Uvedenie nepravdivých údajov v prihláške do škôlky

fifulda
8. jan 2013

Ahojte maminky. Rada by som sa Vás opýtala, či máte nejaké skúsenosti /či už osobné, alebo niekoho takého poznáte/ s dôsledkami uvádzania nepravdivých údajov v prihláške do MŠ. Mám dieťaťko v predškolskom veku, ktoré mi do škôlky nezobrali, pretože som na materskej s mladším. V mieste môjho bydliska je to bežné, deti proste do škôlky neberú skoro až do veku, kedy to už urobiť musia /v prípade mamičiek na materskej/. Napriek tomu som počula, že niektorým maminám sa to podarilo. Uvažovala som teda nad tým, uviesť, že som zamestnaná, aby mi staršie do škôlky prijali. Viete mi poradiť, dá sa na toto prísť /pokiaľ by som normálne uviedla aj zamestnávateľa/ a môže škôlka z toho vyvodiť nejaké dôsledky? Poznáte niekoho, komu sa tak stalo? Prípadne mi, prosím, napíšte do IP, alebo Vám poskytnem mail, ak by ste sa báli písať otvorene. Viem, že je to hrozné, čo tu riešim, ale ja už som vážne zúfalá... Ďakujem

salomuska
9. jan 2013

@evka4 hej, a keď sa má škôlka rozhodnúť medzi dvoma pracujúcimi maminami, tak má teda zobrať tú, čo viac zarába, lebo viac odvedie na daniach? akože ideme už do absurdít, ale každý z nás za život odvedie tých daní viac než dosť. a dane to je predsa aj dph a pod. osobne popri rodičovskej pracujem vo vlastnej firme, a štát si na mne zgustne každý mesiac, až neviem, či sa to vôbec vyplatí 😠

heeedka
9. jan 2013

@vadimka aha, asi v tej frustrovanej mamičke bude problém...tým nemyslím Teba, samozrejme 🙂

vadimka
9. jan 2013

@heeedka

ja uz davno na materskej nie som, takze aj keby si myslela, je to mimo temy.... 😉
presla som si tym a na rozdiel od teba su to realne skusenosti....a nie utopicke vyhlasky....decka maju uy takmer osem a desat.....a inak politici by mali z teba radost..presne takyto volici su im potrebny..nic nechcem,nepotrebujem...nemam narok.... 😉

heeedka
9. jan 2013

@vadimka už som napísala, ako to bolo s mojimi súrodencami. Ja som bola sama so sestrou, bratia boli takmer dospelí, keď som sa narodila. A keď išla sestra do školy, zostala som sama so starými rodičmi. A boli to jedny z najkrajších rokov môjho života.
Píšeš, že izolujem svoje deti. Zatiaľ mám len jedno, aj to ešte maličké, ale neva...Napriek tomu nie je pravda že ju izolujem, to je teraz ale jedno...Nedalo by sa na vec pozrieť aj tak, že Ty berieš svojim deťom spoločný obed, pofúkanie kolienka, pohľadenie pred spaním...?

kristiii
9. jan 2013

@evka4 ja myslím že tu bola reč hlavne o matkách, ktoré síce majú zamestnávatela ale sú aj tak doma s mladším dieťatkom a v takom prípade asi nebude mať táto mamička väčší problém ak jej to staršie do školky nevezmú. a tá čo zamestnávatela nemá ale potrebuje si ho nájsť sa k tomu ťažko dopracuje ak musí zostať s dieťaťom doma lebo ho neprijali do školky len preto že je nezamestnaná. a to že je nezamestnaná v čase keď sa odovzdáva prihláška do školky predsa neznamená že nikdy nepracovala. može mať už odrobených kopu rokov a odvedených kopu daní tomuto štátu akurát mohla prísť o prácu v tehotenstve, prípadne počas rd ak mala zmluvu na dobu určitu. a tá čo má síce v čase podania prihlášky zamestnávatela mohla zas otehotnieť hneď v prvom zamestnaní povedzme po odpracovanom polroku. takže mne to proste logika neberie..

