Škôlka zručnosti dieťaťa

22. jún 2022

Dobry den,
mala od septembra by mala nastupit do skolky, zvlada sa sama najest, vie pit z pohara, vie si sama umyt ruky, zvladne si umyt aj zuby. Topanky si vie vyzut ale s obuvanim ma problemy a treba jej pomoct ich nazut. Pri obliekani zvlada s minimalnou pomocou gatky a nohavice, tricko a svetre jej treba pomoct nasmerovat ruky pri obliekani aj vyzliekani, ponozky su nieco co jej nejde a nejako neviem ako jej vysvetlit sposob ako ich obuvat.

Da sa este chybajuca zrucnost dotrenovat do septembra alebo to bude problem ked nastupi do skolky a nebude zvladat vsetko?

anjelicek26
22. jún 2022

Tak utieranie sa sama na toalete by bolo fajn, zijst zo zachodika, cupnut si a potom sa utriet, tak dosiahne na zadocek aj malicke dieta. Ano ucitelky pomozu, ale nie su tam vzdy, deti je tam vela, su len dve a na zachod chodia casto... cim skor si bude vediet pomoct sama, tym lepsie... moji v tom veku vedeli.. Vsetko ostatne jej ukazu v skolke, je sikovna aj tak na svoj vek.

pribinak
22. jún 2022

Malým detim pomáhajú učiteľky, školinicky či upratovačky.
Nemusíš ju trápiť, pomaličky s kľudom. Máte ešte celé leto
Dôležité je, aby ona sama chcela a mala snahu.
Dosť nutne je, aby vedela zrozumiteľne povedať svoje meno.
A vedieť povedať, že chce ísť na wc. Síce chodia pravidelne spoločne, aby sa predišlo nehodám, ale aj tak.

autor
22. jún 2022

@anjelicek26 po cikani sa utriet vie, len po velkej som ju este neucila, tak s tym zacnem.

anjelicek26
22. jún 2022

To jej bude stacit, na kakanie zavola, je sikovna viac ako dost. Moji v skolke napr. nekakali nikdy, ani v skole prakticky, dojdu domov a idu 😅

autor
22. jún 2022

@pribinak vie povedat ako sa vola, aj na potrebu sa pyta, ja mam najvacsie obavy z obliekania, ona sa snazi, ale neviem ako jej vysvetlit vyzliekanie.

autor
22. jún 2022

@anjelicek26 mam to rovnako s kakanim ako tvoje deti :D asi to bude tym ze doma byva prijemne prostredie na zachode.

luccija
22. jún 2022

Je sikovna a netrap sa tym, vie toho dost

anjelicek26
22. jún 2022

Ucitelky fakt neocakavaju, ze im dojde plne funkcna trojrocna bytost 🙂 Obliekanie-vyzliekanie, to nefunguje na 100% ani u deti rok-dva starsich. Ucitelky pomozu, upratovacka pomoze, starsie deti pomozu...

pribinak
22. jún 2022

Netrapit ju. Odkuka to od iných deti. Tie zas odpozeraju niečo od nej. Deti sa učia navzájom pozorovaním

pribinak
22. jún 2022

S tým utieranim ritky je to ešte zbytočne, deti ak sa bavíme o veku 3-4 roky majú krátke ruky a nedosiahnu kde treba

elizabet173
22. jún 2022

je šikovná, ostatné doťuká v škôlke. Tam budú aj deti, ktoré si nedokážu ani papučky obuť a chytiť do ruky lyžicu, neboj sa, učiteľky pomôžu, maličkým určite utrú ritku. A obúvanie ponožiek je ťažké, daj jej čas

janickacrazy
22. jún 2022

@pribinak moj najmladší ked nastupoval do školky a nevedel povedať vobec nič, nieto tak ešte svoje meno, to fakt nutné nie je

pribinak
22. jún 2022

@janickacrazy je a dosť. Som z učiteľskej rodiny.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shaola
22. jún 2022

ako učiteľka v škôlke som spokojná, ak sa malé 3-ročné deti keď nastúpia vedia najesť lyžicou, napiť z pohára, utrieť sa po cikaní, umyť sú rúčky, stiahnuť nohavice a nohavičky či slipky a vedia sa vypýtať na potrebu.. samozrejme, čím je dieťa samostatnejšie, tým je to lepšie - nielen pre učiteľku ale aj pre to dieťatko, nemusí sa v základných a niekedy dosť osobných a intímnych veciach (ako je utieranie sa po potrebe) spoliehať na úplne cudziu tetu, ktorú ešte nepoznajú.. po veľkej potrebe sa maličkí ešte utrieť nevedia, od predškolákov to už požadujem... mala som aj detičky, ktoré nerozprávali keď nastúpili, no vedeli aspoň nejaký zvuk vydať, že chcú cikať.. a obliekanie-vyzliekanie.. naučí sa.. dôležité je, že sama chce, niekedy je proste fajn nechať dieťa, nech skúša.. pozoruje a skúša, skúša, skúša.. s ponožkami je niekedy problém, treba vybrať také, čo sa dobre obliekajú, niektoré mám ja problém natiahnuť dieťatku na nohu...

autor
23. jún 2022

Dakujem vam za odpovede, najviac sa obavam obliekania, lebo skusame a mala sa snazi, ale nechcem na nu tlacit, lebo naozaj sa snazi. Hadam do septembra sa troska posunie este.

elizabet173
23. jún 2022

ničoho sa neobávaj, v škôlke učiteľky predpokladajú, že také malé dieťa sa nebude vedieť komplet obliecť, pomôžu a ako bude rásť, postupne sa bude zlepšovať aj motorika, odpozerá od ostatných a naučí sa

olivnik
22. júl 2022

Úplne v pohode.. Všetko sa naučí postupne, prirodzene a aj tým, že bude proste musieť pri takom počte. Nestresuj ju.. Najdôležitejšie je, aby to dieťa malo chuť robiť tieto veci samo, snahu skúšať to samo a nečakať silou mocou na druhých.

lulupulu
22. júl 2022

@janickacrazy len ma zaujíma koľko rokov malo tvoje dieťa keď nastupovalo do škôlky a nevedelo povedať svoje meno. Lebo môj to vie od 2 rokov🤔

beata_k
22. júl 2022

@lulupulu Nie vsetky 3 rocne deti vedia rozpravat alebo povedat svoje meno.

janickacrazy
22. júl 2022

@lulupulu môj syn má oneskorený vývin reči, nastupoval ako skoro 3-rocny, ale nevedel vôbec rozprávať, no logopedicka nám kázala, že ho treba dať do škôlky, učiteľka s tým nemala problém, veľmi mu to pomohlo