Unudené 6 ročné dieťa

evelina86
23. júl 2014

Neviem do akej kategorie mam zaradiť tento "problém" . Moj 6-ročný syn- predškolák (teraz ide v septembri do školy) sa stale nudí. Od začiatku prázdnin sa snažím detom vymýšlať rozny program, chodiť s nimi na výlety, do mesta, na detské ihriská, bol na prazdninach u babky... a on mi dnes ráno povedal,že ved celé prazdniny len sedím doma...Tak ma to nahnevalo a sklamalo...Za pár dní ide na tábor, má mladšiu sestru s ktorou sa vedia aj pekne zahrať......ale deno-denná otázka: mama aký mame program..Ešte sa len vraciame z výletu a uz padne otázka: "mama a teraz kde ideme" ?? Je to normálne u takychto detí?? ako mu to mám vysvetliť...alebo ako ho zabaviť,aby nemal pocit že sa nudí??

mawka
23. júl 2014

@evelina86 ja to mam detto doma, uz neviem, co by som..... stale sa nudia, pritom stale niekde sme a nieco vymyslame, tvorime. uz sa tesim, ked prazdniny skoncia.

lalinko2010
23. júl 2014

@evelina86 ahoj, spýtaj sa ho kam chce ísť. možno ho nudí to čo mu vymýšlaš ty. nech vymyslín on kam by rád šiel. môj syn by bol najradšej v jednej rieky, ako v nedeľu - tri hodiny! ale tak čo už, len problém je že mňa to nebaví, ale on si užíva!

evelina86
autor
23. júl 2014

@mawka Ach, ja uz som si myslela,že som zlá mamina, ktorá nevie zabaviť svoje deti,ale myslím si osobne,že v ich veku sa musia vedia zabaviť aj samy..čo sa aj vedia...ale potom príde obdobie že ma bombarduje s otazkami: kam ideme? a čo budeme robiť??

evelina86
autor
23. júl 2014

@lalinko2010 Na začiatku prázdnin som im dala úlohu, nech vymyslí 30 nápadov čo by chceli cez prázdniny robiť. Vela z toho sme uz uskutočnili...ostalo nám uz len pár takých finančne náročnejších atrakcií, čakame ked bude mať aj manžel dovolenku. Ja sa ho stále pýtam čo by chcel robiť...nech vymyslí niečo sám...včera chcel ist na kupalisko,ale počasie bolo také škaredé..

bajana
23. júl 2014

taketo deti by mali zvladnut hrat sa sami, pripadne s rovesnikmi...nema kamaratov, s ktorymi by sa hral u vas alebo u nich?....
ono je to s touto generaciou tazke...nam sa nikto nevenoval takto ani spolovice a leto bolo vzdy skvele....je to skoda, som zvedava, ako to bude u nas....

sue
23. júl 2014

...no u nás je to detto 🙂 a myslím si, že je to najmä tým, že mu chýbajú kamoši - predsa len náš je "jedináčik" takže je doma sám a aj keď niekde ideme, nemá sparingpartnera 😖 dúfam, že v škole si nájde kamoša, ktorého rodičia budú ochotní ho k nám a s nami púšťať na výlety a podobne a že nebude sám 😒 pretože hocijaký program ozajstného kamoša nenahradí 😒

evelina86
autor
23. júl 2014

áno myslím si, že je problém aj to že tu nema rovesníkov....Sú tu poväčšine mladšie detičky..a bývame na malej dedine....Ale zase so svojou segrou sa vedia pekne zahrať..

lalinko2010
23. júl 2014

@evelina86 ja ťa chápem, sa snažíš mu vyhovieť, aby mu fakt bolo dobre. snáď ten tábor by bol ok, prípadne keď manžel bude mať dovolenku nech si spravia program len oni dvaja. držím palce.

janulienocka
23. júl 2014

Ja mam dve deti, a starsi 7 rocny takisto - stale sa nudi ... To je snad epidemia ...

evelina86
autor
23. júl 2014

@lalinko2010 Dobrý nápad, chlapská jazda..-) dakujem.

