Úraz v škôlke. Ako postupovať?

larati
19. mar 2018

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o pomoc ako postupovať prípade, keď sa synovi stal úraz v škôlke, pani učiteľka nič nevidela, ževraj padol na pieskovisku( pieskovisko pozakryvane tehlami), mal dieru na čele, bolo potrebné šitie. Zvažujem aj sťažnosť na pani ucitelku,nakoľko nie je to prvý úraz v jej prítomnosti.Ale teda tento je najvážnejší...ďakujem za každú jednu radu

hosaro
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
19. mar 2018

Zas je na vine učiteľka... Má na starosti xy detí, väčšina sa nevie vpratať do kože, ale samozrejme, deti sú vždy nevinní anjelici. Čím myslíš, že si zanedbala povinnosti?

sissy27
19. mar 2018

@larati spísať záznam v škôlke, myslím, že tam je nárok na nejaké odškodnenie. Neviem čo iné by si chcela robiť, alebo čo konkrétne chceš dosiahnuť. Čo sa týka p. učiteľky - skús strážiť 15-20 detí predškolského veku, či žiadne nespadne, nebude mať obité koleno alebo inú časť tela. Som matka jedného, a teda kadečo bolo. A to mám len 1 ks. Asi som neschopná, no 😒

lolita555
19. mar 2018

Keby si videla ako mne maly chodi domov obcas😣minule vysiel z triedy s fialovou gučou na cele potkol sa o spoluziaka.chuda ucitelka plakala co sa mi ho bala odovzdat.raz koleno inokedy rozrezany prst.neviem asi som divna ale ja tieto veci berem tak nejak v pohode.ja by som nemohla robit ucitelku v skolke staci mi vidiet ked pridem po maleho na obed ked sa otvoria dvere ked idu do umyvarky.stado slonov.

tunzal
19. mar 2018

sťažnosť kvôli tomu že nešťastne spadol??? a akože čo mala robiť učitelka?? nezobrať ich von? zakázať behať? alebo vždy stáť nad tvojim synom aby sa neudrel ??? taktiež mám školáčku a aj tá ide ako raketa a aj padne .... syn ked bol maly tak mu zašívali pod ústami čo rozbil tak že som stála hned vedľa......

larati
autor
19. mar 2018

Ja som nepísala ze hned dám sťažnosť na učiteľku, mám dve deti, ten ktorý mal uraz je zivy,chápem že sa nedá ustrážiť zo 20 deti, ale kto je iný zodpovedný za dieťa, keď ho dám do škôlky? Ja? Mne absolútne nejde o odškodnenie....len sa pýtam čo robiť v takomto pripade

luliu
19. mar 2018

@larati ja by som nerobila nič, stáva sa to. Aj tebe sa to mohlo stať a co by si robila

tunzal
19. mar 2018

@larati ako postupovať? nejak. bud rád že nič horšie sa nestalo, učitelka zrejme zavolala tebe a zrejme aj lekára, zašili, prebolí, konec. čo ešte by si chcela riešiť? má ti platiť odškodné ? alebo by mala dať výpoved? nerieš, nemáš čo riešiť. iné by bolo, kebyže je učitelka pripitá, alebo keby boli deti sami vonku.....

lolita555
19. mar 2018

@larati ano urcite je zodpovedna ucitelka ale niekedy sa to ustrazit neda.ved ani ja ho doma neviem ustrazit aby nevymyslal.je to vela deti a vonku staci ked zle zakopne alebo ho ine dieta soti.nespravis s tym nic.to by musela byt pri kazdom jednom deckom zadku jedna ucitelka.ja chapem ze to zamrzi ved si jeho matka.ak nie si spokojna s ucitelkou jedine zmena skolky

sissy27
19. mar 2018

@larati a ako by si "potrestala" seba, keby sa to stalo pri tebe? lebo presne taký istý trest si zaslúži aj učiteľka... alebo pri tebe sa to nemôže stať?
Moja dcéra nemala rada jednu družinárku na zš, pretože im nič nedovolila, nesmeli behať, nesmeli na preliezky, mohli sa len okolo nej tmoliť ako kuriatka okolo sliepky... asi mala p. učiteľka nie jednu skúsenosť s rodičmi ako ty...

kukakaj
19. mar 2018

@larati kazdu mamku mrzi ked si jej dieta ublizi, ale ucitelka za to nemoze, ma tam xy deti a to by ich musela priviazat aby sa ziadnemu nic nestalo. Urcite to mrzi aj ju. Ja mam dve deti a najhorsie urazy sa im stali ked som bola vedla nich. Stava sa ale ucitelku netrap staznostami ci o co ti ide. Sama priznavas ze syn je zive dieta.

larati
autor
19. mar 2018

@tunzal a keď učiteľka cumi do mobilu je to ok???viem ze sa neda ustrážiť kŕdeľ živých deti, ale.zavolala aby sme si pre neho prišli, to je všetko.opakujem,kašlem.na nejaké odškodné, chcem vedieť,ako sa koná v týchto prípadoch.

tunzal
19. mar 2018

@larati zavolala, splnila svoju povinnosť, hotovo. nejak sa nepostupuje, ak vieš dokázať že čumela do mobilu, tak podaj sťažnosť, ak to je len výmysel tak....

sissy27
19. mar 2018

@larati a ty si tam bola, keď vieš, že učiteľka čumela do mobilu? ak áno, tak prečo si si teda neustrážila svoje dieťa?
Postupuje sa tak, ako ti bolo napísané - v škôlke treba zadokumentovať úraz, prípadne doložiť kópiu správy od lekára z ošetrenia. Škôlka by mala mať nejaké poistenie pre takéto prípady a mali by ste mať nárok na odškodné (zrejme nič horibilné). Ona bola povinná informovať rodičov a v prípade potreby zabezpečiť lekárske ošetrenie, čo sa zrejme stalo. Ďalšie konanie by bolo len v prípade nejakého vážneho úrazu, trvalých následkov... Ak platíte malému úrazové poistenie, tak si z neho môžete uplatniť nárok na plnenie. Hotovo. Fakt nechápem, čo ďalšie by si si predstavovala.

