Trojročný syn nechce chodiť do škôlky a klame

malicka_mysicka
5. okt 2022

Mam trojrocneho skolkara a 1,5 rocnu dcerku. Do septembra sme boli stale spolu. Syn nechodieval bezo mna ani k starkym, ani nikomu, lebo nechcel. Deticky ma rad a na ihriskach ma vela kamaratov. V septembri nastupil do skolky. Prve tyzdne sa mu velmi pacilo. Kazdy den po neho chodim uz o 14:30, lebo ved som doma. V pondelok povedal ze sa citi chory, hned som volala do skolky a odhlasila som ho na dva dni. O chvilku uz skakal s dcerou po posteli a chcel ist na ihrisko. Vysvetlila som mu, ze klamat sa nesmie, ze ani ja mu neklamem ale nechala som ho tieto dva dni doma. Dnes rano ked som ho zobudila ze ideme do skolky, zacal predstierat kasel, ze je velmi chory a nemoze ist do skolky a musi ostat s nami doma. Ako mu mam vysvetlit ze do skolky musi chodit? Ja sa o pol roka chystam naspat do prace, dceru dam do jasliciek. Nechcem ich dat naraz o pol roka kvoli tomu ze zo zaciatku su deticky viac doma ako v skolke a chcela by som aby sme tu fazu mali za sebou kym som este doma. Ako mam spravne reagovat na klamstvo?

makakova
5. okt 2022

@malicka_mysicka 3r ti povie ze sa citi chorý (bez príznakov) a ty ho hned nechás 2 dni doma? Akonáhle by som videla ze to hral,na druhý den by siel do škôlky,ci chce ci nie... Takýmto štýlom sa nedivím ze to.skusal znova.. proste mu musíš vysvetliť ze do škôlky chodiť musí, ze aj vy čoskoro pôjdete, práca jasle.. ze je to normálne a musí to prekusnut a klamstvá mu nepomôžu

janickacrazy
5. okt 2022

@malicka_mysicka No vysvetlíš mu to asi ťažko. Vie, že si doma s malo, tak chce byť doma aj on, je to normálne a ja by som ho doma aj nechala. Pol rok prejde ako voda a potom mu vysvetlíš, že ideš do práce, malá do jaslí, on do školky a basta. Potom už nebude vymýšľať, lebo uvidí, že aj sestra ide do jaslí. Chorý bude zo začiatku tak či tak, niektoré deti bývajú choré aj celý prvý rok, aj dlhšie. Ja som napr. pri najmladšom nastúpil do práce, on do školky, prvé mesiace fajn, prišla zima a stále bol chorý, ale tak vážne, že sme skončili v nemocnici. Musela som odísť z práce, lebo fakt sa to nedalo.

makakova
5. okt 2022

@janickacrazy podľa mňa ked uz tam zacal chodiť,uz nech chodí a zvyká si.. naco mu robiť guláš z toho? Ze ok keď nechceš budes doma a za polroka nekompromisne zrazu musíš

andrea_82
5. okt 2022

Ja myslím, že všetky deti toto skúšajú. Aj náš si vymýšľal, našťastie som vždy vedela rozlíšiť, či je naozaj chorý.
Ako máš reagovať na klamstvo? Nijako, proste ideš do škôlky a hotovo, nedebatujeme.

danulicek
5. okt 2022

napisem ti svoj pohlad, mozno nebudu ini suhlasit. v prvom rade treba uplne vylucit slovo klamstvo a vobec - povazovat toto za klamstvo... ma tri roky. to dieta nevie inak vyjadrit, ze sa citi zle, ze tam nechce ist. ze nechape, preco je sestra doma a on zrazu nie...

