Škôlkár a bezmliečna diéta

skolara
7. feb 2012

Ahojte kocky

Mam mensi problem. Moja dcera je na bezmliecnej diete a nosime jej denne okolo obeda polievku a druhe jedlo do skolky. Rano ma vlastnu desiatu a vlastny olovrant jej tiez nosime spolu s obedom.
Pani riaditelka zacina mat s tym problem chcela papier od lekara tak som jej ho odniesla, chce cestne prehlasenie ze jedlo ktore jej nosim je zdravotne nezavadne 😅 😅 a teraz najnovsie chce aby sme pockali kym mala doje a zobrali obedar domov co je nerealne kedze mam 6 mesacne babo. 😖 😖
Neviem preco to robi? ☹ ☹ To je taky problem nosit vlastnemu dietatu obed. A co deti vegetarianov, veganov a deti s inym potravinovymi alergiami?
A plus na mna tlaci aby som ju davala do skolky len doobeda ved som na materskej( ako keby som lezala cely den na gauci kym na tej materskej som) nechcem aby pre hlupe mlieko nebola ako ine deti a tak isto nechcem naburat rezim mojej druhej dcere. 🙄
Ako by ste to riesili alebo riesite vy?
Dakujem

skolara
autor
7. feb 2012

obed jej nosim preto lebo vsetky polievky su robene na masle, v chlebe je mlieko alebo srvatka, v pomazankach maslo, alebo puding, krupica.

laki
7. feb 2012

ahoj @skolara moja dcéra má bezlepkovú diétu, a tiež jej od škôlky nosíme obedár, teraz je tretiačka a stále chodí do školy s obedárom. Myslím si, že riaditeľke by malo stačiť potvrdenie od lekára a nie vymýšľať hlúposti. Nechápem, prečo by si mala nechávať v škôlke len doobeda, veď oni sú povinný jej ten obed zohriať - myslím si, že už to naozaj nie je taká veľká robota zohriať obed, nech sú radi, že tieto diety nemusia zatiaľ pripravovať.
Moju jeden čas dávali v škôlke sedieť na obede samú - vraj aby jej deti nezávideli, že má iný obed ,tak som tam narobila cirkus, že ona nemá infekčnú chorobu aby ju museli izolovať a odvtedy bol pokoj.Musíš si stáť za svojim, veď bojuješ o svoje dieťa. Jednoducho buď tvrdohlavá a povedz jej, že malá bude v škôlke na celý deň a obedár zoberieš domov, keď prídeš aj pre malú.Určite by som preň nebehala skôr. Držím palce nech to čím skôr vyriešiš.

skolara
autor
7. feb 2012

@laki ved to je uplne na hlavu aby nechodila do skolky ako ostatne deti lebo nepije mlieko 😠 😠
Idem na hygienu dnes nech mi povedia co musime splnat na to aby som jej mohla obedy nosit z domu. Ja nechcem aby jej ich pripravovali v skolke lebo to isto nebude 100 % dodrzane a plus oni ani nie su ochotni.
Ja varim zdravsie a na to si ja potrpim.
Kocky tento skolky a skolkarsky system je postaveny na hlavu s tymi ich prisernymi a zastaralymi normami 🙄 🙄 🙄
A co deti vegetarianov a veganov najdu sa tu aj take??? Ako to riesite vy?
Priznam sa u nas to nie je len o tom mlieku aj ked to zacalo s tym ale ja mam na stravu vyssie naroky ako si moze skolka dovolit detom varit. Tak nech mi daju pokoj a mozem stravovat svoje dieta ako chcem. Je to MOJE dieta.

