Vlastná hračka v škôlke

saluda
2. sep 2021

Ahojte, syn má dnes prvý deň v škôlke, má 3,5 roka a nemôže si so sebou priniesť svojho plyšového havka, s ktorým spí aj doma. To teda bolo ráno.....lebo proticovid opatrenie. Podľa mňa na hlavu postavené, lebo to by mali tie deti hneď ráno asi vyzliecť, celých vydezinfikovať a obliecť do nejakého erárneho oblečenia. Ako to funguje vo vašich škôlkach, tiež tam od vás také nezmysly? Poobede sa chystám ísť za riaditeľkou, potrebovala by som ale informáciu, či im to nariaďuje hygiena, alebo je to na každej škôlke, ako sa rozhodne. Ďakujem za každú radu

ali76
2. sep 2021

Ako by to asi vyzeralo v škôlke,keby si každé dieťa nosilo hračku?Učiteľka má mať na starosti ešte aj hráčky detí? V škôlke sa dieťa zadaptuje a prisposobi

siska53
2. sep 2021

@saluda ani u nas nesmeli.. to by sa postracalo..mala moju fotku v skrinke. Hracky si mohli priniest lne vtedy, ked mali den hraciek. A to teda bolo davno pred covidom!

1katus1
2. sep 2021

@saluda nemôže si ho nechať v ruksaku v skrinke ?

oktoberka
2. sep 2021

Ja tiež učiteľky chápem.
U nás jedna mamička urobila neskutočný krik-na učiteľky,lebo nedohliadli na hračku jej dcéry.
Dcérka vzala do škôlky tajne Barbie a deti jej ju poškodili.
Strašný cirkus bol. Samozrejme,rodičia sa poskladali na novú Barbie,lebo sa nezistili,kto ju poškodil.

beronsche
2. sep 2021

@saluda u nas sa vlastna hracka nosit mohla vzdy a nikto z toho nesalel.. ani ucitelky, ani ine deti..
je to o ludoch, ako vsetko..
Pre male dieta je zaciatok skolky zvycajne dost stresujuci moment, ak mu ma hracka pomoct, preco mu to bezohladne zakazat? nechapem, ze ani matky to nedokazu pochopit a este si tu za hysterku.. Nuz nie kazdy disponuje rovnakou mierou empatie..
Tiez nechapem, preco by si nemohla ist za riaditelkou... Skus sa s nou porozpravat, bez vycitiek, vecne, slusne poziadat o pomoc, ved koniec koncov dieta je este v adaptacnej faze..
drzim palce!

slecnalemonova
2. sep 2021

@ckatka prepac ale to je co za riešenie? Ona ukáže plysaka decku, potom ho schová do skrinky a ucitelky nech si riesia ak bude revat? A namiesto precitania rozprávky pred spaním vsetkym detom bude riesit rev jedného dieťaťa? Kvoli niečomu co je zakázané? No byt tou učiteľkou tak toho plyšiaka hodím za tou dotyčnou. Niekedy sa mi rozum zastavuje tu.

ajka0207
2. sep 2021

@beronsche samozrejme že záleží od škôlky, ale zákaz hračiek je celkom logicky, keďže kde bude hranica kedy môže a kedy nie, ak prvý deň povolia a ďalší už nie, tak dieťa bude plakať menej, alebo ak zakážu po mesiaci? Prípadne môže len to dieťa čo v škôlke plače? Alebo všetky? Zas v triede je 20 deti, keď každé donesie každý deň plysaka tak učiteľka nemá šancu ustrážiť že sa niektorý stratí, zničí... A kto bude na vine? Učiteľka.

beronsche
2. sep 2021

@oktoberka takze kvoli jednej nestandardne spravajucej sa matke, prisposobim vsetky pravidla? lebo normalny clovek takto vyvadzat nebude, najma ak hracku do skolky vzalo jeho vlastne dieta dobrovolne. sa cudujem tym rodicom, ze na to pristupili...
Povolit jednu drobnu hracku s tym, ze skolka za pripadne poskodenie nezodpoveda a vec vyriesena..