heeedka
9. jan 2013

@vadimka domýšľaš a pridávaš k mojim vyjadreniam veci, ktoré v nich vôbec nie sú obsiahnuté...takto sa nedá diskutovať, ale hádať. O to nemám záujem. Maj sa dobre...

vadimka
9. jan 2013

@heeedka

nie nedalo by sa na to tak pozriet....lebo ked prisli zo skolky, ktoru mimochodom zboznovali, tak mali pofukane kolienka, vecer pohladkany chrbatik....zaspavame spolu doteraz
reagujem izolovat..lebo mas v plane drzat aj strasiu doma ked sa narodi mala...cize je predpoklad ze ju nedas do skolky k cudzim...pritom sa nezamyslis, ze cudzi su len par dni ze tam tvojej dcerke bude fajn...zazitky,kamosky...

sisaha
9. jan 2013

@heeedka dovol mi sa zasmiat...ty o sebe tvrdis, ze ty si dokazom toho, ze dieta nemusi byt vzdelavane od troch rokov..., Mozno keby sme si s tebou sadli a porozpravali sa, tak zistime opak. Chces mi tvrdit, ze zena, ktora je na materskej s dalsim malym dietatom ma dostatok casu sa plnohodnotne venovat starsiemu dietatu a rozvijat jeho schopnosti, zrucnosti, vedomosti z roznych oblasti? Napr. moralnej, etickej, telesnej, estetickej a vzdy bude prihliadat na jeho osobnostny rozvoj? Bez urazky...toto dokaze iba ucitelka, ktora ma potrebne vzdelanie k tomu. Kde sa nauci dieta napr. presadit sa v kolektive? Kooperovat a spolupracovat s inymi detmi? Pri spolocnych ulohach uplatnovat brainstorming? Vies o predskolskom vzdelavani velke prd a ides poucovat ostatnych...Opakujem este raz. Kazde jedno dieta - ci uz ide o dieta dalsej matky na materskej, alebo pracujucej matky ma pravo sa vzdelavat!

evka4
9. jan 2013

@kristiii ja rozumiem. podla mna by ako podmienka prijatia dietata do skolky v pripade, ked obec/mesto nedokaze zabezpecit dostatok miest pre vsetky deti, by nemalo byt len to, ze mamicka ma zamestnavatela (a pritom moze byt doma na MD s druhym dietatkom), ale ze do prace aj realne chodi... toto je tazka tema, samozrejme, ze by bolo spravodlivejsie umiestnit do skolky deti, ktorych matky pracuju a deti, ktorych matky si aktivne hladaju pracu.... nikdy nebudu vsetci spokojni... mna sa toto bude za chvilu tykat tiez, s najvacsou pravdepodobnostou mi dcerku nevezmu do statnej skolky, hoci pracujem, dcerku som predbezne prihlasila uz minuly rok, chodi do jasli, cize uz bude mat skusenosti s kolektivom...a aj tak s najvacsou pravdepodobnostou budeme musiet platit rok sukromnu...tiez sa mi to nezda fer, ale co ine nam ostane...

salomuska
9. jan 2013

dámy, a čo tie pracujúce mamičky, ktoré otehotnejú? bolo by podľa vás spravodlivé, dieťa následne pri nástupe na materskú vylúčiť zo škôlky, lebo veď mamička už to nepotrebuje? takto sa naozaj uvažovať nedá, všade je nejaký zádrhel.
každý z nás ma inú situáciu, a kým nebude miest v škôlkach dostatok, nikdy to úplne spravodlivé nebude. vždy bude mať niekto pocit ukrivdenosti. a tvorí to tlak na korupciu samozrejme. takže treba tlačiť na miestne samosprávy, aby tých miest bolo dostatok - u nás v meste sa konala napr. aj petícia, mamičky masovo prišli na miestne zastupiteľstvo, pretriasalo sa to dokola v miestnych novinách... a pomaly sa tie kapacity v skolkach zväcsuju. musia vidieť váš tlak a záujem a potom, keď sa chce, peniaze sa dokážu nájsť.

