Učiteľky v škôlke a riešenie vzdoru u detičiek

stankot
15. feb 2014

ahojte baby, prvého marca nastupuje dcera do školky a pred týždnom začal u nej vzdor, ked si niečo zaumieni proste hruuuuza...nechcem sa obliect, nechcem čiapku, nechcem íst do auta...zaujímalo by ma ako riešia toto učiteľky v školke, ked bude aj tam vystrájat, proste ako postupuju a tak...viem že to časom prejde ale možu ju asi aj vyradit z tej školky...inak je hravá, šikovná a pod. len ten vzdor...

juliana77
15. feb 2014

@stankot Ale toto v škôlke možno vôbec robiť nebude.

stankot
autor
15. feb 2014

@juliana77 dufam, lebo neviem ako ju potom budú riešit. viem že na začiatku bude plakat možno odmietat papat a dufam že bude v pohode, ona inak nieje problemová len teraz to začalo, trva to chvílu a potom je zasa dobre...len ma to napadlo čo ak...

ja_nka
15. feb 2014

@stankot ucim v skolke...je pravda, ze tak ako sa sprava dietatko doma, nemusi sa tak spravat v skolke...ale moze 😀 ja osobne to riesim podla situacie, ktora vznikne. Dieta musi vediet kde su mantinely a casom sa ich nauci respketovat. V kolektive to zvykne byt u deti ine, vidia, ze aj ostatne deti robia to, co sa od nich vyzaduje a proste idu s prudom...Mne sa osvedcila technika vyvodenia nasledku - povedat dietatu co sa stane ak nieco neurobi - pr. Ak budes aj nadalej behat s tym autom, vezmem ti ho a nebudes sa s nim hrat. Drzim palce, nech je vstup do MS co najmenej problemovy 🙂

stankot
autor
15. feb 2014

@ja_nka dakujem si zlata, dúfam že to prejde,ozaj niekedy ani neviem že ju mám a niekedy ako sto čertov...verím že sa to napraví doteraz taká nebola...dakujem za radu, dúfam že aj učitelky u nás budú to brat podobne ako ty a ešte viac dúfam že to v skolke robit nebude a už ani doma...

ja_nka
15. feb 2014

@stankot dufam, ze budete mat stastie na mile a ustretove pani ucitelky🙂 A neboj sa, aj keby ste si rano obe mali poplakat,, urcite bude stat za to, to vydrzat a dcerka sa bude potom tesit do skolky 🙂

karolinocka
15. feb 2014

Môj malý je tiež doma protivný....má štyri, ale papuľuje ako puberťák, máva stavy, že neposlúchne nikoho... ale učiteľka v škôlke vravela, že je zlatý a poslúchne VŽDY na prvýkrát.... chvíľu som rozmýšľala, či hovorí ozaj o mojom dieťati 🙂 V škôlke sú detičky úplne iné.

stankot
autor
15. feb 2014

@ja_nka veru...plakat budem asi aj ja ale aby ma nevidela ....snad sa bude tesit je tam len 9 deticiek v jej triede...

stankot
autor
15. feb 2014

@karolinocka dufam ze to bude platit aj o mojej 🙂 a ze ich ten vzdor rychlo prejde a potom sa len zasmejeme na tom

abbie
15. feb 2014

uvidis, ze toto v skolke robit nebude 🙂 moj maly je doma tazky oriesok, strasne tvrdohlavy a v skolke drzi usta a krok 😀

stankot
autor
15. feb 2014

@abbie to fakt?dufam ze to tak bude....aj moja je tvrdohlava typicky baran....