ajka0207
2. sep 2021

@oktoberka u nás robia niektoré mamičky cirkus aj za zablatene legínky, a nieto keby sa poškodí hračky, nevravím že to schvalujem, ale rodičia sú kadejaki fakt.

beronsche
2. sep 2021

@ajka0207 ved pisem vyssie - na vlastne riziko a nech sa rodic rozhodne.
robime z toho vedu, akoby si kazde dieta chcelo donies krabicu diamantov...

siska53
2. sep 2021

@oktoberka nechapem inak, ako si skolkar moze tajne zobrat tak velku hracku! Este pochopim maleho panacika ci auticko..
Inak.. ja by som sa neskladala, to je ich chyba, ze neustriehli! Ako rodicia tej malej.

luccija
2. sep 2021

@siska53 prosím Ťa u nás jedno dievčatko s otcom prinieslo krabicu od topánok plne Lega postavičky, domček...lebo ráno robila cirkus mama chodila oveľa skôr a otec ju nevedel dostať do škôlky.A nerozumela, že počas výučby sa s tým nemôže hrať...by si neverila čo všetko je možné.Alebo, že oblečte jej pančuchy, keď pôjdete von mne sa nedala ráno obliecť.nie sú problém deti, ale rodicia

odesi
2. sep 2021

Ked raz povies nie, dieta to musi akceptoat. Su proste veci, ktore musi a ver, ze budu len a len pribudat. Je otazne, kto s tym ma vacsi problem ci rodicia alebo samotne deti

oktoberka
2. sep 2021

@beronsche aaaale čo si.
U nás v škôlke platila vždy individuálna dohoda,že dieťa,ktore bolo veľmi zaťažené na svojho spacieho maznáčika,či deku,či niečo,mohlo ho mať.
Jednoducho deti sú tiež individuality,tak sa tomu prispôsobili v škôlke.
No a normálne sa hračky nenosili.
Mne to príde ok.

oktoberka
2. sep 2021

@siska53 vidíš....
Ja síce učiteľka nie som,no každej mamičke,kt.ma vyššie nároky na učiteľov ako sama na seba(ako rodiča),aby si išla vyskúšať rok učiť.
A potom súdila.

oktoberka
2. sep 2021

@beronsche inak,bohužiaľ,rodičia sú rôzni. Preto sa už učiteľkám nedivím niekedy v ničom.

keduska
2. sep 2021

Je to na hlavu, my sme doniesli zajaca, s ktorym spava, upokojuje ju, cez den ho ma v skrinke a ked potrebuje, tak si ho vezme. Nechapem preco by to takto nemohlo byt, ved si nosia vlastne oblecko, sponky, niektori uz aj hodinky, sperky... treba vysvetlit, co je "prechodovy objekt" v skolke

henka123123
2. sep 2021

U nas si nesmu nosit hracky s covidom aj bez covidu..ucitelky nebudu riesit stratu hracky.pripadne plac atd ze deti sa budu navzajom natahovat o danu hracku...skolka neni domov platia tam nejake pravidla...

klip0
2. sep 2021

Učím v MŠ a hracky neboli povolené ani pred koronou. Nemajú v triede miesto, deti stratia, učiteľka si nemusí pamätať ktorá hračka je ktorého dieťaťa a potom sa rodič hnevá kde je ich autíčko, ich bábika, ich macko, ich vojacik... Ale nejde o to. Dieťa keď ma hračku z domu, upne sa na ňu, nevníma tak režim v škôlke, nesústredí sa na aktivity a stále je mysľou doma. A opakovane vyvoláva plač nakoľko pri obede, wc, maľovaní, pobyte vonku, zdravotnom cvičení hračka naozaj nemá ako byť u dieťaťa v ruke...a dieťa opakovane plače lebo sa hračky opakovane vzdava. Skôr to na nich pôsobí negatívne aj keď rodič má dobrý pocit že ráno menej plakalo.
Neodporúčam ani nechať hračku v skrinke, rodič má dieťaťu doma vysvetliť že v škôlke su iné hračky a mackovi doma porozpráva ako bolo v škôlke. Keď je hračka v skrinke tak dieťa oveľa horšie znáša príchod do MŠ a napríklad keď sa ide von, dieťa hračku znova zbadá a vyvolá to plač, nakoľko vonku sa naozaj nedá ísť s celou triedou a okrem detí strážiť či každé ma hračku.
Ale určite vám to vysvetlí aj učiteľka prečo to nieje povolené, netreba sa hneď dopredu cítiť ukrivdene, lebo to je pre dobro dieťaťa a naozaj nikto v škôlke nechce vaše dieťa trápiť ale určite má škôlka skúsenosti a dôvod prečo nemajú hračky povolené a určite jednajú v záujme dieťaťa