czechzuzanaba
9. jan 2013

@evka4 juj, tak toto se na me nezlob, ale pracujici matka odvede vic dani, nez matka, co sedi doma??? Vzdyt to je prece uplne naopak, kdyz mam dve deti brzo za sebou, stravim na materske celkove kratsi dobu, teda 5 let max, a ne 2x3 roky..... 😕

kristiii
9. jan 2013

@salomuska ja som nikde nepísala že niektorá mamička /ktorákolvek/ školku pre svoje dieťa nepotrebuje, porovnala som len ktorej to podla mna sposobí viac problémov ak jej rovnako staré dieťa neprijmú. a písala som o skutočnostiach v čase podania prihlášky, nie ked už dieťa školku navštevuje. ja som zamozrejme za to aby malo možnosť každé dieťatko od 3 rokov školku navštevovať, bez akéhokolvek rozdielu, či už mamička má či nemá zamestnávatela, alebo či je na rd s mladším súrodencom či nie.ale keďže realita je iná pretože štát potrebuje míňať naše peniaze na "doležitejšie" veci tak to zrejme realita ani nikdy nebude. a áno, aj u nás sa vďaka aktivite mamičiek otvorila v jednej školke tento školský rok jedna trieda naviac pre cca 19 detí, ale čo je to keď každá jedna školka min. 30 detí neprijala, čo je min.150 hlásených detí v meste. a mladšie dieťa može dať každý do súkromnej školky-štát im na to prispeje.

czechzuzanaba
9. jan 2013

@stanislavao ani ty se na me nezlob, ale napred reknes, ze jak moze nekdo premyslet o uvedeni lzivych udaju a v nasledujicim prispevku napises, ze jsi dala skolce TV a tajne jsi doufala, ze ti ditko prijmou.....Tak podle me teda to je prast jak uhod.

amouramour
9. jan 2013

@czechzuzanaba tak ta, ktora ma jedno dieta rozhodne🙂

stanislavao
9. jan 2013

@czechzuzanaba vobec nechapem o com tocite. dieta mi do skolky nezobrali, lebo nezobrali ani starsie deti. a to, ze sme darovali skole TV s tym vobec nesuvysi.

evka4
9. jan 2013

@czechzuzanaba nie kazdy je na MD 2-3 roky 🙂

amouramour
9. jan 2013

@evka4 a to je dalsia vec🙂

czechzuzanaba
9. jan 2013

A pletou se tady dve ruzne veci - skolka jako misto, kde "odlozim" dite, kdyz pujdu do prace, a skolka jako nastroj vzdelavaci, misto kde zacinaji soc. vazby, kde bude decko bez mamy se ucit samostatnosti....Na toto nemaji nase deti narok, protoze jsme si udelali druhe? Me to proste vubec nedava smysl.

A kdybych aspon videla, ze opravdu je ta situace tak kriticka, ze berou fakt jen podle tech pravidel, co tu pisete. Ale to slysim ten uplatil, ten vyplakal, ten se nejak dostal pres znamost....A potom slusny blbec ceka, az se nekde uvolni misto v poradovniku.

Proc to neni transparentni ten vyber? Normalne stranka mestske casti, obce, s udajmi o detech jako vek a podobne (ne nejake osobni udaje samozrejme) a tam at je cara, tito se dostali, tito ne. S dalsim upravovanim pres rok - ten odesel, cara se posune. Hotovo. Nedalo by to zadny prostor k spekulacim. Taky by se videlo podle toho presne, kolik deti jeste je potreba umistit a pak tlacit na poslance, at udelaji vic skolek.