my sme s mladsim synom riesili bolesti bruska - neuveris, co vsetko sme podstupili, ake vysetrenia po slovensku sme pobehali. jedna vec je, ze mu zistili aj zdravotne problemy s travenim a mal prisnu dietu. ale druha, ze sa ukazalo pozorovanim, ze ho boli brusko hlavne vzdy rano, ked ma ist do skolky. cez vikend mu nebol ani vred, ako sa hovori. dr mi vysvetlila, ze deti v tomto veku velmi casto svoje psychicke trapenia/bolesti tavia do fyzickych - bolia bruska, hrdielka, hlavy... lebo nevedia vyjadrit inak, aby ich pocit brala mama ako dolezity. a kedze po "citim sa chory" si volala do skolky hned, vie, co plati. u nas pomohlo v prvom rade nevinit ho, ze klame, dat vaznost tomu, ze tam nechce chodit. ale chodime vsetci - praca, skola, robota. musi chodit do skolky on, lebo aj ty pojdes do prace o chvilku... dat si nejaku motivaciu, co budete spolu poobede robit. a zistit - preco ma zrazu take pocity. ci len proste chce byt s vami alebo mu niekto robi zle. u nas za bolestami bruska bol spoluziak, ktory mu nicil stavby z kociek. teraz je uz syn skolak, ale kazde rano ho boli hrdielko alebo sa citi chory. ale neexistuje, aby som hned skocila, ze ostava doma: dohoda je, ze uvidime, ako sa mu to cez den prejavi, ale do skoly musi ist. poobede uz ani nevie, ze ho nejake hrdlo bolelo... keby som ho mala nechat doma zakazdym, ako mu nieco podla neho je, tak mozem dat rovno vypoved. komunikovala som aj s ucitelkou, pytala sa, ako sa sprava v skolke (vtedy), vsetko bolo v poriadku, vesele, sikovne dieta, v obklopeni kamaratov. po "chorobe" ani stopy.

janickacrazy
5. okt 2022

@makakova No teraz po skúsenostiach s 3 deťmi by som ho fakt nechala doma toho pol roka, lebo čas veľmi rýchlo letí. Možno o pol roka bude viac pripravený na kolektív, teraz zjavne chce byť doma. Keby mamička chodila už do práce, to by bolo iné.

gabika0825
5. okt 2022

@malicka_mysicka Treba si na dieťati najprv odsledovať ci je naozaj choré. Hádam vieš rozlíšiť ci je ten kašeľ nasilu alebo je hrany, takisto mu vies pozrieť do hrdla, ci ho nemá zapálene. Popripade zmerať teplotu a odsledovať ci nie je malatny. Keď nie je a len ti tvrdí že sa cíti byt chorý tak asi vies prečo to robí. Nechce sa mu ísť do škôlky ale radšej chce byt doma. A vie že ked je chorý tak ostáva doma. Preto to na teba skúša lebo vie že sa mu to podarí. Čiže žiadne take, pokial nemá prejavy choroby tak ráno obliecť a škôlka. Nediskutovat. V škôlke by vám ked tak zavolali ak by mal prejavy choroby. To by si všimli hneď že kašle a má napr teplotu. Čiže zmeniť prístup

gabika0825
5. okt 2022

@janickacrazy a aký to má zmysel že mu teraz ustúpi, odhlási ho zo škôlky a za pól roka to môže podstupovať znova a dokonca dvakrát aj s mladším dieťaťom. Áno, každé dieťa znáša škôlku inak, ale každé si zvykne, že aj pre neho platia povinnosti nejaké. Záleží od prístupu autorky k jej dieťaťu, ako sa s tým vysporiada a či nájde príčinu prečo hra chorobu ked má ísť do škôlky.

drahomirrra
5. okt 2022

@malicka_mysicka Nechala by som si chlapceka doma. Ani sekundu by som nezavahala, najma, ak by som bola doma s mladsim a tym padom by nebol ziadny problem.