jahodka8
23. júl 2014

@evelina86 no ked pôjde do školy, tak si tam nájde kamarátov. To potom uvidíš, až sa budeš hnevať, že už majú vymyslený program bez mamy a rodičov. No ked sa zahrá so sestrou, tak je to dobre, súrodenci sa majú naučiť spolu existovať. Treba deti nechať aj tak niektoré dni, nech si samé urobia program s hračkami, vonku na dvore, v záhrade. Treba im dať aj nejaké domáce práce primerané veku, napr. vysávanie majú deti radi, umývanie auta teraz v lete, oberanie ovocia, upratovanie hračiek, možno potrebuje také praktické činnosti, aby zamestnal myseľ aj telo, ked je tých výletov veľa, tak to za mu už môže zunovať.

mawka
23. júl 2014

@bajana presne, nase prazdniny boli uzasne, partia deti, stale spolu. lenze. vtedy sa tak casto necestovalo ako dnes. napriklad maly su v partii, ale vsetci niekde po dovolenkach, rozlezeni. mala to iste s kamoskami. ked sa kedysi slo aj do tabora, tak sa tam niektore deti aj stretli. inak fakt ze sme cele leto lietali po vonku, hrali gumu, vybiku, schovku, kadejake taketo hry, len nas mamy zvolavali obed, vecera, domov 😀 dnes jedine ihrisko medzi xy panelakmi, bordel ako v tanku, stromy vyrubane alebo rozne zastavby, uz sa neni ani kde hrat. tolko aut chodi, vsade len zaparkovane auta, no kde sa vyhraju? zas je pravda, ze kedysi sme mali moznost ist do domu pionierov, stale sa nieco dialo. v tomto ta doba bola dobra. dnes aj keby rodicia chceli, casto nemaju financie na rozne vylety, kupaliska predrazene, co maju tie deti robit.

evelina86
autor
23. júl 2014

@jahodka8 vymyslela som im hru na dobré bodiky..Zbierajú si za domáce práce dobré body a za to si može vybrať rozprávku,alebo hru na pc. Takisto ked neposlúchajú, mávajú zle bodiky 🙂 Celkom to zaberá. Uprace si ich hračky, umyvačku povykladajú, poupratuje si postel a také jednoduché práce...ale občas mam pocit,že sú zbytočné aj tie body... ☹

babulka82
23. júl 2014

@evelina86 bože ako by som o našom synovi čitala 😀 furt,niečo vymyšlam a stale nestači a všetko je za 5 minut nuda .Ide ma porazit 😕

horana
23. júl 2014

Podla mna to patri do kategorie: dieta ma bezne az prilis bohaty program, ktory mu dava tolko podnetov zvonka, ze nemusi vyvinut energiu sam si vymysliet ako sa zabavit. Je to vseobecna diagnoza sucasnej generacie deti.
To je vysledok prepodnetovania rodicmi. Nic proti konkretnemu rodicovi, robime to viacmenej vsetci, cela spolocnost je sama aktivita, animacia, nedava sa uz vobec doraz na bezne prezivanie, ktore je potom vnimane ako nuda.
Riesenie: podla mna ubrat podnetov, nech sa stanu vzacnejsie. Aj za cenu docasneho "abstaku" 😉

tilly
23. júl 2014

ved to, ze decka maju prilis bohaty program a potom len cakaju kto im co vymysli... deti potrebuju deti, to je uplne ine, ked maju v okoli kamosov, bohuzial my tiez teraz nemame... 😢 😢