larati
autor
19. mar 2018

Ok ďakujem myslím že som dostala dostatočne odpovede na moje otázky.

larati
autor
19. mar 2018

@sissy27 rodič ako ja......tak dik

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarinka289
19. mar 2018

@larati a na teba niekto dava staznost,ked si tvoj "zivy" syn ublizi doma? Su to deti. 1000x im mozem v skolke povedat nebehajte.Budu aj tak behat.... To ich mam priviazat k stolicke a cakat kym si ich rodicia nevyzdvihnu?Mam v triede 14-15 deti a oci len dve

larati
autor
19. mar 2018

@alenah31 ďakujem za tento príspevok.ozaj.konecne triezvy názor.len toto som potrebovala vedieť..no my máme pokrokové ucky, u nás saneospravedlnuje, nič, len ze sa stalo a hotovo

larati
autor
19. mar 2018

@katarinka289 a podľa zakona na xy detí koľko pripadá učiteliek?

lolita555
19. mar 2018

U nas je 21 deti spojenych predskolaci a krpci a dve ucitelky

larati
autor
19. mar 2018

@lolita555 a ak sa môžem spýtať, ste tam obe celý deň? Alebo sa nejako striedate?

maciatkolulu
19. mar 2018

@larati pofukat a ist dalej😁sama pises,ze je zivy,tak nakoniec dohovorit aj dietatu. Napr.nemas liezt tam,kde je pozakryvane pieskovisko..... lutujem tie ucitelky

larati
autor
19. mar 2018

@maciatkolulu a ja obdivujem vás všetky aké vzorne a poslušne máte deti....no asi som ho zle vychovala

montemotherone
19. mar 2018

@larati chápem ťa ako matka, ale ako (asi už bývalá 🙂 učiteľka ti poviem, že je NEMOŽNÉ zabezpečiť 100% bezpečnosť detí pri tých počtoch a v takých podmienkach aké sú vo väčšine škôlok. Každý rok som mala v triede minimálne 1 úraz. Všetky som videla, ale bohužiaľ nie som Saxana ani nebežím z nuly na sto za 3 sekundy 😕 Sú to jednoducho deti v najrizikovejšom období čo sa týka pohybu.
Po úraze je učiteľka povinná spísať záznam o úraze (bez ohľadu na to, či to priamo videla), samozrejme poskytnúť základné ošetrenie (v každej triede, pri menších škôlkach jednoducho na prístupnom mieste má byť lekárnička s plnou výbavou), prípadne zavolať pomoc. Pri menších úrazoch rodiča, ktorý odvezie dieťa na ošetrenie.
Čo by som asi ako matka nenechala tak, je "pieskovisko s tehlami" (?!) Na to by som sa pýtala asi aj riaditeľky, zriaďovateľa... Ihrisko má byť štandardne bezpečné. Toto bezpečné nepôsobí 😕
A áno, môžeš žiadať odškodnenie. MŠ bývajú pre tieto účely poistené

lolita555
19. mar 2018

U nas myslim na dedine ja nie som ucitelka😁no striedaju sa vzdy jeden tyzden od rana jedna ale ked pridem o 12 pre maleho su tam uz obe az do konca dna

belllinka
19. mar 2018

@larati Nie, nemáme vzorné deti, ale nepôjdeme "ukrižovať" učiteľku za to, že sa naše deti potknú....

larati
autor
19. mar 2018

@montemotherone ďakujem 🙂

maciatkolulu
19. mar 2018

@larati ja mam zive a neposlusne dieta a priznam si to.... nikde som.nenapisala,ze mam.vzorove dieta. A som matka troch deti,takze zazila som co to uz a poviem k tomu len tolko,ze co teraz stvaraju rodicia je uplne cez.... same staznosti,raz vadi sirup,potom ppmazanky atd a dokola vkuse sa len stazuje. Zaplatit si sukromnu skolku,kde mas menej deti a mas klud,ale bacha aj tam sa moze stat uraz. Inak ty si netukas,alebo nekecas na ihrisku ked si s dietatom🤣 jasne,ze ucitelka to nema.... a kto tinto povedal,syn? Opat pisem,ked sa ti nepaci,nikto ta nenuti davat dieta do skolky. A ruku na srdce,tebe nespadol? 😁ale no tak,nic vazne sa nestalo a ja by som synovi vstupila tiez do svedomia,kebyze pocuva,tak nespadne a nema ranu. Naozaj by som sa zamerala.na synove spravanie na prvom.mieste a pptom.zvazovala inu skolku,ked je to taky des....

montemotherone
19. mar 2018

@larati zákon teraz myslím určuje 22 detí, ale zriaďovateľ si to môže upraviť. Čo si väčšinou aj upraví. Takže vo veľkých mestách to býva aj 23 detí v najmenšej skupine a 25 v najväčšej. Ak sú v malej skupine deti mladšie ako 3 roky, ráta sa jedno dieťa za dve (ale ak v tomto školskom roku dovŕši 3, tak nie. Čiže realita môže byť taká, že v septembri, pri nástupe tam je 23 detí a z toho 7 dvojročných :-/
Učiteľky bývajú na triedu 2. Ale obe naraz sú reálne 1-3 hodiny v strede dňa. Začína a končí jedna. V prípade že má MŠ dlhú prevádzku (od 6.00-17.00), obe sú tam len cez obed- kvôli pracovnému času, rozdeleniu zmien.