lalus
7. feb 2012

@skolara môj malý nastúpil do škôlky včera a je na bezlaktozovej diéte. doktorka to napísala priamo do potvrdenia pre škôlku, keď sme dávali potvrdiť, že je zdravotne spôsobilý na pobyt v kolektíve.
myslím, že to len riaditeľka vašej škôlky vymýšľa....nikde inde pes zakopaný nebude 😠 😝
jakubko môže veci ako maslo a pod. nemôže jedlá s mliekom (mliečne polievky, nákypy, omáčky....). takže som dohodnutá, že budem sledovať jedálniček a v deň keď nebude môcť obed, tak mu donesiem z domu. naša škôlka je maličká a súkromná, nevaria priamo tam, ale im vozia obedy. A včera (prvý deň v škôlke!) im dokonca pripravili jednu porciu jedla pre môjho krpca bez zatrepanej omáčky 😨 😵 normálne som bola prekvapená. mali polievku, tá bola OK, druhé mali nokerle a kurací perkelt...a z toho odobrali pred zatrepaním a dali do samostatnej mištičky 😅
zajtra však majú mať zemiakovú kyslú polievku a ryžový nákyp...z čoho nemôže nič, takže mu obed dám ráno so sebou a učiteľky mu ho prihrejú. spravím asi tiež ryžový nákyp (s bezlaktozovým mliekom), nech má to isté..ale kvôli nemu, nie kvôli ostatným deťom, aby im to nevadilo.
desiaty si deti nosia vlastné, takže s tým problém nemáme 😉 a chodí len na pol dňa...ak by bol problém s obedmi, tak by som ho odhlásila a jedával by doma....
ak je to však u vás aj o viac veciach ako o mlieku, tak sa to bude asi len ťahať donekonečna, kým to jedna strana nevzdá. A zdá sa, že Ty si pripravená bojovať 🙂

maznacik007
7. feb 2012

podla mna mas tri moznosti bud si ju nechat doma, najst si sukromnu skolku alebo take opatrovanie pa detmi kde budu ochotni takto podavat jedla ako chces... alebo ju nechaj len doobeda a obed jej davaj doma...

u nas v meste kde sme byvali predtym neboli ochotni ani ten obedar zvladnut... prosto velka skolka zastup deti co neprijali ....
tu na dedine neni problem malemu mlieko nedavaju ak je mliecne jedlo daju mu chlieb s maslom alebo ma upozornia a ja donesiem mu nieco ine ak je cely mliecny obed beriem si ho domov

existuju skolky kde varia aj vegetarianske jedla ale to su sukromne... podla mna z tych 1,10 EUR co sa plati strava na dieta na cely den sa zazraky robit nedaju... tak si treba priplatit a potom mozes ziadat aj vyssiu kvalitu stavy

skolara
autor
7. feb 2012

@maznacik007 ja viem ze nemozem cakat zazraky za 1 ecko.
Preto jej chcem nosit obedy. U nas sukromne skolky nie su. A pre mlieko ju fakt neplanujem obmedzovat v skolskej dochadzke.
Ale aj tak diky 😉
Po obede zbehnem na hygienu spytat sa ich ci sa da nosit jedlo z hygienickeho hladiska a co k tomu potrebujeme.
A ked mi to oni odobria tak uz budem mudrejsia.

tinki
7. feb 2012

@skolara ahoj, tak prednedávnom som aj ja vytvorila podobnú tému..Ja svoju beriem pred obedom domov a na desiatu dostáva len chlebík s Vetom, ktoré som tam ja doniesla. Ja nemôžem nosiť do škôlky obed, lebo to hygiena zakazuje. Musela by som si vybaviť povolenie z hygieny. Musíš napísať oficiálnu žiadosť.

tinki
7. feb 2012

@skolara a z ktorého mesta si? A tiež si jediná v škôlke, kto robí takéto "divadlo"? Lebo ostatné deti, ktoré majú mať bezmliečnu diétu, tak len nepijú mlieko v tekutom stave. Ostatné jedlá aj s obsahom mlieka jedia. Preto riaditeľka aj vedúca jedálne na mňa pozerajú bokom, že nejak veľmi vymýšľam..Ale vysvetli im.. A pýtala som sa, či neplánujú variť diétne jedlá, tak vraj by to pre nich bolo neefektívne..

maznacik007
7. feb 2012

@skolara ako ja ta chapem u nas to riesia tak som ti pisala... viem to lebo moja mamina takto opatuje deticky uz viac ako dvadsat rokov a drvivu vacsinu deti co opatruje su deti s potavinovymi alegriami a take do skolok u nas v meste neberu... na ten obedar mne tiez povedali ze to musi byt schvalene cez hygienu tak ja by som na tvojom mieste na hygiene nehovorila ze ti to doteraz v skolke dovolili aby z toho riaditelka skolky nemala pruser a zakaze ti to uplne aj s razitkom hygieny

renab
7. feb 2012

@skolara Presne tak, obráť sa na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, oni ti povedia podmienky, ktoré musíš dodržať ty, ale aj ktoré musí dodržať škôlka. Pre teba to zrejme bude len doniesť papier od lekárky, ale v našom meste napr. musí škôlka nahlásiť takéto deti na RÚVZ a oni potom chodia na kontroly, lebo tam sú prísne predpisy na skladovanie a ohrievanie prinesenej stravy. Myslím, že práve kvôli tomu ťa riaditeľka tlačí do toho, aby si dala dcérku do škôlky len na pol dňa, ale to vôbec nemusíš akceptovať. U nás RÚVZ vychádza skôr v ústrety rodičom, ako riaditeľom, lebo aj dieťa s dietou má nárok byť v predškolskom zariadení.