mawka
23. júl 2014

@horana mas pravdu. lenze akonahle nechas dieta same, nech zapoji hlavu, co by mohlo robit, tak uz katagorizuju ako matku, ktora nema zaujem a nevenuje sa detom. v tomto s tebou suhlasim. ja by som rada dopriala detom detstvo ake sme mali my. v partii bola aj nejaka hierarchia, ako decka sme boli ostrielanejsi, boli tam "boje" o poziciu, kazdy si vlastnou hlavou a usilim musel presadit sam seba. navyse casto slo o timovu spolupracu. dnesne deti ten pojem nepoznaju, je to stale len JA, JA, JA. a ked sa aj pohasteria, zaluju sa. ja keby som nasim sla zalovat, ze ten mi podkopol nohu alebo ta neviem co, este po riti dostanem, ze sa zalujem. taketo veci sme si riesili medzi sebou. dnes dieta uteka k rodicovi a caka, ze rodic vyriesi. nepaci sa mi to. aj mojim detom som povedala, ze svary s kamosmi si musia riesit sami. ja zasiahnem, ak pojde o velmi vaznu vec, kde ma rozhodne bude treba. ale riesit, ze ten vzal tomu hracku, no to nie., to si musia vydiskutovat sami.

prasiatko30
23. júl 2014

suhlasim s @horana tvoj syn je nauceny ze ty vymyslas program za neho - nehovorim to v zlom v dnesnej dobe sa my rodicia snazime zabavit deti a robit im programy aby len doma nesedeli a nenudili sa a zabudame na to ze oni maju tiez pravo a povinnost sa naucit zabavat same plus so svojimi kamaratmi. najlepsie by bolo kebyze mozete chodit na miesta kde by ste nasli rovensikov vo veku tvojho syna - kde by sa mohli hrat s loptou, vymyslat si svoje hry - na indianov, na starwars alebo na co sa teraz hraju chlapci a aj ak by boli pod dozorom ale hry by si vymysleli deti a nie dospeli - to by bolo idealne. pripadne pozvat kamaratov ku vam domov.

mirtill
23. júl 2014

To oni všade počujú aj od učiteľiek v škôlke aj od dospelých,aj v telke ,,urobte si zaujímavý program,,možno ani nevedia o čo sa jedná a čakajú niečo výnimočné,fenomenálne,extra,netreba ich každý deň zabávať a programy robiť,majte voľný deň,kedy každý si robí čo chce,samozrejme doma.Denne stačia ihriská,parky a potom nech príde to veľké na čo budú vždy spomínať...Ja viem,že je to už neaktuálne,ale o nás ako o deti sa takto veľmi nestarali,ja osobne som bola rada,kedˇsom nemusela mame pomáhať a mohla som čítať,alebo sa hrať s kamoškami,možno deťom chýbajú spolužiaci,kamoši vlastná generácia a nie dospelí okolo seba,denno-denne po dobu celých prázdnin....

cackaa
23. júl 2014

Ja mám 10 r. syna a 8 r. dcéru a keď je pekné počasie, tak sú celý deň vonku. Horšie je keď prší, ale zabavia sa aj tak. PC som odpojila po prvom týždni prázdnin, lebo to je strašný zabiják. Všetky decká čučia len pri tom alebo pri iných technických hračkách a potom sa divíme, že vonku nikto nie je...
Ale aj moji skúšajú...ráno vylezú z postele a už držia ovládače od TV. No ide ma poraziť...okamžite vypínam a vyháňam von.
Na dovolenku nemáme a ani moc na výlety, takže u nás si musia vystačiť sami ako my kedysi. A to sme bývali aj sami doma, lebo všetci pracovali. Žiadne babky a dedkovia...krásne to časy...

mawka
23. júl 2014

@cackaa no presne. moja mama je v strese, ze chcem, aby moj 11 rocny syn odviedol malu do skolky a vyzdvihol ju. robi z toho dramu, ze aky je maly. tak som jej pripomenula, ako to bolo u nas, stale som bola zavesena na bratovi uz od kocika, nikdy s tym mama nemala problem, brat po mna chodil do skolky a vodil ma tam, vonku som s nim musela byt, mama ani nevie, kolkokrat ma nechal tak, lebo som bola mladsia segra, ktora nejak nezapadala do chalanskej partie 😀 uz ako 6 rocna som mala kluc na snurke na krku a vsetko bolo v pohode. ziadne babky, nasi v praci a vedeli sme byt ok. neviem, co vsetci tak strasne stresuju kks. a prezili sme. a je kopa veci, o ktorych nasi netusia, co sme vyvadzali. lebo my sme vyvadzali tak, aby sa to nasi nedozvedeli 😀 obcas sa im prizname, mama len gula ocami. a co moze? prezili sme to. to je hlavne 🙂

modrofuzik11
23. júl 2014

skus nechat vymyslenie programu na neho. to urcite zaberie. na otazku typu: kam teraz ideme? sa ho opytaj a kam by si chcel ist?...