abbie
15. feb 2014

@stankot v skolke su deti uplne ine, ako doma ... to by si bola velmi prekvapena, ake dve rozlicne osobnosti moze mat jedno dieta, ked je mimo rodiny

kristiii
15. feb 2014

@stankot presne ako píšu baby, doma mám tvrdohlavejšie dieťa než som ja sama /a to už je čo povedať/, vymrnčuje si, reve pre somariny, chce aby som ho obliekala, kŕmila... a v škôlke mi vždy učiteľky rozprávajú že aký je malý poslušný, samostatný, že keby všetky deti boli také akú by mali dobrú robotu ... tiež vždy rozmýšlam či si nepomýlili dieťa alebo mňa ako matku, ktorej to chceli povedať 😀

stankot
autor
15. feb 2014

@kristiii aj moja,mami budes mi davat ty papat?hovorim a ako budes v skolke papat?ona na to sak ty mi das...a obliekanie u nas katastrofa aj pol dna je schopna stravit v pyzame lebo vystraja ze sa nechce obliect....

sammy
15. feb 2014

Ja mam dve skolkarky - doma vedia byt obe drze, hlucne, protivne, vzdorovite, kricia, hnevaju sa......v skolke patria medzi najmenej sa prejavujuce deti, ucitelky ich maju za tiche, bezproblemove dievcatka 😀
Zavisi dost od povahy dietata - ak je extrovert a neboji sa cudzich, moze si dovolit aj v skolke, no ak skor introvert a cudzich sa hanbi resp. ma respekt - v skolke o nom ani nevedia a nie je ziadny problem (doma si to potom vynahradi na mame 😝 )

lilitela
15. feb 2014

@stankot Ja by som sa skor bala, ze ako ju rano dostanem do skolky nacas tak, aby som este aj ja dosla do prace. 🙂

stankot
autor
15. feb 2014

@sammy no vonku je skor ticha, hanbliva chvilu trva kym zacne rozpravat ale potom v pohode...aj na navsteve ticho sedi...

stankot
autor
15. feb 2014

@lilitela no ja mam to stastie ze s mladsou som este na rodicovskej takze len ju vyprevadit ale zasa kym nas poobliekam a vyrazime tak....a to my zvykne spavat do 8 iba niekedy vstane o 7 ale to musim mladsiu poslat nech beha a vykecava svojou recou aby si pomaly zvykala na skore vstavanie....

mamavera
17. feb 2014

@stankot som učiteľkou v škôlke a pridávam sa k názorom, že väčšinou sa dieťa v škôlke prejavuje inak, ako doma. Nič sa neboj, ona veéééľmi skoro zistí, že v škôlke panujú pevné a nemenné previdlá a nemá zmysel pokúšať sa ich meniť, lebo učiteľky neustúpia 😎 . Inak by sa s deťmi nikam nepohli, keby 90% času riešili vzdor a hisáky detí. Ak sa ti nepáči jej správanie, tak ju na to upozorni, že sa ti to nepáči. Ak v tom pokračuje, tak ju upozorni druhý krát - s tým, čo bude nasledovať, ak neprestane. Ak ťa bude naďalej ignorovať, vykonaj to, čo si sľúbila. Tvoje dievčatko je ale ešte malé a vo veku, keď objavuje, že sa dá vysloviť aj nesúhlas, že môže prejaviť svoju vôľu, svoj hnev a pozorovať, čo to s tebou urobí. Súvisí to s vývojom jej nervovej sústavy. Neboj sa, v škôlke si s tým poradia.

stankot
autor
17. feb 2014

@mamavera dakujem si velmi zlata...ono je to tak ze napr.nechce sa obliect tak zacne plakat a zvysuje intenzitu...osvedcilo sa mi nevsimat si ju vtedy,idem do inej izby kym sa neukludni a potom pride za mnou s usmevom...najhorsie je to ked sa budeme ponahlat do tej skolky a ona sa postavi a ani za svet prestat...ked riciiii nema zmysel jej hovorit lebo ma nevnima...az ked prestane....robi to tak raz za den....si ma ukludnila ze to bude snad dobre ze p.ucitelky su zvyknute🙂