nevenka
5. okt 2022

@janickacrazy nase deti su chore nonstop, nic sa nezmenilo, jedine pozitivum bolo, ze syn prvy rocnik absolvoval viac doma a potom s respiratorom kvoli covidu, tak sa nosilo chorob domov menej. Najmladsieho doma vzdy nakazili. A toto mame aj od krcnej doktorky potvrdene, ze pokym je to bez ATB, bezne virozy, ze je to v podstate normalne a cim budu starsi, tym menej toho bude. Ale teda u nas to az tak neplati. Aktualne mame tretiaka a prvacku a kasle a sopli uz treti tyzden...🙄.
Takze toto mas pravdu, ze to autorke nepomoze, co sa tyka tych chorob. Zvyknutie si na skolku, to asi ano, to si zvykne. A lepsie takto, ako potom naraz zvykanie si oboch deti...🤔

janickacrazy
5. okt 2022

@nevenka ono je toto dosť individuálne, ja mám dve deti, ktoré boli vkuse choré v školke a jedno, ktoré bolo choré ozaj výnimočne, ale najmladší bol taký prípad, že vracanie, hnačky, prestal jesť, piť, vždy sme skončili na infúzkách v nemocnici a nedalo sa tomu nijak zabrániť, on proste potreboval mamu a byť doma, ked prišla korona, boli sme doma 5 mesiacov bol zdravý ako repa 😅

nikpa
5. okt 2022

@malicka_mysicka u nás sme toto isté vyriešili tak, že sme malému povedali, že do škôlky chodi aj jeho mladší brat (nehodil, mal vtedy 4 mesiace). Ale on keď videl, že ja som s mladším doma a jeho ,,odkladam,, do škôlky, bol z toho smutný a začal si vymýšľat všelijaké choroby. Takže sme mu povedali, že ja sa vraciam do práce a jeho brat tiež chodí do škôlky pre malé bábätká. Išli sme mu aj ukázať inú škôlku na sídlisku, kde akože chodia tie malé bábätka, popozerali sme sa tam len po dvore, skonštatoval ešte, že mu máme zabaliť aj kočík aby ho tam mohli vozit. A odvtedy keď ideme okolo, tak vždy podotkne, že sem chodí môj malý brat do škôlky. Dodnes je v tom a funguje to 🤷

simona20201309
5. okt 2022

@malicka_mysicka tak trochu mu klameš aj ty. Do tej škôlky chodiť nemusí. Skus mu tiež neklamať a nabudúce keď si bude vymýšľať, že je chorý, daj mu akože nejaký zázračný sirup, ktorý ho okamžite vylieči. Ak už tam chodiť musí...

simca06022011
5. okt 2022

Ved said oklamat nedaj a hotovo 😊

malicka_mysicka
autor
5. okt 2022

@drahomirrra jasne pravdu mas v idealnom vesmire to urobim okamzite. Teraz sa mi dostal do statnej, zrusim, poradie sa posunie a v marci sa nedostane, ja nemam financie na dve deti v sukromnej skolke, lebo 2 rocnu mi do statnej nevezmu. To za a. Za b, moze to robit aj o pol roka ved ked mu to raz vyslo. A za c, ja by som chcela aby si tymi detskymi soplami aspon trochu premorili kym som doma.
Ucitelky mi hovoria ze on je v skolke stasny, hra sa, spieva, tancuje, papa, spinka..pre neho je tazky len ten moment odlucenia a to ze ja som doma s malou.
Dakujem vam vsetkym za reakcie, velmi ste mi pomohli pochopit situaciu.

any_soj
6. okt 2022

@malicka_mysicka dohodnú s ním jeden deň v týždni, kedy nemusí do škôlky. Čojaviem stredu. Ale dohodnú vopred, že proste to nemôže z ničoho nič vymýšľať.