beronsche
2. sep 2021

@oktoberka suhlasim.. verim, ze su rodicia, s ktorymi je obtiazna az nemozna komunikacia a ktori cakaju, ze vsetko sa toci okolo nich... Na druhej strane, su aj take ucitelky, s ktorymi sa neda komunikovat..

@klip01 no neviem, mne to s tymi hrackami mi pride ako zbytocne prisne pravidlo.. Zabudame, ze aj deti rovnakeho veku mozu byt v mentalnom vyvoji na roznej urovni a preto by sme to mali brat do uvahy. a ked si vezmeme, ze taka z pohladu dospeleho blbost, im moze pomoct v adaptacii, preco to nepovolit? Staci dopredu odkomunikovat pravidla, napr. ze hracka len na spanok..
@luccija to s tym legom mi ale nepride ako standardna situacia..

siska53
2. sep 2021

@luccija naa si raz tajne zobral take male lietadlo. Potom sa stazoval, ze ho stratil. Tak som mu povedala, ze jeho chyba, nemal si to brat do skolky. Nie priamo takto, ale v podstate nieco v tom zmysle.. nakoniec som ho nasla v kabelke, len pri tej hektike som zabudla, ze on mi ho z toho vrecka z nohavic vybral a podal 😅. Ale mala stratila takeho maleho panacika, takeho do lego kocika.. doteraz mi je za nim smutno. Aj sa priznala, ze ho tam vzala. Keby viem, nedovolim.im.to brat.. nie vzdy clovek ustriehne, ale.. ona si raz aj do skoly strcila plysaka, nie uplne mini, takeho stredneho, no to som zistila, vytiahla, povedala, ze do skoly sa hracky nenosia ( prvacka bola).
Pre mna je za hracku zodpovedny majitel. Cize v tomto pripade dieta a jeho.rodicia. ked to neustriehnem, je to moja chyba, nie chyba deti v skolke ci ucitelky.

Ono ide aj o to, ze tam maju x hraciek a ustupia pri jednom, budu chciet aj dalsie, urcite pravidla zas musia byt.

klip0
2. sep 2021

@beronsche ale to nieje moja domnienka ale skúsenosť mňa aj kolegýň s mnohorocnou praxou, že to adaptáciu zhorší a dieťa má ťažší deň ako bez hračky. Rodič by si mal nechať poradiť od učiteľky s vzdelaním a praxou a nesudit podľa toho že dieťa s hračkou ráno menej plače tak je to automaticky lepšie

ava11
2. sep 2021

Na spanie hračku deťom dovoľujem, ale musí ju od dverí odniesť rovno do postele a tam ostáva. Klasické hračky sme mali pravidlo, že môžu nosiť v piatok. S tým, že rodič má jasne vysvetlené, že za poškodenie/stratu hračky nezodpovedám. Pri adaptácii plne súhlasím s @klip0 nie je to dobre, dieťa je zbytočne dlhšie rozcitlivené, má plné ruky, takže sa nemôže zapojiť do činnosti a celý proces to len naťahuje.
Dnes inak teda mi prišlo 17 nových detí, mojkáčika do postele mali dvaja, uložili sme ich do postieľky, poprikrývali a dieťa išlo do triedy. Všetko prebehlo bez stresu.

