a vravela ze rozumie tomu ze by sla do skolky a doma bude babatko, ale teda tie minusy su napzaj na zvazenie

zorkahorka
10. feb 2024

Chorobam a nevyhnes. Das ju o pol roka, bude chora o pol roka. Osivne by som ju mesiac nechala doma, ak ju nema kto vozit do skolkjy, potom by mohol manzel.
Tiez som.nechala doma syna len mesiac - na naliehanie dr. Ona chcela ale dlhsie, nesuhlasila som. Dieta potrebuje kolektiv, nie byt doma s matkou, ktira si vytvara rezim s drobcom. Skolkra ma ine potreby a rezim.
A... mladsieho nenajazil. Mladsi bol chory az po vyse pol roku, ked sa veaj mina imunita od matky.