Ale ted je to tak, ze kazdy se snazi na svem pisecku predbehnout ty ostatni (co jineho taky zbyva, ze), maminky se mezi sebou pomlouvaji - ta dala decko, jak to udelala, ta sla do prace, ale vlastne nechodi, dalsi jak jste tu psali ty co otehotneli pozdejs, takze vlastne v prihlasce nelhali....No toto je prece bordel a ne spravedlivy nabor do skolek...

czechzuzanaba
9. jan 2013

@evka4 ano, to je pravda. Nemusime byt 3 roky. Ale zatim je to tu tak, ze muzeme a stat to podporuje. (ja osobne jsem za to velmi vdecna a nikdy si na toto nestezuji). Ale proc ma moje dcerka jit do skolky ve veku 5 let a pykat za to, ze jsme si (podle statu asi neuvazene) udelali jeste mladsi? Ja jsem to myslela tu delku te MD v souvislosti s tim placenim dani, bo me to urazilo, bo ja jsem platila pred MD a po materske zase budu 🙂

czechzuzanaba
9. jan 2013

@stanislavao napsala jste toto: aj som sa na to spoliehala, ze ked sme darovali skole televizor, tak mi syna zoberu. Tak o tom jsem tocila.

amouramour
9. jan 2013

@czechzuzanaba no to nie je spravodlive, ale isto nie je spravodlive aby matke co isla pracovat dieta nevzali a ta co je doma to miesto dostala...takze ano kriterium vek, ale prihliadat aj na taketo veci + prednost by mali mat aj slobodne matky, co su bez partnera

czechzuzanaba
9. jan 2013

@amouramour ano, to teda je pravda. Ze ta co ma jedno dite, vypadne z toho placeni dani na kratsi dobu, nez ta, co ma dve. No zase na druhou stranu tam je predpoklad, ze moje dve deti casem odvedou vic dani, nez to jedno 😀 To placeni dani bych vazne do problemu se skolkami vubec nepletla. Ty dane jdou stejne ve finale uplne nekam jinam, nez na skolky, co si budeme povidat.....

czechzuzanaba
9. jan 2013

@amouramour Uplne bych s tebou sohlasila. Jenze v realu se tyto vyjimky, jako prace a partner a nevim co daji lehce obchazet, jak dokazuje napr. i tato diskuse. Takze podle veku by to bylo proste jasne a neobejditelne. Si to predstav, kdyby tam dali tu vyjimku o partnerovi, hned zitra by bylo kopa maminek jakoze bez partnera....
A znovu zduraznuji, ty to beres jen tak, ze dite rodice potrebuji dat do skolky, protoze se o nej nema jinak kdo starat. Ja vidim i druhou stranu, ze dite potrebuje skolku samo o sobe.

evka4
9. jan 2013

@czechzuzanaba ja rozumiem, ze sa ti system nepaci... ani pre mna nie je vyhovujuci (dovody som uvadzala vyssie)... jedine, co som chcela svojimi prispevkami povedat, ze sa mi zda spravodlivejsie uprednostnit dieta matky, ktora chodi do prace pred dietatom matky, ktora je doma... lebo pracujuca matka bud pride o robotu a ostane doma s dietatom, alebo bude platit sukromnu skolku... tiez by som bola najradsej, keby zobrali vsetky deticky, ktorych rodicia o to maju zaujem... ale zial v dnesnej dobe to mozne nie je ☹
drzim palce, nech ti dcerku do skolky zoberu co najskor.