habibi78
7. feb 2012

moja dcera je tiez na bezlaktozovej diete...do skolky som priniesla papier od specialitu, ktory jej potvrdil diagnozu...a tak jej pani kucharky namiesto mlieka davaju cajik, ak maju nejaku natierku, tak jej daju namiesto nej maslo, namiesto jogurtu dostane ovocie....
riaditelka mi dala na vyber, ze jej mozem nosti z domu vlastne jedlo, ktorre jej oni budu davat na jedenie, ale musela by som to mat povolene z hygieny....

habibi78
7. feb 2012

@skolara riaditelka ma s tym mozno problem, preto,lebo skolky maju najnovsie zakazane od zriadovatela skolky aj hygieny nosit detom ine jedlo ako sa uvari v kuchyni.... takze ak ona sama nechce mat pruser, nemoze ti to dovolit...

renab
7. feb 2012

@habibi78 Podľa toho, čo som si ja preskákala s hygienou, vaša riaditeľka nemá pravdu. Stačí ti potvrdenie od lekára a oni majú povinnosť nahlásiť dieťa na hygienu. Hygiena žiadne potvrdenia nevydáva (teda aspoň nie u nás v MT). Dokonca keď sa rozhodnú takémuto dieťaťu variť, sú na to ešte prísnejšie pravidlá, ktoré musia dodržať, ako keby si mu jedlo nosila z domu. Takže nosenie jedla z domu by malo byť pre zariadenie oveľa jednoduchšie.

skolara
autor
7. feb 2012

ok tak ja pojdem na tu hygienu. Nepoviem im ze jej nosim obedy ale ze budem musiet zacat nosit obedy co mi oni odporucaju robit. 😉 😉
Ludia ved to je jak u debilov 😀 😀 😀

skolara
autor
7. feb 2012

ved to naprv sme zacali tak ze oni jej budu varit a proste po tyzdni povedala nech jej radsej nosim a teraz toto. 😝

renab
7. feb 2012

@skolara Ja som to všetko vybavovala na hygiene cez mail. na základe zákona o prístupe k informáciám ti musia poslať nejaké ich interné predpisy alebo nariadenia a potom sa budeš čudovať, čo všetko sa dá, ale na druhej strane sa nechce alebo nie sú na to peniaze.

U nás, keď chce zariadenie variť, musí byť dieťa nahlásené na hygienu zo strany riaditeľa, kuchyňa musí mať samostatnú miestnosť pre prípravu takejto stravy, samostatné náradie a všetko sa musí variť osobitne. Nie, že uvaria a tvojej dcérke odoberú. Takže toto sú hlavné dôvody, prečo nechcú variť a ja sa im ani nečudujem. Ale nosiť jedlo ti musia umožniť. Len zase: u nás musí mať kuchyňa samostatnú chladničku pre uskladnenie takéhoto jedla a sú presné predpisy, ktoré určujú teplotu pri uskladnení a zohrievaní. A to môže prísť hygiena kedykoľvek skontrolovať.

habibi78
7. feb 2012

@renab nemyslim si ze vymysla...ukazala mi papiere extra z hygieny, extra od zriadovatela....a vzor potvrdenia ktore dala hygiena jednej mamicke, ktorej dieta ma bezlepkovu dietu a ona jej nosi jedlo z domu... asi naozaj plati, iny kraj iny mrav....

renab
7. feb 2012

@habibi78 v MT to má na starosti riaditeľ, lebo on je zodpovedný za chod kuchyne. Rodič iba donesie papier od lekára - riaditeľ nahlasuje na hygienu. Ale každý RÚVZ môže mať iné interné pravidlá. Asi to je aj o tom, koľko rodičov takúto výnimku potrebuje.