saskia_repcikova
17. feb 2014

U nás v škôlke sú kvalifikované pedagogičky, ktoré vedia, čo je obdobie vzdoru a uvedomujú si, že je vo vývoji úplne normálne a dokonca užitočné. Detský vzdor sa väčšinou vyskytuje v období od 1,5 roka veku dieťaťa do 3 rokov života, vrcholí medzi 2 - 2, 5 rokmi, u niektorých detí aj trochu dlhšie. Súvisí s rozvojom osobnosti dieťaťa a u prirodzene temperamentných detí prebieha výraznejšie. Dieťa môže výrazne protestovať proti všetkému, dokonca sa hádzať o zem, kričať, či plakať. Je to obdobie budovania si osobných hraníc a poznania prvotnej identity, takzvané JA obdobie - kto som a čo všetko ja môžem. V psychológii sa nazýva aj obdobím separácie, alebo autonómie. Buduje sa prvotná osobnosť dieťaťa a dieťa v tomto období získava odpovede na otázky - Kam až môžem zájsť? Čo si môžem dovoliť? Kde sú moje hranice? Svojím správaním si tie hranice testuje. Je dobré, keď v tomto období rodičia vedia dávať dieťaťu jasnú spätnú väzbu a zároveň vedia hranice zdravo utvrdzovať. Aj v škôlke sa snažíme vo výchovnom procese uplatňovať rovnaké zásady. Keďže na 1 pani učiteľku pripadá iba 8 detí, individuálny prístup je možný.

Prechod obdobím vzdoru nie je dôvodom na vyradenie dieťatka zo škôlky, nemusíte sa báť. Ak áno, v tom prípade by to nebola pre vaše dieťatko vhodná škôlka ani v ďalších obdobiach jeho vývoja 🙂

stankot
autor
20. feb 2014

@saskia_repcikova dakujem ste zlatá....

stankot
autor
5. mar 2014

@ja_nka
@karolinocka
@abbie
@kristiii
@sammy
@lilitela
@mamavera
@saskia_repcikova
@juliana77
tak baby uz treti den sme boli v skolke a v pohode...ani neplakla...len nechce papat a nespi iba lezi....spapala iba polievku aj to jej zlata pani ucitelka davala dufam ze sa to zmeni a bude papat...inak aj doma posledne dva tyzdne prestala trucovat a vzdorovat dufam ze to nezakriknem...

zu_zi
5. mar 2014

@stankot a kolko ma dcerka rockov?

stankot
autor
5. mar 2014

@zu_zi 15.aprila bude mat tri roky

zu_zi
5. mar 2014

@stankot nas maly bude mat 15. maja dva a minuly tyzden sme prvykrat okusili obdobie vzdoru... Dufala som, ze to pride trosku neskor. Teraz dufam, ze to rychlo prehrmi 😀

lilitela
6. mar 2014

@stankot No niekedy tie deticky prekvapia.

tatiana1985
6. mar 2014

deti sa k uckam nespravaju tak ako k rodicom... maju "respekt" ,alebo proste je tu cosi, co detom povie Stop 🙂 🙂 Deti sa bez rodicov spravaju uplne inak,ako ked do triedy vojde matka, otec,babka, atd atd...

stankot
autor
6. mar 2014

@zu_zi neboj prehrmi....my sme vzdy plakali ked sa narodila druha asi starsia ziarlila...tak som ich vzala obe, lahla som si jedna z jednej strany cicik a druha z druhej strany flasa mlieka...potom to preslo...uz je omnoho lepsie...

mamavera
6. mar 2014

@tatiana1985 deti sa k dospelému správajú tak, ako im to ten dospelý dovolí. Oni presne vedia, čo si ku komu môžu dovoliť, takže to nie je tým, či je dospelý učiteľka alebo rodič. Ja som totiž aj rodič aj učiteľka, moje deti to mali dva v jednom 😎 . Keď prišiel do škôlky niekto cudzí, nezistil, že mám v triede vlastné dieťa, teda, kým ma neoslovilo - mami....
Treba si ale uvedomiť, že dieťa sa po celom dni v škôlke teší, keď zbadá rodiča, tak trošku toho jašenia je normálny jav. A tiež že obdobie vzdoru je pre dieťa veľmi dôležitá vývojová fáza. Dospelý je tu ale na to, aby vysvetloval, určoval hranice.