kristiii
9. jan 2013

@czechzuzanaba svätá pravda, o dane tu vobec nejde, aj keby mamička celý život nezaplatila štátu na daniach ani cent /čo samozrejme nie je možné/ tak otec tohoto dieťatka ich možno odvedie desaťnásobne viac než 5 pracujúcich mamičiek

czechzuzanaba
9. jan 2013

@evka4 no podle me je zasadni se zajimat o to, proc to neni mozne.... 🙂
A takto ti povim, kdybych se u skolky potkala s maminkou, ktera chce jit do prace, a u me to z tohoto pohledu az tak nespecha, a bylo by jedno jedine misto, tak jasnacka, ze si pockam. Jenze to je prave to, ze takto spravedlive to aspon tady v BA proste neni. Me napr. je strasne proti srsti dat uplatek, ani to neumim, vyplakavat chodit po skolkach taky nebudu, no mozna, jestli mi ji nevezmou ani od toho zari, co uz bude mit teda bez mesice 4 roky, budu muset zacit jinak premyslet..

matozazzo
9. jan 2013

@fifulda Takze, pochybujem, aby si u kazdeho overovali, ci u daneho zamestnavatela pracuje... Ale clovek nikdy nevie :( Ak ta kamaratka vykryje, napis to tam, aj ked ti to nezaruci, ze ti ho prijmu. Podla mna kazde dieta od 2,5-3 rokov by uz malo chodit do skolky, potrebuju kolektiv, a aj ked je viac deti doma, kolektiv deti to nenahradi. Ale viem, ze aj u nas to funguje sposobom, ze vytvoria triedy, kde musia vziat predskolakov, potom par pre 3-4 a 4-5 rocnych a aj ked maju X nevybavenych ziadosti pre deti od 3 rokov, vytvoria jednu triedu 2-3 rocnych, kde si vsetko zasponzoruju rodicia... O tom to je bohuzial v niektorych st. skolkach :( Ale na druhej strane, stat a mesto dava take minimum pre skolky, ze pokial by nemali sponzorske, tak by dodnes mali stare okna, cez ktore by fukalo, bez TV, didaktickych pomocok, hracky by boli spred 10 rokov :( Vezmite si, kolko miniete na hracky pre svoje dieta.. .A tam je v triede 20 takych, nemozu mat len tolko, co ma jedno dieta... a potom primerane veku, takze to sponzorske chapem...

kristiii
9. jan 2013

@czechzuzanaba ono zas čo sa týka tých "akože slobodných mamičiek"..je tu taká velká nezamestnanosť a tolko vzdelaných ludí v sociálnych odboroch, tak prečo nezamestnajú ludí ktorí by takéto špekulácie kontrolovali? a ono zas niektoré mamičky možu mať aj opačný problém, tiež vychovávam malého sama už viac než rok, ale keďže naše súdy majú na všetko kopu času nie som ani po roku stále rozvedená a tým pádom ani nikde nemožem oficiálne uviesť že som slobodná či osamelá matka či ako sa to správne nazýva..ale to už je zas o inom..

fifulda
autor
9. jan 2013

@matozazzo Ja chápem, že zo štátneho rozpočtu ide málo peňazí do školstva /všetci riešia len prítomnosť, na minulosť -deti- a budúcnosť - seniori - sa v tomto štáte zvysoka a pardon za výraz, ale serie/ a pochopila by som, keby si školky pýtali od rodičov, ktorí tam majú umiestnené deti nejaké príspevky, alebo materiálne veci typu hračky atď. Ale hnusne pýtať aj tisíce eur /ako mi do IP písali niekoľké maminy/ na šmykľavku, obnovu pieskoviska, preliezok, počítače atď od ľudí, ktorí v škôlke boli tak maximálne odovzdať prihlášku a ešte ani zbla netušia, či sa im tá škôlka vôbec bude páčiť, či ich dieťaťu, je fakt nechutné...
Je to fakt na slučku, tento systém...

czechzuzanaba
9. jan 2013

@kristiii no je to aj o tom, ze clovek zase muze najit partnera treba potom, nezamestnany se zamestnat, zamestnany prijit o praci, netehotny otehotnet, maminka na MD trebe musi jit do prace.......to potom by se museli deti vyhazovat ze skolky, zase prijimat....Moc slozite. Tedka to funguje jen podle toho co je uvedeno v den prihlasky. Proto proste podle veku by to bylo jasne.