skolara
autor
7. feb 2012

@renab no my jej nosime vzdy cerstvo uvarene horuce o pol 12stej. Som na materskej a casu mam habadej 😀 😀 😀 😀 😀
takze uplne bez problemov to maju.

renab
7. feb 2012

@skolara držím palce, nech dobre vybavíš. som presvedčená, že na hygiene s tým nebudú žiadne problémy.

skolara
autor
7. feb 2012

@renab dakujem musim dobre vybavit 😉

laki
7. feb 2012

škola to musí mať ošetrené v prevádzkovom poriadku školskej jedálne a ten sa dáva schvalovať na RÚVZ, @skolara odkial si?

skolara
autor
7. feb 2012

@laki z Michaloviec preco?

titkovamiriam
7. feb 2012

@skolara napišem za seba ,u nas by ti malu vobec do skolky nezobrali kedze si na materskej,takze mozes byt rada ze ti ju vzali ,inak by mali len na doobedie ale asi mate malo deti tak ju mas na cely den.
K tej strave-to prehlasenie musi byt,aj u nas co nosia detom jest ho donesu a riady aj odnesu-je nato predpis.
Takze u nas by mamicky boli radi keby to tak fungovalo aj u nas.ak je mama na materskej beru len predskolakov!!!

babulina
7. feb 2012

Aj nam robili problEmy a vlastne nam ani nezobrali prihlasku kvoli tomu ze v danej dobe mala intoleranciu laktozy, len u nas je apon speci skolka resp trieda v normalnej skolky kde su deti so specifickym stravovanim, dovod bol ze nemozem nosit jedlo z vonku ze hygienik by im dal pokutu

angellinka
7. feb 2012

@skolara My sme na bezlepkovej diete,som doma na materskej,nebol problem s prijatim do skolky.Na moju ziadost chodi syn na pol dna,ale keby sme chceli moze na cely.Stravu mu nosim-desiatu,obed,mlieko,proste vsetko komplet a ked maju nejaky malinovku,tak ma v chladnicke svoj dzus alebo ovocny sirup 😉 vsetko zalezi len a len od ludi.Jeden cas chodil do inej skolky,a tam taka ochota nebola,aj co sa tyka jedla,a napr.ako tu jedna uz spominala,separovali ho od ostatnych pri jedle,co mne pripada v 21.storoci uplne mimo!!!Ucitelky argumentovali,ze aby druhym nebral z taniera.Po prve su tam od toho ,aby to ustrazili a syn je nauceny,ze co ma na tanieri jeho,a nikdy sa nedozaduje ineho jedla,proste tak je zvyknuty.

skolara
autor
7. feb 2012

@angellinka pane boze tu separaciu nikdy nepochopim !!! Vsetko je o ludoch. Ja si myslim ze vsetko sa da ked sa chce 😎

renab
8. feb 2012

@angellinka Aj na tomto príklade vidno, že učiteľky nemajú skúsenosti s deťmi s celiakiou a boja sa dopredu niečoho, čo nenastane. Mne tiež riaditeľka na zápise povedala, že si máme pre dieťa chodiť na obed, lebo čo by povedali ostatné deti, že on má inú stravu. A čo keď ho učiteľka neustriehne. Pritom sme boli na zápis do predškolskej triedy a syn mal vtedy diagnostikovanú celiakiu už 5 rokov a už ani ako maličký si nič nezobral, čo s istotou nevedel, že môže jesť. Takže buď neznalosť problematiky alebo výhovorka, aby nemuseli nič riešiť.

laki
8. feb 2012

RÚVZ nedáva rodičom povolenie na donášku stravy, ako som už písala škola si to musí ošetriť v prevádzkovom poriadku ŠJ ( že budeš jedlo nosiť vo vlastných nádobách, že to oni budú len ohrievať ...atď.) a ten dať na schválenie na RÚVZ, ty si akurát povinná doniesť potvrdenie od lekára s diagnózou a ostatné je na škole, resp.škôlke. Ako si včera na RÚVZ dopadla?

mateson
8. feb 2012

@skolara a prečo jej nosíš každý deň? To jej vobec nič z celého týždňa nevyhovuje ? Veď veduca v piatok vyvesí jedálny lístok na další týždeň kde máš vyznačené ktoré jedlo obsahuje mlieko. Ja som mala v školke chlapca s intoleranciou laktozy a veru nemuseli nosiť každý deň. Ona predsa može maso, hydinu, zemiaky, ryby.