beronsche
2. sep 2021

@klip0 suhlasim.. aj my sme si nechali poradit od ucitelky s praxou a pri pociatocnych problemoch s adaptaciou si moje dieta bralo z domu drobnost na spanie..
dohoda bola jasna vopred, presne taka ako pise @ava11

ckatka
2. sep 2021

@slecnalemonova čítame s porozumením prosím....
1.dieta vezme plysaka so sebou do škôlky (pekne idú spolu ukazuje mu kam ide a rozpráva co bude robiť...)
2. dieta (samo) schová plysaka do skrinky- matka ešte doma musí vysvetliť, že plysak čaká v skrinke, ze to sú pravidlá...hotovo.
3.matka povie učiteľke, ze plysak je v skrinke, keby dieťa robilo problémy, aby vedela, že to vie rýchlo vyriešiť
Normalne som to tak robila. Decku som vysvetlila, že plysak môže ísť len po satnu a ďalej nie. Rozlúčil sa s ním aj so mnou. Hotovo. Problem solved.
4.ucitelka dáva deti spať. Ak dieťa robí cirkus, sama sa rozhodne, čo spraví. Ci pôjde do skrinky po plysaka, alebo to vyrieši inak. Oni už vedia.

elizabet173
2. sep 2021

@klip0 píšeš, že si učiteľka v škôlke. Úplne schvaľujem nenosenie hračiek z domu, hračka sa môže poškodiť, stratiť, dieťa ju nechce požičať, ostatné ju ale chcú....toto schvaľujem. Ale aký problém je s plyšákom, ktorého si dieťa hneď po príchode do škôlky položí na posteľ a pritúli sa k nemu, keď ide poobede spať? Plyšák sa dá predsa označiť menom, podpísať na štítok a pod. Dieťa by ho malo len na postieľke. A tým hygienickým opatreniam z dôvodu pandémie sa len smejem. Postieľky meter od seba a na prechádzke sa držali za ruky. Niekde premotivované riaditeľky vyžadovali, aby mali už takéto maličké deti rúška. Nevadí, že ich nevedia správne používať, nevadí, že si ich tri krát denne pri jedle dajú dolu, že si ich dajú dolu pri spánku, pri pobyte vonku, keď sú v takom istom kontakte, ako v triede. Už len plyšák z domu je zdrojom nákazy...keď takéto malé deti bežne olížu hračku, dajú jeden druhému pusu, omylom použijú kamarátov uterák a pod. Pri toľkých deťoch sa toto jednoducho ustriehnuť nedá. Nemyslím si, že to, že si dieťa prinesie do škôlky plyšáka, s ktorým spáva, nežmolí ho v ruke celý deň, by malo byť nejakým problémom. Aj oblečenie, ktoré má na sebe, je z domu a tiež ho nevyzlieka komplet pred vstupom do triedy.

elizabet173
2. sep 2021

@ava11 som šťastná, že tu čítam aspoň jeden normálny názor, kde je na prvom mieste dieťa. Tlieskam ti 👍

klip0
2. sep 2021

@beronsche áno na spanie aj ja dovolím ak dieťa akceptuje že je to na spánok. No sú triedy kde sú postieľky v triede a tak je tá hračka pri dieťati stále a nemusí vediet chápať že si ju zatiaľ nemôže vziať. Iné je to pri samostatnej spálni, je to individuálne. Ale nosiť hračku na upokojenie na celý deň vhodné nieje a netreba to vidieť hneď negatívne (tym nemyslím teba ale rodičov čo to berú tak, že učiteľka tým chce prejaviť "moc" v škôlke alebo robiť zle dieťaťu)

janulik2008
2. sep 2021

Malá nosila ovečku plyšovú ale nespala s ňou. Mohli si hračky nosiť ale mali ich v skrinke. Čo povieš riaditeľke? Že tvoje dieťa nemôže mať plyšáka?

ninusa221
2. sep 2021

@saluda najhoršie čo možte spravit je učiť dieťa na mojkačika😪 to je taka chujovina.. bola som raz na praxi dieťa malo deku a len stou dekou všade chodil… takže nechapem co riesis buď rada aspon sa odnaučí