mikadooo
6. okt 2022

@malicka_mysicka ahoj, nuž, máloktoré dieťa chce chodiť do škôlky, keď môže byť doma 😉. To klamanie by som vôbec neriešila, je to úplne normálne, stačí mu to povedať tak ako si ty urobila a už sa o tom viac nebaviť. Môj malý musí chodiť do škôlky, aby sa tam naučil všetky veci, ktoré bude potrebovať v škole. Keďže už nie je bábätko, nemôže byť doma s mamičkou. Mamičky sú doma len s bábätkami, potom musia ísť mamičky do roboty, aby bolo doma viac koruniek. Také bolo vysvetlenie u nás, prečo musí do škôlky - potrebuje sa naučiť veľa vecí do školy a mama s tatom musia robiť. Aha a ešte, aby som nezabudla. Z každej výplaty si chodíme "vyhodiť z kopýtka", pretože už máme viac tých koruniek teraz 😁. Je na tebe, ako, moje deti vždy nabehnú do superzoo a kúpia novú kravinu pre škrečky. Ale môžete ísť napríklad do cukrárne, atď. 🤷

leskovael
6. okt 2022

Neviem inak odkiaľ berieš istotu že si detskými soplikmi prejde za pol roka. Syn isil síce až ako 4,5rocny ale bola to katastrofa a pol mesiaca v škôlke, pol doma... Aj celý druhý ročník to tak bolo. Bohužiaľ.... Imunolog nič, ORL nič... Tento rok idem nanovo skúšať vyšetrenia (riešila som. To 2r dozadu ale stále je chorý často, tak to už musím doriešiť kým sa na ničo nepríde) pointa je tá, že je už 3tiak a ja stále riešim to že je veľmi často chorý....
Inak je normálne že skúša, aj ze chce byť doma keď si doma ty s dcérou... Ked ti povie ze je chorý a necháš ho doma tak si zato môžeš aj sama. Keď nekašle, nesoplí, nemá teplotu ani nič, viac ako jeden deň - preventívne, by som ho doma nenechala.

layla123321
6. okt 2022

@simona20201309 aký má význam, povedať mu, že do škôlky nemusí - teda neklamať mu a potom si vymyslieť čisté klamstvo o zázračnom sirupe?

petik22
6. okt 2022

@malicka_mysicka neboj sa,vela deti vymysla. pockaj co bude v skole 🙈😄 pevne nervy.

janullikle
6. okt 2022

Tiez som to tak mala, ze starsia v skolke mladsi doma...
Realne uz ked dietatko bolo do MS prijate, tak by malo aj realne MS navstevovat. Pretoze tak "brzdi" miesto pre one dieta, ktore by rodicia potrebovali do MS umiestnit.
Zo zaciatku dcera ostavala v MS do odeba. Naobedovala sa a sla domov. Deti som tak ukladala doma na spolocny spanok, ktory este potrebovali obidvaja a aj ja 😁.
Cize sme sa vymojkali vsetci spolocne a poobede sme uz mali spolocne aktivity.
Myslim ze dieta sa potrebuje adaptovat do prostredia medzi rovestnikov a najst si kamaratov. Z tohto dovodu do MS uz zacala chodit aj ked mohla by ostat este doma lebo som bola doma s mladsim. Ale mala som pocit ze sa potrebuje rozvijat uz inym smerom ako mladsie dieta. A ze aj to mladsie bude mat "priestor pre seba". Casom som pobyt v skolke predlzila o cas na spanok a tak sla hned po spanku a olovrante domov. Neskor sa sama pytala ze chce ostat dlhsie ze chodim pre nu skoro 😁 ze sa nestihla s kamaratmi pohrat.
Ked do MS nastupil syn ten hned ostaval na cely den lebo uz som nastupila do prace.
Dohodla som sa s ucitelkami, ze ked pridem po dceru moze sa syn kusok poobzerat po triede, po hrackach, po detoch a pani ucitelkach aby prostredie do ktoreho sa zacleni nebolo pre neho cudzie. Ked boli deti vonku na dvore tiez sa tam chvilku s detmi pohral..
Chodili do MS obidvaja radi.
Moja skusenost, mozno si nieco z toho preberiete 😉
Rozdiel medzi detmi mame 14 mesiacov