babulka82
23. júl 2014

@prasiatko30
@mirtill
@cackaa
@tilly no napr.moj syn nejde za cudzimi detmi,on potrebuje deti take čo pozna.Momentalne byvame asi rok v novom a nemame tu žiadne take deti,vačšinou su tu dievčence.Ja už niekedy necham aj nudit sa a vačšinou potom niečo vymysli aj sam.Presne deti sme si sami "rozmazanli" touto dobou lebo furt sa vlačia po vyletoch,nakupnych centrach ,ihriskach atd. Nam stačila guma na skakanie,bycikle,pieskovisko ,lopty 🙂

prasiatko30
23. júl 2014

@babulka82 no a nemas kontakty na kamosov zo skolky ze by ste sa stretli s maminami a isli by ste niekde co i len na luku s loptou a pripravenym olovrantom - vsak nepotrebujete ist niekde na nejaku striktne organizovanu akciu ktora este aj stoji kopec penazi

evelina86
autor
23. júl 2014

@babulka82 Je to tak. Ja sa bojím pustit dieta len tak motat sa po vonku v dnešnej dobe, ked po ulici prejde x áut. chválabohu bývame ešte na bočnej ulici,tak sa tam možu aspon bicyklovať,ale najnovšie ho nahanal pes, tak uz ani tam nechce ísť sám..Príde nedela a všetky deti sa nahrnú do nákupnych centier..do detských kutikov..u nas tomu nie je inak povacsine..ale viac by som bola za prírodu..a dobrodružstvo...Budeme to musieť radikálne zmeniť..a to nehovoriac o tom,že kazdy výlet čosi stojí...

mirtill
23. júl 2014

@babulka82 Ja si myslím,že ako dospelý,tak aj to dieťa potrebuje byť sám so sebou,vtedy začne rozmýšlať nad vecami,a sám sa zabaví a kedˇvidíte,že je ticho,tak ho len pozorujte a nevyrušujte,nech vymýšla nové hry,treba zasiahnúť len kedˇmu niečo ohrozuje život.Ponúknite im knižky a nechajte ležať okolo nich,oni nakoniec aj čítať začnú,aj tie,ktoré nikdy nečítali....

evelina86
autor
23. júl 2014

@prasiatko30 Mam tu pár mamičiek,ktoré tu majú deti vo veku mojich detí,ale mala som pocit,že kazdy si žije svojím životom a to že som ich zavolala aby sme niekam vypadli a zabavili sa s detmi ...mi prišlo ako otravovanie a zasahovanie do ich súkromia. Aspon ja som z toho mala taky pocit. tak som to obmedzila potom...

cackaa
23. júl 2014

@mawka presne tak...a to si pamätám, že asi od 10 rokov sme bývali sami aj na kúpalisku v našom meste. A samozrejmosťou bolo, že keď sa naši vrátili z práce, tak bol byt vyupratovaný. A vedeli sme si spraviť aj raňajky a zohriať obed a to bez mikrovlnky... Moji majú problém, keď si majú natrieť rožok a keďže máme umývačku, tak nevedia ani riady umyť a utrieť. Som povedala, že im musím spraviť na to kurz...

tilly
23. júl 2014

@babulka82 len aj pri tej gume a loptach sme mali okolo seba milion kamosiek a to je to, co nasim deckam chyba 😔
moji boli zvyknuti na vela kamosov, ale tiez sme sa prestahovali tak ako vy a tu moc deti nie je.. a ked aj su, tak na seba moc nemame cez rok cas, lebo kazdy ma nejaky ten trening...

prasiatko30
23. júl 2014

@evelina86 tak to potom tazko ☹