sussah
6. okt 2022

@malicka_mysicka no ja som mala nedavno iny pripad... Prisla som po nu do skolky a ona uz jak bezala ku mne..Mami mami pani ucitelke som uz povedala,ze zajtra neidem do skolky ze som chora. Pozriem na nu..sopel nikde, ani kasel zachripnutie, teplota nic... Pytam sa pani ucitelky, ze ozaj vyzera byt chora? Ucitelka povedala ze asi sa len salila a hrala. Emmka sa zacervenala..mami ale ja som kychla v jedalni. Hovorim, ze ked raz kychnes este nie si chora.. Odniesla som ju na druhy den do skolky a vecer uz kaslala. Asi ju bolelo hrdielko a uz citila ze na nu nieco lezie a ja som jej neverila. Tak som ku hned mechala doma.

betulinka1
6. okt 2022

@malicka_mysicka co ked neklamal ale realne sa tak citil??? Zase by som vedu z toho nerobila. Proste chce byt s vami ked ste doma. Normalne mu to vysvetli, ze aj sestricka pojde do jasiel a ty do prace ale chces aby si zvykol. Ze sa hned po spanku za nim ponahlas.

simona20201309
6. okt 2022

@layla123321 trochu rozlisuj klamstvo od ,,klamstva". Pre boha. Osalit dieta zázračným sirupom nie je klamstvo, ale tvrdiť ze musi ísť do škôlky, keď nemusí, to už by som osalenim nenazvala. Prisaham, kým budem žiť, nikdy toto nepochopím! Nikdy!

simona20201309
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivec16
6. okt 2022

my sme mali dohodu ze ked teplomer ukaze zelene svetlo ide sa do skolky, iba ak teplomer zasvieti na oranzovo alebo cerveno ostava doma… fungovalo to velmi dobre

monikamarmon
6. okt 2022

@simona20201309 môžem sa opýtať čo v živote nepochopis? Teda ak smiem. 😏

lienka.7
6. okt 2022

@malicka_mysicka nech ho nosi do skolky niekto iný. Mas niekoho? Mama? Sestra (tvoja 😊), brat...

monikamarmon
6. okt 2022

@malicka_mysicka Moj názor je ze už keď raz dieťa dáš do skolky tak by mal pokračovať, to ze keď bude reálne choré tak nechať doma, ale ja by som toto riešila tak ze hneď na druhý deň by šlo do skolky, vysvetlila by som ze takto to nefunguje. Spýtala by som sa učiteľky ako sa správa v škôlke, ty si vravela ze je v poriadku, takže je to skôr o tom ze simuluje lebo chce ostať doma s vami. Chce to čas určite si zvykne. Držím palce. 😊

simona20201309
6. okt 2022

@monikamarmon ak je matka doma a za každú cenu strčí dieta do MS s trápnym argumentom ,,lebo potrebuje kolektív a on tam ,,chce" chodit". Toto nikdy nepochopím. Nikdy nepochopím, keď je matka doma a dá dieťa cudzím ženám aby sa o neho počas dňa starali. Nepochopím to. A ešte denno denne téma, moje dieťa v MS plače, nechce chodiť do MS, čo mám robiť? (Matka doma s druhým dietatom) Nepochopím, ako si môže matka jedno dieta nechať pri sebe a druhe supnut od seba preč.
A nie, nepotrebuje dieta kolektív! Nič nepotrebuje viac, ako matku.
Je úplne iné, ak rodič chodí do práce. To beriem, aj od 2r, ak proste musí.
Ale keď som doma????? Tak si to dieta vychovam tak, aby mi nebolo na obtiaž a aby sme spoločne dní trávili s radosťou a užívali si tie - za mňa NAJKRAJSIE spoločne chvíle.